Δεν είναι άδικο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    19

    Δεν είναι άδικο?

    Από τότε που ξεκίνησα να κάνω δίαιτα πριν δύο χρόνια(και δεν έχω παράπονο τα κατάφερα αρκετά καλά),έχω συνέχεια στο μυαλό μου τις θερμίδες και υπολογίζω πάντα πόσο φαγητό θα φάω και τι ποιότητας θα είναι.Έχω πάντα στο μυαλό μου ότι δεν πρέπει να φάω πολλά γλυκά ούτε να φάω φαγητό απ'έξω.Βλέπω όμως τους περισσότερους φίλους μου να τρώνε ότι θέλουνε (σοκολάτες,πίτσες γύρους)και οι περισσότεροι είναι αδύνατοι.Σε σχέση με αρκετά παιδιά της ηλικίας μου που είναι αρκετά αδύνατα δεν τρώω ούτε τα μισά από αυτά που τρώνε και όμως εγώ είμαι αυτή που έχει παραπάνω κιλά.Μερικές φορές αγανακτώ που τους βλέπω να καταβροχθίζουν τεράστιες ποσότητες ΄φαγητού και να μην παίρνουν κιλό....ενώ εγώ χρειάζεται ένα μήνα να χάσω δυο κιλά με διατροφή και μόλις μία εβδομάδα για να τα πάρω αν φάω λίγο παραπάνω απ'ότι συνήθως.Ξέρω ότι φταίει που οι γονείς μου είναι και οι δύο παχύσαρκοι και δεν έχω καλό μεταβολισμό.Μερικές φορές μου έρχεται να βάλω τα κλάματα όταν το σκέφτομαι και μου ρίχνει πολύ τη διάθεση...Δεν είναι άδικο εκείνοι να τρώνε ότι θέλουν και εγώ να πρέπει να προσέχω την κάθε μπουκιά?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    ʼποψη μου: H ομορφιά του καθενός προβάλλει μέσα από τη μοναδικότητα και τη διαφορετικότητα του.Το τι είναι δίκαιο και τι άδικο δεν κατάλαβα ποτέ.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    19
    Το ξέρω και συμφωνώ,απλά το φαγητό είναι απόλαυση και όταν το βλέπεις να συμβαίνει αυτό είναι λες και η φύση έχει επιλέξει ποιοι έχουν δικαίωμα να το απολαμβάνουν χωρίς ενοχές και ποιοί όχι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    ισως κανεις πιο καθιστικη ζωη απο εκεινα τα παιδια της ηλικιας σου που λες?

    Ξέρω ότι φταίει που οι γονείς μου είναι και οι δύο παχύσαρκοι και δεν έχω καλό μεταβολισμό.
    αποτι ξερω η παχυσαρκια δεν ειναι κληρονομικη. και ο μεταβολισμος επισης δεν ειναι κοινος σε γονεις και στα παιδια τους.
    (αν κανω λαθος, διορθωστε)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    Originally posted by marylee
    Από τότε που ξεκίνησα να κάνω δίαιτα πριν δύο χρόνια(και δεν έχω παράπονο τα κατάφερα αρκετά καλά),έχω συνέχεια στο μυαλό μου τις θερμίδες και υπολογίζω πάντα πόσο φαγητό θα φάω και τι ποιότητας θα είναι.Έχω πάντα στο μυαλό μου ότι δεν πρέπει να φάω πολλά γλυκά ούτε να φάω φαγητό απ'έξω.Βλέπω όμως τους περισσότερους φίλους μου να τρώνε ότι θέλουνε (σοκολάτες,πίτσες γύρους)και οι περισσότεροι είναι αδύνατοι.Σε σχέση με αρκετά παιδιά της ηλικίας μου που είναι αρκετά αδύνατα δεν τρώω ούτε τα μισά από αυτά που τρώνε και όμως εγώ είμαι αυτή που έχει παραπάνω κιλά.Μερικές φορές αγανακτώ που τους βλέπω να καταβροχθίζουν τεράστιες ποσότητες ΄φαγητού και να μην παίρνουν κιλό....ενώ εγώ χρειάζεται ένα μήνα να χάσω δυο κιλά με διατροφή και μόλις μία εβδομάδα για να τα πάρω αν φάω λίγο παραπάνω απ'ότι συνήθως.Ξέρω ότι φταίει που οι γονείς μου είναι και οι δύο παχύσαρκοι και δεν έχω καλό μεταβολισμό.Μερικές φορές μου έρχεται να βάλω τα κλάματα όταν το σκέφτομαι και μου ρίχνει πολύ τη διάθεση...Δεν είναι άδικο εκείνοι να τρώνε ότι θέλουν και εγώ να πρέπει να προσέχω την κάθε μπουκιά?
    σε καταλαβαινω marylee και ετσι ειναι,εχεις δικιο... αλλα απο την αλλη,αυτοι που μπορουν και τρωνε πιο ελευθερα χωρις αγχος και χωρις να παχαινουν,δεν το εκτιμουν το ιδιο...
    δεν ξερω αν ειναι αδικο,αλλα ποιος ειπε οτι η ζωη ειναι δικαιη?αλλοι γεννιουνται ομορφοι,αλλοι ζωγραφοι,αλλοι ποιητες... σιγουρα κι εσυ εχεις αλλα προτερηματα που αλλοι δεν εχουν και ενδεχομενως θα ηθελαν να ειχαν!!!!

    οφειλουμε να ειμαστε ευτυχισμενοι με οσα μας εχουν δοθει γιατι η ζωη εκτος απο δωρο ειναι και μικρη για να ειναι θλιβερη,οπως λεει και ο αγγελακας

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    απο τα 5 (τυχαιος αριθμος) ατομα με τα οποια συγκρινεις τον εαυτο σου κ θεωρεις οτι δεν παχαινουν ενω τρωνε τον αμπακο, πιστευω οτι ενα μπορει ισως να ειναι ετσι!
    το εχω δει να συμβαινει κ οχι μονο μια φορα.
    οι υπολοιπο 4 ομως το πιο πιαθνο ειναι οτι
    κινουνται περισσοτερο
    δεν τρωνε παντα οσο πιστευεις-δλδ το οτι τους βλεπεις πχ μια φορα τη βδομαδα να πλακωνονται εξω, δε σημαινει οτι ειναι τροπος ζωης
    γενικοτερα προσεχοχυν περισσοτερο απ οσο μπορεις να δεις.
    και οπως κ να χει, ετσι ειανι αυτοι, ετσι εισαι εσυ.
    αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις περισσοτερη κινηση στη ζωη σου

    (οσο για αυτον τον εναν που πλακωνεται στο φαϊ-που πραγματικα ξαναλεω, πιστευω οτι υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι- κ ουτε που τον ακουμπαει, οκ ειναι αδικο αλλα τι να κανουμε ετσι ειναι η ζωη )

  7. #7
    Originally posted by click

    Ξέρω ότι φταίει που οι γονείς μου είναι και οι δύο παχύσαρκοι και δεν έχω καλό μεταβολισμό.
    αποτι ξερω η παχυσαρκια δεν ειναι κληρονομικη. και ο μεταβολισμος επισης δεν ειναι κοινος σε γονεις και στα παιδια τους.
    (αν κανω λαθος, διορθωστε)
    Δυστυχώς η παχυσαρκία είναι κατά ένα ποσοστό της κληρονομική! Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είσαι καταδικασμένος! Μπορείς να πας κόντρα στα γονίδια που σου ρίχνουν το μεταβολισμό, ευθύνονται για την όρεξη που έχεις να φας η να ασκηθείς. Απλά είναι πιο δύσκολο.

    Αλλά επειδή πάνω από όλα είναι τα μαθηματικά, δεν γίνεται να μη παχαίνεις αν τρως παραπάνω από αυτά που καις. Συμφωνώ με smart....προφανώς δεν τρώνε πάντα τόσο, ίσως στο σπίτι να τη βγάζουν με μία σαλάτα και να μην τους νοιάζει!

    Ναι είναι άδικο το ξέρω...Και εγώ το σκέφτομαι συχνά! Είδικά άτομα που έρχονται αδυνατισμένα, με τέλειο σώμα....και μου λένε ότι τρώνε, και πως αδυνάτισαν χωρίς να το καταλάβουν...πως λόγω δουλειάς και στρες έχασαν βάρος!! Εγω με το στρες παίρνω βάρος! Ειναι τόσο άδικο!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    Originally posted by nocontrolfreak
    Αλλά επειδή πάνω από όλα είναι τα μαθηματικά, δεν γίνεται να μη παχαίνεις αν τρως παραπάνω από αυτά που καις. Συμφωνώ με smart....προφανώς δεν τρώνε πάντα τόσο, ίσως στο σπίτι να τη βγάζουν με μία σαλάτα και να μην τους νοιάζει!
    ή καίνε πάρα πολύ!!!!
    παντως μου ερχονται στο μυαλο τουλαχιστον 6 άτομα που τρωνε ο,τι και οσο θελουν χωρις να παχαινουν.και μαλιστα ο ενας ειναι αντρας και δινει μαχη να ανεβασει τη ζυγαρια αλλα δεν του κανει τη χαρη!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    550
    είναι και οι ποσότητες που θέλει ο κάθένας να χορτάσει βέβαια..ξέρω κοπελίτσες που είναι παρα παρα πολύ αδύνατες και όντως τρώνε τα πάντα αλλά χορταίνουν με την ποσότητα που χόρταινα εγώ στο δημοτικό!Τώρα η αλλη που θα την δεις να τρώει μια σοκολάτα χωρίς να το σκεφτεί και να είναι πολύ αδύνατη, θα έχει αυτή τη σοκολάτα για απογευματινό, βραδινό, επιδόρπιο και γεύμα μαζί, όχι επιδή κάνει δίαιτα αλλά επειδή χορταίνει 'ετσι!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by nocontrolfreak
    Originally posted by click

    Ξέρω ότι φταίει που οι γονείς μου είναι και οι δύο παχύσαρκοι και δεν έχω καλό μεταβολισμό.
    αποτι ξερω η παχυσαρκια δεν ειναι κληρονομικη. και ο μεταβολισμος επισης δεν ειναι κοινος σε γονεις και στα παιδια τους.
    (αν κανω λαθος, διορθωστε)
    Δυστυχώς η παχυσαρκία είναι κατά ένα ποσοστό της κληρονομική! Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είσαι καταδικασμένος! Μπορείς να πας κόντρα στα γονίδια που σου ρίχνουν το μεταβολισμό, ευθύνονται για την όρεξη που έχεις να φας η να ασκηθείς. Απλά είναι πιο δύσκολο.
    δεν ειναι επικτητη?

    αν οι γονεις ειναι παχυσαρκοι αλλα φροντιζουν το παιδι τους να τρεφεται υγιεινα και σε λογικες ποσοτητες και να αθλειται οσο χρειαζεται? παλι θα εχει ταση προς παχυσαρκια?

  11. #11
    Originally posted by click

    δεν ειναι επικτητη?

    αν οι γονεις ειναι παχυσαρκοι αλλα φροντιζουν το παιδι τους να τρεφεται υγιεινα και σε λογικες ποσοτητες και να αθλειται οσο χρειαζεται? παλι θα εχει ταση προς παχυσαρκια?
    Πολλοί παράγοντες είναι που ευθύνονται για παχυσαρκία. Ένας από αυτούς είναι οι συνήθειες που έχει ένα άτομο από το οικογενειακό του περιβάλλον (διατροφή και κίνηση). Αλλά επίσης παίζουν ρόλο τα γονίδια. Γίνεται πολλή έρευνα πάνω στο θέμα, αλλά έχουνε βρεθεί πολλά γονίδια που ευθύνονται σε κάποιον βαθμό σε παραπάνω κιλά που μπορεί να έχει κάποιος. Πχ, το γονίδιο της λεπτίνης...
    Επίσης μπορεί το γενετικό μας υλικό να καθορίζει την όρεξη μας για να φάμε ή να ασκηθούμε! Δηλαδή καποιος μπορεί από τη φύση του να είναι πιο νωχελικός και κατ' επέκταση υπέρβαρος! Και όχι απλά επειδή δεν έχει συνηθίσει να ασκείται!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    Originally posted by POZ
    είναι και οι ποσότητες που θέλει ο κάθένας να χορτάσει βέβαια..ξέρω κοπελίτσες που είναι παρα παρα πολύ αδύνατες και όντως τρώνε τα πάντα αλλά χορταίνουν με την ποσότητα που χόρταινα εγώ στο δημοτικό!Τώρα η αλλη που θα την δεις να τρώει μια σοκολάτα χωρίς να το σκεφτεί και να είναι πολύ αδύνατη, θα έχει αυτή τη σοκολάτα για απογευματινό, βραδινό, επιδόρπιο και γεύμα μαζί, όχι επιδή κάνει δίαιτα αλλά επειδή χορταίνει 'ετσι!
    ναι αλλα υπαρχουν και περιπτωσεις κοριτσιων που τρωνε τα απειρα και δεν παχαινουν(η καλυτερη μου φιλη ειναι ετσι)
    επισης συμμαθητρια απο το δημοτικο κοκαλο και πανηψυλη (ακομα και η μανα της που ειναι 50 χρονων ετσι παραμενει).μου εχει πει οτι και σκετο λιπος να τρωει απο το πρωι μεχροι το βραδυ δεν παιρνει γραμμαριο...
    ενας συμφοιτητης μου,παιζει μπασκετ και ειναι ψηλος και αδυνατος τρωει σαν γουρουνι.... του εχουν μετρησει ποσο καιει σε κατασταση ηρεμιας και μου ειπε οτι του ειπαν οτι χρειαζεται 3500 θερμιδες για να διατηρειται στα κιλα του.ΕΛΕΟΣ!!!!!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    19
    Σας λέω ότι με τους περισσότερους φίλους μου είμαστε μαζί και στο σχολείο και στο φροντηστήριο και οι περισσότεροι τρώνε απίστευτες ποσότητες(ιδιαίτερα τα αγόρια)....και δεν βάζουν γραμμάριο...εγώ άμα έτρωγα ΄2 τεράστιες σοκολάτες το πρωί και μια τυρόπιτα και δύο πεινιρλί το απόγευμα όπως τρώει η κολλητή μου (όταν δεν έχει όρεξη)και τίποτα να μην έτρωγα στο σπίτι θα είχα σοβαρό πρόβλημα....και να φανταστείτε εγώ αθλούμαι κιόλας 3-4 φορές την εβδομάδα(κάνω στίβο),εκείνη έκανε παλιότερα αλλά τώρα έχει σταματήσει και κάθεται όλη μέρα....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Η βενζινη εχει παει 1,53...αυτο κι αν ειναι αδικο...γι αυτο το λενε και βενζιν-αδικο!!

  15. #15
    Originally posted by spaceride
    Η βενζινη εχει παει 1,53...αυτο κι αν ειναι αδικο...γι αυτο το λενε και βενζιν-αδικο!!
    Χαχαχαχαχααχ! Αυτό είναι άδικο!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •