Χαρακτηριστικα του ιδανικου διαιτολογου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 133
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663

    Χαρακτηριστικα του ιδανικου διαιτολογου

    Οι περισσοτεροι εχουμε αλλαξει πολλουσ διαιτολογους.. Μηπως να οριζαμε τον ιδανικο?? Για να πεφτουν ιδεες στο τραπεζι!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    1,048
    ωραίο θέμα...μπράβο! Για να ακούσουμε κι εμείς οι απογοητευμένοι από τους συνταγολόγους....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Κι εσυ μπορεις να γραψεις tidekpe τι ΔΕ θα ηθελες να εχει ο ιδανικος διαιτολογος..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    1,048
    Δε θα ήθελα να υπόσχεται ότι με αυτόν θα χάσω τα κιλά...δε θα ήθελα να σκέφτεται ότι κάτι έχουν κάνει λάθος οι προγούμενοι από αυτόν...δε θα ήθελα να με αμφισβητεί που αμέσως σχετικά σταματώ να χάνω..και δε θα ήθελα μετά από την πάροδο κάποιων μηνών να με στέλνει για εξετάσεις διαβεβαιωνοντάς με ότι κάτι άλλο με μπλοκάρει (υπαινισσόμενος ότι δεν είναι διατροφή) επίσης, θα ήθελα να με ακούει κανονικά γιατί αν είχε γίνει αυτό την πρώτη φορά που δίνουμε το ιστορικό θα ήξερε ότι δεν έχω κάποιο πρόβλημα και δε θα με ξαναέστελνε για εξετάσεις θυρεοειδούς κ.λ.π. να σκάω ένα σωρό λεφτά...
    τέλος, δε θα ήθελα να ξανακούσω φρασεις του τύπου "το σώμα σας αδικεί την προσπάθειά σας"...δε με βοηθάνε, δηλαδή να το μαλώσω μήπως γίνει δίκαιο;;;;;;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Απ'οτι καταλαβαινω θα ηθελες να τον ακουσεις να κανει το πιο απλο πραγμα, να αναλαβει την ευθυνη του

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    1,048
    Θα ήθελα να με βοηθήσει...μιλάμε για λίγα κιλά και ΚΑΝΕΙΣ ως τώρα δεν το κατάφερε!Απεναντίας, μέ φορτώνουν και συν κάτι όταν φεύγω από τα χέρια τους...αν και οι ίδιοι άνθρωποι σε άλλες περιπτώσεις τα έχουν καταφέρει περίφημα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Δε μπορω να μιλησω επι προσωπικου αλλα οι ανθρωποι αναλαμβανουν τις ευθυνες τους οταν εμεις οι ιδιοι αναλαμβανουμε τις δικες μας.. Αν σου ελεγε ενας απο αυτους οτι το σωμα σου ειναι εκει καλα και δε χρειαζεται να χασεις αλλο πως θα το αντιμετωπιζες?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    1,048
    Θα το αποδεχόμουν απόλυτα, αν μπορούσε να επιχειρηματολογήσει καθότι από τότε που μπήκα στη μάχη των κιλών (σχεδόν 5 χρόνια τώρα) μόνο παίρνω και δε χάνω. ʼρα, δεν είναι ότι είμαι πλέον στα φυσιολογικά μου όρια...στα φυσιολογικά μου ήμουν πριν όπου δεν μπορώ να επανέλθω...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    324
    να μοιαζει στον ΑΗΒΑΖΗ να δεις ποσο θα αδυνατισω:starhit:

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    Originally posted by petallouditsaa
    να μοιαζει στον ΑΗΒΑΖΗ να δεις ποσο θα αδυνατισω:starhit:
    Μπα! Ούτε αυτό βοηθάει!! Πίστεψέ με!!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    Για εμένα ο τέλειος διαιτολόγος έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

    -Έχει φυσικά μια κατάρτiση πάνω στο αντικείμενο (το λέω γιατι μου εχει τύχει κ υποτιθέμενος διαιτολόγος με γνώσεις οικοκυρικών, με γιο διαιτολόγο. Με ένα πτυχίο οικογενειακή επιχείρηση η δικιά σου!!!

    -Να είναι ανθρωποκεντρικός και ευαίσθητος σαν άνθρωπος.

    -Να έχει περάσει κι ο ίδιος από τον γολγοθά της απώλειας βάρους!!

    -Να είναι διαθέσιμος και πρόθυμος να ακούσει !!! Ενεργητική ακοή μεγάλο πράγμα για εναν επαγγελματία υγείας.

    -Να έχει ένα επίπεδο σαν άνθρωπος και να έχει τις βασικές γνώσεις ψυχολογίας και ψυχιατρικής, ώστε να μπορεί να διακρίνει τις κλινικές περιπτώσεις.

    Το σπουδαιότερο όμως για μένα είναι η εμπιστοσύνη. Να μπορεί να με πείσει οτι θέλει να με βοηθήσει , και να με βλέπει σαν οντότητα διαφορετική απο το προηγούμενο ή το επόμενο ραντεβού του.

    Αυτά τα ολίγα μου έρχονται αμεσως αμέσως... εαν σκεφτώ κάτι ακόμη θα το κάνω edit

    edit
    Οι διαιτολόγοι, με βάση τη δεοντολογία του επαγγέλματός τους, οφείλουν :

    να προσφέρουν ικανοποιητικές και αναλυτικές πληροφορίες με απλό και κατανοητό τρόπο, ώστε ο πελάτης/ ασθενής να μπορεί να καταλήξει στη δική του ενημερωμένη απόφαση

    - να παρουσιάζουν στον πελάτη τεκμηριωμένες πληροφορίες και να επεξηγούν διφορούμενες πληροφορίες χωρίς καμία προκατάληψη αναγνωρίζοντας, ότι λογική διαφορά γνώμης μπορεί να υπάρχει

    - να προστατεύουν προσωπικές πληροφορίες των πελατών τους και να εγγυούνται πλήρη εχεμύθεια χωρίς κανένα περιορισμό, στο βαθμό που εξαρτάται από το άτομο τους

    - να προσφέρουν επαγγελματικές υπηρεσίες με αντικειμενικότητα και σεβασμό στις ξεχωριστές ανάγκες και αρχές του πελάτη τους

    - να προσφέρουν επαγγελματικές υπηρεσίες με ευαισθητοποιημένη προσέγγιση στο μορφωτικό και κοινωνικό επίπεδο του ατόμου χωρίς να ξεχωρίζουν γένος, ηλικία, εθνικότητα, θρησκεία, οικονομική και κοινωνική τάξη ή ανικανότητα του ατόμου

    - να μην επιτρέπουν την σεξουαλική παρενόχληση στο άτομο τους και να απέχουν αυστηρά τα ίδια από τέτοιες συμπεριφορές σε σχέση με τους πελάτες /ασθενείς.

    - αν και μπορούν να καθορίζουν ελεύθερα την αμοιβή τους με τον πελάτη τους, να μην απαιτούν υπέρογκη αμοιβή σε βαθμό αισχροκέρδειας

    Εάν τηρούν λοιπόν αυτά τα ολίγα (είναι κι άλλα τα οποία μου διαφέυγουν )...θα γίνουν όλοι ιδανικοί!!! :wink2:

    Θέλω να πώ ότι υπάρχουν κανόνες οι οποίοι καθορίζουν τον ιδανικό επαγγελματία. Σκοπός είναι να βρούμε τον τίμιο και ηθικό επαγγελματία που κάνει τη δουλειά του ακολουθώντας τους κανόνες αυτούς.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    Για μενα ο ιδανικος διαιτολογος ειναι αυτος που εχει προσιτες τιμες,μου δινει απλα φαγητα και να με κανει να δω γρηγορα τα αποτελεσματα.

    Μια φορα μονο ειχα παει σε διαιτολογο,γνωστοι μου που ειχαν παει πριν απο εμενα εχασαν αρκετα κιλα και ηταν πολυ ευχαριστημενοι,εγω ειχα να χασω 8 κιλα και μου εδωσε διατροφη βγαλμενη απο προγραμμα υπολογιστη συμφωνα με αυτα που με ρωτησε αν μου αρεσουν,με υπερβολικα μεγαλη ποικιλια φαγητων και συνταγες μαζι για να φτιαχνω τα κυρια γευματα,πληρωσα αρκετα λεφτα και σε 3,5 μηνες εχασα μονο 5 κιλα.

    Δεν θα τον συστηνα γιατι θεωρω οτι ηταν ακριβος και με κουρασαν παρα πολυ τα πολυπλοκα φαγητα,τα πολλα υλικα που επρεπε να αγοραζω και τα λιγα κιλα που εχασα σε τοσο μεγαλο διαστημα.Το αποτελεσμα ηταν να σταματησω πριν φτασω στο στοχο μου και να προσπαθω να χασω μονη μου τα υπολοιπα 3 κιλα και να κανω συντηρηση

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    3
    Καταρχην αυτοι που βγαινουν στην Τ.V.ΔΕΝ βγαινουν αξιοκρατικα αλλα μονο επειδη επεδιωξαν να γνωρισουν τα καταλληλα ατομα στην καταλληλη θεση.Εξ ου κ ο κ.Παπαριδης της Μενεγακη.Εχω δει ας πουμε ανθρωπους οπως ενας γελοιος ψυχιατρος ονοματι Σουρας που ειναι συνηθως στην εκπομπη της ανεκδιηγητης Στεφανιδου.Ειναι φυσικο γιατι εκπεμπουν στο ιδιο μηκος κυματος.
    Ο ιδανικος διαιτολογος για μενα ειναι αυτος που εχει ενσυναισθηση.Αυτο τα λεει ολα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,557
    Ιδανικος διαιτολογος ειναι αυτος που με κανει να νιωθω ανετα,που με βοηθαει να καταλαβω πως ειμαι ανθρωπος και οχι μηχανη που δεν θα λυγισει ποτε κατα τη διαρκεια της προσπαθειας μου,που θα με "εμπνεει",που θα μου βγαζει γενικα κατι θετικο..
    Στο πρακτικο θεμα τωρα,να εχει απλες συνταγες το διαιτολογιο που προσφερει και προσιτες τιμες.
    Ολα αυτα που ηθελα η δικη μου διαιτολογος τα εχει και ειμαι πολυ τυχερη νομιζω!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    240
    καλημέρα..Ο ιδανικός διαιτολόγος για εμένα πρέπει να καταλαβαίνει τον 'πελάτη του' να του δίνει εύκολα σχετικά φαγητά,ποικιλία να του μάθει και 5 πράγματα σχετικά με τις τροφές...πχ σχετικα με την σεροτοτίνη και πως επηρεάζει ο συνδυασμός τροφών στην ψυχολογία,στον κορεσμό..Επίσης να ψυχολογεί καλά αυτόν που έχει απέναντί του..Κάθε άνθρωπος θέλει και διαφορετικό χειρισμό.

    άσχετο αλλλά πρέπει να γίνει και θέμα για το ιδανικό διαιτολόγιο

    φιλιά

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •