γαλα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13

Thread: γαλα

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266

    γαλα

    Υπαρχει ενα μεγαλο ρευμα διατροφολογων ,γιατρων κ μακροβιοτικων κυριως στο εξωτερικο που υποστηριζει οτι το γαλα της αγελαδας οχι μονο δεν προσθετει τιποτα στη διατροφη του ενηλικα αλλα ειναι βλαβερο.Ξερει κανεις τιποτα πανω σε αυτο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    550
    Καλημέρα!Εγώ παλιότερα είχα διαβάσει οτι είναι ύποπτο για καρκίνο λέει και οτι προτιμότερο είναι το κατσικίσιο..Κάτι με δυσαπορρόφηση στο έντερο(????)αλλά δν τα θυμάμαι κ δν είμαι κ γιατρός!Βέβαια αν αρχίσει κ διαβάζει κανείς τέτοιες έρευνες..όλα ύποπτα τα έχουν βγάλει κατα καιρούς!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    κυκλοφορουν διαφορα στο νετ αλλα ποιος ξερει ποιο απ αυτα εχει καποια βαση?
    μπορεις εσυ να δωσεις απαντηση στο θεμα των εμβολιων (οχι της περσινης νεας γριπης, γενικα ) ή στο θεμα των ψεκασμων?lol

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Aν σκεφτεις τα αντιβιωτικα κ τις ορμονες που δινουν στις κακομοιρες τις αγελαδες,δεν ειναι απιθανος ο συλλογισμος.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    χα!
    θα γελασω δυνατα.... παρα πολυ δυνατα ...
    ΔΕΝ μπορεις να διανοηθεις τι ορμονες εχουν ακομη κ τα φασολακια που τρωμε ως υγιεινα...
    αν ηταν αυτο το θεμα ουτε να φαμε θε πρεπε τπτ, ουτε νερο να πιουμε ουτε καν ν αναπνεουμε..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    πάντως πλέον δεν μπορείς να εισαι πουθενά σιγουρος.κ καλα για μένα χέστηκ@#$! αλλά για τα παιδιά μου (όταν κάνω) πιστεύω οτι θα έχω μεγάλο άγχος.
    τις προάλλες ήμουν στο σουπερμαρκετ κ μια κυρια εκανε προώθηση ένα γάλα και της λεει μια άλλη κυρία σιγά μην παρω γάλα και οτι τελικά κανει κακο κ κατι τετοια κ άρχιζε κ φωναζε.βεβαια η κυρία που δούλευε δεν εφταιγε σε τιποτα η κακομοίρα αλλά κ η άλλη ποιος ξέρει τι θα χε διαβάσει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Originally posted by lessing
    Υπαρχει ενα μεγαλο ρευμα διατροφολογων ,γιατρων κ μακροβιοτικων κυριως στο εξωτερικο που υποστηριζει οτι το γαλα της αγελαδας οχι μονο δεν προσθετει τιποτα στη διατροφη του ενηλικα αλλα ειναι βλαβερο.Ξερει κανεις τιποτα πανω σε αυτο;
    Το ρευμα που αναφερεις εχει συσχετισει το γαλα..Δεν εχει πει οτι προκαλει κακο..Επισης, μεχρι να βγει ανακοινωση σε αξιοπιστους φορεις σε σχεση με αυτο, θεωρησε τις ερευνες ακομα σε πολυ αρχικο σταδιο χωρις να εχουν στην ουσια να σου πουν τπτ

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    27
    Καλημέρα! Ο παιδίατρός μου (και εννοώ αυτόν που εξέταζε εμένα όταν ήμουν μωρό) έλεγε στη μητέρα μου ότι το γάλα της αγελάδας είναι για τα αγελαδάκια. Φυσικά, όμως, η ανθρώπινη παραγωγή δεν φτάνει για να καλύψει τις ανάγκες μας. Εγώ για το παιδί μου έκανα την επιλογή να θηλάσω για έναν χρόνο και μετά συνέχισα με κατσικίσιο και αγελαδινό γάλα, το οποίο προσπαθούσα να είναι βιολογικό. Σκέτο. Τα εμπλουτισμένα γάλατα περιέχουν όλα μα όλα ζάχαρη ή ακόμα χειρότερα σιρόπι φρουκτόζης - γλυκόζης. Εκτός από το ότι έτσι δίνουμε καθημερινά στα παιδιά μας περιττές θερμίδες και τα κάνουμε να συνηθίζουν στις γλυκές γεύσεις, το σιρόπι φρουκτόζης - γλυκόζης (high fructose corn syrop) έχει ενοχοποιηθεί για την παιδική παχυσαρκία για την πρόκληση διαβήτη τύπου β και πολλά άλλα. Έχουν και πολλές βιταμίνες και σίδηρο κ.λπ. τα εμπλουτισμένα, πράγμα πολύ θετικό, αλλά δυστυχώς δεν έχω βρει κανένα που να μην πάει σετ με τη ζάχαρη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Αυτο που ειπε ο παιδιατρος σου το υποστηριζουν κ αλλοι γιατροι ιδιως στο εξωτερικο.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    27
    Μέσα έπεσες. Στο εξωτερικό ήταν

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    αυτο που ειπε ο παιδιατρος ισχυει, αλλα ισχυει για τα μωρα σε ηλικια θηλασμου....
    δεν μιλουσε για ενηλικες, ουτε υπαρχουν γιατροι που υποστηριζουν οτι ειναι καλο να πινει ...ανθρωπινο γαλα ενας ενηλικας!

    απ οτι ξερω,
    αν εξαιρεσουμε την περιπτωση επιρροης του γαλατος απο αντιβιωσεις, ραδιενεργιες, τοξινες και ολα αυτα απο τα οποια μπορει να ισχυουν για οποιαδηποτε σχεδον τροφη υπαρχει, η περιπτωση του να βλαπτει αντι να ωφελει το γαλα, ειναι η περιπτωση δυσανεξιας στην λακτοζη απο την οποια πασχουν αρκετοι ενηλικες.
    αυτη ομως δεν ειναι μια μυστηριωδης ασθενεια, οποιος την εχει την αντιλαμβανεται απο την δυσφορια που αισθανεται οταν καταναλωνει γαλα και ειναι ευκολα ανιχνευσιμη απο εναν γιατρο. δεν νομιζω να υπαρχει αλλη περιπτωση οπου το γαλα ειναι βλαβερο, εκτος του οτι το πλήρες ειναι πολυ λιπαρο και προσθετει θερμιδες και ζωικα λιπαρα,οποτε οι ενηλικες συνηθως καταναλωνουν μερικως αποβουτυρωμενο, που παραμενει μια αριστη πηγη προσληψης ασβεστιου, η ελλειψη του οποιου, πολλα δεινα επιφερει στους μεσηλικες και οχι μονο..

  12. #12
    Παιδιά αν το καλοσκεφτούμε, μόνο ο μάγκας ο άνθρωπος πίνει γάλα άλλου είδους μετά τη βρεφική ηλικία. Το γάλα της αγελάδας είναι για το αγελαδάκι. Ίδιες ανάγκες έχουμε εμείς με το αγελαδάκι??? Το γάλα που κάνει καλό στον άνθρωπο είναι το μητρικό, και αυτό μέχρι κάποια ηλικία, γιατί από εκεί και πέρα παύει να καλύπτει τις ανάγκες του παιδιού. Εμένα αυτό μου προκαλεί προβληματισμούς.

    Τώρα γιατί το γάλα πλασάρεται ως η σούπερ τροφή, που χωρίς αυτήν δεν μπορούν να αναπτυχθούν τα κόκκαλα και παθαίνεις οστεοπόρωση και μένεις κοντός.....τι να πω! Παίζονται πολλαααααα λαφτά στην κτηνοτροφία και παραγωγή γάλακτος. Έχουνε καταφέρει το γάλα να είναι η τροφή που μπαίνει καθημερινά στο σπίτι μας και σε τεράστιες ποσότητες.:grind:

    Ε λοιπόν εμένα δεν με πείθουν! Προσωπικά δεν πιστεύω πως το γάλα είναι απαραίτητο από τη στιγμή που δεν είσαι στη βρεφική ηλικία. Αν προσέχεις τη διατροφή σου φυσικά και μπορείς να πάρεις τα θρεπτικά συστατικά που δίνει το γάλα και από άλλες τροφές. Αλλά είναι τέτοια η πλύση εγκεφάλου που γίνεται, που άντε να πειστείς ότι το γάλα δεν μας είναι απαραίτητο!

    Τι να πεις.... Μακάρι να γίνει έρευνα....ή μάλλον να βγει προσ τα έξω η έρευνα, γιατί πιστεύω πως σε αυτό το θέμα γίνεται έρευνα που όμως δεν δημοσιεύεται!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    27
    κατανοώ ότι το ασβέστιο είναι χρήσιμο για τα οστά και απραίτητο για την σώστή μας ανάπτυξη και όχι μόνο. Εξ όσων γνωρίζω, όμως, το τυρί είναι πολύ πιο πλούσιο σε ασβέστιο (ναι, οκ και σε λιπαρά). Εγώ πάντως που δίνω αγελαδινό γάλα στο παιδί μου, κυρίως γιατί του αρέσει, αν δεν το ήθελε δεν θα έσκαγα. Τρώει πολλές τροφές πλούσιες σε ασβέστιο και προπάντων του έδωσα αυτό που η φύση προόριζε για αυτόν τον πρώτο χρόνο της ζωής του! Το δικό μου γάλα και μόνο αυτό. Αυτό που με στενοχωρεί είναι ότι οι μανούλες που λυσάνε να πίνει γάλα το παιδί (και δώστου εμπλουτισμένα, και δώστου σοκολατούχα) είναι οι ίδιες μανούλες που δεν θηλάζουν τα παιδιά τους αλλά αντ' αυτού επιλέγουν ένα εργοστασιακό παρασκεύασμα σε σκόνη που φτιάχνεται για να μοιάζει όσο το δυνατόν περισσότερο στο μητρικό και που ποτέ, ποτέ, ποτέ δεν θα το φτάσει.
    Έχοντας πει όλα αυτά, δεν νομίζω ότι το αγελαδινό γάλα βλάπτει. Απλά δεν ξέρω αν οφελεί τόσο όσο το πλασάρουν.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •