brhka to forum tuxaia
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    14

    brhka to forum tuxaia

    Οταν πατησα στο google ''βουλιμια''.ειμαι κανονικη ωσ προς τα κιλα μου.Ολη μου την ζωη γυμναζομουνα δεν ειχα προβλημα με τα κιλα μου.Επισης ολη μου την ζωη κατεβαζω τεραστιες ποσοτητες φαγητου κ εγω κ η οικογενεια μου.κατα διαστηματα οταν παιρνω 2-3 κιλα προσεχω λιγο και τα χανω.τον τελευταιο καιρο αφου επιασα δουλεια σε ενα καφε ζαχαροπλαστειο ηρθαν στην ζωη μου και τα γλυκα...ειναι πλεον δυσκολο να ελεγξω το να μην τρωω..με το που βγαινω απο το σπιτι σκεφτομαι τι θα φαω.μπορω να βρω χιλιαδες αφορμες για να φαω και τρωω τα παντα.με το που μπω στο σπιτι παλι τι θα φαω.σκεφτηκα να παω σε ψυχολογο γιατι αν τωρα ειμαι μικρη και με βοηθαει ο μεταβολισμος μου καποτε τηα μεγαλωσω και δεν θα ειναι το ιδιο.για μενα ειναι σοβαρο οταν με οποια παρεα κ αν ειμαι τους τρωω τα πατατακια τησ μπυρας τους η το μπισκοτακι του καφε τους.και οχι επειδη το τρωω αλλα επειδη το σκεφτομαι τοσο εντονα κ εχς προσπαθησει να μην το κανω αλλα δν μπορω.
    βεβαια αυτο που εχω γω δεν εχει μεγαλη σχεση με τν ασθενεια βουλιμια..αλλα επειδη με προβληματιζει πολυ ,θελω καποιος να μου προτεινει καποιον τροπο αντιμετωπισης,ισως καποιο βιβλιο η και τι εκανες αυτος και τον βοηθαει να μην σκεφτεται συνεχεια το φαι..
    ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    η μια δουλεια μου ειναι μεσα σε γλυκα, μμολις συνηθισεις (δεν ξερω ποσο καιρο μετα, ισως μηνες) θα σου περνανε αδιαφορα τις περισσοτερες στιγμες.
    καποιες αλλες θα εισαι στη σημερινη δυσαρεστη θεση να σκεφτεσαι διαρκως φαγητο,
    μια λυση ειναι να εισαι διαρκως χορτατη με αλλες τροφες κ να κανεις υπομονη...
    μην σκεφτεσαι το μετα, τωρα τι κανουμε...μην αγχωνεσαι δεν ειναι καλος συμβουλος το αγχος...
    σε καταλαβαινω κουραγιο καλη αρχη!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Κατ αρχην μπραβο που το εχεις εντοπισει.Επειδη απο οτι λες ολη η οικογενεια σου τρωει πολυ δεν σε βοηθαει ουτε το ενα περιβαλον ουτε το αλλο.Μπορεις να κανεις ενα κλικ στο μυαλο και να μη σε επερρεαζει η θεα των γλυκων στην εργασια;Η να αλλαξεις ποστο για να μη τα βλεπεις;Επισης να εμπιστευτεις την ανησυχεια σου στην οικογενεια σου;Ειναι σε θεση να καταλαβουν;Η να συνειδητοποιεις καθε φορα τι τρως κ πως αισθανεσαι εκεινη τη στιγμη.Παρε το βιβλιο Η ψυχολογια της διαιτας της δρ.Μπεκ.Υπαρχει ειδικο τοπικ για αυτο με τον τιτλο μπες κ τσεκαρε το κ μπορεις να το κανεις παρεα με τα αλλα κοριτσια απο το φορουμ

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    14
    καταρχην ευχαριστω που απαντησες και ασχοληθηκες γενικα.με τα γλυκα δν εχω κολλημα.με τ αλμυρα εχω.απλα τωρα τρωω και πολλα γλυκα.γενικα δεν κρατιεμαι γαμωτο.εχουμε αλλα κενα και νομιζουμε οτι ετσι θα γεμισουν.το λατρευω το φαι ..και μισω τον ευατο μου οταν τρωω μεχρι το σημειο να μην νιωθω καλα..να κανω και κακο στην υγεια μου δηλαδη.ΕΛΕΟΣ.ευχαριστω και για τ βιβλιο.θα τ παρω :wink2:

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    14

    sto bad girl

    ευχαριστω για τις συμβουλες..κλπ
    1χρονο δουλευω εκει κ δν τα εχω βαρεθει η παω σε αλλα ζαχαροπλαστεια τεσπα..
    και εσυ δν εχεις και πολλα κιλα παραπανω.το θεμα ειναι να αγαπησεις το σωμα σου να αποδεχτεισ οτι αυτο ειναι και να κοιταξεις πωσ θα τ βελτιωσεις.μν αναλωνεσαι σε σκεψεις αν ημουνα αδυνατη αν το ενα αν τ αλλο.κανεις οτι καλυτερο μπορεις για το σωμα σου απο κει κ περα οτι καταφερεις θα ειναι καλο για σενα, για το πως νιωθεις με αυτο.και οταν νιωθουμε καλα φαινεται κ αλλιωσ μασ αντιμετωπιζουν και οι αλλοι :wink2:

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •