δεν εχω φίλες!!! - Page 9
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 9 of 9 FirstFirst ... 789
Results 121 to 135 of 135
  1. #121
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    γι αυτο ακριβως κλικ, κανε οπως νιωθεις !!
    ακου κ λιγο το ενστικτο σου...

  2. #122
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by smart
    γι αυτο ακριβως κλικ, κανε οπως νιωθεις !!
    ακου κ λιγο το ενστικτο σου...
    σε θεματα φιλιας δεν εχει λειτουργησει ποτε σωστα :P

  3. #123
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    στο ποσα θα παρεις κ ποσα θα δωσεις δεν υπαρχει μετρο ουτε κ ορια...
    κκαι παιρνεις κ δινεις οσα μπορεις καθε φορα..
    το τι μπορεις δεν ειναι παντα συνειδητη επιλογη..
    δε μπορουμε να ζηταμε απο τους αλλους να υπερβουν τον εαυτο τους ΑΛΛΑ επιβάλλεται να μην υπερβαινουμε μεις το δικο μας εαυτο για τους αλλους.
    λυπαμαι κοριτσια, ετσι ειναι η ζωη..

  4. #124
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,557
    Το αγορι μου ειχε ενα φιλο που ελεγε τα εσωψυχα του και οοολα του τα προβληματα σε ατομα που λεγανε απλα τα τυπικα,ενα γεια τι κανεις, με την ιδια συχνοτητα που τα ελεγε κ στο αγορι μου που εχουν μεγαλωσει μαζι κ ηταν αδελφικοι φιλοι..Εχει δικιο η σμαρτ πως μερικοι απλα ψαχνουν καπου να τα πουν

  5. #125
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by onelifeonechance
    Το αγορι μου ειχε ενα φιλο που ελεγε τα εσωψυχα του και οοολα του τα προβληματα σε ατομα που λεγανε απλα τα τυπικα,ενα γεια τι κανεις, με την ιδια συχνοτητα που τα ελεγε κ στο αγορι μου που εχουν μεγαλωσει μαζι κ ηταν αδελφικοι φιλοι..Εχει δικιο η σμαρτ πως μερικοι απλα ψαχνουν καπου να τα πουν
    λιγο ακραιο αυτο ομως. δε μιλαω για τετοια περιπτωση.
    ο ενας να λεει "γεια, τι κανεις?" και ο αλλος να λεει τα σωψυχα του.

    απλα οταν εμπιστευεσαι και ξεκινας με ολη την καλη διαθεση να χτισεις μια σχεση εμπιστοσυνης και ο αλλος σε αντιμετωπιζει σε στυλ "αποδειξε μου οτι μπορω να σε εμπιστευτω καποτε κι εγω" και αρχιζεις και ανακαλυπτεις πραγματα που κρυβει, ενω δεν εχουν ΚΑΝ καποια ιδιαιτερη σημασια ωστε να τα κρυβει, δεν ξενερωνεις??????????

  6. #126
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,557
    Ε ξενερωνεις...

  7. #127
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    Originally posted by click
    Originally posted by smart
    γι αυτο ακριβως κλικ, κανε οπως νιωθεις !!
    ακου κ λιγο το ενστικτο σου...
    σε θεματα φιλιας δεν εχει λειτουργησει ποτε σωστα :P
    δεν πειραζει...
    στο ταξιδι της ζωης κ η χασουρα κερδος εινα τελικα..
    απο τις φιλιες που τελειωσαν καποιες σου χουν δωσει πραγματα που δνεχεις συνειδητοποιησει ακομη-θα το καταλαβεις γιατι χρονια μετα θα τις θυμασαι..
    κ καποιες απλα συνεβησαν-αυτες δε θα τις θυμασαι..
    αλλα δεν θα ταν λιγο αφυσικο να ειναι ολες οι διλιες μας ενταξει?
    τρομακτι μου ακουγεται..
    θα σημαινε οτι τα συμβαλλομενα μελη δεν εχουν προσωπικοτητα..
    οτι δεν αλλαζουν με το περασμα του χρονου..
    δεν εξελισσονται...
    γιατι εκει ακριβως ανακαλυπτουμε τα κενα που δε μας γεμιζει (πια) αυτος που θεωρουμε φιλος μας-κ που πιθανως να νιωθει ετσι.

  8. #128
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    Originally posted by click
    Originally posted by onelifeonechance
    Το αγορι μου ειχε ενα φιλο που ελεγε τα εσωψυχα του και οοολα του τα προβληματα σε ατομα που λεγανε απλα τα τυπικα,ενα γεια τι κανεις, με την ιδια συχνοτητα που τα ελεγε κ στο αγορι μου που εχουν μεγαλωσει μαζι κ ηταν αδελφικοι φιλοι..Εχει δικιο η σμαρτ πως μερικοι απλα ψαχνουν καπου να τα πουν
    λιγο ακραιο αυτο ομως. δε μιλαω για τετοια περιπτωση.
    ο ενας να λεει "γεια, τι κανεις?" και ο αλλος να λεει τα σωψυχα του.

    απλα οταν εμπιστευεσαι και ξεκινας με ολη την καλη διαθεση να χτισεις μια σχεση εμπιστοσυνης και ο αλλος σε αντιμετωπιζει σε στυλ "αποδειξε μου οτι μπορω να σε εμπιστευτω καποτε κι εγω" και αρχιζεις και ανακαλυπτεις πραγματα που κρυβει, ενω δεν εχουν ΚΑΝ καποια ιδιαιτερη σημασια ωστε να τα κρυβει, δεν ξενερωνεις??????????

    ξενερωνεις αλλα ειναι οι αμυνες του που προφανως νιωθει οτι τις χριεαζεται.
    δεν εισαι υποχρεωμενος να το δεχτεις, ουτε νατο ανεχτεις..

  9. #129
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    σε περιπτωση που ξενερωνεις αλλα δε θες και να κανεις καμμια βιαστικη υπερβλακεια, καταπινεις το χαπι για καποιο διαστημα? βαζεις χρονοδιαγραμμα? τι?

  10. #130
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    κατα τη γνωμη μου το συζητας.
    ειναι ενας τροπος να διαπιστωσεις γιατι ο αλλος φερεται οπως φερεται..
    αν δε σ αρεσει αυτη η εκδοχη απομακρυνεσαι λιγο κ περιμενεις να δεις γενικα πως θα εξελιχθει η κατασταση. απο μακρια εχεις πιο γενικη εικονα της καταστασης..αλλα εγω θα το βρισκα αυτο πολυ βασανιστικο..

  11. #131
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    τοοοοοοοοοοοοοοσο δυσκολες οι σχεσεις.........................
    τοσο περιπλοκα ολα

  12. #132
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    βασικα εμενα περισσοτερο με ενοχλει οχι οταν καποιος δεν ανοιγεται ενω ανοιγεται ο αλλος, αλλα οταν καποιος καραδοκει ψαχνοντας ευκαιρια να χρησιμοποιησει τις αδυναμιες του αλλου..
    γενικα, υπαρχει μια συγχιση στον κοσμο για το τι ειναι αδυναμια κ τι ειναι δυναμη... δεν ξερω αν με πιανεις .

  13. #133
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    σε πιανω επακριβως......

  14. #134
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    Ξυπνώ μεσάνυχτα
    κι ανοίγω το παράθυρο
    κι αυτό που κάνω
    ποιος σου το' πε αδυναμία
    Που λογαριάζω
    το μηδέν μου με το άπειρο
    και βρίσκω ανάπηρο
    τον κόσμο στα σημεία

  15. #135
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    656
    Μεγάλες κουβέντες λέγονται εδώ. Και βαριές. Αλλά όλα είναι υποκειμενικά κ χωρίς σεβασμό στην διαφορετική ιδιοσυγκρασία αναπόφευκτα δημιουργούνται παρεξηγήσεις. Οι σχέσεις είναι πάρε-δώσε. Αλλά όχι πάρε 10 δώσε 10. Πάρε ό,τι έχεις ΕΣΥ ανάγκη κ δώσε επίσης ό,τι έχεις ΕΣΥ ανάγκη. Τα υπόλοιπα έρχονται αυτόματα, όμορφα και απλά. Αν περιμένεις να δώσει κ ο άλλος ακριβώς αυτά που δίνεις εσύ, τότε υπάρχει θεματάκι. Είναι παράλογο να απαιτείς ακριβώς τα ίδια. Αν η σχέση αξίζει θα φανεί. Αλλά είναι κρίμα να την προδικάζουμε επειδή στο παρελθόν πληγωθήκαμε. Απλά έχεις κεραίες ανοικτές και ζυγίζεις αν αυτά που έχει κάνει και έχει πει ο άλλος σε σένα είναι σημαντικά για ΕΚΕΙΝΟΝ. Ο βαθμός στον οποίο ανοίγεται ο καθένας δεν είναι κριτήριο καλού ή κακού φίλου. Και μακάρι να το αντιλαμβάνονταν όλοι για να μην βιάζονται να απορρίψουν ανθρώπους από δίπλα τους. Και η μυστικοπάθεια είναι επίσης όρος υπό διαπραγμάτευση. Τι πάει να πει μυστικοπάθεια? σου λέω ψέματα? σε θάβω? Ή απλά διαχωρίζω τί είναι σωστό να πέσει στο τραπέζι κ τι όχι? Διαφορετικές οπτικές. Αν εμπλέκονται κ άλλοι άνθρωποι σε αυτό το «μυστικό», τότε δεν πρέπει να λογίζεται ως έλλειψη εμπιστοσύνης και προσβολή. Αν δεν εμπλέκονται όμως τρίτοι και είναι μεταξύ των δύο τότε όντως υπάρχει πρόβλημα. Αυτό που θεωρώ εγώ σωστό να αποσιωπηθεί δεν είναι αυτονόητο και για τον άλλο. Αν το αντέχει ο άλλος καλώς. Χρειάζεται σεβασμός στις διαφορετικές ζωές διαφορετικών ανθρώπων. Σωστά κάποιος θεωρεί χυδαίο να του λένε ψέματα, να τον κουτσομπολεύουν, να τον εκμεταλλεύονται, να καραδοκούν για να εκμεταλλευτούν αδυναμίες (άλλος φραστικός ογκόλιθος κ αυτός..). Αλλά το να απορρίπτουμε ανθρώπους επειδή είναι διαφορετικοί από μας, απλά δεν λέει. Είναι κρίμα. Ανήκω στους τυχερούς ανθρώπους, με φιλίες δεμένες κ δοκιμασμένες. Κ όσο περνάνε τα χρόνια θεωρώ ότι εξελίχθηκαν έτσι επειδή δεν μπήκαμε ποτέ στη διαδικασία να ζυγίσουμε τίποτα. Τί σου είπα, τί μου είπες και τί δεν μου είπες. Αυτονόητος σεβασμός για τον τρόπο λειτουργίας κ σκέψης του άλλου. (θέματα του στυλ: μπήκε στη διαδικασία να μου φάει γκόμενο, με είπε χοντρή πίσω απ΄τη πλάτη μου, αγόρασε ίδιο παντελόνι άρα με ζήλεψε..δεν τα αγγίζω καν. Έχουν μείνει στην εποχή που ήμουν γυμνάσιο..) Έτσι γεννιέται κ η αγάπη κ η συναισθηματική ασφάλεια. Οι σχέσεις θέλουν κόπο, θέλουν χημεία, θέλουν πολλά. Περίπλοκες από μόνες τους δεν είναι, ψυχραιμία θέλουν.

Page 9 of 9 FirstFirst ... 789

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •