Τελευταία προσπάθεια...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    121

    Τελευταία προσπάθεια...

    Καλημέρα σας, ειμαι απογοητευμένη, εξαντλημμένη και κουρασμένη. Προσπαθώ, ξαναπροσπαθώ κάνω δίαιτες χάνω π.χ. 5-6 κιλά και μετά αφήνομαι και τα παίρνω πίσω διπλά. Ασε που ποτέ δεν έχω τη δύναμη να φτάσω στον τελικό μου στόχο. Κι έτσι κάνω μια ζωή δίαιτα. Βαρέθηκα, αλλά τελικά το πήρα απόφαση!!! Θα κάνω την τελευταία μου προσπάθεια. Αν δεν τα καταφέρω κι αυτή τη φορά, δε θα ξαναπροσπαθήσω ποτέ. Θα πω ok έφτασα τα 94 θα προσπαθήσω να μην πάρω άλλα και θα αγαπήσω τον εαυτό μου όπως είναι. Θέλω τη στήριξη σας μια που δεν έχω τη στήριξη κανενός άλλου, σας παρακαλώ όσες προσπαθούμε να απαλλαγούμε από τα παραπάνω βρωμοκιλά μας, ας γίνουμε μια ομάδα και ας θέσουμε τους στόχους μας!!!

    Ξεκινάω πρώτη.
    Είμαι η νυφίτσα, είμαι 26 χρονών και βαρέθηκα να κουβαλάω περιττό βάρος και να ντρέπομαι γι αυτό. Πριν 3 χρόνια ήμουν 70 κιλά και η ζωή μου είχε αλλάξει εντελώς. Ενοιωθα πολύ όμορφα, άρεσα πάρα πολύ και όλες οι πόρτες ήταν ανοιχτές για μένα. Ας μην πω για τα όμορφα ρούχα και τις κοντές φουστίτσες που τις κοιτάω με νοσταλγία... Θέλω να τα ξαναζήσω όλα αυτά.
    Δυστυχώς σιγά σιγά 'επαιρνα πίσω το βάρος που έχανα, στην αρχή πήγα 75, καμία διαφορά κι όλα μια χαρά, έτσι λίγο λίγο σε 2 χρόνια πήρα όλα τα κιλά. Εδώ κι ένα χρόνο με εχει κυριεύσει το αγχος και γκρεμίζω κάθε μου προσπάθεια. Προσπαθώ να τα χάσω με δίαιτες μπούρδες όπως δίαιτα Βουτσινά, Ατκινς, dukan και άλλες μ@λ@..ς που έχω πειστεί πια για την αναποτελεσματικότητά τους. Θα σας πω λοιπόν τί κατάφερα, να καταστρέψω το μεταβολισμό μου. Να καίω μόλις 400 θερμίδες την ημέρα το πιστεύετε? και όμως, μετά από μία τρίμηνη διατροφή που έκανα, ο μεταβολισμός μου επανήλθε στα σχεδόν φυσιολογικά κι έτσι πιστεύω ότι τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή για μια σωστή δίαιτα. Αυριο ξεκινάω και θα προσπαθήσω να τα καταφέρω. Εδώ θα είμαστε να τα λέμε... Ευχαριστώ όλους και όλες, ελπίζω να μη σας κουρασα και ζητάω συγγνώμη που κάποτε δε σας άκουσα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    1,048
    Nυφιτσόπαιδο, καλημέρα, καλή αρχή και καλή δύναμη...ένα θα σου πω:είμαι στην ίδια συνομοταξία με σένα με τον επιπρόσθετο παράγοντα ότι είμαι κατά πολλά χρόνια μεγαλύτερή σου, οπότε, καταλαβαίνεις μεταβολισμό..ήδη αργό και επιπλέον κατεστραμμένο από τις δίαιτες! Τα ίδια κι εγώ η τελευταία που έκανα ήταν η ατκνισ...αλλά από προχτές εμπιστέυτηκα μια διατροφολόγο που με έπεισε για το αργό του πράγματος, και ξεκίνησα αργά, το ξέρω, θα πηγαίνω, αλλά σταθερά,μαζί λοιπόν καλή μου..και όπου βγει!!! Αλήθεια, πώς τον μέτρησες το μεταβολισμό σου;;;;;;;
    φιλιά!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    121
    Καλημέρα tidekpe, μπράβο σου που πήγες σε διατροφολόγο και που την εμπιστεύτηκες, εγώ δε σου κρύβω ότι είδα φοβερά ποτελέσματα με την ατκινς, (απο 90 πηγα 82 πολύ γρήγορα και μετά επίσης πολύ γρήγορα 94 χαχα!!!) αλλα ας μην κρυβόμαστε για ποσο καιρο να μη φας πατατες, μακαρονια κ.α.? εκ των πραγμάτων δε γίνεται, οπότε ας κανουμε τη δίαιτα που πρέπει να κάνουμε. Εκανα μέτρηση μεταβολισμού σε ένα μηχανημα γιατρού, και καθε 10 μέρες ξαναέκανα. Αν δεν έβλεπα τα αποτελέσματα με τα μάτια μου ούτε που θα τα πίστευα. Εγω τώρα από αύριο αρχίζω δίαιτα ξέρεις με τις εταιρίες που σου φέρνουν το φαγητό σπίτι. Έχω κάνει κι άλλες φορές κάποιες φορές με τεράστια επιτυχία και κάποιες άλλες απλά τζάμπα λεφτά.
    Ελπίζω αυτή τη φορά να χανω... θα φανεί από αύριο, γιατί έτσουξε πολύ το πορτοφόλι μου, άσε που και ο αντρας μου μου είπε τελευταία φορα και έχει δίκιο ο ανθρωπος τον έχω τρελάνει και είναι και αδύνατος οπότε δε μπορεί να με καταλάβει ούτως ή άλλως.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    1,048
    H αλήθεια είναι ότι σε τέτοιους καιρούς τα χρήματα παίζουν ρόλο στις προσπάθειές μας, ε;Ίσως να μην εχει κι απόλυτο άδικο ο άντρας σου...αλήθεια, πόσο πήγε το μαλλί, αν επιτρέπεται; εγώ έχω ξεκινήσει εδώ και λίγες μέρες, δεν τρελαίνομαι, όπως άλλες φορές, σήμερα για παράδειγμα, είχα τραπέζι σπίτι μου, δεν το τήρησα κατά γράμμα, δεν πειράζει συνεχίζω κανονικά. Με έχει πείσει ότι πρέπει να είμαι υπομονετική και ότι, σε κάποια στραβή, συνεχίζουμε ΄κανονικά, χωρίς τύψεις και υστερίες...για να δούμε!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Originally posted by nifitsa
    Καλημέρα σας, ειμαι απογοητευμένη, εξαντλημμένη και κουρασμένη. Προσπαθώ, ξαναπροσπαθώ κάνω δίαιτες χάνω π.χ. 5-6 κιλά και μετά αφήνομαι και τα παίρνω πίσω διπλά. Ασε που ποτέ δεν έχω τη δύναμη να φτάσω στον τελικό μου στόχο. Κι έτσι κάνω μια ζωή δίαιτα. Βαρέθηκα, αλλά τελικά το πήρα απόφαση!!! Θα κάνω την τελευταία μου προσπάθεια. Αν δεν τα καταφέρω κι αυτή τη φορά, δε θα ξαναπροσπαθήσω ποτέ. Θα πω ok έφτασα τα 94 θα προσπαθήσω να μην πάρω άλλα και θα αγαπήσω τον εαυτό μου όπως είναι. Θέλω τη στήριξη σας μια που δεν έχω τη στήριξη κανενός άλλου, σας παρακαλώ όσες προσπαθούμε να απαλλαγούμε από τα παραπάνω βρωμοκιλά μας, ας γίνουμε μια ομάδα και ας θέσουμε τους στόχους μας!!!

    Ξεκινάω πρώτη.
    Είμαι η νυφίτσα, είμαι 26 χρονών και βαρέθηκα να κουβαλάω περιττό βάρος και να ντρέπομαι γι αυτό. Πριν 3 χρόνια ήμουν 70 κιλά και η ζωή μου είχε αλλάξει εντελώς. Ενοιωθα πολύ όμορφα, άρεσα πάρα πολύ και όλες οι πόρτες ήταν ανοιχτές για μένα. Ας μην πω για τα όμορφα ρούχα και τις κοντές φουστίτσες που τις κοιτάω με νοσταλγία... Θέλω να τα ξαναζήσω όλα αυτά.
    Δυστυχώς σιγά σιγά 'επαιρνα πίσω το βάρος που έχανα, στην αρχή πήγα 75, καμία διαφορά κι όλα μια χαρά, έτσι λίγο λίγο σε 2 χρόνια πήρα όλα τα κιλά. Εδώ κι ένα χρόνο με εχει κυριεύσει το αγχος και γκρεμίζω κάθε μου προσπάθεια. Προσπαθώ να τα χάσω με δίαιτες μπούρδες όπως δίαιτα Βουτσινά, Ατκινς, dukan και άλλες μ@λ@..ς που έχω πειστεί πια για την αναποτελεσματικότητά τους. Θα σας πω λοιπόν τί κατάφερα, να καταστρέψω το μεταβολισμό μου. Να καίω μόλις 400 θερμίδες την ημέρα το πιστεύετε? και όμως, μετά από μία τρίμηνη διατροφή που έκανα, ο μεταβολισμός μου επανήλθε στα σχεδόν φυσιολογικά κι έτσι πιστεύω ότι τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή για μια σωστή δίαιτα. Αυριο ξεκινάω και θα προσπαθήσω να τα καταφέρω. Εδώ θα είμαστε να τα λέμε... Ευχαριστώ όλους και όλες, ελπίζω να μη σας κουρασα και ζητάω συγγνώμη που κάποτε δε σας άκουσα.
    Nυφιτσα καλως ορισες κι απο εμενα και καλη συνεχεια στην προσπαθεια σου..Νομιζω οτι αυτο που εγραψες ειναι το πιο σημαντικο... Για μενα, αν αγαπησεις το σωμα σου και τον εαυτο σου οπως ειναι, τοτε και το σωμα σου θα ακολουθησει.. Θα παει εκει που λειτουργει τα μεγιστα..Εχουμε εξαιρετικη ικανοτητα αυτορυθμισης... το συναισθηματικο κομματι μας τα χαλαει και παρακαμπτουμε ολους τους φυσιολογικους μηχανισμους

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Eλπιζω ο τιτλος τελευταια προσπαθεια να μην κρυβει κατι το απολυτο ε;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    γεια σου νυφιτσα μου,
    αρχιζω απο αυριο μαζι σου μια τελευταια προσπαθεια να δω 7 πριν την εγγυμοσυνη.
    ειμαι στα 80 πολυ καιρο που δεν εκανα διαιτα κ απλα υπηρχα στα 80+ κιλα.
    μολις παντρευτηκα αρχισε νανεβαινει ο δεικτης επικυνδηνα προς το 90
    τοτε ξαναρχισα προσεχτικη διατροφη κ γυμναστικη εφτασα παλι 83 κ μετα παλι αφεθηκα.
    ζυγιζομαι αυριο κ ξαναρχιζω,
    πρεπει να ζυγιστω να εχω επιγνωση δυστηχως!
    ελπιζω να μη παθω μεγαλο τραλαλα
    καλη αρχη, ολες μαζι ενωμενες!
    κοπελες ξαναρχιζουμε, τι κι αν σταματησαμε? ο δρομος ειναι μακρυς, καιρος να σηκωθουμε ξανα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    Originally posted by nifitsa
    Καλημέρα tidekpe, μπράβο σου που πήγες σε διατροφολόγο και που την εμπιστεύτηκες, εγώ δε σου κρύβω ότι είδα φοβερά ποτελέσματα με την ατκινς, (απο 90 πηγα 82 πολύ γρήγορα και μετά επίσης πολύ γρήγορα 94 χαχα!!!) αλλα ας μην κρυβόμαστε για ποσο καιρο να μη φας πατατες, μακαρονια κ.α.? εκ των πραγμάτων δε γίνεται, οπότε ας κανουμε τη δίαιτα που πρέπει να κάνουμε. Εκανα μέτρηση μεταβολισμού σε ένα μηχανημα γιατρού, και καθε 10 μέρες ξαναέκανα. Αν δεν έβλεπα τα αποτελέσματα με τα μάτια μου ούτε που θα τα πίστευα. Εγω τώρα από αύριο αρχίζω δίαιτα ξέρεις με τις εταιρίες που σου φέρνουν το φαγητό σπίτι. Έχω κάνει κι άλλες φορές κάποιες φορές με τεράστια επιτυχία και κάποιες άλλες απλά τζάμπα λεφτά.
    Ελπίζω αυτή τη φορά να χανω... θα φανεί από αύριο, γιατί έτσουξε πολύ το πορτοφόλι μου, άσε που και ο αντρας μου μου είπε τελευταία φορα και έχει δίκιο ο ανθρωπος τον έχω τρελάνει και είναι και αδύνατος οπότε δε μπορεί να με καταλάβει ούτως ή άλλως.
    αν ειχε κ δω θα το δοκιμαζα σιγουρα!
    αν κ το κακο ειναι οτι μετα αμα μαγειρευεις μονη κ πιο βαρυα θα μπουν κιλα.
    απτην αλλη ας τα χασουμε κ βλεπουμε!
    ετσι θα μαγειρευουμε κ πιο λαιτ μετα θεμε δε θεμε.
    οσο για τον ανδρα σου ιδια φαση,
    τον εχω λολανει κ γω,
    καιρος να αδυνατισω κι αλλο να ηρεμησουμε ολοι χαχαχαχ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    153
    Originally posted by spaceride
    Για μενα, αν αγαπησεις το σωμα σου και τον εαυτο σου οπως ειναι, τοτε και το σωμα σου θα ακολουθησει.. Θα παει εκει που λειτουργει τα μεγιστα..Εχουμε εξαιρετικη ικανοτητα αυτορυθμισης... το συναισθηματικο κομματι μας τα χαλαει και παρακαμπτουμε ολους τους φυσιολογικους μηχανισμους
    πολυ μου αρεσε αυτο :thumbup:
    παρολο που ειμαι με τα μπουνια μεσα στην ψυχολογικη θολουρα και δεν εχω καθαρο μυαλο, πιστευω οτι οντως ειναι πολυ σημαντικο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    153
    nifitsa ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ! καλη αρχη

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    121
    Κοριτσια σας ευχαριστω για τα καλωσορίσματά σας!!! bad girl καλη μας προσπάθεια. Το σκεφτομαι κι εγω πολυ αυτό, ότι πρώτα θα χασω τα κιλα μου και μετά από 1 χρονο θα μείνω εγκυος, γιατι μετά δε θα μαζεύομαι με τπτ....!!!!
    Εγω σας εξηγω οτι την 1η φορα που έκανα αδυνάτισα πάρα πολύ το ειχα ΡΑΨΕΙ ομως εντλως, δε θυμάμαι ούτε μια φορά μεσα στους 6 μήνες να έκανα παρασπονδια. Βεβαια δεν έκανα 6 μηνες γιατι τα λεφτα ήταν πολλα. Εκανα 1 μηνα εχασα 6 κιλά, μετά ένα μήνα με διαιτες διαιτολογου άλλα 4, μετά άλλο ένα μήνα, κάπως έτσι το είχα κάνει και με τη θέληση μου, τα είχα καταφέρει.
    Πριν από 1,5 χρόνο ξαναέκανα, ένα τρίμηνο πρόγραμμα λόγω γάμου. Κορίτσια τπτ. 3 κιλά νομίζω ότι έχασα, αλλά δεν το είχα ράψει το ρημάδι, έτρωγα τα δικά μου και μετά έτρωγα και με το συζηγο. Tidekpe που με ρωτας το κοστος, λόγω αναδουλειάς που έχουνε έχουνε ρίξει πάαρα πολύ τις τιμές τους. Παλιά στοίχιζε γυρω στα 500 ευρω ο μήνας και τωρα εμένα (είμαι και παλιο μέλος μου το κλείσανε στα 300) δηλ. μου έρχεται 15 ευρω τη μερα που θεωρω ότι είναι ok, αφού δεν πληρώνω διαιτολογο (100 ευρω το μηνα), και δεν έχω να μαγειρεύω και να ψωνίζω. Πιο παλιά ομως τα έκλαιγα τα λεφτά μου γιατί ερχόταν περίπου 25 ευρω τη μέρα.
    Επειδή κάποιες θα ορμήσουν και θα λένε διαφήμιση, διαφήμιση, δεν είναι σε καμια περιπτωση!!! Το φαγητό τους δε μου αρέσει καθόλου. Είναι έτσι κι έτσι και οι μερίδες της πείνας!!!! και επίσης το έχω σιχαθεί γιατί το έχω συνδιάσει με διαιτα... Αυτά....

    Σημερα λοιπόν πρώτη μου μέρα και είμαι πολύ πολύ ορεξάτη!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    232
    καλη αρχη λοιπον!!! και χαλαρα.. οχι με τα μουτρα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    388
    Καλημέρα κι απο εμένα κορίτσια κι εγώ σήμερα ξαναρχίζω δίαιτα, κατάφερα να χάσω από πέρυσι το χειμώνα κοντά 14 κιλά απο τα 96 που ήμουν είμαι 84, είχα φτάσει και 79,8 αλλά μια ατυχια με την μέση μου, ακινησία, φάρμακα και σαχλαμάρες που έτρωγα λίγο και η σοκολάτα που είμαι εθισμένη, τσουπ νάτο πάλι το 84...
    λοιπόν ξεκινάω από σήμερα ..
    σήμερα αποτοξίνωση, μήλα και γιαούρτια, μετά ψητό και σαλάτες
    θα κάνω αυτό το πρόγραμμα κανά δυο βδομάδες να ξεπριστώ και μετά θα πάω σε διαιτολόγο να συνεχίσω κανονικά στόχος για αρχή τα 78 κιλά...μέχρι τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ μετά μέχρι το καλοκαίρι τα 65.-

    άντε καλή αρχή σε όλες μας...και χρόνια πολλά σε όσες γιορτάζουν ή έχουν δικά τους πρόσωπα που γιορτάζουν..
    όσο για αυτά που γράφετε κορίτσια για το πως χάνεται και παίρνετε τα κιλά όλες το ίδιο πρόβλημα έχουμε

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Ρε παιδια συγγνωμη οταν γραφετε Τελευταια προσπαθεια τι εννοειτε;Οτι μετα την προσπαθεια΄;;ναι; τι;;εξηγηστε μου πλιζ

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    Originally posted by ANNEZINA
    Καλημέρα κι απο εμένα κορίτσια κι εγώ σήμερα ξαναρχίζω δίαιτα, κατάφερα να χάσω από πέρυσι το χειμώνα κοντά 14 κιλά απο τα 96 που ήμουν είμαι 84, είχα φτάσει και 79,8 αλλά μια ατυχια με την μέση μου, ακινησία, φάρμακα και σαχλαμάρες που έτρωγα λίγο και η σοκολάτα που είμαι εθισμένη, τσουπ νάτο πάλι το 84...
    λοιπόν ξεκινάω από σήμερα ..
    σήμερα αποτοξίνωση, μήλα και γιαούρτια, μετά ψητό και σαλάτες
    θα κάνω αυτό το πρόγραμμα κανά δυο βδομάδες να ξεπριστώ και μετά θα πάω σε διαιτολόγο να συνεχίσω κανονικά στόχος για αρχή τα 78 κιλά...μέχρι τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ μετά μέχρι το καλοκαίρι τα 65.-

    άντε καλή αρχή σε όλες μας...και χρόνια πολλά σε όσες γιορτάζουν ή έχουν δικά τους πρόσωπα που γιορτάζουν..
    όσο για αυτά που γράφετε κορίτσια για το πως χάνεται και παίρνετε τα κιλά όλες το ίδιο πρόβλημα έχουμε
    εγω δεν καταλαβα ομως, γιατι να κανεις πρωτα αυτα αφου θα πας μετα σε διαιτολογο?
    γιατι δεν πας κατευθειαν?

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •