ναι στη συναισθηματικη πεινα? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 125
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    205
    Originally posted by spaceride
    Εισαι πολυ τυχερη που εχεις ενα συντροφο διπλα σου που σε καταλαβαινει.. Ακομα και στην ψυχοθεραπεια, η σχεση ειναι θεραπευτικη...οχι ο θεραπευτης. Το να μαθαινουμε να δημιουργουμε σχεσεις υγιεις, με ορια ειναι αυτο που θα μας παει παρακατω..Αλλα και γι αυτους που νομιζουν ή πραγματικα εχουν διπλα τους καποιον χωρις κατανοηση, μην προσπαθειτε να τον αλλαξετε...Η δικη σας μετακινηση ειναι αρκετη για την αλλαγη του
    χα! Τρανό παράδειγμα ο άντρας μου: δε μπορεί να καταλάβει πώς γίνεται και ενώ θέλω να φτιάξω τη σχέση μου με το φαγητό και να χάσω βάρος, δεν τα καταφέρνω. Σου λέει είσαι έξυπνη, μορφωμένη, έχεις καταφέρει τόσα στη ζωή σου, αυτό δε μπορείς να κάνεις που στο κάτω κάτω της γραφής είναι το φυσιολογικό? Και ασφαλώς εγώ τα ακούω αυτά σαν τ ε λ ε ί ω ς ά σ χ ε τ α επειχειρήματα, τί δουλειά έχουν η εξυπνάδα και οι σπουδές με τη ΔΠΤ?

    Αλλά νομίζω ότι είναι απόλυτα αναμενόμενο που δε μπορεί να το καταλάβει, δεδομένου ότι ο ίδιος ανέκαθεν είχε, έχει και πάντα θα έχει απόλυτα υγιή σχέση με την κατανάλωση τροφής. Πραγματικά δεν περιμένω να το καταλάβει.. Μόνη μου πρέπει να βρω την άκρη, ή με συνοδοιπόρους εσάς!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Νινα μου ειναι πολυ συνηθισμενη κατασταση αυτη που περιγραφεις..Θελει ομως ιδιαιτερη προσοχη στο πως ερμηνευουμε αυτα που λενε οι αλλοι.. Ολοι εντος των ΔΠΤ αντιλαμβανομαστε τα πραγματα μεσα απο το πρισμα της διαταραχης.. Προσεξε να εισαι σιγουρη οτι αυτα που καταλαβαινεις ειναι και αυτα που εννοει ο αντρας σου.. Ξεφυγαμε ομως απο το θεμα και σκεφτομαι να κανω καινουριο..

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Originally posted by click

    συμφωνω.

    αλλο ηταν το point μου.

    λοιπον, για αρχη, δε βλεπω κανεναν να τρωει ΜΟΝΟ οταν πραγματικα πειναει. Δηλαδη ουτε αυτους που δεν εχουν καποια διατροφικη διαταραχη.

    Δευτερον, οταν μιας πιανει πληξη ή μοναξια, καταπιεση κλπ και μας μπαινει η σκατοιδεα να φαμε για να αισθανθουμε μια στιγμη ειρηνης? απολαυσης?
    ειναι καλο να το καταπνιγουμε?
    δηλαδη μεσα στην ηδη υπαρχουσα πιεση, να προσθετουμε κι αλλη?
    ή μηπως αυτος ο στοχος ειναι καταδικασμενος να αποτυχει?

    δεν ξερω, αναρωτιεμαι μηπως δεν κοιταμε στο σωστο δρομο?!
    ΚΛΙΚ μου οπως σωστα ειπες ουτε αυτοι που δεν εχουν ΔΠΤ ειναι παντα στο να μη τσιμπανε.Π.χ.η ψυχολογος Μπεκ που εχει γραψει το βιβλιο η ψυχολογια της διαιτας ενω λεει μεσα να μην τρωμε ποτε ορθιοι παρακατω ομολογει οτι ενω μαγειρευει τσιμπολογα ορθια λεγοντας για τον εαυτο της..''κανεις δεν ειναι τελειος''.Οποτε νομιζω αυτο που ρωτας θα μπορουσε να απαντηθει οτι εφοσον καποιος προσεχει οταν ψιλοτρωει χωρις να πειναει κ δεν τρωει τον αμπακο αλλα κανα φρουτο η καροτο η γιαουρτι ας το φαει το ρημαδι γιατι αρκετα εχουμε μη κολησουμε και σε αυτο.Εξ αλλου διαταραχη ειναι οταν τρως χωρις να πεινας μεγαλες και παχυντικες ποσοτητες χωρις συνειδητοποιηση.Αλλιως ολος ο πλανητης θα ηταν διαταραγμενος.Αν δεν καταλαβα καλα αυτο που σε προβληματιζει πες μου.Παντως νομιζω οτι για να χανεις κιλα προσεχεις τι τρως ακομα και αν το κανεις χωρις να πεινας οπω ς λες.Το θεμα ειναι οτι κανεις δεν ειναι τελειος

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    απλα απιστευτα ολα τα μηνυματα σου σαυτο το θεμα κ ειδικα αυτο...:thumbup:
    κ νομιζω εισαι κ αντρας αν θυμαμαι καλα?
    τελικα οι ανδρες με καταλαβαινουν περισσοτερο,
    συμπεριλαμβανομενου κ του δικο υμου,
    τυχαιο? δε νομιζω! :smilegrin: [/quote]Γεια σου ρε Κοραλια φεμινιστρια!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by lessing
    ΚΛΙΚ μου οπως σωστα ειπες ουτε αυτοι που δεν εχουν ΔΠΤ ειναι παντα στο να μη τσιμπανε.Π.χ.η ψυχολογος Μπεκ που εχει γραψει το βιβλιο η ψυχολογια της διαιτας ενω λεει μεσα να μην τρωμε ποτε ορθιοι παρακατω ομολογει οτι ενω μαγειρευει τσιμπολογα ορθια λεγοντας για τον εαυτο της..''κανεις δεν ειναι τελειος''.Οποτε νομιζω αυτο που ρωτας θα μπορουσε να απαντηθει οτι εφοσον καποιος προσεχει οταν ψιλοτρωει χωρις να πειναει κ δεν τρωει τον αμπακο αλλα κανα φρουτο η καροτο η γιαουρτι ας το φαει το ρημαδι γιατι αρκετα εχουμε μη κολησουμε και σε αυτο.Εξ αλλου διαταραχη ειναι οταν τρως χωρις να πεινας μεγαλες και παχυντικες ποσοτητες χωρις συνειδητοποιηση.Αλλιως ολος ο πλανητης θα ηταν διαταραγμενος.Αν δεν καταλαβα καλα αυτο που σε προβληματιζει πες μου.Παντως νομιζω οτι για να χανεις κιλα προσεχεις τι τρως ακομα και αν το κανεις χωρις να πεινας οπω ς λες.Το θεμα ειναι οτι κανεις δεν ειναι τελειος
    σωστο και ξεαγχωτικο!:smilegrin:

    αυτο παλι το να μην τρωμε ορθιοι, παλι καλα που μου το θυμισες. κι αυτο υπερβολη δεν ειναι ρε συ?
    ορθιοι να αδειαζουμε το ψυγειο ή την κατσαρολα και τα ντουλαπια, ειναι θεμα.
    αλλα οχι το ορθιοι γενικως.
    φαντασου να ειχε διαταραχη προσληψης τροφης οποιος τρωει σουβλακι, χοτ ντογκ, τυροπιτα κλπ ορθιος
    ολοι διαταραγμενοι θα ημασταν.

    λιγο χωρο να αναπνευσουμε..........

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Originally posted by lessing
    Originally posted by click

    συμφωνω.

    αλλο ηταν το point μου.

    λοιπον, για αρχη, δε βλεπω κανεναν να τρωει ΜΟΝΟ οταν πραγματικα πειναει. Δηλαδη ουτε αυτους που δεν εχουν καποια διατροφικη διαταραχη.

    Δευτερον, οταν μιας πιανει πληξη ή μοναξια, καταπιεση κλπ και μας μπαινει η σκατοιδεα να φαμε για να αισθανθουμε μια στιγμη ειρηνης? απολαυσης?
    ειναι καλο να το καταπνιγουμε?
    δηλαδη μεσα στην ηδη υπαρχουσα πιεση, να προσθετουμε κι αλλη?
    ή μηπως αυτος ο στοχος ειναι καταδικασμενος να αποτυχει?

    δεν ξερω, αναρωτιεμαι μηπως δεν κοιταμε στο σωστο δρομο?!
    ΚΛΙΚ μου οπως σωστα ειπες ουτε αυτοι που δεν εχουν ΔΠΤ ειναι παντα στο να μη τσιμπανε.Π.χ.η ψυχολογος Μπεκ που εχει γραψει το βιβλιο η ψυχολογια της διαιτας ενω λεει μεσα να μην τρωμε ποτε ορθιοι παρακατω ομολογει οτι ενω μαγειρευει τσιμπολογα ορθια λεγοντας για τον εαυτο της..''κανεις δεν ειναι τελειος''.Οποτε νομιζω αυτο που ρωτας θα μπορουσε να απαντηθει οτι εφοσον καποιος προσεχει οταν ψιλοτρωει χωρις να πειναει κ δεν τρωει τον αμπακο αλλα κανα φρουτο η καροτο η γιαουρτι ας το φαει το ρημαδι γιατι αρκετα εχουμε μη κολησουμε και σε αυτο.Εξ αλλου διαταραχη ειναι οταν τρως χωρις να πεινας μεγαλες και παχυντικες ποσοτητες χωρις συνειδητοποιηση.Αλλιως ολος ο πλανητης θα ηταν διαταραγμενος.Αν δεν καταλαβα καλα αυτο που σε προβληματιζει πες μου.Παντως νομιζω οτι για να χανεις κιλα προσεχεις τι τρως ακομα και αν το κανεις χωρις να πεινας οπω ς λες.Το θεμα ειναι οτι κανεις δεν ειναι τελειος

    Καλη μου lessing θα διαφωνησω και δεν το θελω... χαχαχα
    Για μενα διαταραχη ειναι οταν καποιος τρωει και μετα νιωθει τις ενοχες..Δεν εχει να κανει με το ειδος της τροφης..Να σου θυμισω τα υποκειμενικα υπερφαγικα που γινονται στην ανορεξια..Οι ανθρωποι τρωνε 1μιση καροτο παραπανω και κανουν εμετο.. Οσο για τη συνειδητοποιηση εχει να κανει με την αποσυνδεση που εξυπηρετει η τροφη..Οταν αισθανεσαι οτι οπου να'ναι θα εκραγεις, κανεις ενα βουλιμικο (οχι εσυ, γενικα μιλαω) και κατεβαζεις το γενικο..Αποσυνδεεσαι.. Αν ειναι να μην αποσυνδεθεις, δεν υπαρχει λογος να το κανεις...Και τελος, ολος ο πλανητης ειναι διαταραγμενος.. Αν μεινουμε στη στενη ερμηνεια του ορου, τοτε ναι ολος ο πλανητης ειναι διαταραγμενος... Δεν ειναι ομως ο πλανητης που κλαιει πριν απο μια εξοδο γτ δεν του αρεσει κανενα ρουχο, ουτε που αδυνατει να συσχετιστει με αλλους ανθρωπους, ουτε που βιωνει την υπερτατη ελλειψη ενδιαφεροντος για σεξ, ουτε που κανει σχεδον ασιτιες για τιμωρια σε ενα ντονατ ή 20 ντονατ που εφαγε, κτλ κτλ κτλ..Νομιζω καταλαβαινεις που το παω..

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    Originally posted by spaceride
    Για μενα διαταραχη ειναι οταν καποιος τρωει και μετα νιωθει τις ενοχες..Δεν εχει να κανει με το ειδος της τροφης..Να σου θυμισω τα υποκειμενικα υπερφαγικα που γινονται στην ανορεξια..Οι ανθρωποι τρωνε 1μιση καροτο παραπανω και κανουν εμετο.. Οσο για τη συνειδητοποιηση εχει να κανει με την αποσυνδεση που εξυπηρετει η τροφη..Οταν αισθανεσαι οτι οπου να'ναι θα εκραγεις, κανεις ενα βουλιμικο (οχι εσυ, γενικα μιλαω) και κατεβαζεις το γενικο..Αποσυνδεεσαι.. Αν ειναι να μην αποσυνδεθεις, δεν υπαρχει λογος να το κανεις...
    πολυ σωστο
    αποψε τρωγομουν ηθελα να φαω απο στεναχωρια
    τελικα εφαγα εξτρα απο τις προβλεπομενες θερμιδες
    1 φακελο σουπα κνορ κ βραστα κολοκυθια,
    συνολο 100 θερμιδες παραπανω.

    κ μετα ενιωθα απιστευτες τυψεις που χαλασα για αλλη μια φορα τις ηδη υψηλες θερμιδες μου (1850),
    δηλαδη δεν πεινουσα για να φαω αλλα καθαρα ψυχολογικο...
    εφταιγε βεβαια κ η ζαχαρη που εφαγα σημερα μαζεμενη σε δημητριακα κ σοκολατα (χαλια διατροφη)

    στο ψητο ομως:
    λιγο πριν φαω το "εξτρα" που σας ειπα
    καπνισα,
    3ο τσιγαρο φετος μεσα σε 3 μηνες...ενω τοχω κοψει 2 χρονια!

    για 3η φορα καταλαβα οτι δεν μου προσφερει κατι να το ξαναρχισω
    παρα μονο βρωμα κ βαρος στο κεφαλι κ το λαιμο,
    κ ετσι αποφασισα να φαω να ηρεμησω.
    Ομως προβληματιζομουν με την ιδεα να φαω για να ξεδωσω.
    Θα ειχα τυψεις μετα κ μπορει να εκανα βουλιμικο,
    ετσι επελεξα τις τροφες που σας ειπα.
    τωρα απλα λεω, ναι εφαγες παραπανω, βουλωσε το τωρα κ αντε για υπνο χωρις καθολου τυψεις!
    κ διαιτα εκανες κ εφαγες εσκασες κ δεν καπνισες κι αλλο...

    κι ομως εχω τυψεις, τις ιδιες τυψεις που ειχα με 3000 θερμιδες πανω οταν αδειαζα το ψυγειο,
    ξερω ακουγεται ηλιθιο αλλα απλα ετσι μου συμβαινει...

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    που εΚαλη μου lessing θα διαφωνησω και δεν το θελω... χαχαχα
    Για μενα διαταραχη ειναι οταν καποιος τρωει και μετα νιωθει τις ενοχες.. [/quote]Γιατι οχι οι διαφωνιες προαγουν τη σκεψη χα χα Λοιπον για μενα δεν ειναι αυτο διαταραχη διοτι στην δυτικη κουλτουρα ΟΛΟΙ τρωνε και μετα νιωθουν ενοχες.Εκτος αν μιλησουμε για ομαδικη κοινωνικη παρακρουση οπου μια ολοκληρη κοινωνια τρωει ενοχικα με το θερμιδομετρητη στο χερι,οπου περιοδικα ασχολουνται με το ποιοι ''διασημοι''κανουν διαιτα και πως,αν παχυναν η αδυνατισαν!Αν κ αυτο απτεται της κοινωνιολογιας.
    Διαταραχη π.χ.για μενα ειναι οταν καποιος τρωει πολυ και δεν τον ενδιαφερει,ειναι απαθης.Επισης διαταραχη ειναι οταν ολη η δυτικη κοινωνια αδυνατει να φιλτραρει αυτα που της πασαρουν και θελουν να ειναι ασχετα με το σωματοτυπο τους λεπτοι-ουτε καν κανονικοι αλλα λεπτοι επειδη τα περιοδικα πασαρουν αυτο το προτυπο αυτο που βολευει τη βιομηχανια της μοδας1)γιατι ξοδευουν λιγοτερα μετρα υφασμα2)γιατι τα ρουχα πεφτουν πανω σε σωματα-κινουμενες κρεμαστρες που εξυπηρετουν τις αναγκες μιας κολεξιον και καλα κανουν αλλα μεχρι εκει-οχι να συνεχιζεται το πασαρισμα και στη ζωη!Για μενα ειναι αδιανοητη αυτη η ''προβατοποιηση''του κοσμου.Διαβασα οτι οταν το μοντελο Τουιγκι(κλαρακι)εκανε καριερα ολες οι γυναικες προσπαθουσαν να τις μοιασουν με διαιτες λιμοκτονιας.Ε αυτο για μενα λεγεται ΚΑΤΑΝΤΙΑ ,διαταραχη πες το οπως θες.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Originally posted by lessing
    που εΚαλη μου lessing θα διαφωνησω και δεν το θελω... χαχαχα
    Για μενα διαταραχη ειναι οταν καποιος τρωει και μετα νιωθει τις ενοχες..
    Γιατι οχι οι διαφωνιες προαγουν τη σκεψη χα χα Λοιπον για μενα δεν ειναι αυτο διαταραχη διοτι στην δυτικη κουλτουρα ΟΛΟΙ τρωνε και μετα νιωθουν ενοχες.Εκτος αν μιλησουμε για ομαδικη κοινωνικη παρακρουση οπου μια ολοκληρη κοινωνια τρωει ενοχικα με το θερμιδομετρητη στο χερι,οπου περιοδικα ασχολουνται με το ποιοι ''διασημοι''κανουν διαιτα και πως,αν παχυναν η αδυνατισαν!Αν κ αυτο απτεται της κοινωνιολογιας.
    οΔιαταραχη για μενα ειναι οταν καποιος τρωει πολυ και δεν τον ενδιαφερει,ειναι απαθης.Επισης διαταραχη ειναι οταν ολη η δυτικη κοινωνια αδυνατει να φιλτραρει αυτα που της πασαρουν και θελουν να ειναι ασχετα με το σωματοτυπο τους λεπτοι-ουτε καν κανονικοι αλλα λεπτοι επειδη τα περιοδικα πασαρουν αυτο το προτυπο αυτο που βολευει τη βιομηχανια της μοδας1)γιατι ξοδευουν λιγοτερα μετρα υφασμα2)γιατι τα ρουχα πεφτουν πανω σε σωματα-κινουμενες κρεμαστρες που εξυπηρετουν τις αναγκες μιας κολεξιον και καλα κανουν αλλα μεχρι εκει-οχι να συνεχιζεται το πασαρισμα και στη ζωη! [/quote]

    Συμφωνω απολυτα οτι απο τις διαφωνιες μαθαινουμε περισσοτερα.. Οσο για τον ορισμο της διαταραχης, προσωπικα δεν ξερω πολλους ανθρωπους σε ΔΠΤ που τρωνε και δεν εχουν καμια ενοχη μετα το υπερφαγικο τους. Οσο για την κοινωνιολογικη διασταση νομιζω οτι λεμε ακριβως το ιδιο.. Οτι η συντριπτικη πλειοψηφια εχει θεματα με την σχεση της με την τροφη..Εκει που διαφοροποιουμαστε ειναι το μεγεθος που μπορει να παρει μια τετοια ενοχη και αυτα που μπορει να καταφερει.. Μπορεις να το ονομασεις ΜΜΕ, κοινωνικη παρακρουση, οπως θελεις..Παραμενουν ομως λυπημενοι ανθρωποι που υποφερουν

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Καλη μου lessing θα διαφωνησω και δεν το θελω... χαχαχα
    Για μενα διαταραχη ειναι οταν καποιος τρωει και μετα νιωθει τις ενοχες..Δεν εχει να κανει με το ειδος της τροφης..Να σου θυμισω τα υποκειμενικα υπερφαγικα που γινονται στην ανορεξια..Οι ανθρωποι τρωνε 1μιση καροτο παραπανω και κανουν εμετο.. [/quote]Μου αρεσει να διαφωνουμε χε χε χε.Μιλωντας αποκλειστικα για παχυσαρκια θα σου πω οτι αν φαω εναμισυ καροτο μονο παραπανω θα κανω παρτυ!

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Ναι αλλα ο ορος διαταραχη καλυπτει πολλα πραγματα παραπανω απο την παχυσαρκια που ειναι συμπτωμα μιας διαταραχης.. χεχεχε

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Επισης κρινοντας απο μενα εγω δεν τρωω παραπανω οταν ειναι να εκραγω.Συνηθως τρωω παραπανω περαδειγμα χτες οταν ειμαι εξω παρεα με ετομα κ παρασυρομαι.Συμπερασμα;Πρε πει να κανω παρεα μονο με μοντελα αχαχα

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Η τροφη καλυπτει διαφορετικα πραγματα για τον καθενα μας..Αλλοι σχετιζονταοι μεσα απο αυτην, αλλοι ξε-αγχωνονται, αλλοι ηρεμουν, αλλοι λυπουνται.. Ο καθενας ειναι μοναδικος

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    [/quote]
    σωστο και ξεαγχωτικο!:smilegrin:

    αυτο παλι το να μην τρωμε ορθιοι, παλι καλα που μου το θυμισες. κι αυτο υπερβολη δεν ειναι ρε συ?
    ορθιοι να αδειαζουμε το ψυγειο ή την κατσαρολα και τα ντουλαπια, ειναι θεμα.
    αλλα οχι το ορθιοι γενικως.
    φαντασου να ειχε διαταραχη προσληψης τροφης οποιος τρωει σουβλακι, χοτ ντογκ, τυροπιτα κλπ ορθιος
    ολοι διαταραγμενοι θα ημασταν.

    λιγο χωρο να αναπνευσουμε.......... [/quote]Νομιζω ο stable ειχε πει οτι ο ορος διαταραχη ειναι υπερ-χρησιμοποιημενος.Παντως το ορθιος το λενε για να συνειδητοποιει καποιος τι τρωει να ειναι λιγο ιεροτελεστεια το φαι με ωραιο τραπεζομαντηλο κ.λ.π.Παντως να προσθεσω οτι τις λιγες φορες που καταφερα να φαω μασωντας ΑΡΓΑ χορτασα μα πολυ λιγωτερη μεριδα.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Υ.Γ.μολις μου ειρθε μια φλασια:Αιθουσα δικαστηριου:Στην εδρα αυστηρος δικαστης ξερακιανος με μυτερο μουσι κραταει το σφυρι. Στον τοιχο ψηλα ενας πινακας του Φρουντ και διπλα ενας μικροτερος του Σκινερ. Κατω απο τα εδρανα ειναι ενας αφρατουλης με κοκκινα μαγουλακια που στριφογυριζει νευρικα την τραγιασκα του. Ξερακιανος δικαστης : - Κατηγορουμενε εφαγες πιτα γυρο ορθιος; -Αφρατουλης(αναψοκοκκινισμ� �νος)Ε...χμ...κυριε προεδρε...ξεχαστηκα...(ΜΠΑΜ!Σ φυρι!) -Σιωπη διαταραγμενε! Καταδικαζεσαι σε 2 χρονια ψυχαναλυτικης θεραπειας καθε μερα εκτος Κυριακης! -Μα κυριε προεδρε... -ΣΙΩΠΗ! Αλλιως τα 2 χρονια θα γινουν 3 !

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •