γιατι εξαρτωμαστε?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527

    γιατι εξαρτωμαστε?

    γιατι εξαρτωμαστε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Γιαυτό ο συναισθηματικά εξαρτημένος άνθρωπος συνεχώς προσέχει ώστε να λέει αυτά που ?πρέπει?, να κάνει αυτά που ?πρέπει? και να δείχνει όπως ?πρέπει?, προκειμένου να πάρει την αγάπη και την αποδοχή που χρειάζεται. Η εξάρτηση παρουσιάζεται όταν υπάρχει έλλειψη φυσιολογικών σχέσεων με οικογένεια και φίλους, όταν δεν υπάρχει πνευματική πίστη, δεν υπάρχει πίστη στον εαυτό και δεν υπάρχουν καλές σχέσεις με την κοινότητα. Έτσι ο εξαρτημένος άνθρωπος βρίσκεται να είναι σε σχέσεις με τους άλλους που είναι σχέσεις απομόνωσης, δηλαδή μόνο παίρνει και δεν δίνει, ενώ οι φυσιολογικές σχέσεις είναι αμφίδρομες.


    ωραιο αρθρακι smart!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Δεν υπαρχει οικογενεια που να μην εχει βαθμο δυσλειτουργιας.Δεν υπαρχει ανθρωπος ο οποιος να μην ειναι εξαρτημενος απο κατι.Δεν υπαρχουν ανεξαρτητες σχεσεις.Και ο συγγραφεας του αρθρου εξαρτημενος ειναι απο την αποδοχη αλλιως δεν θα εκανε τον κοπο να γραψει ενυπογραφα αυτο το αρθρο.Δεν νοειται ζωσα υπαρξη που να μην ειναι εξαρτημενη εκτος απο το Βουδα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    βασικα λεσιγκ, θεωρω οτι υπαρχει κλιμακα εξαρτησης ομως.... ας πουμε απο το 1 ως το 100!
    αλλο να εισαι εξαρτημενος 1% αλλο εξαρτημενος 50%,αλλο 100%!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    κ το εμβρυο στη μητρα εξαρτημενο απο τη μανα δεν ειναι? απτην αρχη της ζωης μας ειμαστε εξαρτημενοι...100%!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Originally posted by click
    Γιαυτό ο συναισθηματικά εξαρτημένος άνθρωπος συνεχώς προσέχει ώστε να λέει αυτά που ?πρέπει?, να κάνει αυτά που ?πρέπει? και να δείχνει όπως ?πρέπει?, προκειμένου να πάρει την αγάπη και την αποδοχή που χρειάζεται.

    Ασχετη γενικευση.Και πως μου τη δινουν οι γενικευσεις!Δλδ.ο ναρκομανης που ειναι ψηλα στη ''λιστα'' της εξαρτησης λεει αυτα που πρεπει κατα το συγγραφεα του αρθρου,κανει αυτα που πρεπει κ δειχνει οπως πρεπει;Δε νομιζω!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    Originally posted by badgirl11
    κ το εμβρυο στη μητρα εξαρτημενο απο τη μανα δεν ειναι? απτην αρχη της ζωης μας ειμαστε εξαρτημενοι...100%!
    φυσικα!!
    η φυσιολογικη πορεια ομως ειναι καποια στιγμη να ανεξαρτητοποιηθουμε!
    εκτος να εχω καταλαβει εγω κατι λαθος.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Originally posted by click
    Γιαυτό ο συναισθηματικά εξαρτημένος άνθρωπος συνεχώς προσέχει ώστε να λέει αυτά που ?πρέπει?, να κάνει αυτά που ?πρέπει? και να δείχνει όπως ?πρέπει?, προκειμένου να πάρει την αγάπη και την αποδοχή που χρειάζεται. Η εξάρτηση παρουσιάζεται όταν υπάρχει έλλειψη φυσιολογικών σχέσεων με οικογένεια και φίλους, όταν δεν υπάρχει πνευματική πίστη,Τι λες! Και ολοι οι εξαρτημενοι με τη θρησκεια που μεταφραζουν την πνευματικη πιστη σαν μια φιγουρα ενος γενειοφορου μπατσου με μανδυα που περιπολει απο ψηλα στον ουρανο για να τιμωρησει τους αμαρτωλους τι ειναι;

















    ωραιο αρθρακι smart!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Originally posted by click
    [όταν δεν υπάρχει πνευματική πίστη, δεν υπάρχει πίστη στον εαυτό και δεν υπάρχουν καλές σχέσεις με την κοινότητα.Εγω ξερω εξαρτημενους που εχουν αριστη σχεση με την κοινοτητα


    ωραιο αρθρακι smart!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Originally posted by click
    [i]Γιαυτό ο συναισθηματικά εξαρτημένος άνθρωπος συνεχώς προσέχει ώστε να λέει αυτά που ?πρέπει?, να κάνει αυτά που ?πρέπει? και να δείχνει όπως ?πρέπει?, προκειμένου να πάρει την αγάπη και την αποδοχή που χρειάζεται. Η εξάρτηση παρουσιάζεται όταν υπάρχει έλλειψη φυσιολογικών σχέσεων με οικογένεια και φίλους, όταν δεν υπάρχει πνευματική πίστη, δεν υπάρχει πίστη στον εαυτό Τι λες!πολλοι ανθρωποι που εχουν πιστη στον εαυτο τους κανουν καριερες δοξαζονται ειναι εξαρτημενοι απο τη φιλοδοξια τηβ δοξα η ειναι εξουσιολάγνοι


    ωραιο αρθρακι smart!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by lessing
    Originally posted by click
    Γιαυτό ο συναισθηματικά εξαρτημένος άνθρωπος συνεχώς προσέχει ώστε να λέει αυτά που ?πρέπει?, να κάνει αυτά που ?πρέπει? και να δείχνει όπως ?πρέπει?, προκειμένου να πάρει την αγάπη και την αποδοχή που χρειάζεται.

    Ασχετη γενικευση.Και πως μου τη δινουν οι γενικευσεις!Δλδ.ο ναρκομανης που ειναι ψηλα στη ''λιστα'' της εξαρτησης λεει αυτα που πρεπει κατα το συγγραφεα του αρθρου,κανει αυτα που πρεπει κ δειχνει οπως πρεπει;Δε νομιζω!
    δεν αναφερεται γενικα στους εξαρτημενους. αλλα στους συναισθηματικα εξαρτημενους.
    νομιζω

    στα υπολοιπα quote αναθεμα με κι αν καταλαβαινω που γραφεις τι. σα να τα εχω γραψει εγω ειναι. οταν θα εχω πιει καφε, θα ξανακοιταξω

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    Originally posted by smart
    Originally posted by badgirl11
    κ το εμβρυο στη μητρα εξαρτημενο απο τη μανα δεν ειναι? απτην αρχη της ζωης μας ειμαστε εξαρτημενοι...100%!
    φυσικα!!
    η φυσιολογικη πορεια ομως ειναι καποια στιγμη να ανεξαρτητοποιηθουμε!
    εκτος να εχω καταλαβει εγω κατι λαθος.
    :thumbup:
    να μειωνουμε το ποσοστο μεχρι να τεινει στο 0...
    γιατι νομιζω ποτε δε θα ειμαστε τελειως ελευθεροι...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    αρα?
    που ακριβως διαφωνεις με το αρθρο?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Μα σε ολη την αντιληψη!Κανει γενικευσεις 1 και 2 εφοσον μου ζητησες αποδειξη ...σου ειπε κ η Κλικ δεν κοβω!
    Σημερα που το βλεπω πιο βουδισια αστον ανθρωπο να γραφει αλλα απο την αλλη:flaming:αυτος ο διαχωρισμος του σε φυσιολογικους κ μη απο το στυλακι της αυθεντιας-ειδικου που συμβουλευει πως μου τη δινει....πως μου τη δινει....:flaming:

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    βασικα την badgirl ρωτουσα...
    εσυ το καταλαβα οτι διαφωνεις με το αρθρο:)
    εγω παλι συμφωνω με το αρθρο, γιατι ακομη κ αν η εξαρτηση με το φαγητο δεν ειναι τοσο κραυγαλεα, το ποτο, τα ναρκωτικα, ο τζογος εινα ιαλλο πραγμα.
    κ διατηρω τις αμφιβολιες μου για το κατα ποσον καποιος που ειναι υγιης ψυχικα κ διατηρει υγιεις σχεσεις, καταφευγει στα παραπανω.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •