Μαγειρικές...αλχημείες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 32 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 474
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607

    Μαγειρικές...αλχημείες

    Καλημέρα. Ελπίζω να ανοίγω το μήνυμα στο σωστό τόπικ. Μου φάνηκε το πιο σωστό και ελπίζω επίσης να σας αρέσει και σαν ιδέα. Να με συγχωρήσετε επίσης αν ήδη υπάρχει κάποιο σχετικό τόπικ και δεν το πρόσεξα.
    Λοιπόν επειδή χτες με κάποια μέλη βρεθήκαμε να ανταλλάσσουμε συνταγές και διατροφικούς συνδυασμούς σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το τόπικ για να μοιραζόμαστε τις συνταγές μας, τις διατροφικές μας αμαρτίες και να παίρνουμε έτσι νέες ιδέες και να μαθαίνουμε νέα πράγματα.


    Ξεκινάω εγώ με μία αγαπημένη μου συνταγή την οποία αφιερώνω στο γλυκό polinaki. Πωλινάκι έχει χαλούμι μέσα ετοιμάσου.
    Για όσους αγαπούν το κρέας και τα τυριά

    Τυράτο ριγανάτο

    Υλικά
    1 κιλό χοιρινό (από λαιμό)
    150 γρ. γραβιέρα κομμένη σε κυβάκια (εγώ προσωπικά βάζω διάφορα τυριά όπως χαλούμι, ξηρό ανθότυρο ή παρμεζάνα)
    150 γρ. φέτα κομμένη σε κυβάκια
    χυμό 1 λεμονιού
    1/2 κούπα ελαιόλαδο
    300 ml. λευκό, αρετσίνωτο κρασί
    αλάτι, πιπέρι
    ρίγανη

    Εκτέλεση
    Κόβω το κρέας σε κομματάκια.
    Τα μεταφέρω σε τηγάνι σε πολύ δυνατή φωτιά.
    Προσθέτω το κρασί και αφήνω το κρέας να πάρει βράση (περίπου 5-7 λεπτά). Πρέπει να απορροφηθεί όλο το κρασί.
    Αλατοπιπερώνω, προσθέτω το χυμό λεμονιού και το ελαιόλαδο και τσιγαρίζω. Στην συνέχεια ρίχνω τα τυριά και λίγη ρίγανη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Καλημέρα μαράκι μου!!!! Σευχαριστώ για την υπέροχη συνταγή που μου αφιερώνεις!!!!!

    Θα την δοκιμάσω με μια μικρή αλλαγή όμως. Αντί χοιρινό θα βάλω κοτόπουλο. Δεν τρώμε χοιρινό σπίτι (βλέπεις ο άντρας μου, αν και πρώην μουσουλμάνος, κάπιες συνήθειες του έχουν μήνει!!!)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    καλημέρα. Αν την κάνεις με κοτόπουλο να μου πεις εντυπώσεις να το δοκιμάσω και εγώ έτσι άμα είναι αν και νομίζω ότι και έτσι θα ναι νοστιμότατο ίσως και με καμία πιπερίτσα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Originally posted by mariafc
    καλημέρα. Αν την κάνεις με κοτόπουλο να μου πεις εντυπώσεις να το δοκιμάσω και εγώ έτσι άμα είναι αν και νομίζω ότι και έτσι θα ναι νοστιμότατο ίσως και με καμία πιπερίτσα.
    Θα το κάνω και θα σου πω και εντυπώσεις και τί άλλος ίσως προκύψει μέσα στη κατσαρόλλα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    πωλινάκι σου αφήνω τη συνταγή για το μπουρέκι που λέγαμε. Να ξέρεις γίνεται και χωρίς φύλλο.

    Χανιώτικο μπουρέκι
    Για το φύλλο

    - 1/2 κιλό αλεύρι για όλες τις χρήσεις

    - 3 κουταλιές λάδι

    - 1/2 κουταλάκι αλάτι

    - 1 ποτηράκι κόκκινο κρασί

    - 1 (περίπου) ποτήρι χλιαρό νερό


    Για τη γέμιση

    - 1 1/2 κιλό πατάτες κομμένες σε λεπτές ροδέλες

    - 1 1/2 κιλό κολοκύθια κομμένα σε λεπτές ροδέλες

    - 1 ματσάκι δυόσμο

    - 1 νεροπότηρο αλεύρι για όλες τις χρήσεις

    - 1 κιλό μυζήθρα

    - 200 γρ. τυρί κασέρι τριμμένο

    - 1 (περίπου) φλιτζάνι λάδι

    - 1 ποτήρι γάλα

    - 2 αυγά

    - 4 κουταλιές στάκα

    - σουσάμι για το πασπάλισμα

    - αλάτι, πιπέρι



    Προετοιμασία:
    Ετοιμάζουμε το φύλλο : ρίχνουμε το νερό, το λάδι, το αλάτι και το κρασί μέσα στο αλεύρι και τα ζυμώνουμε καλά. Σκεπάζουμε τη ζύμη και την αφήνουμε για 30 λεπτά περίπου. Χωρίζουμε τη ζύμη σε δύο μέρη και ανοίγουμε δύο μέτρια φύλλα. Απλώνουμε το ένα φύλλο σε ένα μεγάλο λαδωμένο ταψί.

    Απλώνουμε μετά σε στρώσεις τις πατάτες, τα κολοκύθια και τη μυζήθρα. Ρίχνουμε πάνω στην κάθε στρώση λίγο αλάτι και πιπέρι, λίγο δυόσμο, λίγο αλεύρι και λίγο κασέρι. Χτυπάμε τα αυγά με το γάλα και τη στάκα και ρίχνουμε αυτό το μείγμα από πάνω. Περιχύνουμε το μπουρέκι με το λάδι.

    Τοποθετούμε από πάνω το άλλο φύλλο, το αλείφουμε με λίγο λάδι και το πασπαλίζουμε με σουσάμι. Κόβουμε το μπουρέκι σε τετράγωνα κομμάτια και το ψήνουμε για 1 - 1 1/4 ώρα σε μέτρια προθερμασμένο φούρνο, στους 180 C.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Τέλειο!!!!!! θα το κάνω και αυτό και θα σε ενημερώσω αναλόγος!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Μια συνταγή και από μένα, αν και την έχω ξαναδώσει σε άλλο θέμα!!!

    Λοιπόν, καταρχάς το φαγητό αυτό έχει αραβική καταγωγή και λέγετε Μακλούμπα που σημαίνει αναποδογυρισμένο.

    Υλικά:
    2-3 μεγαλες Μελιτζάνες
    Κοτόπουλο στήθος βρασμένο (περίπου 350 γραμμάρια)
    1 ποτήρι Ρύζι μπασμάτι
    2-3 κουταλιές λάδι ελιάς
    Τον ζωμό από το κοτόπουλο
    1 κύβο λαχανικών ή κοτόπουλου (πχ maggi)
    Λεμόνι
    κανέλα
    αλατακι
    πιπερακι

    Βάζουμε το ρύζι μπασματι σε ενα μπολάκι και του βάζουμε νερακι της βρύσης να φουσκώσει. (Πρέπει να μίνει περίπου 1 ώρα).
    πλένουμε τις μελιτζανες και τις κόβουμε σε ροδέλλες πάχους 1 εκατοστού. τους βάζουμε το λαδάκι, λίγο αλατάκι και τις στρόνουμε σε ένα ταψί και τις βάζουμε στον φούρνο μέχρι να μαλακώσουν (περίπου 20 λεπτά στους 200 βαθμούς αν είναι κανονικός φούρνος). (στην κανονική συνταγή τις τηγανήζεις αλλά εμείς θέλουμε διαιτιτικά πράγματα έτσι?)
    Έχουμε βράσει το κοτόπουλο, και το έχουμε κόψει σε μικρά κομματάκια μέσα στο κατσαρολάκι που θα κάνουμε το φαγητό μας. Πρέπει να πιάσει όλο τον πάτο.
    Από πάνω βάζουμε σε στρώσεις τις μελιτζάνες να καλύψουν τελίως το κοτόπουλο και να είναι τσίτα τσίτα στις άκρες της κατσαρόλλας.
    Στραγγίζουμε το ρύζι από το νερό του και το βάζουμε από πάνω. Βάζουμε 2 ποτήρια από τον ζωμό του κοτόπουλου, την κανέλλα, το πιπέρι, λίγο λεμόνι, αλάτι και την maggi.
    Κλείνουμε την κατσαρόλλα και το βάζουμε σε σιγανή φωτιά μέχρι να πιεί όλο το νερό του. Για να ξέρουμε πως το έχει πιεί, όταν δούμε ότι από πάνω δεν φένετε να έχει νερό, με ένα πιρούνι σπρώχνουμε λίγο το φαγιτό από το τύχωμα της κατσαρόλας για να δούμε ότι δεν έχει ούτε κατω νερό.
    Το σβήνουμε, το αφήνουμε 10-15 λεπτάκια να σταθεί και το αναποδογυρίζουμε σε μια πιατέλλα.
    όταν το σερβύρουμε μπορουμε να προσθέσουμε ακόμα λίγο πιπέρι στο πιάτο μας.

    Καλή μας όρεξη!!!!

    Συμαντικό!!! Το ρίζι πρέπει οπωσδήποτε να το φουσκώσουμε στο νερό, αλιώς θα μας μείνει ομό. Πάντα ψύνουμε σε χαμιλή φοτιά η χαμιλή θερμοκρασία αν είναι ηλεκτικό μάτι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    τέλειο μου ακούγεται θα τη δοκιμάσω οπωσδήποτε. μου αρέσει πολύ η μελιτζάνα με κρεατάκι

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    μήπως έχει κανείς συνταγή για κρέμα λεμονιού;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    202
    2 φλιτζάνια ζάχαρη
    1 φλιτζάνι αλεύρι αραβοσίτου (κορν φλάουερ).
    2 ½ φλιτζάνια βραστό νερό.
    2/3 του φλιτζανιού χυμό λεμονιού.
    Ξύσμα από ένα λεμόνι.


    Βάζουμε τη ζάχαρη και το κορν φλάουερ σε κατσαρόλα. Προσθέτουμε το βραστό νερό και ανακατεύουμε καλά. Συνεχίζουμε βάζοντας την κατσαρόλα στη φωτιά και συνεχίζουμε για να μη σβολιάσει η κρέμα. Όταν βράσει, προσθέτουμε το χυμό και το ξύσμα του λεμονιού, ανακατεύουμε και σερβίρουμε την κρέμα σε μπολ. Πασπαλίζουμε από πάνω χοντροκομμένη μαύρη ζάχαρη και στολίζουμε με το ξύσμα από το λεμόνι.

    Προσέξτε μόνο, όταν προσθέτετε το βραστό νερό, να το κάνετε αργά και να ανακατεύετε καλά για να μη σβολιάσει το πράμα.
    Αν έχετε φτιάξει ποτέ αυγολέμονο, είναι ακριβώς ο ίδιος τρόπος.

    Το ξέρω, είμαι ο magic man που ξέρει να μαγειρεύει :duh:

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Originally posted by polinaki1983
    Μια συνταγή και από μένα, αν και την έχω ξαναδώσει σε άλλο θέμα!!!

    Λοιπόν, καταρχάς το φαγητό αυτό έχει αραβική καταγωγή και λέγετε Μακλούμπα
    Αχ τι μου κανεις τωρα τι μου κανεις!!!!!Θα αλαξω νικ!απο lessing σε:......ταρατατααν!...κυριες κ κυριοι...ηρθε..η..M-A-C-K-L-U-B-A!(ισως και Macklubah για πιο εξωτικο)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by PM79
    ...

    Προσέξτε μόνο, όταν προσθέτετε το βραστό νερό, να το κάνετε αργά και να ανακατεύετε καλά για να μη σβολιάσει το πράμα.
    ...

    Το ξέρω, είμαι ο magic man που ξέρει να μαγειρεύει :duh:
    :smilegrin::smilegrin::smilegrin::smilegrin:

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    550
    Originally posted by lessing
    Originally posted by polinaki1983
    Μια συνταγή και από μένα, αν και την έχω ξαναδώσει σε άλλο θέμα!!!

    Λοιπόν, καταρχάς το φαγητό αυτό έχει αραβική καταγωγή και λέγετε Μακλούμπα
    Αχ τι μου κανεις τωρα τι μου κανεις!!!!!Θα αλαξω νικ!απο lessing σε:......ταρατατααν!...κυριες κ κυριοι...ηρθε..η..M-A-C-K-L-U-B-A!(ισως και Macklubah για πιο εξωτικο)
    lessing.....όχι πάλι..!!!εκεί που πήγα να ξεχαστώ....!!!!!:tumble::tumble::tumble::tu mble:

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Lessing φτιαξε το κιόλας κούκλα μου, και αν σαρέσει τότε επάξια να πάρεις και το όνομα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    heeeeeeeeeelp μαγειρισες και ΜΑΓΕΙΡΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    πηρα ζυμη pilsburry απο σουπερ μαρκετ.
    καπνιστη γαλοπουλα, leerdamer, τσενταρ lavache, μανιταρια φρεσκα, ντοματες και πιπεριες κοκκινη, κιτρινη, πορτοκαλι.

    ΒΟΗΘΗΣΤΕ!!!!

    απλωνω τη ζυμη στο ταψι.
    κατω απο το ταψι βαζω κατι??? πχ. λαδοκολλα? ή κατι αλλο?
    με το που την απλωσω, αρχιζω να βαζω υλικα κατευθειαν??

    πρωτα τη σαλτσα
    μετα γαλοπουλα
    μετα τυρια
    μετα τα υπολοιπα???

    η σαλτσα πως φτιαχνεται για να μη βγει νερουλη και χαλασει το συμπαν?
    ριγανη ταιριαζει στη σαλτσα?
    κανελλα θα βαλω, το ξερετε αλλωστε :P

    αλλο??????
    :starhit:

Page 1 of 32 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •