ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΓΛΥΚΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    3

    ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΓΛΥΚΑ

    Καλησπέρα, ειμαι νέο μέλος και χαίρομαι πολύ που βρήκα μία σελίδα να μοιραστώ τις ανησυχίες μου σχετικά με τα κιλα. Είμαι φοιτήτρια, και διαβάζω αρκετές ώρες ειδικά στην εξεταστική. Τότε είναι που μπαίνουν τα πολλά κιλά!
    Διαβάζω και ξαφνικά σηκώνω το κεφάλι και διαπιστώνω ότι κατεπειγόντως πρέπει να φάω όσο πιο πολλά γλυκά μπορώ. Νιώθω ότι το ζάχαρο μου μηδενίζεται, και δυο φορές που το έλεγξα όντως είχε πέσει αρκετά.
    Αυτό όμως αποτελεί μεγάλο εμπόδιο στο να χάσω κιλά. Κάθε φορά που ξεκινάωτην προσπάθεια σκέφτομαι "και με το διάβασμα?". Πολλοί μου λένε να τελειώσω με το πανεπιστήμιο και μετά να προσπαθήσω, όμως αν δεν το κάνω τώρα που είμαι νέα, πότε θα το κάνω?
    Προσπάθησα με διαιτολόγο κάποτε, είχα αποτέλεσμα αλλά μετα τα ξανάβαλα. Έχω καταλάβει και απο γνωστούς μου ότι αν δεν το πάρεις απόφαση μόνος σου, δεν πρόκειται να χάσεις κιλά. Κουράστηκα απο την μία να μιζεριάζω με τα κιλά μου, αλλά τι μπορώ να κάνω και να αποφύγω αυτόν τον φαύλο κύκλο στον οποίο μπαίνω κάθε φορά?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    ΔΕΝ καταλαβαινω γιατι αφου εχεις συσκευη που μετραει το ζαχαρο κ το βλεπεις χαμηλο δεν πας σε ενα διατροφολογο που θα σου υποδειξει μια καταλληλη διατροφη.Επειδη καποτε πηγες σε διαιτολογο δεν σημαινει οτι τωρα δεν μπορεις να ξαναπας.Και αν οντως σε ενδιαφερει το ζητημα μπορεις μαζι με το διαβασμα να το ενταξεις στη ζωη σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,389
    Επισης οι εξεταστικες ειναι 3 μηνες το χρονο... Τους υπολοιπους 9?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    3
    Το διαβασμα μου δεν περιοριζεται στους τρεις μηνες (εκανα παρενθεση), κι επειτα δεν ειπα οτι τρωω γλυκα ΜΟΝΟ στην εξεταστικη, αλλα στην εξεταστικη γινεται το ελα να δεις. Στον διαιτολογο που πηγαινα του το ανεφερα και δεν μου εκανε καποια αλλαγη στο προγραμμα. Eleni να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι ποσο ακριβως ηταν, απλα θυμαμαι οτι ηταν χαμηλο.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    3
    eleni δεν νομιζω να ειμαι υπογλυκαιμικη, φανταζομαι θα ειχα και αλλα συμπτωματα. Μαλλον ειμαστε στην ιδια κατηγορια. Έχω ακριβώς την ίδια αντίδραση με εσένα. Αυτό είναι το πρόβλημα μου ντε. Βέβαια γενικότερα είμαι γλυκατζού.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Originally posted by eleni1201
    Αν είσαι υπογλυκαιμική (διαγνωσμένο) νομίζω ότι μιλάμε για άλλη περίπτωση πολύ διαφορετική.
    Αν πάλι δεν είσαι, σε νιώθω απόλυτα γιατί για μένα τα γλυκά είναι ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ για να διαβάσω... Ειδικά όταν έχω αποστήθιση, που σπάνε τα νεύρα μου, δεν θέλω να σπάνε και από την πείνα και πάω και του δίνω να καταλάβει ή δεν διαβάζω καθόλου για να κρατήσω την διατροφή τουλάχιστον.
    Αν ηταν οντως πεινα Ελενη θα μπορουσες να φας και κανονικο φαγητο..μηπως τα γλυκα εχουν και καποιο αλλο φορτιο για σενα?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •