Τελικά ο διαιτολόγος βοηθάει??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    Τελικά ο διαιτολόγος βοηθάει??

    Σκέφτομαι καιρό τωρα να επισκευθώ έναν διαιτολόγο, αλλά από οικονομικής άποψης μου φαίνεται λιγάκι δύσκολο, όχι ανέφικτομ γι αυτό το σκέφτομαι ακόμα.

    Υπάρχουν τόσα βιβλια και δίαιτες στο ιντερνετ! Πιστεύετε ότι αξίζει να επενδύσω σε κάποιον διαιτολόγο? Ή η προσπάθεια από μόνη μου θα λειτουργήσει? Είμαι binge eater... Μήπως να πάω στον ψυχολόγο? Η μπορεί ο διαιτολόγος να με βοηθήσει?

    Εχω δει ότι όσοι πηγαίνουν σε διαιτολόγο κάνουν πιο συγκροτημένη προσπάθεια...και μαθαίνουν να τρώνε καλύτερα, αλλά στο τέλος τα ξαναπαίρνουν και αυτοί.

    Και κάτι άσχετο,που κυμαίνονται οι τιμές για μία επίσκεψη? Είναι σε εβδομαδιαία βάση???

    Έχω πολλές απορίες! Μαλλον θα μπορούσα να κάνω την έρευνα αγοράς μόνη μου, αλλα πιστεύω ότι από το θέμα θα πληροφορηθούν και άλλοι!

    Ευχαριστώ!:starhit:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    γιατι δε δοκιμαζεις?
    αλλοι τα πανε καλυτερα με διαιτολογο, αλλοι νιωοθυν οτι καταπιεζονται.... ο μονος τροπος για να δεις πως θα τα πας εσυ ειναι μια δοκιμη.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    nocontrolfreak καλημερα!εγω προσωπικα δεν θα πηγαινα σε διαιτολογο οσα κιλα και να ηθελα να χασω...

    σημερα ξερουμε τοσα πολλα για τη διατροφη που ενα τετοιο μεσο μονο για λογους πειθαρχιας θα μπορουσε να ειναι αποτελεσματικο.Με την εννοια οτι εχεις καπου να λογοδοτησεις...

    binge eater ειμαι και εγω και σε καταλαβαινω
    :starhit:

    και μη μου πεις οτι δεν ξερεις τι θα σου βαλει να τρως...εκτος εαν ειναι η πρωτη σου φορα που ασχολεισαι με τα κιλα σου...

    ξερεις καλα πιστευω τι μπορεις να κανεις για να βοηθησεις τον εαυτο σου,ΟΛΟΙ οσοι ειμαστε εδω πιστευω ξερουμε...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Originally posted by nocontrolfreak
    Σκέφτομαι καιρό τωρα να επισκευθώ έναν διαιτολόγο, αλλά από οικονομικής άποψης μου φαίνεται λιγάκι δύσκολο, όχι ανέφικτομ γι αυτό το σκέφτομαι ακόμα.

    Υπάρχουν τόσα βιβλια και δίαιτες στο ιντερνετ! Πιστεύετε ότι αξίζει να επενδύσω σε κάποιον διαιτολόγο? Ή η προσπάθεια από μόνη μου θα λειτουργήσει? Είμαι binge eater... Μήπως να πάω στον ψυχολόγο? Η μπορεί ο διαιτολόγος να με βοηθήσει?

    Εχω δει ότι όσοι πηγαίνουν σε διαιτολόγο κάνουν πιο συγκροτημένη προσπάθεια...και μαθαίνουν να τρώνε καλύτερα, αλλά στο τέλος τα ξαναπαίρνουν και αυτοί.

    Και κάτι άσχετο,που κυμαίνονται οι τιμές για μία επίσκεψη? Είναι σε εβδομαδιαία βάση???

    Έχω πολλές απορίες! Μαλλον θα μπορούσα να κάνω την έρευνα αγοράς μόνη μου, αλλα πιστεύω ότι από το θέμα θα πληροφορηθούν και άλλοι!

    Ευχαριστώ!:starhit:
    Εγω θα σου μιλησω απο προσωπικη πειρα: απο τοτε που πηγα σε διατροφολογο βοηθηθηκα παρα πολυ κ ενω νομιζα οτι τρωω σωστα, ανακαλυψα οτι δεν ηταν ετσι.Ακομα κ οταν χαλασα τη διατροφη ενα διαστημα το συζητησα κ με βοηθησε.Επισης τωρα πια σταματησα τα βουλιμικα προφανως ΚΑΙ επειδη ο οργανισμος δεν στερειται .Για μενα το ιδανικο θα ειναι να πας σε ενα διαιτολογο που εχει ασχοληθει με τις διατροφικες διαταραχες η να πας παραλληλα σε ενα ψυχολογο που επισης εχει ασχοληθει με τον τομεα των ΔΠΤ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    αν ειναι καλος (ποσο πιθανο ειναι αυτο...?!) βοηθαει, αλλα απαραιτητος δεν ειναι.

    στο binge eating δεν μπορει να βοηθησει, δεν ειναι η δουλεια του.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Ο διαιτολόγος θα σε βοηθήσει μόνον αν εσύ θέλεις να βοηθηθείς και είσαι αποφασισμένη. Αλλιώς είναι χάσιμο χρόνου και χρήματος. Αν είσαι πραγματικά αποφασισμένη να αδυνατίσεις, πήγαινε και λάβε βοήθεια, βασισμένη σε δίαιτες για σένα αποκλειστικά. Αν όχι, άστο καλύτερα, θα έχεις μία ακόμη απογοήτευση. Οι επισκέψεις γίνονται μία φορά την εβδομάδα και οι τιμές κυμαίνονται από σαράντα έως εξήντα ευρώ η επίσκεψη.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    30
    Εγω παντως, που μεχρι να παω στον διαιτολογο, αναρωτιομουν αν αξιζει ,αφου ξερω τι πρεπει να κανω οπως ειπατε... δε βοηθηθηκα καθολου,χαλασα τη διατροφη μεσα σε 3 μερες ,μετα ξεκινησα χημικη(κρυφα απ τον διαιτολογο) κ τη χαλασα κι αυτη μεσα σε 2 μερες... κ τωρα παλι προσπαθω απλα να γινω νορμαλ ανθρωπος κ να μην σκεφτομαι το φαγητο τοσο πολυ κ απλα να τρωω λιγο.

    Πιστευω οτι οσοι εχουν προβλημα βουλιμιας ,οπως εγω, ειναι προτιμοτερο να επισκεφτουν ψυχολογο (εξειδικευμενο),
    νιωθω οτι το προβλημα μου δεν ειναι οτι δεν ξερω τι πρεπει να φαω ,απλα δεν μπορω να το ελεγξω, σ αυτο δεν μπορει να με βοηθησει ενας διαιτολογος, βεβαια δεν ξερω αν θα με βοηθησει κ ενας ψυχολογος, θα δοκιμασω παντως.

    Τελικα, πιστευω οτι απλα καποια στιγμη φτανεις στο 0, κ κανεις αλλαγες μονος σου, οταν πια δεν αντεχεις αλλο ουτε τον ιδιο σου τον εαυτο!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,557
    Originally posted by Ava
    Ο διαιτολόγος θα σε βοηθήσει μόνον αν εσύ θέλεις να βοηθηθείς και είσαι αποφασισμένη. Αλλιώς είναι χάσιμο χρόνου και χρήματος. Αν είσαι πραγματικά αποφασισμένη να αδυνατίσεις, πήγαινε και λάβε βοήθεια, βασισμένη σε δίαιτες για σένα αποκλειστικά. Αν όχι, άστο καλύτερα, θα έχεις μία ακόμη απογοήτευση. Οι επισκέψεις γίνονται μία φορά την εβδομάδα και οι τιμές κυμαίνονται από σαράντα έως εξήντα ευρώ η επίσκεψη.
    Ποσο δικιο εχεις Ava!:thumbup:

    Προσωπικα παντως, ημουν πολυ αποφασισμενη και ειχα πει μεσα μου,τερμα ως εδω θα αλλαξω, συν το οτι με ενεπνεε η διαιτολογος μου!Μου εβγαζε κατι το θετικο, με εκανε να πιστευω οτι θα τα καταφερω γιατι εγω η ιδια το εχω αποφασισει οπως μου ελεγε και γενικως με εδωσε να καταλαβω πως ειμαι ανθρωπος και οχι μηχανη,οσον αφορα το φαγητο και τις οποιες ατασθαλιες ισως εκανα κατα τη διαρκεια της διαιτας χωρις ομως αυτο να σημαινει οτι μπορω να "σπαω" τη διαιτα οποτε ηθελα για την πλακα μου!

    Εγω πηγαινα 1 φορα το μηνα για αλλαγη διαιτολογιου γιατι στην καθε μερα μου εδινε 2 εναλλακτικες για το τι να φαω (και γενικως δε βαριομουν να τρωω περιπου τα ιδια καθε βδομαδα,αυτο εξαρταται απο εσενα).
    Στην πρωτη επισκεψη μου πηρε 50 και τις υπολοιπες φορες 30 ευρω.

  9. #9
    Η αλήθεια είναι ότι έχω ασχοληθεί πολύ με το θέμα της διατροφής, και δεν πιστεύω ότι ξέρουμε τι μας γίνεται. Η πληροφόρηση που παρέχεται είναι εντελώς μεροληπτική, του τύπου βγαίνει ο κάθε βλάκας και λέει τα δικά του. Σπάνια βλέπεις σοβαρά άρθρα ή επιστήμονες να δίνουν σωστή πληροφόρηση.

    Αν και πιστεύω ότι ψυχολόγος μου χρειάζεται (τη σχέση μου με το φαγητό πρέπει να στρώσω περισσότερο...), μάλλον θα τον δοκιμάσω τον διαιτολόγο. Νομίζω ότι θα μάθω να τρέφομαι σωστά για να μη στερείται ο οργανισμός μου θρεπτικά συστατικά και επομένως κάνει υπερφαγικά.

    Πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

  10. #10
    Λόλα μου έλα στο τσατ..

  11. #11
    Ανδρέας Ζ.
    Guest
    Originally posted by Ava
    Ο διαιτολόγος θα σε βοηθήσει μόνον αν εσύ θέλεις να βοηθηθείς και είσαι αποφασισμένη. Αλλιώς είναι χάσιμο χρόνου και χρήματος. Αν είσαι πραγματικά αποφασισμένη να αδυνατίσεις, πήγαινε και λάβε βοήθεια, βασισμένη σε δίαιτες για σένα αποκλειστικά. Αν όχι, άστο καλύτερα, θα έχεις μία ακόμη απογοήτευση.

    Μπράβο, μπράβο, μπράβο ρε Ava:thumbup:


    Διαιτολόγος δεν σημαίνει ταχυδακτυλουργός:wink1:

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    nocontrolfreak έχω το ίδιο πρόβλημα διατροφικής διαταραχής binge eating ή αλλιώς αδυφαγική διαταραχή. Το πάλευα εδώ και χρόνια μόνη μου πότε με επιτυχία και πότε με απόλυτη αποτυχία . Είχα τους ίδιους προβληματισμούς με εσένα και μάλιστα δεν γνώριζα ότι είχα διατροφική διαταραχή. Πιστεύω ότι είναι σημαντικό να πας σε έναν διατροφολόγο και πιθανόν και να χρειαστεί να κάνεις και κάποιες συνεδρίες με ψυχολόγο. Εγώ στα 32 μου για πρώτη φορά αποφάσισα να πάω σε διατροφολόγο και μέσα σε έναν χρόνο έχει αλλάξει δραματικά ο τρόπος ζωής μου και κυρίως ο τρόπος που σκέφτομαι σχετικά με το φαγητό. Βέβαια δεν έχω χάσει σημαντικό βάρος αλλά αυτό είναι σχετικό για τον καθένα, γιατί έπρεπε πρώτα να παλέψω με την διαταραχή μου και να αλλάξω πολλά πράγματα στον τρόπο ζωής μου. Κάποια στιγμή που τα είχα "παίξει" εντελώς ψυχολογικά με παρέπεμψε και σε ψυχολόγο που συνεργαζόταν και με βοήθησε πολύ. Δεν έκανα πάνω από 5 συνεδρίες και ένιωσα πολύ καλύτερα. Σήμερα μετά από ένα χρόνο εγώ που ποτέ δεν πίστευα σε διαιτολόγους και διατροφολόγους και ψυχολόγους κτλ έχω φτάσει να συνεχίζω να πηγαίνω στον διατροφολόγο μου και είναι το μόνο πράγμα για το οποίο είμαι σίγουρη ότι θα συνεχίσω να το κάνω για πολύ καιρό ακόμη! Για να μην σας κουράσω άλλο απλά θα ήθελα να πω κρατήστε ανοιχτό το μυαλό σας, δεν είναι όλοι άχρηστοι εκεί πέρα έξω υπάρχουν και σωστοί επαγγελματίες υγείας οι οποίοι επιτελούν κοινωνικό έργο και βοηθούν κόσμο. Υπάρχουν σοβαροί άνθρωποι που ασχολούνται με διατροφικές διαταραχές και προσφέρουν σημαντική βοήθεια και ναι χωρίς αυτούς εγώ δεν θα είχα καταφέρει αυτά που έχω καταφέρει μέχρι τώρα. Θέλει βέβαια προσωπική θέληση και στόχο για να αλλάξεις τη ζωή σου και κυρίως το πιο σημαντικό μεγάλα αποθέματα υπομονής! Μην ξεχνάτε ότι σε μία διατροφική διαταραχή το σημαντικό δεν είναι να χάσεις το περιττό βάρος σου αλλά να γιατρέψεις την διαταραχή, αν γιατρέψεις την διαταραχή μετά τα κιλάκια θα τα παλέψεις ;-).
    Εγώ τώρα είμαι στην φάση που έχω σταματήσει να κάνω υπερφαγικά επεισόδια, τρώω ισορροπημένα, έχω βάλει την ήπια καθημερινή άσκηση στην ζωή μου και προσπαθώ να παλέψω με το περιττό μου βάρος. Έχω δρόμο μπροστά μου αλλά είμαι αισιόδοξη και κεφάτη και αυτό οφείλεται κυρίως στις βιοχημικές ισορροπίες που ανέκτησα μετά από ένα χρόνο σωστής διατροφής.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5,663
    nocontrolfreak αν δεν μπορείς να πληρώσεις τον διαιτολόγο, πάρε να διαβάσεις το βιβλίο αυτό:

    http://www.greekbooks.gr/books/iatri...uctdescription

    θα σου λύσει πολλές απορίες για την διαταραχή μας και θα καταλάβεις που ακριβώς κάνουμε τα λάθη στην διατροφή μας. Προσωπικά με βοήθησε πάρα πολύ και το συστήνω ανεπιφύλακτα και είναι και ιδιαίτερα οικονομικό βιβλίο και ευκολοδιάβαστο. Έχει πραγματικά περιστατικά διατροφικής διαταραχής, εξηγεί επιστημονικά με απλά λόγια τι συμβαίνει στο σώμα μας και καταφεύγουμε στα υπερφαγικά εκτός από τους ψυχολογικούς παράγοντες και προτείνει και διαιτολόγια για να αντιμετωπίσεις την διαταραχή σου. Καλή επιτυχία!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •