χαρακτηριστικά ιδανικού τρόπου διατροφής
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 47
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    240

    χαρακτηριστικά ιδανικού τρόπου διατροφής

    Καλημέρα σε όλους.
    Με αφορμή το άλλο τόπικ με τα χαρακτηριστικά ιδανικού
    διατολόγου λέω να ανοίξω ένα τόπικ ανάλογο για ιδανικό
    τρόπο διατροφής..
    όποις έχει ιδέες ευπρόσδεκτες.
    Ας πούμε εγώ αυτό που κάνω κάθε μέρα και το θεωρώ σωστό
    τρώω ανάλατους ξηρούς καρπούς...που κάνουν καλό στην υγεία...αλλά δεν τρώω πολλούς

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Πολυ καλη επιλογη οι ξηροι καρποι herts... Εχουν να σου δωσουν πολλες βιταμινες απο το συμπλεγμα Β το οποιο ειναι και απαραιτητο για παααρα πολλες λειτουργιες μαζι με αυτες και η ρυθμιση του μηχανισμου σεροτονινης..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    240
    space την σεροτονίνη προς την φτιάχνουμε στον οργανισμό?με πρωτείνη μόνο?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    162
    γεια παιδια!σερετονινη?οπως μας διν ουν τα γλυκα; αν ειναι να το ριξω στους ξηρους καρπους κι εγω

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    1. να με κρατα χορτατη με ποιοτικες τροφες κ οχι ευκολες/προσβασιμες τροφες
    2. να μη χρειαζεται να υποδειξω εγω τις ποιοτικες τροφες αλλα να τις περιεχει ηδη το διαιτολογιο/διατροφολογιο
    (ειδαλως πιανω κ μονη μου το τευτερι κ σαβουριαζω τυροπιτες καταγραφοντας θερμιδες)
    3. (αποτελεσμα των 1 κ 2) να με βγαζει απο τον μπελα "τι τρωνε παλι τωρα", να μην εχει πολλες εναλλακτικες επιλογες διαφορετικης ποιοτητας πχ "φαε ενα βραδυ
    ουπς η συνεχεια νμετα πρεπει να φυγω γαμωτο κ ειχα εμπνευση

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Originally posted by herts
    Καλημέρα σε όλους.
    Με αφορμή το άλλο τόπικ με τα χαρακτηριστικά ιδανικού
    διατολόγου λέω να ανοίξω ένα τόπικ ανάλογο για ιδανικό
    τρόπο διατροφής..
    όποις έχει ιδέες ευπρόσδεκτες.
    Ας πούμε εγώ αυτό που κάνω κάθε μέρα και το θεωρώ σωστό
    τρώω ανάλατους ξηρούς καρπούς...που κάνουν καλό στην υγεία...αλλά δεν τρώω πολλούς
    Ποσους τρως;Τους χρησιμοποιεις στο κυριως γευμα η σαν σνακ;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    268
    no1 και all time classic: το ΜΕΤΡΟ
    νο2 μια σαλατάρα πριν φάμε ότιδήποτε(σε κύριο γεύμα)!:smirk:

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Originally posted by herts
    space την σεροτονίνη προς την φτιάχνουμε στον οργανισμό?με πρωτείνη μόνο?
    Με συχνα γευματα σε διαφορετικη συσταση ανα γευμα
    πχ το κυριο γευμα σε τριαδα πρωτεινων-υδατανθρακων-λαχανικων... εννοουνται τα λιπαρα απο το φαγητο και τη σαλατα..
    το πιο σημαντικο που εχω παρατηρησει εγω ειναι το απογευματινο..οι περισσοτεροι ανθρωποι (ειδικα οι γυναικες) ειναι επιρρεπης σε ορμονολογικα "σκαμπανεβασματα" 5-7 το απογευμα..μιλαμε για ανθρωπους με τα κλασικα ωραρια, κι οχι για αυτους που δουλευουν νυχτα.. μαζι με ολες τις ορμονες ειναι και η ινσουλινη.Ιδανικο απογευματινο ειναι
    -για σεροτονινη αμινοξεα (απο πρωτεινη δλδ)+το συμπλεγμα Β+ βιταμινη C απο φρουτα
    -για την υπογλυκαιμια μια πηγη ζαχαρης
    πχ εμενα μ'αρεσει γιαουρτι με 1-2 κουταλιες βρωμης με μαυρη σταφιδα, κομμενα αποξηραμενα συκα, λιγους αναμικτους ξηρους καρπους, και λιγη κανελα..συνοδευομενο με λιγη πορτοκαλαδα τωρα που ειναι και εποχης

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Ο χρυσος κανονας για μενα της ιδανικης διατροφης ειναι να αντιστοιχει το ειδος στις προτιμησεις μου, και ο ογκος και η ενεργεια στην πραγματικη μου πεινα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by fuxia
    no1 και all time classic: το ΜΕΤΡΟ
    νο2 μια σαλατάρα πριν φάμε ότιδήποτε(σε κύριο γεύμα)!:smirk:
    κοιτα ποσο αντιφατικα ειναι το νο1 με το νο2.....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    1,048
    Βρε παιδιά, δεν παίζει ρόλο και ο χρόνος προετοιμασίας ή παρασκευής όλων αυτων των τακτικών γευμάτων;
    Υπάρχουν μέρες που δεν αντέχω ούτε σαλάτα πράσινη να ετοιμάσω..και τρώω ντομάτα που σε μένα τουλάχιστον δε βοηθάει, ιδιαίτερα. Επίσης, πρέπει να ενσωματώνεται η διατροφή στο πρόγραμμα της οικογένειας, για ευνόητους λόγους.
    Γενικά, σε μένα που έχω οικογένεια και μαγειρεύω σημαντικός παράγοντας είναι η εξοικονόμηση χρόνου στην κουζίνα, όπως επίσης, και χρημάτων πλέον,καθώς τα ιδιαίτερα φαγητά κοστίζουν.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Originally posted by tidekpe
    Βρε παιδιά, δεν παίζει ρόλο και ο χρόνος προετοιμασίας ή παρασκευής όλων αυτων των τακτικών γευμάτων;
    Υπάρχουν μέρες που δεν αντέχω ούτε σαλάτα πράσινη να ετοιμάσω..και τρώω ντομάτα που σε μένα τουλάχιστον δε βοηθάει, ιδιαίτερα. Επίσης, πρέπει να ενσωματώνεται η διατροφή στο πρόγραμμα της οικογένειας, για ευνόητους λόγους.
    Γενικά, σε μένα που έχω οικογένεια και μαγειρεύω σημαντικός παράγοντας είναι η εξοικονόμηση χρόνου στην κουζίνα, όπως επίσης, και χρημάτων πλέον,καθώς τα ιδιαίτερα φαγητά κοστίζουν.
    tide απ'οτι καταλαβα δε μιλαμε για διαιτολογια απο επαγγελματιες..Μιλαμε για βασικα πραγματακια που μπορουμε να κανουμε ολοι μας..Αυτο που λες σιγουρα ισχυει και για το χρονο και για το χρημα.. Ολα μετρανε

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    Για μενα ο ιδανικος τροπος διατροφης ειναι τα μικρα γευματα και ισορροπημενα ανα 4-5 ωρες ωστε να μην ανεβοκατεβαινει η ινσουλινη και με κανει να πειναω,δεν το λεω μονο για την πεινα αλλα μου φαινεται οτι για να συμβαινει κατι τετοιο ο οργανισμος χανει την ισορροπια του

    Originally posted by spaceride

    το πιο σημαντικο που εχω παρατηρησει εγω ειναι το απογευματινο..οι περισσοτεροι ανθρωποι (ειδικα οι γυναικες) ειναι επιρρεπης σε ορμονολογικα "σκαμπανεβασματα" 5-7 το απογευμα..μιλαμε για ανθρωπους με τα κλασικα ωραρια, κι οχι για αυτους που δουλευουν νυχτα.. μαζι με ολες τις ορμονες ειναι και η ινσουλινη.Ιδανικο απογευματινο ειναι
    -για σεροτονινη αμινοξεα (απο πρωτεινη δλδ)+το συμπλεγμα Β+ βιταμινη C απο φρουτα
    -για την υπογλυκαιμια μια πηγη ζαχαρης
    πχ εμενα μ'αρεσει γιαουρτι με 1-2 κουταλιες βρωμης με μαυρη σταφιδα, κομμενα αποξηραμενα συκα, λιγους αναμικτους ξηρους καρπους, και λιγη κανελα..συνοδευομενο με λιγη πορτοκαλαδα τωρα που ειναι και εποχης
    ακριβως αυτο παθαινω και εγω και εκεινες τις ωρες ειναι που συνηθως παιρνω τις περισσοτερες θερμιδες της ημερας,μετα απο τις 6-7 δεν πειναω καθολου.Θα φυλαω το πρωινο γιαουρτι μου να το τρωω εκεινη την ωρα με λιγα αμυγδαλα :thumbup:

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    παιδια μια κ αναφερθηκε απο τον spaceride, μου αρεσουν πολυ οι πορτοκαλαδες τωρα τον χειμωνα, υπερβολικα πολυ,
    ποτε ειναι η σωστη ωρα να πιω κ πρεπει να συνοδευονται με κατι αλλο για καλυτερη αποροφηση της C ή σκετες?
    (πινω 1 ποτ. χυμο πορτοκαλι την ημερα )
    μπορω να πινω μαζι με το μεσημεριανο φαγητο? ειναι η σιγουρη ωρα που ειμαι σπιτι κ μπορω να στυψω απο φρεσκα δικα μου πορτοκαλια

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    Originally posted by badgirl11
    1. να με κρατα χορτατη με ποιοτικες τροφες κ οχι ευκολες/προσβασιμες τροφες
    2. να μη χρειαζεται να υποδειξω εγω τις ποιοτικες τροφες αλλα να τις περιεχει ηδη το διαιτολογιο/διατροφολογιο
    (ειδαλως πιανω κ μονη μου το τευτερι κ σαβουριαζω τυροπιτες καταγραφοντας θερμιδες)
    3. (αποτελεσμα των 1 κ 2) να με βγαζει απο τον μπελα "τι τρωνε παλι τωρα", να μην εχει πολλες εναλλακτικες επιλογες διαφορετικης ποιοτητας πχ "φαε ενα βραδυ
    ουπς η συνεχεια νμετα πρεπει να φυγω γαμωτο κ ειχα εμπνευση
    συνεχεια του 3:
    να μην λεει φαε γιαουρτι με φρουτα ή καλαμακι με πιτα γιατι προφανως θα διαλεξω το δευτερο
    4. να μην ανταποκρινεται στις μεχρι τωρα αναγκες μου για τροφη αλλα να μου δειχνει νεους δρομους διατροφης,
    να με προκαλει να δοκιμασω κατι διαφορετικο αλλα δοκιμασμενο
    5. να εχει επαρκη τροφη σε ποσοτητα κ να γεμιζει το πιατο μου, οσο μικρο κι αν ειναι!
    τα αδεια πιατα ειναι για τους Γαλλους.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •