Θάνατος Φίλου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    6

    Θάνατος Φίλου

    Καλησπέρα σας,
    ευτυχώς που βρήκα ένα ενεργό forum σχετικό με ψυχολογικά θέματα. Ελπίζω εδω να μου δώσει λίγη σημασία κάποιος...

    Έχασα ένα φίλο και ο,τι και να πω θα είναι λίγο. Πέρασε ένα μήνας για να μπορέσω να ξαναβρω τον εαυτό μου. Αυτός ο άνθρωπος ήταν για μένα παραπάνω απο αδερφός. Δεν περιγράφεται με λόγια ξύλινα κανένα κενό.

    Πόσοι άνθρωποι πρέπει να αφήσουν τη ζωή τους στο δρόμο ;
    Πότε θα καταλάβουν οι καρεκλοκένταυροι οτι η ανθρώπινη ζωή δεν γυρνάει πίσω με τίποτα και οτι είναι δολοφόνοι των ανθρώπων που κυβερνούν με την πλήρη αδιαφορία τους για την οδική ασφάλεια και την κυκλοφοριακή αγωγή; Είμαστε παντελώς αδύναμοι μπροστά τους και το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να σώσει ο καθένας τον εαυτό του και τους γύρω του.

    Τη δική μου μηχανή την πούλησα πριν μια εβδομάδα. Θα κυκλοφορώ με αυτοκίνητο. Τώρα έπιασα και δουλειά για να βοηθήσω την αδερφή του Αντώνη. Δούλευε εκείνος και με την σύνταξη της μάνας του βγάζαν τα έξοδα της μικρής. Τώρα κάποιος έπρεπε να δώσει μια ανάσα σε αυτή την καταστροφή.

    Είμαι 21 χρονών και είναι η δεύτερη φορά που αναγκάζομαι να πάρω τη ζωή στα χέρια μου. Δεν βγαίνω στο δρόμο να ζητιανέψω και οι σπουδές μου που θα καθυστερήσουν είναι το λιγότερο μπροστά στον τεράστιο ανθρώπινο πόνο που κρύβεται πίσω απο μια στιγμή. Μια στιγμή αρκεί να φέρει τον κόσμο ανάποδα και να σημαδέψει ολόκληρες ζωές.
    Ευχαριστώ που με ακούσατε. Προστατέψτε τον εαυτό σας. Κάθε κουβέντα σας είναι ευπρόσδεκτη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Γεια σου κωνσταντινε κ συλληπητηρια για τον φιλο σου.Δεν εχω περασει καποια μεγαλη απωλεια οποτε κ δε μπορω να σε καταλαβω ακριβως αλλα φανταζομαι οτι ειναι πολυ δυσκολα.Η ζωη σιγουρα συνεχιζεται κ το καλο ειναι οτι προχωρας με φοβερη αξιοπρεπεια κ ηθος.θελω να σου γραψω πολλα μα δε βρισκω καθολου λογια.Μπραβο σου που συμπαραστεκεσαι στην οικογενεια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by KonstantinosBlack
    Καλησπέρα σας,
    ευτυχώς που βρήκα ένα ενεργό forum σχετικό με ψυχολογικά θέματα. Ελπίζω εδω να μου δώσει λίγη σημασία κάποιος...

    Έχασα ένα φίλο και ο,τι και να πω θα είναι λίγο. Πέρασε ένα μήνας για να μπορέσω να ξαναβρω τον εαυτό μου. Αυτός ο άνθρωπος ήταν για μένα παραπάνω απο αδερφός. Δεν περιγράφεται με λόγια ξύλινα κανένα κενό.

    Πόσοι άνθρωποι πρέπει να αφήσουν τη ζωή τους στο δρόμο ;
    Πότε θα καταλάβουν οι καρεκλοκένταυροι οτι η ανθρώπινη ζωή δεν γυρνάει πίσω με τίποτα και οτι είναι δολοφόνοι των ανθρώπων που κυβερνούν με την πλήρη αδιαφορία τους για την οδική ασφάλεια και την κυκλοφοριακή αγωγή; Είμαστε παντελώς αδύναμοι μπροστά τους και το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να σώσει ο καθένας τον εαυτό του και τους γύρω του.

    Τη δική μου μηχανή την πούλησα πριν μια εβδομάδα. Θα κυκλοφορώ με αυτοκίνητο. Τώρα έπιασα και δουλειά για να βοηθήσω την αδερφή του Αντώνη. Δούλευε εκείνος και με την σύνταξη της μάνας του βγάζαν τα έξοδα της μικρής. Τώρα κάποιος έπρεπε να δώσει μια ανάσα σε αυτή την καταστροφή.

    Είμαι 21 χρονών και είναι η δεύτερη φορά που αναγκάζομαι να πάρω τη ζωή στα χέρια μου. Δεν βγαίνω στο δρόμο να ζητιανέψω και οι σπουδές μου που θα καθυστερήσουν είναι το λιγότερο μπροστά στον τεράστιο ανθρώπινο πόνο που κρύβεται πίσω απο μια στιγμή. Μια στιγμή αρκεί να φέρει τον κόσμο ανάποδα και να σημαδέψει ολόκληρες ζωές.
    Ευχαριστώ που με ακούσατε. Προστατέψτε τον εαυτό σας. Κάθε κουβέντα σας είναι ευπρόσδεκτη.
    Τα λογια σου δεν ειναι ξυλινα μα ουσιαστικα.
    Ειναι λογια κοφτα σαν μαχαιριες, στεκονται διπλα τους αφορητα συναισθηματα...
    Εκανες τοσα πολλα...ηδη και παρα το μικρο της ηλικιας σου... υπηρξες σπουδαιος φιλος, οπως κι εκεινος αλλωστε, αυτα τα πραγματα θελουν δυο.
    Και συνεχιζεις, δινεις την ανασα σου για την αδερφη..
    Να εισαι καλα, γερος και δυνατος. Και οτι μαθαινεις απο τον πονο σου και απο την ιστορια τουτη κι απο αλλες επομενες να το μεταδιδεις.
    Κρατα μεσα σου την αναμνηση του Αντωνη, καντην αισθηση που θα σε συντοφευει.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    6
    Καλησπέρα και πάλι,

    με τη δουλειά δεν προλαβαίνω πλέον να μπαίνω συχνά οπότε εξαφανίστηκα για ακόμα μια φορά.

    Επειδή έμαθα δυστυχώς οτι η μικρή ξεκινάει φροντιστήρια φέτος το σεπτέμβρη (κάτι που δεν είχα φανταστεί δυστυχώς), θα ήθελα να βρω μια συμπληρωματική εργασία (4-5 ώρες) για απογευματινή-βραδινή ώρα. Αν έχει κάποιος κάτι υπόψιν του ας μου πει παρακαλώ έστω σε ένα προσωπικό μήνυμα.

    Επίσης έχω ανοίξει ένα λογαριασμό στην τράπεζα γιατί δεν ξέρω ακριβώς πότε θα βρεθεί αυτή η δουλειά και ο Σεπτέμβρης είναι κοντά δυστυχώς. Όποιος μπορεί και θέλει να βοηθήσει μπορεί να μου στείλει προσωπικό μήνυμα για να του δώσω τα στοιχεία του λογαριασμού.

    Ευχαριστώ για το χρόνο και τα λόγια σας.. Η στήριξή σας είναι ελπίδα. Με την ελπίδα ζούμε και παλεύουμε. Ευχαριστώ και πάλι.

  5. #5
    Κωνσταντίνε, άνοιξε μια εφημερίδα, υπάρχουν πολλές δουλειές για ημιαπασχόληση. Όσο για το λογαριασμό το βρίσκω λίγο άκυρο, οπότε θα σε συμβούλευα να απευθυνθεις στο Χαμόγελο του παιδιού και να συζητήσεις το πρόβλημα της μικρής.
    Είμαι σίγουρη πως εκεί θα σε βοηθήσουν περισσότερο......

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    6
    Θεοφανία ευχαριστώ για την απάντηση.
    Όταν έρθουν τα δύσκολα κάνεις οτι μπορείς οπότε καμία λύση δεν θεωρώ οτι είναι άκυρη. Αν είσαι έξω απο το πρόβλημα κρίνεις και πιο εύκολα. Λογικό είναι.
    Εφημερίδα παίρνω κάθε τρίτη παρασκευή και κυριακή που βγαίνει, απλά μέχρι τώρα βρίσκω εκμετάλευση. Το να δουλέψεις 4 ώρες το βράδυ (αφου έχεις δουλέψει άλλες 8) με 3 ευρω την ώρα για να κλείσει η μέρα σου με 12 ευρώ το βρίσκω πολύ άδικο. Θα καταλήξω στο delivery για το βράδυ αν δεν βρεθεί κάτι πιο καλό απο αυτά που βρίσκω. Απλά το delivery θέλει να είμαι πάλι σε δυο ρόδες κάτι που αποφεύγω τώρα.
    Θα πάρω ένα τηλέφωνο στο χαμόγελο του παιδιού να δω τι θα μου πουν, δεν το είχα σκεφτεί. Πάντως δεν νομίζω όταν δεν είχαμε χρήματα και δούλευαν οι γονείς μου δυο δουλειές να μπορούσε να με σπουδάσει το χαμόγελο του παιδιού αντί για εκείνους. Ο κόσμος είναι σκληρός και με σκληράδα βγαίνει πέρα.





    Ευχαριστώ και πάλι ...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Πείτε με αναίσθητο, πείτε με τσιγκούνη, αλλά με αυτό
    Originally posted by KonstantinosBlack
    .......
    Επίσης έχω ανοίξει ένα λογαριασμό στην τράπεζα γιατί δεν ξέρω ακριβώς πότε θα βρεθεί αυτή η δουλειά και ο Σεπτέμβρης είναι κοντά δυστυχώς. Όποιος μπορεί και θέλει να βοηθήσει μπορεί να μου στείλει προσωπικό μήνυμα για να του δώσω τα στοιχεία του λογαριασμού.
    ....
    δεν συμφωνώ. Ασε που νομίζω υπάρχουν και εκ του νόμου απαιτήσεις για να ανοίξεις ένα λογαριασμό και να ζητήσεις την οικονομική συμπαράσταση. Δε είναι κάτι τόσο απλό όσο το στείλτε μου ένα u2u να σα δώσω τον αριθμό μου να μου βάλετε λεφτά (ότι πρόβλημα και αν θέλω να λύσω)

    Θα ήταν κάτι το εντελώς διαφορετικό να γραφτεί
    \"έχει ανοιχτεί ένας ειδικός λογαριασμός στο όνομα του τάδε προσώπου στην τάδε τράπεζα κατόπιν της τάδε έγκρισης της αρμόδιας αρχής και τα στοιχεία αυτά εμφανίζονται όταν γίνεται μία κατάθεση, και όποιος θέλει μπορεί να συνεισφέρει\"
    Δηλώνοντας καχύποπτος.
    Justme
    been good, been bad. WILL GO ON

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Με βρίσκεις σύμφωνη justme και γι\'αυτό δεν έγραψα τίποτα σε αυτό. Μάλλον κόμπλαρα. Σ\'ευχαριστώ που το έκανες.

    Νομίζω ότι και ο φίλος μας, εφόσον οι προθέσεις του είναι αγνές, θα το διορθώσει.
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    6
    Justme φαίνεται οτι στο μυαλό ενός 20χρονου τα πράγματα είναι πιο απλά απο ότι στο μυαλό ενός της δικής σας ηλικίας. Το μυαλό μου έτσι σκέφτηκε και έτσι έπραξα. Όμως ήταν σε φάση απελπισίας γιατί όπως γράφει το post της παράθεσης που έβαλες δεν ήξερα πότε και αν θα έβρισκα τη συμπληρωματική δουλειά. Η δουλειά βρέθηκε οπότε και δεν ξαναεμφανίστηκα μιας και μόνο καχυποψία και κριτική έχουν να δώσουν μερικοί. Ευτυχώς υπήρξαν και μερικά u2u γεμάτα ζωή και ασχολήθηκα με αυτά. Ξέρω οτι πιθανότατα δεν θα δεις καν πίσω απο αυτές τις λέξεις επειδή συνήθως όταν θιγόμαστε προσωπικά απο κάποιον που αναφέρεται άμεσα σε εμάς υπερτερεί ο εγωισμός αλλά δεν θα μου πήγαινε καλά να μην απαντήσω. Το λογαριασμό δεν τον χρειάζομαι τώρα οπότε μην σας απασχολεί πλέον. Η λύση βρίσκεται πάντα, απλά έπρεπε να βρεθεί έγκαιρα και δεν ήξερα αν θα προλάβω. Τώρα που πρόλαβα στηρίζομαι και πάλι σε μένα.
    Καλές βολεμένες διακοπές να έχετε ...

    Ευχαριστώ όσους έστειλαν αισιόδοξα μηνύματα και τους ευχαριστώ πιο πολύ γιατί αυτοί έχουν κρατήσει αρκετό απο το \"παιδί\" που είχαν μέσα τους! Ο κόσμος τους έχει ανάγκη πραγματικά γιατί έχουμε ξεφύγει απο τα όρια της λογικής και της απλότητας. Έχουμε φτιάξει μια ζωή που ούτε εμείς οι ίδιοι δεν θέλουμε να ζούμε κατα βάθος αλλά την επιβάλουμε σαν τον απόλυτο νόμο..
    Να είστε καλά !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Κωνσταντίνε,
    αισθάνομαι άσχημα που σκέφτηκα ψυχρότερα και σκληρότερα το θέμα σου γιατί ομολογώ διαβάζοντάς το με συγκίνησες με την ιστορία αυτή αλλά και με τις σκληρές προσπάθειες που καταβάλλεις. Για να είμαι ειλικρινής σκάλωσα μόνο σε αυτό το σημείο (του λογαριασμού χωρίς ακριβή στοιχεία) και ένιωσα αμφιταλαντευόμενη, μην ξέροντας αν δικαιολογημένα ή όχι αισθάνομαι αυτή την αμφιβολία.
    Δυστυχώς είμαι κι εγώ μέρος αυτού του καχύποπτου και κριτικού κόσμου που περιγράφεις, αν και πολλοί άλλοι με έχουν χαρακτηρίσει σε κάποιες στιγμές \"αθώα\" και \"αφελή\". Η αμφιβολία που μου προκάλεσε το μοναδικό σημείο στην περιγραφή σου προέκυψε από τα τόσα που βλέπουμε και ακούμε καθημερινά, ειδικά για τον κόσμο του νετ που λίγο-πολύ τον έχω πάρει από φόβο, άσχετα αν τα θετικά του τα έχω βιώσει και σε μεγάλο βαθμό μάλιστα. Μακάρι ο κόσμος μας κι εμείς δηλαδή που τον απαρτίζουμε να μην σκεφτόταν καχύποπτα ή κριτικά. Δυστυχώς όμως αναγκάζεσαι να \"προστατευτείς\" υψώνοντας τείχη που πολλές φορές οδηγούν στο αντίθετο άκρο και αναπαράγεις με τον τρόπο σου αυτό που δε σου αρέσει, την καχυποψία και την αρνητική προκατάληψη. Ωστόσο προστατεύεσαι...
    Όμως, Κωνσταντίνε σκέφτηκες ότι θα μπορούσε κάλλιστα κάποιος στη θέση σου να παίξει σε βάρος ευαίσθητων ανθρώπων που από τέτοιους το φόρουμ μόνο έλλειψη δεν έχει; Δεν σε ξέρω και δεν μπορώ να σε κατηγορήσω για τίποτα. Αυτό που πρότεινα ήταν ότι αν εξακολουθούσε να υπάρχει ο λογαριασμός αυτός, για μένα θα ήταν καλύτερο να το κάνεις περισσότερο επίσημο και σαφές ώστε να μην υπάρχουν αμφιβολίες. Άλλωστε αυτό θα ήταν τελικά και προς μεγαλύτερο όφελος της κοπέλας κατά τη γνώμη μολυ πάντα...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    6
    Φίλη ανώνυμη καταλαβαίνω τη θέση σου και εκτιμώ που μου εξήγησες τις σκέψεις σου!
    Όλα είναι εντάξει προς το παρόν. Δύσκολα αλλά το δύσκολο δεν είναι πρόβλημα.
    Ευχαριστώ για την ήρεμη και ειλικρινή προσέγγισή σου...Την εκτιμώ!
    Να σαι καλά...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    25
    Κουραγιο φιλε μου & σου ευχομαι να εχεις μεγαλες δυναμεις να τα αντιμετωπισεις & ειμαι σιγουρος γι\'αυτο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Originally posted by KonstantinosBlack
    Justme φαίνεται οτι στο μυαλό ενός 20χρονου τα πράγματα είναι πιο απλά απο ότι στο μυαλό ενός της δικής σας ηλικίας. Το μυαλό μου έτσι σκέφτηκε και έτσι έπραξα. Όμως ήταν σε φάση απελπισίας γιατί όπως γράφει το post της παράθεσης που έβαλες δεν ήξερα πότε και αν θα έβρισκα τη συμπληρωματική δουλειά. Η δουλειά βρέθηκε οπότε και δεν ξαναεμφανίστηκα μιας και μόνο καχυποψία και κριτική έχουν να δώσουν μερικοί. Ευτυχώς υπήρξαν και μερικά u2u γεμάτα ζωή και ασχολήθηκα με αυτά. Ξέρω οτι πιθανότατα δεν θα δεις καν πίσω απο αυτές τις λέξεις επειδή συνήθως όταν θιγόμαστε προσωπικά απο κάποιον που αναφέρεται άμεσα σε εμάς υπερτερεί ο εγωισμός αλλά δεν θα μου πήγαινε καλά να μην απαντήσω. Το λογαριασμό δεν τον χρειάζομαι τώρα οπότε μην σας απασχολεί πλέον. Η λύση βρίσκεται πάντα, απλά έπρεπε να βρεθεί έγκαιρα και δεν ήξερα αν θα προλάβω. Τώρα που πρόλαβα στηρίζομαι και πάλι σε μένα.
    Καλές βολεμένες διακοπές να έχετε ...

    Ευχαριστώ όσους έστειλαν αισιόδοξα μηνύματα και τους ευχαριστώ πιο πολύ γιατί αυτοί έχουν κρατήσει αρκετό απο το \"παιδί\" που είχαν μέσα τους! Ο κόσμος τους έχει ανάγκη πραγματικά γιατί έχουμε ξεφύγει απο τα όρια της λογικής και της απλότητας. Έχουμε φτιάξει μια ζωή που ούτε εμείς οι ίδιοι δεν θέλουμε να ζούμε κατα βάθος αλλά την επιβάλουμε σαν τον απόλυτο νόμο..
    Να είστε καλά !
    Θα σου γράψω όπως σκέφτομαι. Εγώ. Όχι κάποιοι, όχι μερικοί της ηλικίας μου, όχι μερικοί (σκέτο).
    Εγώ λοιπόν, βρίσκω άκρως ύποπτο το να ζητάει κάποιος χρηματική βοήθεια στο νετ.
    Ακόμα και η κρατική τηλεόραση (φαντάζομαι το έχεις δει) προβάλλει τελευταία ένα σποτάκι στο οποίο ενθαρύνει τα παιδιά να μή δείχνουν άκρατη εμπιστοσύνη στο ότι διαβάζουν στο νετ. Να είναι λίγο Καχύποπτα. Και επουδενί να μη δίνουν (όχι απλώς χρήματα) αλλά ούτε καν οποιοσδήποτε προσωπικό δεδομένο σε όποιον και αν τα ζηταέι στο νετ.
    Να σου πώ δε σε αυτό το σημείο ότι έχεις σχεδόν απόλυτο δίκιο σε κάποια σημεία (και λέω σχεδόν γιατί ενώ απευθύνεσαι σε εμένα γενικεύεις και δεν μου αρέσει το τσουβάλιασμα).
    Όντως λοιπόν στο δικό μου μυαλό τα πράγματα έχουν περισσότερες προεκτάσεις από ότι στο μυαλό ενός 20χρονού. Για την ακρίβεια γιαυτό ακριβώς έγραψα το ανωτέρο μύνημά μου.

    Όσο για εκείνο το \"Μακάρι ο κόσμος μας κι εμείς δηλαδή που τον απαρτίζουμε να μην σκεφτόταν καχύποπτα ή κριτικά. \" που σου γράφει η anwnimi εγώ θα πρόσθετα ότι οι μακαρισμοί ανήκουν στους νεκρούς. Στους ζωντανούς έχει κάθε καρυδιά τα δικά της καρύδια οπότε ΠΡΕΠΕΙ να είμαστε καχύποπτοι και να ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ κριτικά. Είναι άλλο το να έχεις την ικανότητα να διατηρήσεις το \"παιδί\" μέσα σου και άλλο το να είσαι τόσο \"παιδί\" που να γίνεσαι θύμα.

    konstantine, εγώ δεν ξέρω πως θα δεις ΕΣΥ αυτά που σου γράφω (αν τα δεις) αλλά σου λέω ότι κάνεις λάθος στην πρόβλεψή μου για το πως είδα το τι έγραψες σε εμένα. Αλήθεια σου λέω πως δε με έθιξες και ο λόγος που σου απαντάω είναι όχι γιατί δεν αισθάνομαι καλά αλλά γιατί θέλω να εφιστήσω ΚΑΙ την δική σου προσοχή στο πώς και πότε θα εμπιστευεσαι κάποιον (και ειδικά στο νετ). Το ότι άργησα κάποιες μέρες ήταν γιατί ήθελα να συ αφήσω τον χρόνο να σκεφτείς μόνος σου χωρίς να είσαι συναισθηματικά επηρεασμένος νομίζοντας ότι σου απαντάω απλώς και μόνο για να \"υπερασπισθώ\" τον εαυτό μου ή για να \"σε θίξω\"

    Κάτι ακόμα που θέλω να σου γράψω είναι αυτό που είναι γραμμένο σε ένα βιβλίο και αφορά αυτό με τις \"βολεμένες διακοπές\" που ειρωνικά φαντάζομαι απευθύνεις σε όσους δεν είδαν με τον τρόπο που περίμενες το αρχικό μύνημά σου.
    \"Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω\" λοιπόν. Ή όπως το σκέφτομαι εγώ \"Μή γίνεις ποτέ τόσο υπερόπτης ώστε να νομίζεις ότι μπορείς να κατηγορείς (γενικά) όλους τους άλλους.\" Το ότι έχεις βρεί το κουράγιο και την δύναμη και αρχικά έχεις την ύγεία σου και μπορείς και προσφέρεις σε έναν συνάνθρωπό σου δε νομίζω να σου δίνει το δικαίωμα να είσαι εσύ ο κριτής που θα θεωρείς ότι ο κάθε άλλος που δεν κάνει το ίδιο με αυτό που κάνεις εσύ (τώρα) είναι απλώς κάποιος \"βολεμένος στις διακοπές του\"

    Τέλος να σου πώ ότι διαβάζοντας την απάντησή σου χάρηκα που πάλι στηρίζεσαι στον ευατό σου αλλά μην πιστέψεις ποτέ ότι αν ζητήσεις την όποια βοήθεια με τον κατάλληλο τρόπο δεν θα την βρείς.
    been good, been bad. WILL GO ON

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Justme να διευκρινίσω κάτι σε ότι αφορά τη δική μου απάντηση. Με το \"Μακάρι ο κόσμος μας κι εμείς δηλαδή που τον απαρτίζουμε να μην σκεφτόταν καχύποπτα ή κριτικά\" εννοούσα ότι μακάρι να μην υπήρχε η ανάγκη να γίνεται αυτό και όλα να ήταν αγνά στον κόσμο τούτο. Επειδή όμως αυτό δε συμβαίνει, κάνω κι εγώ αυτό που πρέπει να κάνει ο καθένας μας ώστε να προστατεύεται από κακοτοπιές...

    Σε όλα τα άλλα με κάλυψες

    Κωνσταντίνε, χαίρομαι που με κατάλαβες...Οπότε καταλαβαίνεις και την ένσταση του justme φαντάζομαι...
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    6
    Justme ...

    O 20χρονος Κωνσταντίνος σπουδάζει πληροφορική στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Πριν του συμβεί αυτό που του συνέβει, όταν τα πράγματα ήταν όλα απλά και ρόδινα και το χρήμα δεν περνούσε απο τα χέρια του με το σταγονόμετρο, και σε forum έμπαινε, και συναλλαγές απο ebay και site του εξωτερικού για διάφορα προϊόντα έκανε, και σελίδες στο διαδίκτυο σχεδίαζε και πολλά άλλα που σχετίζονται με τους υπολογιστές, με το internet και τους ανθρώπους που κυκλοφορούν εκεί. Οπότε να προστατευθώ ξέρω και ειδικά σε αυτό δεν χρειάζομαι κηδεμόνα. Μου έχουν φάει χρήματα πριν δυο χρόνια εκμεταλευόμενοι κενά ασφαλείας και με τηλέφωνα και απειλές αφού βρήκα το κενό, τα πήρα πίσω. Αυτό ήταν όλο και όλο το \"κακό\" που αντιμετώπισα μέσα σε τόση τριβή με το διαδίκτυο.

    Σε σένα μιλάω προσωπικά τώρα και αυτό γιατί αν είχες την παραμικρή διάθεση να βοηθήσεις θα έστελνες ένα μήνυμα προσωπικό, θα με έπαιρνες ένα τηλεφωνάκι όπως έκαναν άλλοι και στην τελική θα με συναντούσες κιόλας για να με στηρίξεις αφού τα καταφέρνεις τόσο καλά στα λόγια (και φυσικά θα έκανες και την κριτική σου που είναι ένα ΑΛΛΟ πράγμα και είναι δεκτή). Θα μπορούσες να καταλάβεις αν είμαι απατεώνας με χίλιους απλούς και ανθρώπινους τρόπους. Μόνο σε σένα μιλάω έτσι γιατί μόνο εσυ δεν έκανες τον κόπο να πεις ΜΙΑ ανθρώπινη κουβέντα στο αρχικό σου post και ξεκίνησες με την κριτική σου. Έτυχε στο μυαλό μου να εκπροσωπήσεις εσυ και όσους με πήραν και μου μίλησαν άσχημα ενώ μπορούσαν απλά να μην ασχοληθούν. Σε αυτούς αναφέρομαι με τις διακοπές.Τελικά κέρδισα απο τα μαγικά λόγια μερικών με τους οποίους και μιλάω ακόμα.

    Βοήθεια βρήκα οπότε ξέρω τι να πιστέψω. Τα άλλα που είδα και εδω και στον κόσμο έξω δεν μπορώ να πιστέψω. Σπίθες καλές υπάρχουν πολλές και αυτό είναι ένα ευτύχημα στο όλο δυστύχημα που με έφερε σε θέση να δω πως φέρεται ο κόσμος, απο την καλή και απο την κακή πλευρά του.

    Δεν κάνω το λάθος να πιστεύω οτι όλοι όσοι δεν βοηθάνε τον διπλανό τους δεν αξίζουν. ούτε να νομίζω οτι εγω είμαι θεός. Εξέφρασα κρίση μόνο για την ανούσια κακεντρέχεια μερικών και είδα καλά πόσο εύκολα μπόρεσαν να το χειριστούν χωρίς προβλήματα άνθρωποι με καλή θέληση που ούτε τους κορόιδεψε κανείς τελικά και μου έδωσαν και πολλά. Δεν πιστεύω οτι όλοι όσοι δεν περνάνε αυτό που περνάω εγω είναι βολεμένοι. Ίσα ίσα. Ο κόσμος χωρίζεται σε πάρα πολλές κατηγορίες και μια απο αυτές είναι αυτή που δεν σκέφτεται (άσχετα με το αν έχει προβλήματα ή όχι-μετράει το πως σκέφτεσαι, οχι το πόσα προβλήματα έχεις)και αυτή είναι η κατηγορία που κάνει και τη μεγαλύτερη ζημιά. Εσυ δεν ανήκεις σε αυτή απλά στο συγκεκριμένο topic απλά έπρεπε να είχες εφαρμόσει μια πιο ανθρώπινη τακτική. Ας τελιώνει το θέμα εδω γιατί δεν έχει ουσία.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •