κινηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10

Thread: κινηση

  1. #1

    κινηση

    Διαβασα ενα ποστ της Δαναης που ελεγε οτι ο ανθρωπος ειναι φτιαγμενος για να ειναι συνεχεια εν κινησει.Αρα να υποθεσω οτι ενας ανθρωπος που ειναι χαλαρος στο σπιτι κ διαβαζει ακοθει μουσικη κ αραζει κ παει γυμναστηριο 3 φορες τη βδομαδα ειναι στην κατηγορια της καθιστικης ζωης.Αρα τι μπορει να κανει ωστε να αυξησει δραστηριοτητα κ να φυγει απτο potato-coach? Ακουω ιδεες.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    νιωθεις couch potato ?

    χρονο εχεις? αν ναι, και το γυμναστηριο μπορεις να αυξησεις.
    η οταν ακους μουσικη μπορεις παραλληλα να κανεις βαρη

    να βγαινεις για περπατημα. να μη χρησιμοποιεις αμαξι οταν δεν ειναι αναγκαιο


    ?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    δουλειές στο σπίτι κάνεις η τα κάνει κάποιος άλλος?ξεκίνα να προσπαθείς να έχεις το σπίτι σου πιο καθαρό κ τακτικό, ή αν το κάνει άλλος ξεκίνα να τον βοηθάς.είναι η καλύτερη γυμναστική.μπουγάδα σίδερο σκούπισμα τακτοποίηση κτλ κτλ

  4. #4
    Originally posted by click
    νιωθεις couch potato ?

    χρονο εχεις? αν ναι, και το γυμναστηριο μπορεις να αυξησεις.
    η οταν ακους μουσικη μπορεις παραλληλα να κανεις βαρη

    να βγαινεις για περπατημα. να μη χρησιμοποιεις αμαξι οταν δεν ειναι αναγκαιο


    ?
    Κυτα δεν τοχω το θεμα μουσικη κ βαρη μεσα στο σπιτι για τα αλλα ομως σευχαριστω

  5. #5
    Originally posted by bouliana
    δουλειές στο σπίτι κάνεις η τα κάνει κάποιος άλλος?ξεκίνα να προσπαθείς να έχεις το σπίτι σου πιο καθαρό κ τακτικό, ή αν το κάνει άλλος ξεκίνα να τον βοηθάς.είναι η καλύτερη γυμναστική.μπουγάδα σίδερο σκούπισμα τακτοποίηση κτλ κτλ
    Τις δουλειες στο σπιτι τις κανει χρονια μια κυρια που εχει τα κλειδια κ οταν ειμαι εδω φευγω οταν ερχεται για καφε.Τωρα με φανταζεσαι με ποδιά κ σφουγγαριστρα;Εγω παντως οχι.Δε μου βγαινει κι αυτο.Κατι αλλο κοριτσια εχουμε σε ιδεα;

  6. #6
    Ευχαριστω ομως αγαπητες μου κυριες που ασχοληθηκατε!Οτι αλλο σας κατεβει σε ιδεα εδω ειμαι εγω!
    Κλικ τα κουταβια τα εδωσες;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    οχι ακομα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by stable
    Διαβασα ενα ποστ της Δαναης που ελεγε οτι ο ανθρωπος ειναι φτιαγμενος για να ειναι συνεχεια εν κινησει.Αρα να υποθεσω οτι ενας ανθρωπος που ειναι χαλαρος στο σπιτι κ διαβαζει ακοθει μουσικη κ αραζει κ παει γυμναστηριο 3 φορες τη βδομαδα ειναι στην κατηγορια της καθιστικης ζωης.Αρα τι μπορει να κανει ωστε να αυξησει δραστηριοτητα κ να φυγει απτο potato-coach? Ακουω ιδεες.
    εγω πιστευω οτι και το "συνεχεια εν κινησει" ηταν υπερβολη.
    δεν υπαρχει αμφιβολια οτι η κινητικοτητα των μακρινων προγονων, καμια σχεση δενε χει με την δικη μας σημερα, ωστοσο δεν ηταν και συνεχεια εν κινησει...ακομα και οι τοιχογραφιες των σπηλαιων τους δειχνουν αραχτους γυρω απο φωτιες, να ξεκουραζονται, να αχσολουνται με τα παιδια τους, κλπ...μονο που δεν ειχαν καναπεδες...
    αλλα ακομα κι απο τα ζωα αν παρατηρησουμε, που η κινητικη τους κατασταση δεν εχει αλλαξει στο περασμα του χρονου, και ειδικα αν δουμε πιθηκοειδη που ειναι υποτιθεται αρκετα κοντα μας βιολογικα, βλεπουμε πολλες ωρες "χουζουριου", χαλαρου παιχνιδιου και ξεκουρασης , περα απο το κυνηγι, το φαγητο και τον υπνο.....

    περα απο αυτα ομως, στο ερωτημα σου, μιλας για τις απογευματινες ωρες? γιατι υποθετω οτι εργαζεσαι κιολας, οποτε εχεις κι αλλες ωρες κινητικοτητας.
    προσωπικα πιστευω οτι αν καποιος εργαζεται, εστω και χωρις πολλη κινηση, παει 3 φορες γυμναστηριο την εβδομαδα οπως μας λες και κανει προσπαθεια στην ολη καθημερινη δραστηριοτητα να βαλει λιγο γρηγορο περπατημα, οχι σαν ασκηση, αλλα μεταξυ των δραστηριοτητων του (η και ανεβασμα σκαλας) ειναι μια χαρα δραστηριοτητα και μακαρι να την καναμε ολοι (προσωπικα εχω κοψει το γυμναστηριο εδω και καιρο). απο κει και περα, με μια ισορροπημενη διατροφη και την κωλοφαρδια να εχει καποιος ανδρικο μεταβολισμο :Ρ, μπορει να τα καταφερει μια χαρα στον ελεγχο του βαρους του.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Originally posted by 2sweet2b4go10[/i]

    και την κωλοφαρδια να εχει καποιος ανδρικο μεταβολισμο :Ρ, [/quote]Γκρρρρρρ!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    454
    Συνέχεια δεν το νομίζω.Μήπως η Δανάη το είχε γράψει λίγο διαφορετικά;
    Γιατί duracell δεν είναι κανένας.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •