ας μιλησουμε για τριχες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    324

    ας μιλησουμε για τριχες

    περι τριχων ο λογος λοιπον...

    Ακουστε προβλημα...ειχα βγαλει δυο τριχες στο πιγουνι μαυρες και εγω ως ηλιθια τις πειραξα με το τσιμπιδακι με αποτελεσμα να γινουν εικοσι.....

    ακουω προτασεις αντιμετωπισης

    φωτολυση?
    λαιζερ?
    ριζικη?


    ουφφφφφφφφφφφ δεν μπορω να αγχωνομαι και για αυτο...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,389
    ριζικη νομιζω ειναι η καλυτερη λυση... αλλα στειλε ενα u2u στη granita να σ πει πιο ειδικα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    473
    εγω τα χω δοκιμασει ολα και ακομα βγαινουν.....
    ακομα και εξετασεις εκανα και ειναι καθαρες...
    τωρα με την εγκυμοσυνη δεν βγαινουν τοσες αλλα ποιος ξερει τι θα κανουν αργοτερα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    324
    ευχαριστω κοριτσια μου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    ξυραφι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    324
    Originally posted by lessing
    ξυραφι
    ναι και μετα θα κανω αλλαγη φυλου:tumble:

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    εγω εχω κανει λειζερ οχι πρόσωπο,μόνο στο σώμα αλλά η γιατρός μου χει πει δυο πραγματα.στο πρόσωπο μόνο ριζική.με τπτ φωτόλυση γιατι θα σου κανει χειρότερη ζημιά μετά απο καιρό και δεύτερον, λειζερ μόνο για πολύ μαύρη τρίχα (για προσωπο μιλαμε παντα) που κ πάλι απλά θα σου κανει την τρίχα χνούδι κ μετά θα πρεπει ν κανεις ριζική.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    324
    Originally posted by granita
    εγω εχω κανει λειζερ οχι πρόσωπο,μόνο στο σώμα αλλά η γιατρός μου χει πει δυο πραγματα.στο πρόσωπο μόνο ριζική.με τπτ φωτόλυση γιατι θα σου κανει χειρότερη ζημιά μετά απο καιρό και δεύτερον, λειζερ μόνο για πολύ μαύρη τρίχα (για προσωπο μιλαμε παντα) που κ πάλι απλά θα σου κανει την τρίχα χνούδι κ μετά θα πρεπει ν κανεις ριζική.
    αχ γρανιτουλα μου σε ευχαριστωωωωωωω με σωζεις...επειδη μαλλον φωτολυση θα εκανα και θα παθαινα μεγαλη ζημια...

    ριζικη λοιπον ...εχετε καμια ιδεα ποσο εχει περιπου αυτο ?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    πονάει η ριζική λιγάκι οπότε ρώτα την αισθητικό σου αν βάζει καμιά κρεμούλα πρίν.οι τιμές παιζουν αναλογα την αισθητικο κλπ.συνήθως πάντως χρεώνεται με την ώρα.

    παντως μην κανεις φωτόλυση, αλλο φωτόλυση και άλλο λειζερ.δεν ειναι τυχαίο που τα κεντρα αδυνατισματος κλπ (τυπου πρινου κλπ) κανουν μονο φωτόλυση.τα μηχανήματα λειζερ κανουν καλύτερη δουλειά και για αυτό ειναι πανάκριβα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    324
    Originally posted by granita
    πονάει η ριζική λιγάκι οπότε ρώτα την αισθητικό σου αν βάζει καμιά κρεμούλα πρίν.οι τιμές παιζουν αναλογα την αισθητικο κλπ.συνήθως πάντως χρεώνεται με την ώρα.

    παντως μην κανεις φωτόλυση, αλλο φωτόλυση και άλλο λειζερ.δεν ειναι τυχαίο που τα κεντρα αδυνατισματος κλπ (τυπου πρινου κλπ) κανουν μονο φωτόλυση.τα μηχανήματα λειζερ κανουν καλύτερη δουλειά και για αυτό ειναι πανάκριβα.
    Σε ευχαριστω και παλι γρανιτα μου πολυτιμες οι γνωσεις σου...:starhit::starhit:

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    οτι χρειαστείς για τετοια θέματα εδώ είμαστε!!!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    324
    Originally posted by granita
    οτι χρειαστείς για τετοια θέματα εδώ είμαστε!!!!!
    Γιαυτο μου αρεσει που ειμαστε πολλες γυναικες εδω περα...:smilegrin::smilegrin:

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,557
    γρανιτακι, σε ποια μερη του σωματος εχεις κανει?

  15. #15
    m&m
    Guest
    η αδερφη μου εχει σημαντικο προβλημα τριχοφυιας και το αντιμετωπιζε με χαλαουα και τις τριχουλες στο πηγουνι με τσιμπιδακι. οπως ξερουμε οι περισσοτερες, αυτες αυξηθηκαν και πληθυναν.
    Πριν απο 3 εβδομαδες πηγαμε για πρωτη επισκεψη σε ενα φιλο πλαστικο χειρουργο που συνεργαζεται με ενα δερματολογο και ξεκινησε αποτριχωση με μηχανημα λειζερ που εχει και ραδιοκυμματα, τα οποια εστιαζουν στη ριζα, οποτε εχει διπλο αποτελεσμα.
    1 ειπε πως οι τριχες στο πηγουνι και στο μουστακι (οπως και αυτες στη θηλη και κατω απο τον ομφαλο) ειναι ορμονοεξαρτωμενες και υπο φυσιολογικες συθηκες ανενεργες, εαν ομως ερεθιστουν (πχ με τον μικροτραυματισμο καθως ξεριζωνεις μια διπλανη) ενεργοποιουντε οποτε και πληθαινουν.
    2 Οσο και αν φαινεται αστειο η καλυτερη (δερματολογικα)λυση ειναι ψαλιδακι ή κρεμα αποτριχωσης. Οταν τα επιπεδα ορμονων μας επιστρεψουν στα κανονικα, αυτες απενεργοποιουνται, αλλα οσες "ξυπνησαν" λογω τραυματισμου δεν πολυαποκρινονται.
    3 ο κυκλος ζωης της τριχας ειναι περιπου 1-1.5 μηνες οποτε το λειζερ πρεπει να γινεται οχι πιο συχνα απο 1 μηνα και οχι πιο αργα απο 1,5 μηνες
    4 τα αποτελεσματα με αυτη τη μεθοδο ειναι ορατα μεσα στην εβδομαδα οπου αρχιζουν και "πεφτουν " οι κατεστρεμενες τριχες, ενω η θεραπεια σπανια χρειαζεται διψηφιο αριθμο επισκεψεων.

    Η συγκεκριμενη μεθοδος ειναι ακριβουτσικη αλλα (τουλαχιστον) ασφαλης και σιγουρη, πολυ περισσοτερο απο διαφορες "φωτο-λυσις" "ηλεκτρο-λυσις" και αλλες "-λυσεις" που κυκλοφορουν σε ινστιτουτα αισθητικης και διαφορες τετοιες καταστασεις, και επιπλεον την χειριζεται πραγματικος ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΣ ιατρος δερματολογος, αντι γι αοποιοδηποτε ιατρο ο οποιος με μερικα σεμιναρια μαθαινει να χειριζεται ενα μηχανημα και ... οποιον παρει ο χαρος (εχω προσωπικη εμπειρια)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •