Κέντρο έρευνας και θεραπείας διαταραχών πρόσληψης τροφής.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407

    Κέντρο έρευνας και θεραπείας διαταραχών πρόσληψης τροφής.

    Η κοινότητα αυτή λειτουργεί από το 2002. Αισίως λοιπόν έκλεισε 8 χρόνια ζωής.
    Για όσους τυχόν με γνωρίζουν από παλιά, ξέρουν πως σπανίως παρεμβαίνω στα δρώμενα εδώ και σπανίως συμμετέχω. Οι λίγες εξαιρέσεις που έχουν γίνει αφορούν είτε διαχειριστικές παρεμβάσεις είτε ακραίες ψυχολογικές καταστάσεις, όπως για παράδειγμα μια απόπειρα αυτοκτονίας που είχε γίνει κάποτε από έναν ιδιαίτερα ενεργό μέλος.
    Ετσι, πιστεύω, με περηφάνεια επιτρέψτε μου να πω, πως αυτή η κοινότητα διατηρεί το ύφος μιας κοινότητας αυτοβοήθειας και δεν έχει μετατραπεί σχεδόν ποτέ σε ένα χώρο που οι ειδικοί απαντούν σε μη ειδικούς, κατάσταση την οποία θεωρώ περισσότερο επικίνδυνη παρά βοηθητική.

    Κάνω τον παραπάνω πρόλογο ελπίζοντας πως το μήνυμα που θα ακολουθήσει δεν θα θεωρηθεί διαφήμιση (παρόλο που, όντας ιδιοκτήτης αυτής της ιστοσελίδας, δεν θα το θεωρούσα αθέμιτο). Ωστόσο, για να αποφύγω αυτόν τον κίνδυνο, δεν θα αναφερθώ σε ονόματα ή λεπτομερειες.
    ΤΟ ερώτημα μου έχει κυρίως να κάνει με μια αναζήτηση απόψεων ή αν θέλετε σφυγμομέτρησης ανθρώπων που αντιμετωπίζουν διαταραχές ψυχογενούς ανορεξίας, βουλιμίας, επεισοδιακής υπερφαγίας και παχυσαρκίας.

    Για να έρθω στο θέμα, υπάρχει η σκέψη και γίνονται συζητήσεις για την δημιουργία ενός κέντρου στη Βόρεια Ελλάδα το οποίο θα παρέχει υπηρεσίες υποστήριξης για τις ΔΠΤ. Υπάρχουν πολλά τέτοια κέντρα στην Ελλάδα, η διαφοροποίηση και η πρωτοπορία ωστοσο έχουν να κάνουν με το ότι η βασική και πιο ολοκληρωμένη υπηρεσία θα αφορά ένα κλειστό θεραπευτικό πρόγραμμα όπου οι συμμετέχοντες θα διαμένουν, θα ζουν, θα κοιμούνται και θα λαμβάνουν μέρος στο πρόγραμμα για 4-6 περίπου μήνες. Το πρόγραμμα, σε γενικές γραμμές θα περιλαμβάνει πολλές ώρες ομαδικής ψυχοθεραπείας, ατομική συμβουλευτική, άλλες δραστηριότητες (πχ pilates), διατροφική υποστήριξη ή/και εκπαίδευση, ιατρική φροντίδα (αν είναι απαραίτητο) και άλλες δραστηριότητες, πχ ομαδικές δραστηριότητες οπως η παρακολούθηση και συζήτηση μια ταινίας για τις ΔΠΤ.

    Μετά την ολοκληρωση του κλειστου προγράμματος, οι συμμετέχοντες θα μπαίνουν στο ανοικτό πρόγραμμα το οποίο θα προυποθετει μια συμμετοχή μερικών ωρών κάθε ημέρα, για άλλους 4-6 μήνες. Η υπηρεσία θα ολοκληρώνεται με ένα σταθερό (ατομικό) follow up για έναν ακόμη χρόνο.

    Παρόμοια κέντρα "κλειστών προγραμμάτων" λειτουργούν σε Ευρώπη και Αμερική με ιδιαίτερα μεγάλη επιτυχία. Προσωπικά, οποτε μου ζητήθηκε, έχω παραπέμψει ανθρώπους σε ένα τέτοιο κέντρο (στην Πορτογαλία), το οποίο έχω επισκεφθεί, γνωρίζω τον τρόπο λειτουργίας του και τα αποτελέσματα του.

    Τα ερωτήματα μου λοιπόν αφορούν τις σκέψεις και τις προθέσεις για ένα τέτοιο κέντρο, με δεδομένο ότι απαιτεί 4-6 μήνες παραμονής και σίγουρα είναι δαπανηρό για τον οποιοδηποτε συμμετέχοντα.
    Θεωρείτε ότι η ελληνική κοινωνία θα ήταν δεκτική και ανοικτή σε μια τέτοια θεραπευτική προσέγγιση, με δεδομένο ότι ακόμη και η ατομική ψυχοθεραπεία στην Ελλάδα (σε αντίθεση με το εξωτερικό), ΔΕΝ είναι η συνηθέστερη θεραπεία επιλογής για μια ΔΠΤ?

    Ποιες είναι οι σκέψεις σας για μια τέτοια θεραπευτική προσέγγιση?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια συμμετοχή και ελπίζω και πάλι να μην παρερμηνευθεί το θέμα μου.
    Εχοντας ωστοσο πάμπολες απορίες γύρω από το θέμα, δεν θα μπορούσα να σκεφθώ καλύτερο μέρος από αυτή την κοινότητα υποστήριξης, προκειμένου να λάβω ανατροφοδότηση για ένα τέτοιο εγχείρημα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    καλημερα, νομιζω πως θα ηταν μια πολυ καλη κινηση να διμιουργηθουν τετοια κεντρα σε αρκετες περιοχες της ελλαδος,

    αν ειναι προσιτα και απο οικονομικης πλευρας πιστευω πως θα βοηθησουν πολυ κοσμο,
    οταν ειχα τα πολλα κιλα και δεν μπορουσα πια να τα χασω το ειχα σκεφτει... ελεγα μακαρι να υπηρχαν καποια κεντρα βοηθειας.. πως ειναι για τους αλκολικους πχ.. να ειμασταν μεσα σε ενα κεντρο για καποιο διαστημα και να μας βοηθουσαν με ψυχολογικη υποστιριξη, με γυμναστικη, με σωστη διατροφη να χασουμε τα κιλα μας...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    κ εγω πιστεύω οτι θα ηταν μια παρα πολύ καλή ιδεα να γίνει κάτι τετοιο.αρκει βέβαια να εχει μια φυσιολογική τιμή ετσι ωστε να μπορουν ολοι οσοι εχουν αναγκη να συμμετέχουν. Γενικά θεωρώ οτι ειμαστε πολύ πίσω σε αυτά σαν χώρα και θα ταν καλό να γίνονται τέτοια κέντρα με σκοπό παντα να βοηθήσουν ανθρώπους κ όχι να τους εκμεταλλευτούν οικονομικά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    επειδή είμαι κ από τη βόρεια ελλάδα,εγώ προσωπικά θα ήθελα να παρακολουθώ προγράμματα που να είναι πολύ ευέλικτα
    και να μη με πιέζουν. να μην είναι πολλές ώρες και να μπορώ να τα παρακολουθώ όποτε με βολεύει. δηλ αυτό που εννοώ είναι οτι τα άτομα με βουλιμία ντρέπονται ιδιαίτερα να απευθυνθούν κάπου και να το μάθουν και οι δικοί τους τουλάχιστον όχι και ολόκληρο το περιβάλλον τους οπότε μια δέσμευση οικονομική πολύ μεγάλη που για να αξίζει θα πρέπει να μένει κάποιος πιστός στο πρόγραμμό του είναι αποθαρρυντικό για έναν σαν εμένα. θα θελα ένα κέντρο που να μου προσφέρει υποστήριξη όποτε εγώ την ζητάω και να υπάρχουν προγράμματα όπως πιλάτες που λέτε που όποτε θέλω εγώ να τα παρακολουθώ. δεν ξέρω αν αυτό είναι σωστό η αν είναι κ εφικτό απλά λέω τι θαθελα. αντιθέτως δεν θαθελα να έρθει κάποιος να μου πει θα δώσεις 1000 ευρώ για ένα χρόνο και θα έρχεσαι τρεις φορές την εβδομάδα κάτι τέτοιο δεν θα το επέλεγα . προτιμώ να δώσω 100 ευρώ(που λέει ο λόγος) σε μία συνεδρία. η σε μια ώρα πιλάτες.

    επίσης ένα τέτοιο κέντρο θα πρέπει να διατηρήσει μια πιο κλειστή δράση,δηλαδή να μη γίνει η τρεντιά της πόλης ,και ξαφνικά ναέρχονται όλοι χωρίς πραγματικό πρόβλημα. γιατί άμα θέλετε να το κάνετε στη θεσ/νικη ,σε αυτή την πόλη τα πάντα μπορούν να γίνουν μόδα ,και είναι κ ένα τεράστιο χωριό ,πράμα που θέλει διακριτικότητα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα Νικο, να σου πω μερικες σκεψεις μου.
    ως προς την κοινοτητα εδω μεσα, συμφωνω με την περηφανια σου και με το οτι η πολυτιμη λειτουργια της ειναι η αλληλοστηριξη απο ομοιοπαθουντες και οχι οι "διδαχες" απο ειδικους..
    Ωστοσο οι ειδικοι, ειδικα οι καλα καταρτισμενοι, ειναι πιστευω ευπροσδεκτοι απο ολους μας και κυριως η αφιλοκερδης προσφορα οσων απο αυτους εχουν τετοια διαθεση.
    το κακο ειναι οτι στην πορεια της λειτουργιας του φορουμ εχουμε κακοπαθει συχνα απο πολλους και διαφορους "ειδικους" με ειδικευσεις δικης τους επινοησης μαλλον, παρα εχουμε δεχτει βοηθεια πραγματικων ειδικων.

    Ως προς αυτο, θα προτεινα λοιπον, καθε ειδικος που θελει να συμμετεχει με την ιδιοτητα του και οχι σαν απλο μελος, να στελνει πρωτα στην διαχειριση αναλυτικα τους τιτλους σπουδων του και την ειδικευση του και αν ειναι εγκυρα και πραγματικα, να το κανει, αλλιως να απαγορευεται να αναφερεται σε ιδιοτητες ο καθενας που εχει της ειδικοτητας του τον καημο και να παιρνει στον λαιμο του καποιους που υποφερουν.

    για την ιδεα/προταση για το κεντρο διατροφικων διαταραχων τωρα:
    ΚΑΤ ΑΡΧΑΣ ειμαι σιγουρη οτι επιστημονικα, ειναι προς την σωστη κατευθυνση μια τετοια λυση.
    ανεκαθεν πιστευα οτι η εμπλοκη με τις διατροφικες διαταραχες εχει ΠΟΛΛΑ κοινα με τις εξαρτησεις απο ουσιες, οποτε πιστευω πως ενα "καθαρο" προγραμμα θα βοηθουσε πολλα απο τα ατομα που παιδευονται να τα πανε καλυτερα και ισως να απεμπλακουν...

    το ερωτημα μου ομως ειναι, σε ποιους απευθυνεται ενα τετοιο κεντρο στην ελλαδα.....
    η κλειστη φυση του προγραμματος ειναι πολυ μεγαλη δεσμευση.
    μη ξεχνας οτι τα περισσοτερα ατομα με Δ.Δ. εκτος ισως απο μια μεριδα ατομων με ανορεξια σε προχωρημενη φαση, η με νοσογονο παχυσαρκια και πολυ μεγαλο υπαρβαρο, ειναι απολυτα λειτουργικα στην ζωη τους.
    αυτο σημαινει οτι εργαζονται, εχουν σχεσεις, υποχρεωσεις, οικογενειες κλπ
    ποια θα ειναι τα ατομα (εκτος απο αυτα που ειναι στο κρεβατι λογω της παθησης) τα οποια θα αφορα ενα τετοιο κεντρο?
    υποθετω ατομα αργοσχολα...
    αργοσχολα ατομα μπορει να ειναι ατομα στην ανεργια η εισοδηματιες...
    η πρωτη κατηγορια προφανως δεν θα μπορει να ανταποκριθει οικονομικα σε ενα τετοιο προγραμμα, αρα μενουν οι αεργοι εισοδηματιες.....

    σε αυτους απευθυνεστε λοιπον?

    αν οχι, ποιος εργαζομενος εστω και αν θεωρει οτι εχει σοβαρο προβλημα και ειστε μια καλη λυση, μπορει να αφησει για τοσο καιρο την δουλεια του?
    ποια μητερα μπορει να αφησει τα μικρα παιδια της? επαναλαμβανω οτι εδω διαφερει η κατηγορια των Δ.Δ. απο ναρκομανεις η αλκοολικους πχ , οι οποιοι στο σταδιο που αποφασιζουν να απεξαρτηθουν, ειναι συνηθως ανικανοι για εργασια και υποχρεωσεις και κανουν κακο παρα καλο, στα παιδια τους...

    θεωρω λοιπον, οτι ειναι η καλυτερη επιστημονικα λυση απο οσες αλλες σκεφτομαι αλλα ανεφικτη λειτουργικα για τον μεσο.... διαταραγμενο:smirk:....

    αλλα,αν θες να το δουμε και εμπορικα, ποσοι με Δ.Δ. στην βορεια ελλαδα ειναι αεργοι και με υψηλο εισοδημα και παραλληλα δεν τους απασχολει το κοινωνικο στιγμα (αν υποθεσουμε οτι θα υπαρχει και μια τετοια παραμετρος για πολλους) ωστε να λειτουργησει ενα τετοιο κεντρο? ισως αρκετοι για να γινει, αλλα αυτο θα το δουν οι μαρκετιστες...(μα, μεσα στην κριση????:smug b

    εγω σαν εν δυναμει ενδιαφερομενη, θεωρω οτι δεν απευθυνεται σε μενα, καθως δεν εχω τετοια χρονικη δυνατοτητα κι απ οτι δειχνουν οι συνθηκες που περιγραφεις, μαλλον ουτε την οικονομικη..

    αν ενδιαφερεστε να προσφερετε σε μεγαλυτερο και λειτουργικοτερο κομματι της κοινωνιας, νομιζω θα επρεπε να δειτε παραλληλα (η και μονο) ευελικτα προγραμματα εστω και πολυωρης ημερησιας παρακολουθησης, γιατι εδω που τα λεμε, ο αεργος εισοδηματιας που εχει χρηματα για τοσο πολυτελεις χρονικα και οικονομικα υπηρεσιες, μπορει να τις βρει και εξω απ την χωρα, οπου ειναι και αγνωστος...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    291
    νομιζω ειναι πολυ σωστη η προλαλησασα!!!!


    μια αλλη ιδεα ειναι αυτη

    εγω το ειδα προσωπικα στ youtube και ενθουσιαστηκα

    λεω αχ τι καλα να ηταν και εδω ελλαδα αυτο


    ομως δεν καταλαβαινω ακριβως πως λειτουργει

    νομιζω ειναι στην Αγγλια

    φαινεται να λειτουργει πολυ καλα

    η ιδρυτρια του ειναι αυτη η γυναικα στο βιντεακι


    http://www.youtube.com/watch?v=MprKzMcg6x8


    εχει και πολλα βιντεακια με μελη που εχασαν απιστευτα κιλα

    αλλα και τους διακατεχει μια ψυχικη γαληνη

    φαινεται να στηριζεται σε ψυχοθεραπεια μεγαλο κομματι του


    παντως το ξαναλεω μου φαινεται μια πολυ καλη ιδεα to slimming world

    για κλειστο δεν θα το ελεγα για τους λογους που ειπωθηκαν παραπανω

    να εισαι καλα


    και παντα δημιουργικες ιδεες!

    ενα καλο μυνημα που ειπε και ενας στο slimming world ειανι το


    imagine believe achieve

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    291
    καλημερα και παλι

    ισως ειναι κατι σαν body.... ονοματα δεν γραφω με πιο ικανη ψυχικη στηριξη???

    αλλα και παλι εγω δεν ξερω εαν πηγαινα σε κεντρο ερευνας....

    αλλα σε κεντρο που ερευνησε και ξερει τι κανει... για θεραπεια εννοω

    ειτε για μενα ειτε για να το συστησω π.χ. στην αδελφη μου που εχει περισσοτερα κιλακια


    δεν ξερω αν εννοω πιο πιασαρικο ονομα αλλα κατι τετοιο

    παντως δεν μπορω να φανταστω ακριβως πως θα ειναι οπως το σκεφτεσαι


    σαν πραξη

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    NAI!KAI MONO TO OTI ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΑΡΧΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΚΕΝΤΡΟ...ΑΣΥΖΥΤΗΤΗ ΝΑΙ!!!!

  9. #9
    Καλημέρα και απο εμένα,

    συμφωνώ απόλυτα σε τα προηγούμενα σχόλια και θα ήθελα να προσθέσω κάτι απο προσωπική εμπειρία, θα βοηθούσε να γίνεί κάποια διαδραστική παρέμβαση που να απευθύνεται στις ηλικίες των εφήβων μέσω σχολείων κλπ. Η προσωπική εμπειρία μου έδειξε οτι τα μεγαλύτερα λάθη που κατέστρεψαν το σώμα μου και την ψυχολογία μου τα έκανα σε εκείνη την ηλικία. Χάπια, πείνες , λάθος διατροφές , απόρριψη κοινωνικού περίγυρου κλπ

    Αν γύριζα τον χρόνο πίσω, χρονικά εκεί θα επέμβαινα και στους γονείς μου που δεν ήταν ενημερωμένοι( θα ρίξει μπόι έλεγαν...).

    Επιπλέον συμφωνώ με το μέλος "2sweet2b4go10" διότι οι ζωές μας ως ενήλικες έχουν πολλές υποχρεώσεις και λίγο χρόνο για αποκλειστική δέσμευση.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407
    Σας ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις σας.

    Σύμφωνα με τα γραφόμενα σας, ένα ανοικτό πρόγραμμα (αρκετών ωρών ανά εβδομάδα) θα μπορούσε να είναι ρεαλιστικό και να απευθύνεται σε ενήλικες που είναι δεσμευμένοι από τις καθημερινές υποχρεώσεις.

    Ενα κλειστό πρόγραμμα αφορά ανθρώπους που είτε δεν έχουν σημαντικές δεσμεύσεις, είτε που έχουν καταστεί δυσλειτουργικοί εξαιτίας μιας ΔΠΤ, πχ όταν συνυπάρχει και κάποια ψυχοπαθολογική κατάσταση, όπως κατάθλιψη ή άλλες διαταραχές.

    Ωστόσο, αυτό που διακρίνω σε μερικά μηνύματα είναι η επιθυμία μιας... χαλαρής προσπάθειας αντιμετώπισης ενός χρόνιου προβλήματος και ένα κέντρο σαν αυτό που αναφέρω, εξορισμού, αντιτίθεται σε μια χαλαρή αντιμετωπιση του προβλήματος, απεναντίας "απαιτεί" μια σημαντική εσωτερική δέσμευση και θέληση για μια σοβαρή και χρονοβόρα θεραπεία.

    ΥΓ1. maroulaki, αναφερομενος σε "κέντρο έρευνας" δεν εννοούσα ότι... δεν γνωρίζουμε και πειραματιζόμαστε με ανθρώπους προκειμένου να μάθουμε.

    ΥΓ2. aliki_d, ένας ιδιωτικός φορέας δεν νομιμοποιείται να έχει πρόσβαση σε σχολεία και αν θέλεις τη γνώμη μου, καλώς ισχύει αυτό διότι σε αντίθετη περίπτωση, θα είχαμε πλήρη εμπορευματοποίηση των δημόσιων σχολείων και ένα σωρό αθέμιτες μεθόδους.
    Ωστόσο, μέσα στις προθέσεις της ιδέας που επεξεργαζόμαστε είναι να υπάρχουν ομάδες για γονείς/συγγενείς/"σημαντικούς άλλους" ατόμων με ΔΠΤ κι αυτό διότι πολλές φορές μια ΔΠΤ αποτελεί ένα πρόβλημα... σχέσεων και τίποτα άλλο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    EΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΟ ΟΠΩΣ ΟΙ ΔΠΤ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΕΙ ΤΟΣΟ ΧΩΡΟ ΑΠΟ ΤΗΖΩΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΣΟΒΑΡΗ ΔΕΣΜΕΥΣΗ.ΑΝ ΣΚΕΦΤΕΙΤΑΙ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ Κ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΞΟΔΕΥΤΕΙ ΓΙΑ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟΥΣ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΥΣ ΠΑΠΑΡΟΛΟΓΟΥΣ ΔΙΑΙΤΕΣ ΚΕΝΤΡΑ ΑΔΥΝΑΤΙΣΜΑΤΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥΣ Κ ΘΕΡΑΠΕΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ,ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ!ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΠΑΝΤΑ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ.Ε ΛΟΙΠΟΝ ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΣΤΟ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΤΙΠΟΤΑ!ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.Κ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΕΔΡΙΕΣ Κ ΣΥΝΕΔΡΙΕΣ ΧΡΟΝΙΑ.ΤΕΛΩΣ ΠΑΝΤΩΝ ΝΙΚΟ ΣΥΝΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ Κ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΠΙΚΟ ΣΧΗΜΑ ΛΟΓΟΥ.ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ?ΣΥΝΤΟΜΑ?ΑΝ ΟΧΙ,ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Υ.Γ.ΑΝ ΣΚΕΦΤΕΙΤΑΙ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ Ε
    ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝΤΙΠΑΘΩ ΤΗΝ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ!

  13. #13
    Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    30
    εγω το θεωρω τελειο να γινει αυτο στην Ελλαδα! μαλιστα εψαχνα για κατι τετοιο κ δεν βρηκα τιποτα!
    σε σχεση με το οικονομικο θεωρω οτι καποιος που εχει σοβαρο προβλημα δε θα τον ενοιαζε αυτο,αλλωστε τοσος κοσμος δινει λεφτα σε κεντρα αδυνατισματος χωρις κανενα αποτελεσμα , κ πιστευω ειναι πολυ σημαντικο οι ασθενεις να μενουν μεσα για τοσο διαστημα , ετσι σιγουρα θα βελτιωθουν!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •