Δεν μπορω να πω ΟΧΙ!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Δεν μπορω να πω ΟΧΙ!!!

    Πάντα...μα πάντα! Όταν μου προσφέρουν κάτι, το παίρνω και το τρώω! Δεν μπορώ να πω όχι! Όχι για να μην τους προσβάλλω...αλλά επειδή είναι εκεί! Και μπορώ να το φάω!

    Μα ΓΙΑΤΙ? Ειναι απλά φαγητό! Κατι που θα μου δώσει προσωρινή απόλαυση, που θα μείνει στο στόμα μου για 20 δευτερόλεπτα και μετά θα με γεμίσει με τύψεις...και πιθανότατα θα πυροδοτήσει ένα ακόμα υπερφαγικό! Γιατί να μου αρέσει τόσο το φαγητό? Γιατί κάθε φορά που μου προσφέρουν κατι να ξεχνάω τα πραγματικά θέλω και τους στόχους μου και να υποκύπτω σε μία απόλαυση της στιγμής? Γιατί να πρέπει να στερούμαι ρε γαμώτο? Πως είναι δυνατό να κάνεις δίαιτα χωρίς να στερείσαι? Ποιός είπε αυτήν την μπαρούφα?

    Πώς μαθαίνεις να λες όχι? Πώς μαθαίνεις να μη σε νοιάζει και το φαγητό?? Να είναι μέσο επιβίωσης και όχι αυτοσκοπός και καθημερινό βάσανο! Γιατί αυτό είναι το ζητούμενο...όχι να παλεύεις εσωτερικά για το υπόλοιπο της ζωής σου!

    Πολλά γιατί...

    Πείτε μου...όλοι, και είδικότερα εσείς που καταφέρατε και χάσατε το βάρος! Πείτε μου το κόλπο πώς να λέω όχι! Πείτε μου πώς σήμερα που θα θα πάω στο πάρτυ...πώς να μην κάνω επιδρομή στα γλυκά? Τι να σκεφτομαι? Βοήθεια!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Γνώμη μου είναι ότι δεν είναι ανάγκη να λέμε πάντα όχι. Να λέμε "ναι" σε κάτι που αξίζει πραγματικά. Για παράδειγμα, ένα σοκολατάκι, όχι, ευχαριστώ, σκεπτόμενη από μέσα σου ότι είναι κάτι που το βρίσκεις καθημερινά. Μία πίτα, όμως, σπιτική, που δεν τη συνατάς κάθε μέρα, ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι, με χίλια! Ένα γλυκό σπάνιο, από αξιόλογο ζαχαροπλαστείο ή από αξιόλογα χεράκια φτιαγμένο, το ίδιο! Αυτό να κάνεις και στο πάρτυ. Δεν είναι ανάγκη να πέσεις με τα μούτρα σε πατατάκια, ξηροκάρπια, ετοιματζίδικα γλυκά. Όρμα σε κάτι που θα ξεχωρίσεις και θα σου κλείσει το μάτι!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    6
    εγώ πάλι ρε κορίτσια μπορεί να με χιλιοπαρακαλάνε να πάρω κάτι κ να λέω όχι κ όταζν πάω σπίτι να μου κολλάει κάτι κ να καταβροχθίζω οτιδήποτε.
    αυτά πιο παλία όμως. τώρα όταν μου προσφέρουν κάτι που έκανε κόπο ο άλλος να το φτιάξει λέω <ευχαριστώ θα δοκιμάσω λίγο να δω πως είναι> κ τέτοια πιο πολύ για να μου φύγει η σκέψη μετά. κ μόνο αν είναι κάποια γιορτή ή υπάρχει λόγος να σε κερνάνε κάτι.σοκολατάκια,φοντανάκι α κ σκατάκια τέτοια δεν παίρνω γιατί δεν υπάρχει λόγος.
    όπως λέτε εύκολα τα βρίσκεις.όπως φροντίζω να μην έχω κ σπίτι τέτοια γιατί κολλάει το μυαλό μου σ'αυτά κ <πρέπει> οπωσδήποτε να το φάω.
    αυτό να σκέφτεσαι nocontrolfreak,κιλά μπορεί να μην έχασα για να πάρεις σοβαρά την συμβουλή μου, αλλά όλα είναι θέμα μυαλού. στο πάρτυ δεν θα βρεις κάτι που δεν έχεις ξαναφάει ή που δεν θα μπορείς να ξαναφάς . μια ελάφρια αυτοσυγκράτηση νομίζω οτί μπορείς να κάνεις από τέτοια φαγητά που δεν προσφέρουν κ τπτ. ίσως να φας κ κανά τοστάκι για να μην χορεύει το στομάχι σου μόλις τα δεις :eureka:

  4. #4
    Λοιπόν....έχω αυό το θέμα...

    Δύσκολα λέω όχι...και αν πω ναι..πολύ δύσκολα σταματάω!
    Όπως και να έχει τις 2 τελευταίες μέρες....δίαιτα μπορεί να μην έκανα, αλλά σίγουρα δεν ξεπέρασα τις θερμίδες που έκαψα. Δηλαδή, είπα όχι...αλλά δεν ήμουν και αδιάλλακτη! χχ

    Τώρα συνεχίζουμε! Δε χάλασε και ο κόσμος! Και σε 5 ημέρες, λέω και να ζυγιστώ! (το τρέμω αυτό!) Ουφ!!!! Πώς θα περάσουν οι γιορτές χωρίς να κάνω υπερφαγικό?? Θέλω τόσο πολύ να τα καταφέρω!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    εγω παλι ακριβως το αντιθετο...

    ενω δεν μπορουσα να πω οχι γενικως σε τιποτα μην κακοκαρδισω, ντρεπομουνα κιολας, κολωνα, οπως θες πεστο..
    σε θεματα φαγητου προσπαθουσα να μη βαζω μπουκια μπροστα σε ξενους.
    σε κερασματα παντα οχι. φαγητο εξω παντα ελαχιστο. τυροπιτα στο χερι εξω αγνωστη λεξη.
    να μπω να παρω φαγητο, μονο με 1-2 πολυ κοντινα συγγενικα προσωπα, με κανεναν αλλο, και ΠΟΤΕ μονη.

    ισως το ειχα καπως στο μυαλο οτι θα γινω ρεζιλι?

    και φυσικα ολα μπουρδες ειναι.
    ο κακεντρεχης αν θελει να πει κατι θα ΒΡΕΙ και θα πει!
    αν πεις οχι, θα πει κοιτα ρε το παιζει οτι δεν τρωει γλυκα.
    αν πεις ναι, θα πει κοιτα ρε τρωει γλυκα δεν κοιταει πως ειναι.

    η μαλακια ειναι οτι σκεφτομαστε τι θα πουν οι κακεντρεχεις, ενω ουσιαστικα καμμια σημασια δεν εχει.

    και ολα αυτα ειναι στο παρελθον.

    δεν απαντησα στο αρχικο ποστ σου, αλλα η συζητηση σας μου θυμισε φοβιες που -προς το παρον- ευτυχως εχω ξεπερασει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by nocontrolfreak


    Τώρα συνεχίζουμε! Δε χάλασε και ο κόσμος! Και σε 5 ημέρες, λέω και να ζυγιστώ! (το τρέμω αυτό!) Ουφ!!!! Πώς θα περάσουν οι γιορτές χωρίς να κάνω υπερφαγικό??
    συχνα μικρα γευματα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!
    και τρωμε μεχρι να χορτασουμε στο στομαχι, οχι στο ματι (πχ μεχρι να αδειασει καποια πιαταρα :P )

  7. #7
    Αχ αστα και έχω ένα μάτι....αχόρταγο!!!!

    Πάντα έτσι ήμουν! Μια φορά όταν ήμουν μικρή,8 χρονών περίπου, και ζήτησα 3 μερίδες μπουγάτσα για να αποδείξω ότι μπορώ να τις φάω και να δικαιολογήσω ότι ήθελα τόσο πολύ...και τις έφαγα όλες και μετά δε3ν άντεξα και έκανα εμετό! Από μικρουλα ήμουν αχόρταγο λαιμαργάκι! Επίσης, δεν μπορώ να βλέπω φαί να πετιέται! Σήμερα έφαγα 2 γλυκά για να μην τα πετάξω! Μου το κόλλησε ο παππούς μου το κατοχικό...

    Αλλά θα το προσπαθήσω! Αλήθεια!! Από τώρα, θα ρωτάω το στομάχι μου "πεινάς" κάθε φορά πριν καταναλώσω κάτι. Να μάθω να ακούω το σώμα μου επιτέλους! Θα βάλω και ένα πρόγραμμα, να τρώω τα φρουτάκια μου, τα γευματάκια μου....Όχι υπερβολές!

    ΘΑ ΜΑΘΩ ΝΑ ΛΕΩ ΟΧΙ! ΟΧΙ! ΟΧΙ! ΟΧΙ! ΟΧΙ! ΟΧΙ!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •