Το κοκκινο τετραδιο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 41 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 601
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663

    Το κοκκινο τετραδιο

    Φανταζομαι οτι ολοι εχουμε ενα επιπεδο συνειδητοτητας για να ξερουμε οτι στην τροφη προβαλλουμε συναισθηματα που δεν μπορουμε να εκφρασουμε..Προτεινω λοιπον, να γραφουμε και ποιο συναισθημα φαγαμε... Ισως δεν μας χρειαστει η τροφη..Σκεφτειτε το σαν ενα κοκκινο τετραδιο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα καλά. Είμαι σίγουρη πως άνοιξε ένα ενδιαφέρον θέμα.
    Spaceride, μην είσαι τόσο σίγουρος για το επίπεδο συνειδητότητάς μας.. uzzled: Εννοείς να καταγράφουμε στο κόκκινο τετράδιο τα συναισθήματα που δε μπορούν να εκτονωθούν και μας οδηγούν στην υπερφαγία? Αν τελικά κατάλαβα, θα πω τη μοναξιά, τον κακό μου δαίμονα. Αυτό για αρχή, ακολουθούν κι άλλα.. Αν δεν κατάλαβα, παρακαλώ διόρθωσέ με.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    ποιο συναισθημα φαγαμε...πλακα εχει η εκφραση... εως ασηκωτη...

    λοιπον εγω μολις πριν λιγο εφαγα ενα κρουασαν ενω δεν πεινουσα κ σε περιπτωση που πεινουσα θα μπορουσα καλλιστα να φαω κατι πιο υγιεινο...
    αλλα επρεπε να κανω ενα σωρο δουλειες στο σπιτι, τις οποιες η βαριεμαι να κανω ή δεν εχω κουραγιο να κανω κ ενιωσα εντελως αχρηστη, οποτε λεω, ας φαω κ ενα κρουσαν να επικυρωσω την αχρηστια μου, που εχω σπασει προσωπικο διαχρονικο ρεκορ απο αποψη βαρους αλλα παρ ολα αυτα δεν κανω τπτ γι αυτο!!! (εναλλακτικα: να με παρηγορησω που ειμαι αχρηστη!!)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Μια χαρα το καταλαβες Αβα... Εννοω τα συναισθηματα που δεν μπορεσαμε ποτε να εκφρασουμε.. η που δεν αντεξαμε ποτε να δουμε..τα συναισθηματα εκεινα που πονανε τοσο, που προτιμαμε να σκεφτομαστε το "κακο" σουβλακι, παρα τον πραγματικο μας πονο..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Originally posted by smart
    ποιο συναισθημα φαγαμε...πλακα εχει η εκφραση... εως ασηκωτη...

    λοιπον εγω μολις πριν λιγο εφαγα ενα κρουασαν ενω δεν πεινουσα κ σε περιπτωση που πεινουσα θα μπορουσα καλλιστα να φαω κατι πιο υγιεινο...
    αλλα επρεπε να κανω ενα σωρο δουλειες στο σπιτι, τις οποιες η βαριεμαι να κανω ή δεν εχω κουραγιο να κανω κ ενιωσα εντελως αχρηστη, οποτε λεω, ας φαω κ ενα κρουσαν να επικυρωσω την αχρηστια μου, που εχω σπασει προσωπικο διαχρονικο ρεκορ απο αποψη βαρους αλλα παρ ολα αυτα δεν κανω τπτ γι αυτο!!! (εναλλακτικα: να με παρηγορησω που ειμαι αχρηστη!!)
    Ανια και η τρομερη παραδοχη οτι δεν μπορουμε να τα κανουμε ΟΛΑ...η παραδοχη της ανθρωπινης φυσης

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Αν τα πω όλα, με βλέπω έγκλειστη σε κανένα ιδρυματάκι..
    Μοναξιά, λοιπόν, ανία, πλήξη, φόβος για το μέλλον, αίσθηση ότι αλλού και αλλιώς θα έπρεπε να ζω, αίσθηση ότι πήραμε τη ζωή μας λάθος, αλλά δεν αλλάξαμε ζωή, θέλεις κι άλλα? Να ετοιμάζομαι σιγά σιγά? Να την προβάρω τη λευκή μπλουζίτσα με τα μανικάκια που δένουν πίσω? :dork:

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Αν ειναι ετσι Αβα μου μας βλεπω ολους μεσα..το θεμα ειναι να δουμε ποσοι αλλοι ειναι εκει εξω σαν εμας..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Να προσθέσω και κάτι που οφείλεται αποκλειστικά στη ποικιλλία των θεμάτων του φόρουμ μας: Διχασμένη προσωπικότητα. Πηδώντας από το ένα θέμα στο άλλο, γράφουμε μια για στενάχωρα θέματα και μια για χαρούμενα. Τη μια στιγμή απαντάμε, προσπαθώντας να βοηθήσουμε άτομα, που αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα, προβληματιζόμαστε και κάνουμε οδυνηρή αυτοκριτική και την άλλη σαχλαμαρίζουμε. Το βλέπω το ιδρυματάκι να έχει ανοίξει τις πόρτες του διάπλατα!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    οχι αβα, απλα ειναι οι εναγωνιες κραυγες μας που φωναζουν οτι υπαρχει κατι μεσα μας το οποιο ειναι ακομη ζωντανο...
    ας ειναι κ η σαχλαμαρα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    Originally posted by Ava
    Αν τα πω όλα, με βλέπω έγκλειστη σε κανένα ιδρυματάκι..
    Μοναξιά, λοιπόν, ανία, πλήξη, φόβος για το μέλλον, αίσθηση ότι αλλού και αλλιώς θα έπρεπε να ζω, αίσθηση ότι πήραμε τη ζωή μας λάθος, αλλά δεν αλλάξαμε ζωή, θέλεις κι άλλα? Να ετοιμάζομαι σιγά σιγά? Να την προβάρω τη λευκή μπλουζίτσα με τα μανικάκια που δένουν πίσω? :dork:
    μιας κ το θεσαμε.. μ εχει προβληματισει πολυ αυτο το θεμα.. θα ενιωθα πολυ ψωνιο που νομιζω οτι θα πρεπε να ζω αλλου κ αλλιως, αλλα ειναι κατι που μου λενε συνεχως οσοι με ξερουν κ αυτο απο τη μια με ανακουφιζει που δεν ειμαι ψωνιο, απο την αλλη με θλιβει το οτι προφανως ειμαι (τι εκληξη!!), μαλλον αχρηστη..αφου δεν κατραφερα να ζω οπου κ οπως θα πρεπε η θα θελα..
    και , εν πασει περιπτωσει, επρεπε, δεν επρεπε, δε ζουμε ουτε αλλου, ουτε αλλιως, ζουμε εδω κ ετσι, το θεμα ειναι πως το διαχειριζομαστε αυτο ωστε ουτε να γινουμε κατι που δε θελουμε , ωστε να μπορεσουμε να ενσωματωθουμε στο περιβαλλον, ουτε να ειμαστε περιθωριακοι?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Originally posted by smart
    Originally posted by Ava
    Αν τα πω όλα, με βλέπω έγκλειστη σε κανένα ιδρυματάκι..
    Μοναξιά, λοιπόν, ανία, πλήξη, φόβος για το μέλλον, αίσθηση ότι αλλού και αλλιώς θα έπρεπε να ζω, αίσθηση ότι πήραμε τη ζωή μας λάθος, αλλά δεν αλλάξαμε ζωή, θέλεις κι άλλα? Να ετοιμάζομαι σιγά σιγά? Να την προβάρω τη λευκή μπλουζίτσα με τα μανικάκια που δένουν πίσω? :dork:
    μιας κ το θεσαμε.. μ εχει προβληματισει πολυ αυτο το θεμα.. θα ενιωθα πολυ ψωνιο που νομιζω οτι θα πρεπε να ζω αλλου κ αλλιως, αλλα ειναι κατι που μου λενε συνεχως οσοι με ξερουν κ αυτο απο τη μια με ανακουφιζει που δεν ειμαι ψωνιο, απο την αλλη με θλιβει το οτι προφανως ειμαι (τι εκληξη!!), μαλλον αχρηστη..αφου δεν κατραφερα να ζω οπου κ οπως θα πρεπε η θα θελα..
    και , εν πασει περιπτωσει, επρεπε, δεν επρεπε, δε ζουμε ουτε αλλου, ουτε αλλιως, ζουμε εδω κ ετσι, το θεμα ειναι πως το διαχειριζομαστε αυτο ωστε ουτε να γινουμε κατι που δε θελουμε , ωστε να μπορεσουμε να ενσωματωθουμε στο περιβαλλον, ουτε να ειμαστε περιθωριακοι?

    Αν το κεντρο ειναι σαπιο τοτε πολυ θα θελα να ειμαι το περιθωριο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    Originally posted by spaceride
    Originally posted by smart
    Originally posted by Ava
    Αν τα πω όλα, με βλέπω έγκλειστη σε κανένα ιδρυματάκι..
    Μοναξιά, λοιπόν, ανία, πλήξη, φόβος για το μέλλον, αίσθηση ότι αλλού και αλλιώς θα έπρεπε να ζω, αίσθηση ότι πήραμε τη ζωή μας λάθος, αλλά δεν αλλάξαμε ζωή, θέλεις κι άλλα? Να ετοιμάζομαι σιγά σιγά? Να την προβάρω τη λευκή μπλουζίτσα με τα μανικάκια που δένουν πίσω? :dork:
    μιας κ το θεσαμε.. μ εχει προβληματισει πολυ αυτο το θεμα.. θα ενιωθα πολυ ψωνιο που νομιζω οτι θα πρεπε να ζω αλλου κ αλλιως, αλλα ειναι κατι που μου λενε συνεχως οσοι με ξερουν κ αυτο απο τη μια με ανακουφιζει που δεν ειμαι ψωνιο, απο την αλλη με θλιβει το οτι προφανως ειμαι (τι εκληξη!!), μαλλον αχρηστη..αφου δεν κατραφερα να ζω οπου κ οπως θα πρεπε η θα θελα..
    και , εν πασει περιπτωσει, επρεπε, δεν επρεπε, δε ζουμε ουτε αλλου, ουτε αλλιως, ζουμε εδω κ ετσι, το θεμα ειναι πως το διαχειριζομαστε αυτο ωστε ουτε να γινουμε κατι που δε θελουμε , ωστε να μπορεσουμε να ενσωματωθουμε στο περιβαλλον, ουτε να ειμαστε περιθωριακοι?

    Αν το κεντρο ειναι σαπιο τοτε πολυ θα θελα να ειμαι το περιθωριο

    για ποσο..?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Το περιθωριο φαινεται μικρο γτ ειναι γυρω γυρω..αν το συγκεντρωσεις ολο μαζι ειναι αρκετα μεγαλο κομματι..τετοιο που να μας χωραει μια χαρα..νομιζω οτι εχει χωρο για πολλους και ειναι και χωρις το ενοικιο ψυχης του κεντρου

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Το ότι δε ζούμε όπου και όπως θα θέλαμε δε σημαίνει ότι είμαστε και άχρηστοι. Οι συγκυρίες μας οδηγούν σε δρόμους διάφορους. Οι ανάγκες ποικίλλουν και επαναπροσδιορίζονται με το πέρασμα του χρόνου. ʼχρηστη δε νιώθω σε καμιά περίπτωση, άτυχη ίσως. Μπορούμε, επίσης, να ενσωματωθούμε κάπου, χωρίς να χάσουμε τον εαυτό μας. Γιατί, μπορεί ο spaceride να μιλά για επιλογή περιθωριοποίησης, αλλά θα του πρότεινα αντί γι' αυτό, να επιλέξει την πιο ανώδυνη λέξη, τη διαφορετικότητα, την εναλλακτική προσωπικότητα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    ναι, αν το συγκεντρωσει ολο μαζι εχει χωρο... αλλα εξακολουθει να ειναι γυρω γυρω

Page 1 of 41 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •