οποια ξερει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    49

    οποια ξερει

    ξεκινησα να παιρνω αντισσυληπτικα...
    ομως γενικα κανω εμετο καθε μερα...
    αυτο μειωνει τη δραση τους? προλαβαινουν να αποροφηθουν μεσα σε 3 ωρες τα χαπια?

  2. #2
    irenep
    Guest
    αν κανεις εμετο καθε μερα φυσικα και μειωνεται η δραση τους. εγω τα επαιρνα πριν πεσω για υπνο συμφωνα με τις οδηγιες του γιατρου μου. το προβλημα νομιζω πως ειναι αλλου ομως.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    121
    συμφωνω πρεπει μαλλον να τα αλλαξεις....ισως δεν κανουν για εσενα

  4. #4
    Κανεις εμετο λογω ΔΠΤ;
    Παντως ναι , μειωνεται η δραση τους

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    ναι μπορεί να είναι κ σαν να μη τα παίρνεις καμιά φορά

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    194
    Μαράκι, αν παίρνεις τα αντισυλληπτικά σαν κύρια μέθοδο αντισύλληψης, ο εμετός να ξέρεις ότι αυτομάτως μπορεί να μειώσει την αντισυλληπτική δράση. Εγώ θυμάμαι όταν έπαιρνα αντισυλληπτικά έλεγε ότι εμετός ή διάρροια που έχει προκληθεί 8 ώρες μετά την λήψη του χαπιού μειώνει την αντισυλληπτική δράση και ότι για τον υπόλοιπο κύκλο θα πρέπει να χρησιμοποιείται και προφυλακτικό... Εγώ πάντως δεν θα το ρίσκαρα στην θέση σου... Ένας γιατρός πάντως θα μπορεί να σου πει καλύτερα. Αλλά σε κάθε περίπτωση ο καθημερινός εμετός από μόνος του βάζει την υγεία σου σε κίνδυνο. Προσπάθησε να τους μειώσεις άμεσα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Θα συμφωνήσω νε τη Loustam. Παλιότερα που έπαιρνα κι εγώ και είχε τύχει μια φορά να κάνω εμετό επικοινώνησα με τη γυναικολόγο μου και μου είπε να προσέχω τις υπόλοιπες μέρες. Έχεις κοιτάξει τι λένε οι οδηγίες σχετικά με εμετό/διάρροια?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •