ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ?? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by spaceride
    Originally posted by badgirl11
    τετοια λογικη οδηγει στο φαινομενο γιο γιο
    μηπως αυτο ειναι κ το κινητρο οσων προωθουν τετοιες διατροφικες συμπεριφορες?
    σου λεει αμα ξαναπαχυνει θα ξαναρθει.
    εδω ο δικος μου πρωην διαιτολογος κ πιστευω πλεον οτι εχει τετοια λογικη,
    γιατι οχι ο πιο διασημος εκπροσωπος των διαιτολογων?
    μην ξεχνατε οτι το αδυνατισμα ειναι η μεγαλυτερη βιομηχανια (ισως ειναι το τσιγαρο πρωτο? δεν ξερω)
    Αν το παρουμε καθαρα μαρκετιστικα ο σκοπος ενος διαιτολογου ειναι να αφησει καλο ονομα και να του στειλεις κι εσυ κι αλλους πελατες..Αν κανει μαλακιες τοτε αργα ή γρηγορα θα βουλιαξει..
    Οσο για τις βιομηχανιες ειναι η δευτερη μεγαλυτερη μετα απο εκεινη των οπλων
    θα συμφωνησω.
    δε νομιζω οτι ο σκοπος ειναι να ξαναπαχυνει ο πελατης και να ξαναπαει.
    μαλλον ο σκοπος ειναι η γρηγορη απωλεια ωστε να μπορεσει να διαφημιστει. ξερουν οτι ο κοσμος με αυτα τσιμπαει.
    20 κιλα σε 2 μηνες!! ουαουυυυυυυυυυυυυ σε ποιο διαιτολογο πηγες να παω κι εγω?

    κι ετσι αρχιζουν μαλλον να αλλαζουν τροπο πλασαρισματος.
    σου λενε ενταξει μωρε δεν πειραζει μην πινεις και πολυ νερο.
    σιγα, δε χρειαζονται 5 γευματα.
    χανε 2 κιλα τη βδομαδα, κανενα προβλημα.

    και "λυνουν" ολα τα σημεια που κολλαει ο κοσμος να παει σε διαιτολογο.
    βλεπουν οτι εκει κολλανε οι περισσοτεροι. ωχ που θα χωρεσω 5 γευματα? εγω δεν προλαβαινω ουτε 3 !
    η δε θελω νερο χωρις να διψαω.
    δεν μπορω να χανω μισο με 1 κιλο τη βδομαδα, βιαζομαι!!!!!!!

    και χαιδευουν αυτακια στοχευοντας πλεον στη μαζα και οχι στους λιγους που ή επαθαν και εμαθαν ή δεν ψαρωνουν και τοσο ευκολα

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Eιναι πολυ μοναχικος ο δρομος που περιγραφεις κλικ και πολυ δυσκολος απο ολες τις αποψεις..Και συναισθηματικα και πρακτικα

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,389
    Originally posted by Ciciliana
    penelope σοβαρά εχασες 30 κιλά τρώγοντας 800-900 θερμίδες τη μέρα?
    κ όλα οκ??
    strange...............................:wow:

    βέβαια άλλο 800 κ άλλο 1000 ή 1100.... καλα μπορει να κανω κ λαθος
    όλα ρολοι! Σημερα η μανα μ μου ειπε οτι η ενδοκρινολογος που της πηγε τις εξετασεις μ της ειπε να παιρνω χαπι θυροειδη μονο 2 φορες τη βδομαδα... Κουφαθηκα...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    Originally posted by spaceride
    Eιναι πολυ μοναχικος ο δρομος που περιγραφεις κλικ και πολυ δυσκολος απο ολες τις αποψεις..Και συναισθηματικα και πρακτικα
    τι εννοεις μαυτο?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Επειδη κανω αυτη τη δουλεια, εχω περασει περιοδους που πεφτει ανησυχητικα η δουλεια ενω τα τηλετυπακια εχουν παντα!! Ξερεις ποσο απαξιωτικο και ματαιωτικο ειναι να ξερεις τη δουλεια σου, να προσπαθεις πραγματικα να βοηθησεις, να αφιερωνεις 1 ωρα στον καθενα κι οχι 10λεπτακια και στο τελος να πηγαινουν στους τυπους των 10 κιλων το μηνα επειδη ειναι το γρηγορο αποτελεσμα που θελουν?? Και να μην κρυβομαστε, ολοι το εχουμε σκεφτει να τελειωνουμε οσο το δυνατον γρηγοροτερα με τα μεγαλυτερα αποτελεσματα στο μικροτερο διαστημα.. Τις προαλλες ειδα μια κυρια και μου ειπε το θεικο " Πηγα στον Χ γιατι ετρωγα μια ντοματα κι ενα κεσε cottage την ημερα κι εχασα 15 κιλα σε ενα μηνα και τωρα ηρθα σε σενα να με βοηθησεις να μην τα ξαναπαρω"... Αυτο τα λεει ολα.. Το πρακτικο-οικονομικο κομματι ειναι το τελευταιο, αλλα ειναι εξισου σημαντικο...!! Αντε και το εκανα τον δεκαλογο του πικραμενου διαιτολογου!!! χαχαχαχα
    Τεσπα αυτα ειναι να απασχολουν εμενα

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    κοιτα οι περισσοτεροι κανουν γρηγορες διαιτες κ τα ξαναπαιρνουν μετα,
    καποιοι αλλοι ετρωγαν 1 μπαρα τη μερα, κρεας κ σαλατα κ δε θυμαμαι τι αλλο επι 1 μηνα τα ιδια πραγματα
    μετα λεει το δευτερο μηνα τους αλλαζε τη διαιτα (@@αρια)
    πες μου εσυ οποιος σταματησει τετοια διαιτα αν θα παρει ή οχι σε χρονο dt τα κιλα.
    (κ επειδη δεν τελειωσα την ιστορια, αφου κ διαφημισαν τον εν λογω κυριο μετα εξαφανιστηκαν απο το φορουμ εχοντας αφησει το τικερ με μεγαλες απωλειες κιλων, τυχαιο? δε νομιζω!)
    τεσπα στα μπερδευω τωρα,
    θελω να καταληξω οτι αυτο ειναι το νεο ρευμα,
    κανω βλακωδης διαιτες να χασω ο,τι χασω + χρονο + μυς + αρκετη αυτοεκτιμηση κ body IQ
    κ μετα παω στον επομενο κακομοιρο διαιτολογο κ του ριχνω το μπαλακι να με ισιωσει...
    μοδα ειναι θα περασει,
    σιγουρα θα πιαστουν πολυ κοροιδα, σιγουρα πολλοι θα την πατησουν,
    αλλα οταν θα ερθει η ωρα να ισιωσουν θα σε ευγνωμονουν.
    εγω ημουν τυχερη κ βρηκα με τη μια σωστο διατροφολογο
    στην πορεια συναντησα κ 2-3 ασημους κ διασημους με τις γνωστες διαιτες που απερριψα παρα την επισκεψη που πληρωσα.
    τεσπα το θεμα ειναι οτι κ ο διατροφολογος που σε βοηθησε καποια στιγμη κατεβαινει απο το βαθρο του, γιατι ναι σε βοηθησε στην αρχη, σε εμαθε τοσα,
    αλλα αν δεν ειναι ικανος να σε στηριξει στη συνεχεια να τον κανεις τι?
    αλλα που να στα εξηγω τωρα αυτα...αλλο θεμα

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Aυτο ακριβως λεω κι εγω ρε badgirl... Οτι μεχρι να ερθει εκεινη η ωρα που θα αποφασισει καποιος να ισιωσει ειναι πολυ δυσκολο και ματαιωτικο.. Και νεο το ρευμα δεν το λες... Εγω ειμαι εδω απο το 2003 και ξερω οτι και πριν απο αυτο (στην ανθηση των ινστιτουτων) η ιδια κατασταση επικρατουσε.. Οσο για το μετα, δεν ξερω τι ακριβως εννοεις και τι ειδους στηριξη θα ηθελες..ΑΛΛΑ για μενα ο διαιτολογος δεν πρεπει να ειναι σε κανενα βαθρο..Κι εγω αποφευγω να ανεβαινω και οι ανθρωποι που βλεπω προσπαθω να τους ενδυναμωνω το ρολο..Εκει ειναι ολο το μυστικο..Να ενδυναμωσεις καποιον στο ρολο του..να τον κανεις να παρει την ευθυνη του για να εισπραξει και τα ευσημα στο τελος..Εγω ειμαι απλα ενα πορτατιφ που δειχνω ενα δρομο..Αν θα τον ακολουθησει καποιος ειναι αλλο θεμα

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    Originally posted by 2sweet2b4go10

    ακουσα το εξης εξοργιστικο:
    μιλουσε εγκριτος επαγγελματιας-διπλωματουχος διαιτολογος, ο κυριος τασος (επωνυμο δεν θυμαμαι-εκπομπη μενεγακη)
    και τι ειπε ο τρισαθλιος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    προσφατη ερευνα , αποκαλυψε λεει, οτι δεν ισχυει αυτο που με τοσο φανατισμο μας ελεγαν εδω και χρονια οι διαιτολογοι, οτι αν θελουμε ενα μονιμο αποτελεσμα η λυση ειναι το αργο (ΑΡΓΟ) αδυνατισμα με ενα ισοδυναμο θερμιδικο που μολις να μας υποσιτιζει, ΑΛΛΑ Ο ΥΠΟΣΙΤΙΣΜΟΣ!!!!
    δεν το αποκαλεσε υποσιτισμο για να ειμαι ακριβης, αλλα ειπε ο τυπος, οτι εαν ακολουθησει καποιος μια πολυ φτωχη θερμιδικα διαιτα, που να τον κανει να χασει γρηγορα κιλα απο την αρχη (αυτο που ολοι ονειρευομαστε αλλα με μονιμα αποτελεσματα) ΔΕΝ εχει περισσοτερες πιθανοτητες να τα παρει αμεσως τα κιλα απο καποιον που τα εχασε αργα.
    και γιατι να μην ειναι ετσι?δεν το λεω για να κανω τον συνηγορο του διαιτολογου ουτε ειναι κατι που το πιστευω,απλα σκεφτομαι οτι μπορει να ειναι και ετσι.

    ποσες και ποσες ερευνες δεν εχουν καταριφθει?και μια και το συζητουσαμε σε ενα αλλο θεμα θυμαστε λιγα χρονια πριν τι ελεγαν οι γιατροι για τη χοληστερινη και πως μας επιρρεαζουν τα φαγητα που τρωμε?τυρια,αυγα,κρεατα κλπ θεωρουσαν οτι ειναι τα μονο υπευθυνα και τωρα με νεοτερες ερευνες σου λενε οτι μονο το 15% επιρρεαζει το φαγητο,το υπολοιπο ποσοστο ειναι απο αλλους παραγοντες

    τον διαιτολογο δεν τον ειδα στην τηλεοραση αλλα φανταζομαι οτι δεν θα εννοουσε να κανει καποιος μια υποθερμιδικη διαιτα 1-2 μηνες και μετα να τον αφησει στο ελεος του αλλα να συνεχισει σιγα σιγα να ανεβαζει θερμιδες στη συντηρηση με τη βοηθεια του διαιτολογου.

    χρονια ακουγα για κατεστραμενο μεταβολισμο και αν το παθεις δεν ξερω και εγω τι μπορει να γινει και αλλες τετοιες βλακειες.Ο μεταβολισμος επανερχεται μια χαρα!!αν καποιος ξερει να το κανει μονος του η αν παει σε διαιτολογο μετα απο καποιο καιρο παλι θα επανερθει.πιθανον και αυτη η ερευνα που βασιστηκε ο διαιτολογος να ειναι καινουργια και να καταριπτει τις παλιες

    διαιτα με πολυ λιγες θερμιδες δινουν και γιατροι σε ασθενεις που εχουν κανει επεμβαση,δεν ειμαι σιγουρη αλλα νομιζω οτι ειναι στο sleeve

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    Originally posted by spaceride
    Aυτο ακριβως λεω κι εγω ρε badgirl... Οτι μεχρι να ερθει εκεινη η ωρα που θα αποφασισει καποιος να ισιωσει ειναι πολυ δυσκολο και ματαιωτικο.. Και νεο το ρευμα δεν το λες... Εγω ειμαι εδω απο το 2003 και ξερω οτι και πριν απο αυτο (στην ανθηση των ινστιτουτων) η ιδια κατασταση επικρατουσε.. Οσο για το μετα, δεν ξερω τι ακριβως εννοεις και τι ειδους στηριξη θα ηθελες..ΑΛΛΑ για μενα ο διαιτολογος δεν πρεπει να ειναι σε κανενα βαθρο..Κι εγω αποφευγω να ανεβαινω και οι ανθρωποι που βλεπω προσπαθω να τους ενδυναμωνω το ρολο..Εκει ειναι ολο το μυστικο..Να ενδυναμωσεις καποιον στο ρολο του..να τον κανεις να παρει την ευθυνη του για να εισπραξει και τα ευσημα στο τελος..Εγω ειμαι απλα ενα πορτατιφ που δειχνω ενα δρομο..Αν θα τον ακολουθησει καποιος ειναι αλλο θεμα
    δεν εισαι οποιο κι οποιο πορτατιφ, αλλα απο τον λυχνοστατη (εχει τα καλυτερα χειροποιητα :P )


    forty σε καθε περιπτωση ειναι αλλη διαιτα κ αλλος ο κιλο-στοχος.
    καποιοι πρεπει να χασουν βαρος αμεσα για καποιους λογους
    χωρις να τους νοιαζει τι αλλο θα χαθει στην πορεια.
    το θεμα ειναι για οσους δεν εχουν συγκεκριμενο προβλημα υγειας κ θελουν να βελτιωσουν το σωμα τους κ τη συσταση του,,,
    αν ειναι να γινουμε πειραματοζωα ακρη δε θα βγει, η πεπατημενη ειναι το τριπτυχο γυμναστικη, διαιτα (οχι πεινας) κ ξεκουραση.
    τωρα ας ερευνησουν ο,τι θελουν κ σιγουρα θα ειμαι απο τους πρωτους που θα το δοκιμασουν αν με δελεασει.
    τι το δελεαστικο εχει το να πειναω? για μενα τιποτε.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    xaxaxa να'σαι καλα κακο κοριτσι.. Μαλλον μετα τα τελευταια με βλεπω στο μοναστηρακι με το κιλο

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    μπα καποια πραγματα/ανθρωποι εχουν σταθερη αξια κ δεν πανε με το ρευμα/δεν ειναι οσα παιρνει ο ανεμος

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Να'σαι καλα οπως και να εχει... Και ευχομαι και συντομα και στο 7 που το θελεις τοσο πολυ

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    Originally posted by badgirl11

    forty σε καθε περιπτωση ειναι αλλη διαιτα κ αλλος ο κιλο-στοχος.
    καποιοι πρεπει να χασουν βαρος αμεσα για καποιους λογους
    χωρις να τους νοιαζει τι αλλο θα χαθει στην πορεια.
    το θεμα ειναι για οσους δεν εχουν συγκεκριμενο προβλημα υγειας κ θελουν να βελτιωσουν το σωμα τους κ τη συσταση του,,,
    αν ειναι να γινουμε πειραματοζωα ακρη δε θα βγει, η πεπατημενη ειναι το τριπτυχο γυμναστικη, διαιτα (οχι πεινας) κ ξεκουραση.
    τωρα ας ερευνησουν ο,τι θελουν κ σιγουρα θα ειμαι απο τους πρωτους που θα το δοκιμασουν αν με δελεασει.
    τι το δελεαστικο εχει το να πειναω? για μενα τιποτε.
    Δεν διαφωνω καθολου με αυτα που γραφεις,ουτε εγω θα εκανα διαιτα πεινας,αλλα δεν ξερουμε ακριβως πως τα ειπε και για ποιες περιπτωσεις εννοουσε και με αυτο που γραφει η 2sweet2b4go10

    αλλα ειπε ο τυπος, οτι εαν ακολουθησει καποιος μια πολυ φτωχη θερμιδικα διαιτα, που να τον κανει να χασει γρηγορα κιλα απο την αρχη (αυτο που ολοι ονειρευομαστε αλλα με μονιμα αποτελεσματα) ΔΕΝ εχει περισσοτερες πιθανοτητες να τα παρει αμεσως τα κιλα απο καποιον που τα εχασε αργα.

    γιατι να διαφωνισω,μπορει να ειναι και ετσι.Δεν ξερω αν ο διαιτολογος ειπε ξεκινηστε να κανετε υποθερμιδικες διαιτες η αν ειπε για την ερευνα που εγινε....δηλαδη θελω να πω αν καποιος μας πει οτι εγινε ερευνα και βρηκανε οτι το τσιγαρο δεν κανει τα μαλλια μας να πεφτουν δεν εννοει να αρχισουμε το καπνισμα,με αυτη τη λογικη εγραψα αυτα που εγραψα

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    σωστη!
    γαμωτο δεν το ελεγες σοβαρα για το τσιγαρο ε...κ θα ειχε επιτελους ενα +
    ολο - του βρισκω κμου γερνει η ζυγαρια κ δε θα το ξαναρχισω

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    Originally posted by spaceride
    Να'σαι καλα οπως και να εχει... Και ευχομαι και συντομα και στο 7 που το θελεις τοσο πολυ
    θελω να παω κ να κατσικωθω εκει, ποτε πια 8,
    αντε με το μωρο στην κοιλια 8 αλλα μετα παλι 7.
    ειναι κ τυχερο! :P σευχαριστω! αρχιζω εξτρα προσπαθεια απο αυριο γιατι παραχαλαρωσα κ χαλαρα κανω μια τρυπα στο νερο συνηθως...

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •