Μαγειρικές...αλχημείες - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 32 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 474
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    καλέ τι ωραία ιδεα αυτό με το πουγκάκι. Σφολιάτα είναι πωλίνα μου? Και μόνο μπιφτέκι εχει μέσα;

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Ναι σφολιατα είναι. εφτιαξα το μπιφτέκι κε το έψησα σε τιγάνι χωρίς λάδι και μετά έβαλα μια λεπτή φέτα τυρί μέσα στην σφολιάτα και το μπιφτέκι και το έκλησα. και το έψησα στον φούρνο. με μισό κιλό κιμά έφτιαξα 7 τέτια που είναι υπέρ αρκετά!

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Originally posted by mariafc
    παιδάκια μου εχει κανείς καλή συνταγή για βασιλόπιτα? Τύπου κεικ αν είναι δυνατόν. Λέω φέτος να κάνω αλλη σνυταγή από τη δικιά μου αλλά δεν εχω βρει κάποια να με καλύπτει.
    Αυτή που κάνω εδώ και χρόνια, και αν και είναι πολύ απλή, πάντα κάνει μπαμ και μου ζητάν την συνταγή (που φυσικά ποτέ δεν δίνω) είναι η πιο κάτω. Δεν την δίνω γιατί δεν θελω να φτιάχνουν και άλλοι την δικιά μου συνταγή, προς το παρόν τουλάχιστον!! Αν την φτιάξεις τελικά, σε παρακαλώ μην την δώσεις παρακάτω!

    λοιπόν:

    1 1/2 ποτήρι ζάχαρη
    5 αυγά
    1 ποτήρι χυμό πορτοκάλι (κατά προτήμιση φρέσκο)
    ξύσμα φλούδας ενός μεγάλου πορτοκαλιού
    1/2 ποτηράκι του καφέ (ελληνικού) κονιάκ
    1 ποτήρι λάδι φιστικέλαιο
    1 ποτήρι κούννες αμυγδάλου σπασμένες σε πολί μικρά κομματάκια (μπορείς να τις βάλεις στον μύλο αλλά μην τις αλέσεις πολύ και γίνουν σκόνη)
    4 κουταλάκια baking pawder
    αλεύρι όσο σικώσει

    Κτυπάμε καλά στο μίξερ τα αυγά με την ζάχαρι μέχρι να αφρατέψουν. προσθέτουμε τον χυμό, το ξύσμα, το κονιάκ το λάδι, το baking pawder και τις κούννες και συνεχίζουμε το κτύπημα να ανακατευτούν καλά. Έπειτα προσθέτουμε όσο αλεύρι σικώσει για να γίνει σαν μείγμα κέικ. Λαδώνουμε και αλευρώνουμε το ταψί μας (μέγεθος 28) και ψήνουμε στους 190 βαθμούς μέχρι ψηθεί. Γίνεται σαν κανονικό κέικ.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    Originally posted by mariafc
    παιδάκια μου εχει κανείς καλή συνταγή για βασιλόπιτα? Τύπου κεικ αν είναι δυνατόν. Λέω φέτος να κάνω αλλη σνυταγή από τη δικιά μου αλλά δεν εχω βρει κάποια να με καλύπτει.
    ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑ (ΠΑΡΛΙΑΡΟΥ :yawn: )

    ΥΛΙΚΑ
    250 γρ. Βούτυρο
    250 γρ. Ζάχαρη άχνη
    125 γρ. Αμύγδαλο αποφλοιωμένο αλεσμένο στο μπλέντερ σε σκόνη
    125 γρ. Φιστίκι αιγίνης αποφλοιωμένο αλεσμένο στο μπλέντερ σε σκόνη
    6 μεγάλα Αυγά
    250 γρ. Αλεύρι
    1 κουταλάκι Baking powder
    300 γρ. Ξερά φρούτα ψιλοκομμένα
    200γρ. Amaretto

    ΕΚΤΕΛΕΣΗ:
    Μουσκεύουμε τα ξερά φρούτα μέσα στο amaretto.Χτυπάμε στο μίξερ το βούτυρο, την άχνη και τις δύο σκόνες -αμυγδάλου φιστικιού- μέχρι να φουσκώσουν και να γίνει μια λευκή κρέμα. Πολτοποιούμε στο blender τα ξερά φρούτα μαζί με το amaretto και το ρίχνουμε στο πρώτο μίγμα συνεχίζοντας για λίγο το χτύπημα. Ρίχνουμε σταδιακά και τα αυγά. Κατεβάζουμε από το μίξερ και ρίχνουμε το αλεύρι ανακατεύοντας με μια κουτάλα μαζί με το baking powder. Βουτυρώνουμε και αλευρώνουμε ένα ταψί διαμέτρου 30 εκ. τοποθετούμε το μίγμα και ψήνουμε στους 180 βαθμούς για μία ώρα

    http://www.megatv.com/glykesalximies...&pubid=1220130

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    532
    Originally posted by polinaki1983
    Originally posted by mariafc
    παιδάκια μου εχει κανείς καλή συνταγή για βασιλόπιτα? Τύπου κεικ αν είναι δυνατόν. Λέω φέτος να κάνω αλλη σνυταγή από τη δικιά μου αλλά δεν εχω βρει κάποια να με καλύπτει.
    Αυτή που κάνω εδώ και χρόνια, και αν και είναι πολύ απλή, πάντα κάνει μπαμ και μου ζητάν την συνταγή (που φυσικά ποτέ δεν δίνω) είναι η πιο κάτω. Δεν την δίνω γιατί δεν θελω να φτιάχνουν και άλλοι την δικιά μου συνταγή, προς το παρόν τουλάχιστον!! Αν την φτιάξεις τελικά, σε παρακαλώ μην την δώσεις παρακάτω!

    λοιπόν:

    1 1/2 ποτήρι ζάχαρη
    5 αυγά
    1 ποτήρι χυμό πορτοκάλι (κατά προτήμιση φρέσκο)
    ξύσμα φλούδας ενός μεγάλου πορτοκαλιού
    1/2 ποτηράκι του καφέ (ελληνικού) κονιάκ
    1 ποτήρι λάδι φιστικέλαιο
    1 ποτήρι κούννες αμυγδάλου σπασμένες σε πολί μικρά κομματάκια (μπορείς να τις βάλεις στον μύλο αλλά μην τις αλέσεις πολύ και γίνουν σκόνη)
    4 κουταλάκια baking pawder
    αλεύρι όσο σικώσει

    Κτυπάμε καλά στο μίξερ τα αυγά με την ζάχαρι μέχρι να αφρατέψουν. προσθέτουμε τον χυμό, το ξύσμα, το κονιάκ το λάδι, το baking pawder και τις κούννες και συνεχίζουμε το κτύπημα να ανακατευτούν καλά. Έπειτα προσθέτουμε όσο αλεύρι σικώσει για να γίνει σαν μείγμα κέικ. Λαδώνουμε και αλευρώνουμε το ταψί μας (μέγεθος 28) και ψήνουμε στους 190 βαθμούς μέχρι ψηθεί. Γίνεται σαν κανονικό κέικ.
    Την έκανα!!!
    Τέλεια!!!
    Αντε και του χρονου!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Θενκς Ειρήνη μου!

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    αυτο το τοπικ ειναι γεματο πειρασμους! :smilegrin:

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    χεχεχεχε κλικ!!!!! Είδες είδες!!! Καιρός να το γεμίσεις και εσύ με τους δικούς σου πειρασμούς!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    291
    polinaki

    ωραια συνταγη!]


    χρονια πολλα!

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Thanks maroulaki μου, καλή χρονιά να φτάσουμε (γιατί αυτή που φεύγει τουλάχιστον για μένα πήγε χάλια)

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Πουγκιιιιιιιιι;Respect!

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    POLINAKI να σε ρωτησω κατι:στη μακλουμπα μπορω να βαλω αντι για μπασματι μαυρο ρυζι;

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Originally posted by lessing
    POLINAKI να σε ρωτησω κατι:στη μακλουμπα μπορω να βαλω αντι για μπασματι μαυρο ρυζι;
    Μπορείς να βάλεις ότι ρίζι θες, εκτός από το αυτό που βάζουμε για σούπες γιατί θα σου έρθει χυλοτό. Επίσεις για το μάυρο ρύζι δεν ξέρω την αναλογία νερού, αν πάει το ίδιο με το κανονικό.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Originally posted by lessing
    Πουγκιιιιιιιιι;Respect!
    Τώρα το είδα, για το μπιφτέκι μου μιλάς? Ωραίο έτσι? Ήταν ιδέα της στιγμής γιατί δεν ήθελα και πάλι να φάω το συνηθησμένο μπιφτέκι!

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    δωστε καμμια σπεσιαλ ιδεα για Πρωτοχρονια, εχω κολλησει παλι, δεν εχω ιδεες :crazy:

Page 3 of 32 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •