ακόμη μια ιστορία...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    1

    ακόμη μια ιστορία...

    Γεια σε όλους) ένιωσα την ανάγκη να πω και την δικιά μου ιστορία.Από μικρή ηλικία ήμουν πάντοτε αδύνατη, έτσι είχα συνηθίσει τον εαυτό μου.Δυο χρόνια πριν, λόγω ορμονικής διαταραχής έπερνα κάποια ορμονικά χάπια που μου σύστησε ο γιατρός μου και πήρα 10!!! κιλά πάνω...ήταν φρικτό δεν ένιωσα καλά με τον εαυτό μου ....νόμισα ότι ο οργανισμός μου με πρόδωσε.... αλλά όλοι γνωστοί μου και φίλες μου έλεγαν πως έτσι είμαι καλύτερα και ότι μου πάει, είχα αποκτήσει τις καμπύλες που ποτέ δεν είχα...
    μετά όμως γνώρισα κάποιον....του άρεσαν οι πολύ αδύνατες κοπέλες....εκεί αποφάσισα να αδυνατίσω όσο το δυνατών πιο γρήγορα....και άρχισα τους εμετούς...δεν είχα κάνει ποτέ, σε όλη την ζωη μου, τον εμετό !και παρόλο που είχα πόνους και σπασμένα αγγεία μέσα στα μάτια μου, το συνέχισα. Παρόλο που χώρισα με εκείνο το αγόρι ... εγώ συνεχίζω την δίαιτά μου - εμετοδίαιτα)με ύψος 1.80 (ναι είμαι πολύ ψηλή) έχω φτάσει στα 54 κιλά...και θέλω να ομολογηθώ πως μου αρέσει!αλλά φοβάμαι πως μόνο σ'εμένα αρέσει.....
    όποια ποσότητα και αν φάω - αμέσως μετά κάνω εμετό...κουράστηκα πια αλλά δεν μπορώ να σταματήσω...δεν ξέρω πως να σταματήσω αυτό....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    121
    κοριτσι μου γεια σου....δεν θελω να σε τρομαξω αλλα αυτο που εχεις δεν ειναι καλο
    για την υγεια σου και εισαι σε σταδιο ψυχογενεις ανορεξια...δεν θελω να το παιξω ιδικη ουτε γιατρος γιατι δεν ειμαι εχω χασει ομως φιλη που εφτασε να ζυγιζει 35kg ειναι κριμα λοιπον.....να απευθυνθεις σε εναν ψυχολογο κ εναν διατροφολογο
    εισαι νεα κουκλα...και μπορεις να κανεις τα παντα...οσο για το αγορι σου...ειναι χαζος...αγαπαμε καποιον οπως ειναι και οχι οπως θα θελαμε να ειναι...κ σε ρωτω αυτος ειναι καλυτερος απο σενα???γιατι αν ηταν θα σε προσεχε κ θα ταν ακομα μαζι σου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    matty,όλα αυτά που υποβάλεις τον εαυτό σουν είναι μάταια κ να το ξές.προσπάθησε να κάνεις κάτι για να μη σκέφτεσαι άλλο έτσι.έκανα χρόνια την δίαιτα του εμετού κ δν με οδήγησε πουθενά.έπαθα πολλά ,το λιγότερο χειρότερο αλλά ίσως αυτό που εσένα θα σου φανεί το περισσότερο χειρότερο ,είναι οτι με την δίαιτα του εμετού κατέστρεψα τον μεταβολισμό μου κ τώρα έχω πιο πολλά κιλά από ποτέ ,κ δν μπορώ κ να τα χάσω.προσπάθησε να ενημερωθείς όσο το δυνατών γύρω από την βουλιμιά κ την ανορεξία,κ βρες κάποιο ειδικό να σε βοηθήσει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Καλώς ήρθες στην παρέα μας!

    Originally posted by matty

    ....νόμισα ότι ο οργανισμός μου με πρόδωσε....

    ...και θέλω να ομολογηθώ πως μου αρέσει!αλλά φοβάμαι πως μόνο σ'εμένα αρέσει.....
    Έκανα δύο σκέψεις,όσο σε διάβαζα,Μάττυ μου.

    Η πρώτη αφορά στο ότι ένιωσες πως ο οργανισμός σου σε πρόδωσε,όταν με τη θεραπεία πήρες βάρος.
    Ίσως ο εμετός είναι ο τρόπος,που βρήκες να διατηρείς εσύ τον έλεγχο,ώστε να μην κινδυνεύεις
    από απρόσμενες μη επιθυμητές αλλαγές,που τυχόν επαναληφθούν στο μέλλον.Δεν αναφέρομαι μόνο σε αλλαγές,
    που αφορούν στο βάρος σου...Όσα άσχετα με το βάρος μας πληγώνουν είναι πολύ πιο ύπουλα,φοβάμαι κι επικίνδυνα!

    Η δεύτερη αφορά στην ανάγκη σου από τη μία να είσαι αρεστή στους σημαντικούς σου ανθρώπους
    αλλά από την άλλη να διατηρείς το δικαίωμα αυτοδιάθεσης σου,να υπερασπιστείς και να δώσεις χώρο
    στην προσωπικότητα σου να εκφραστεί ανεμπόδιστη.Και πάλι δεν αναφέρομαι μόνο στο αισθητικό του πράγματος.
    Μου δίνεις την αίσθηση πως κάνεις την επανάσταση σου μέσα από αυτό...Συν την προσοχή,που ίσως χρειάζεσαι...

    Το ύψος σου σε συνάρτηση με το βάρος σου μπορούμε να το δούμε ως έλλειψη λίπους αλλά κι ως ύπαρξη πόνου,
    που δεν έχει υγιή τρόπο να εξωτερικευτεί,να ουρλιάξει!Μόνο εσύ έχεις τις απαντήσεις.Το βάρος είναι,για μένα,σύμπτωμα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •