φαινομενο πλατο-οταν η ζυγαρια κολλαει. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 46
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    εχετε δικιο αλλα βρε φορτυ εσυ πως τα κανεις αναλατα σαν νοικοκυρα?
    αμα του κοψω κ το αλατι δε θα τρωει τιποτε (κι αυτα τα λιγα υγιεινα που τρωει)
    ετσι κι αλλιως μαγειρευω με λιγο αλατι (οποιος δοκιμαζει ασχετος μου λεει "τελειο αλλα...αναλατο"
    αλλα μετα πλακωνω τις κνοροσουπες που ειλικρινα λατρευω...
    ειδικα τη μινεστρονε...κ εχουν μονο 30 θερμιδες...ΟΥΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ� �ΑΑΑΑΑΑ
    αλλα σημερα πειτε τι νουμερο ειδα, 85 κιλα!
    χωρις να φαω ομως σουπα χθες.
    εντωμεταξυ ειμαι στην φαση ψαξιματος με τις θερμιδες κ ειναι πολυ σπαστικο να μη μπορω να βλεπω "την εξελιξη της απωλειας βαρους" σε πραγματικο χρονο.
    θελω να ξερω οτι οι 1850 που παιρνω με κανουν κ αδυνατιζω
    αλλιως ναυξησω κι αλλο την δραστηριοτητα μου κ να μειωσω ελαχιστα τις θερμιδες...

    εσεις πως πατε κοριτσια με τα κιλα?
    να σας μοιρασω σοκολατακια οσες πατε καλα γιατι μεχει καψει ο ανδρας μου που τα εφερε απο αθηνα...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    εγω οταν μαγειρευω,μολις ετοιμαστει το φαγητο βγαζω την δικη μου μεριδα η τις μεριδες αν θελω να φαω και το βραδυ και το υπολοιπο που μενει στην κατσαρολα το αλατιζω κανονικα,ετσι ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι :yes: Για λιγο καιρο δοκιμασε το μηπως σταθεροποιηθεις στο βαρος σου,ειναι κριμα να σε παει πανω κατω το αλατι και να παιδευεσε

    με τα κιλα μου παω 3 κιλα πανω 3 κιλα κατω :bigsmile: σταθεροτητα καμμια!! το εχω μαθει ομως το κολπο και τωρα παλι ειμαι σε φαση που κραταω χαμηλα τους υδατανθρακες (5η μερα) και το 1 1/2 κιλο εφυγε,μεχρι να βγει ο μηνας θα χασω και τα υπολοιπα για να τα ξαναπαρω τον επομενο :bigsmile:

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by karamela
    Originally posted by forty
    Γιαυτο πολλοι κανουν ενα ελευθερο γευμα μια φορα τη βδομαδα η σταματανε για λιγο τη διαιτα και ξεκινανε μετα ωστε ο οργανισμος να μην κολλησει :wink2:
    Σοκάρεται ετσι
    καραμελιτσα αν μπορεις να το "αναλυσεις" λιγο αυτο?
    δηλαδη ειναι τελικα κακο να κανουμε 1 γευμα ή 1 μερα ελευθερη οταν κολλαει η ζυγαρια?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    Originally posted by forty
    εγω οταν μαγειρευω,μολις ετοιμαστει το φαγητο βγαζω την δικη μου μεριδα η τις μεριδες αν θελω να φαω και το βραδυ και το υπολοιπο που μενει στην κατσαρολα το αλατιζω κανονικα,ετσι ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι :yes: Για λιγο καιρο δοκιμασε το μηπως σταθεροποιηθεις στο βαρος σου,ειναι κριμα να σε παει πανω κατω το αλατι και να παιδευεσε

    με τα κιλα μου παω 3 κιλα πανω 3 κιλα κατω :bigsmile: σταθεροτητα καμμια!! το εχω μαθει ομως το κολπο και τωρα παλι ειμαι σε φαση που κραταω χαμηλα τους υδατανθρακες (5η μερα) και το 1 1/2 κιλο εφυγε,μεχρι να βγει ο μηνας θα χασω και τα υπολοιπα για να τα ξαναπαρω τον επομενο :bigsmile:
    δεν ειναι κακο οπως το ακουω...
    βρε λες? χμ
    λοιπον θα το κανω (απο αυριο γιατι σημερα εφαγα ο,τι ηταν με αλατι...)
    σευχαριστω πολυ φορτυ μου,
    ελπιζω να μην αλλαζει το αποτελεσμα γευστικα οταν μπαινει στο τελος το αλατι.
    πχ αμα κανω φασολακια που τα βαζω σε στρωσεις κ ενδιαμεσα ντοματα κρεμμυδι κ αλατοπιπερο...

    οσο για τα κιλα σου το εχεις βρει το κολπο.
    ξερεις οτι ειναι λογικο να παιζει το βαρος 2-3 κιλα, μη μου αγχωνεσαι, εχεις τον ελεγχο κ το ξερεις.
    απλα για να μην ηρεμουμε ποτε ρε γαμωτο...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    σκευασμα αλατιου Καλας με πρασινο καπακι!
    51% λιγοτερο αλατι
    ΚΑΛΑΣ light λεει πανω

    οι αντρες σιγα μην το καταλαβουν

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    αυτο βαζω ηδη χαρη σε καποια φιλη στο φορουμ εδω που μου το ειπε.
    ο δικος μου παντα καταλαβαινει την ελλειψη αλατιου!
    το λατρευει...
    βασικα παιζει το δικο μου κολλημα στη ζυγαρια πρεπει να ειναι λογω αλαγης συστασης σωματος...
    αλλα θα δοκιμασω κ το κοψιμο αλατιου για 1-2 μερες κ αν δω διαφορα καλως...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    απτην αλλη φοβαμαι επειδη ιδρωνω πολυ μηπως δεν κανει...θα ρωτησω κ θα δω...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    koralaki φαγητα σαν αυτα που περιγραφεις που μπαινουν στρωσεις-στρωσεις αλατιζω κανονικα,ομως σε ολα τα αλλα που φτιαχνω συνηθως,οσπρια,λαδερα βγαζω την μεριδα μου πρωτα και σε ψαρια,γεμιστα,κρεας εκει σε καποια κοματια που τα σημαδευω δεν βαζω καθολου αλατι.Ετσι κ'αλλιως δεν πρεπει να βγαζουμε τελειως το αλατι ειδικα το καλοκαιρι,λιγο καλο μας κανει η υπερβολη ειναι που μας πριζει και κανει κατακρατισεις.

    click για αυτο το αλατι ειχα διαβασει ασχημες κριτικες,οτι βαζουν πολλα προσθετα και κανει περισσοτερο κακο παρα καλο αλλα δεν ξερω και σιγουρα γιατι πολλα απο αυτα που διαβαζουμε ειναι χαζομαρες,καποτε το ειχα δοκιμασει και απο γευση δεν καταλαβαινεις καμμια διαφορα!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    φορτυ μου ιδρωνω παρα πολυ στο τζιμ κ δεν νομιζω να κανει να το κοψω.
    ετσι κι αλλιως υπερβολες δεν κανω...αναλατα μου λενε οτι ειναι τα φαγητα μου (κ οι ασχετοι)
    αρα μαλλον δεν θα το διακυνδινεψω...

    οσο για το αλατι που λεμε θα το ψαξω μη παει κ ειναι μαπα κ δηλητηριαζομαι αντι να κανω καλο...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by forty
    click για αυτο το αλατι ειχα διαβασει ασχημες κριτικες,οτι βαζουν πολλα προσθετα και κανει περισσοτερο κακο παρα καλο αλλα δεν ξερω και σιγουρα γιατι πολλα απο αυτα που διαβαζουμε ειναι χαζομαρες,καποτε το ειχα δοκιμασει και απο γευση δεν καταλαβαινεις καμμια διαφορα!
    ωχ...
    γενικως για ολα τα προιοντα light ακουγεται οτι ειναι καρκινογονα. δεν ξερω τι να πιστεψω. μπερδεμα μεγαλο ειναι...

    αλλα αφου το πολυ αλατι(το κανονικο εννοω) κανει κακο ουτως η αλλως, δεν ξερω ποσο μεγαλυτερο κακο θα μπορουσε να κανει το πρασινο

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    To πολυ αλατι ειναι αυτο που κανει κακο,αν τρωμε ολη την ημερα φρουτα λαχανικα που δεν εχουν αλατι και αλατιζουμε μονο το φαγητο μας,ειδικα αν χρησιμοποιουμε σε μικρη ποσοτητα αγνο αλατι χωρις προσθετα,δεν νομιζω οτι υπαρχει κανενα προβλημα.
    Οταν ομως τρωμε ετοιμα σφολιατοειδη,πατατακια,αλα ντικα και προσθετουμε ΚΑΙ στο φαγητο αλατι ε τοτε λογικο ειναι να μας πειραξει
    Στα light χρησιμοποιουν ουσιες για να τους αφαιρεσουν τα λιπη η το αλατι και αυτα ειναι που μας κανουν κακο

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    oxi κανω καθαρη διατροφη δεν τρωω τετοια σφολιατο-πατατακια
    αλλα στην σαλατα βαζω αλατι κ ξυδι / λεμονι μπολικο
    αρχισα παλι σαν κατσικακι κ τρωω πρασιναδες κ χωρις ξυδι (κ αλατι) δε λενε

    το προβλημα μου ειναι οι κνοροσουπες που λατρευω τον χειμωνα αλλα ειναι σκετη χημεια κ αλατι...
    εχετε κατα νου καμμια γρηγορη σουπα με ευκολα υλικα αγνα? (κ λιγες θερμιδες)
    βεβαια τι να συναγωνιστει την κνορ,,,μονο 30 θερμιδες ρε παιδια, αδικια...

    φορτυ cottage τρως? (ασχετο)
    επειδη εμπιστευομαι τις επιλογες σου κ τελευταια μου εβαλαν ψυλους σταυτια για το κοττατζ...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    To cottage το εχω βαρεθει,παλιοτερα ετρωγα αλλα δεν μου αρεσει.Απο τυρια παιρνω το τρικαλινο 10% και ανθοτυρο.

    Οι σουπες ειναι πολυ ευκολες να φτιαχτουν,κριμα να αγοραζεις τις κνορ που δεν ξερεις τι βαζουν μεσα,για να ειναι λαχανικα παντως αυτη η σκονη αποκλειεται :crazy:....η σουπα που φτιαχνω εγω τον χειμωνα...

    σε λιγο λαδι τσιγαριζω διαφορα ψιλοκομμενα λαχανικα που τα βαζω στο περιπου δεν εχω καποια στανταρ ποσοτητα,συνηθως 1-2 πατατες,5-6 πρασα,2-3 καροτα-2 κολοκυθακια-4-5 κρεμμυδια και μολις μαραθουν ριχνω τοσο νερο οσο να τα καλυψω και λιγο παραπανω,προσθετω λιγο αλατι και μπολικο πιπερι,και αφου βρασουν αν σου αρεσει την τρως ετσι με ψιλοκομμενα τα λαχανικα η την βαζεις στο μπλεντερ και την κανεις σαν βελουδο.Εγω προτιμω την δευτερη εκδοχη,ετσι εχω μαι μεγαλη κατσαρολα σουπα που μου κραταει 2-3 μερες.Αν αρχισεις να τρως σπιτικη σουπα μετα απο λιγο καιρο δεν θα μπορεις να φας τις ετοιμες,θα σου μυριζουν συντηρητικο,το ξερω γιατι το εχω παθει και εγω

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    αχ χιλια ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωωωω ωωωωω
    ειμαι σιγουρη στην αρχη θα την κανω χαλια αλλα σιγα σιγα θα γινω καλυτερη!
    τωρα εχω ενα μπουσουλα
    εχω την εντυπωση οτι ολες στα βιβλια μαγειρικης ειναι "παχυντικες" κ δε τις κοιταω καν...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    λοιπον τι θυμηθηκα τωρα...την λαχανοσουπα!
    ναι αυτη τη βλακωδη διαιτα που ειχα κανει ΚΑΙ εγω.αλλα η σουπα μου αρεσε παρα πολυ.
    μπορω να κανω μια παραλαγη της (της σουπας)
    να μετρησω τις συνολικες θερμιδες των υλικων κ να διαιρω ανα πιατο να ξερω θερμιδες!
    οπως κ στη δικια σου σουπα φορτυ!
    σωστη>?

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •