αυτοτραυματισμος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    32

    αυτοτραυματισμος

    καλημερα σας

    ειμαι 30 ετων, μητερα και εδω και πολλα χρονια πιστευω οτι υποφερω απο καταθλιψεις. μετα απο ενα σημειο ο μονος τροπος ανακουφισης μου απο τον εσωτερικο πονο που ενιωθα ηταν να με ποναω εξωτερικα κοβοντας τον καρπο μου με μαχαιρι. εχω την απορια αν αυτο ξεφευγει στο επιπεδο της ψυχωσης. η αληθεια ειναι οτι εχω βελτιωσει την κατασταση και αυτο γινεται πλεον μονο 1-2 φορες το χρονο

    ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Καλώς ήρθες:)

    καταρχήν μπράβο σου που το ελαττωσες σημαντικα!αληθεια, πώς τα κατάφερες?

    δεν ξερω αν αυτο ξεφευγει απο καταθλιψη κ αγγιζει αλλα επιπεδα, αλλα μια γνωμη ενος ειδικου, (δεν ξερω αν γινεται μεσω φορουμ), μαλλον θα σε διαφωτιζε καλυτερα......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ΕΧΕΙ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΞΑΝΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΥΤΟΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟ.
    Originally posted by mmaria
    αυτή η απόπειρα εκτονώνει ενδορφινες κάτι διάβαζα κ το ανακάλυψα τυχαία τώρα τελευταία
    σε αναζητηση στο google

    Οι ενδορφίνες είναι μία από τις 3 κύριες ομάδες ενδογενών οπιοειδών που παράγονται στον εγκέφαλο, με αντιπροσωπευτικότερη τη β-ενδορφίνη, που έχει την ισχυρότερη αναλγητική δράση.

    Χαρακτηρίζονται παγκοσμίως σαν οι ορμόνες anti-stress και φυσικής αναλγησίας.
    βλεπε: Οι Ορμόνες της Ευτυχίας
    http://www.ionianet.gr/health/hormones.htm
    κοιτα τι ανακαλύπτεις μετα απο τόσες απόπειρες!!!!
    ΚΑΝΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΑΦΟΥ ΗΔΗ ΕΧΕΙΣ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΟΛΗ ΙΔΕΑ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    32
    γεια σου Σοφια

    το καταφερα κανοντας πολυ ενδοσκοπηση και διαβαζοντας ψυχολογια, καταλαβαινοντας γιατι κανω αυτο που κανω βοηθησε πολυ να το μειωσω. τι εννοω καταλαβαινω αυτο που κανω; καποτε αυτοτραυματιζομουν χωρις να ξερω γιατι νιωθω ετσι καλυτερα, τωρα ξερω οτι αυτο με βοηθα γιατι δημιουργει αντιπερισπασμο στον ψυχικο πονο. επισης ειναι μια εγωιστικη σκεψη οτι αφου οι αλλοι εχουν δικαιωμα να με πληγωνουν ποσο μαλλον εγω που μου ανηκει ο εαυτος μου. αυτοι ειναι οι λογοι που ανακουφιζομαι με αυτον τον τροπο, οι βαθυτεροι λογοι ομως που συμβαινει ολο αυτο εχουν να κανουν με ασχημα βιωματα τα οποια οδηγησαν σε πολυ χαμηλη αυτοεκτιμηση και με την ψυχολογικη κακοποιηση που υπεστη σε ολη μου σχεδον την παιδικη και εφηβικη ηλικια. ξεροντας λοιπον γιατι παθαινω καταθλιψεις, αναγνωριζοντας οτι ειναι μεγαλη βλακεια μου να κανω κακο στον εαυτο μου αλλα αναγνωριζοντας παραλληλα οτι οταν ερχεται η κριση το ατομο που την περνα δε μπορει να σκεφτει οτι αυτο ειναι παραλογο και βλακεια εχω καταφερει να τη μειωσω αρκετα. επισης επικουρικα εχει βοηθησει και η διατροφη, πολλα γαλακτομικα, κομμενοι καφεδες.
    οταν παντρευτηκα βελτιωθηκε πολυ η κατασταση (οχι λογω συζυγου ο οποιος δεν παραδεχεται οτι εχω προβλημα αλλα γιατι εφυγα απο το πατρικο μου οπου βρίσκονταν και η ριζα του προβληματος), οταν γεννησα το μωρο ακομα περισσοτερο. ομως δεν εχω θεραπευτει τελειως, ακομα ειμαι ερμαιο στην αχιλλειο φτερνα μου, δηλαδη υπαρχουν καποιες καταστασεις που αν συμβουν ειναι σιγουρο οτι θα αντιδρασω με καταθλιψη και αυτοτραυματισμο και πρεπει να τις αποφευγω αλλα δεν ειναι στο χερι μου παντα.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    32
    δεν ειχα σκεφτει ποτε οτι θα μπορουσε να εχει σχεση με ενδορφινες.... σημερα ανακαλυψα το φορουμ δεν ηξερα οτι δεν αρμοζει να συζητω αυτο το θεμα σε αυτο το φορουμ, φανταστηκα οτι θα μπορουσα αφου ειναι φορουμ ψυχολογιας, οκ, παντως ευχαριστω :)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΝ ΑΡΜΟΖΕΙ Ή ΟΧΙ.
    ΕΙΠΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ. ΑΠΛΑ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΙΔΕΑ. ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΤΟ ΠΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    189
    Οι προσωπικές απόψεις των μελών του φόρουμ δεν αποτελούν τη θέση ή/και τους κανονισμούς του φόρουμ.


    ενδείξεις /αντενδείξεις του φόρουμ
    http://www.e-psychology.gr/index.php?option=com_content&task=view&id= 41&Itemid=

    Όροι χρήσης
    http://www.e-psychology.gr/index.php?option=com_content&task=view&id= 164&Itemid=

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    palindromisi καλως ήρθες
    δεν γνωριζω καθολου την εννοια του αυτοτραυματισμου, πρωτη φορα το διαβαζω σε σενα κ μου δημιουργει αποριες. εχεις επισκεφθει ειδικο κ το γνωρίζεις αυτο;
    σε ρωταω γιατι οι απορίες μου βασίζονται σε επισκέψεις στην ψυχίατρο μου κ λέγοντας της ότι έκανα αποπειρες, εκεινη πάντα με ρωτούσε με τι σκοπο; προσωπικη εμπειρια, οι περισσοτερες ήταν με σκοπο να δωσω τελος, ασχετο αν δεν καταφερνα ποτε να το συνεχίσω κ εφτανα τις περισσοτερες φορες να κανω μιση δουλεια. βεβαια ειναι λεπτο το θεμα γιατι ειχα γραψει κ παλιοτερα σε ενα τοπικ κ ειχα δεχθει παρατηρηση με την οποια συμφωνησα, γιατι δεν μπορουμε να γνωριζουμε σε τι φαση βρισκεται ο καθενας κ ποσο μαλλον να διαβαζει πως ενιωθε καποιος υστερα απο αποπειρα. παντως στην μιση δουλεια πανω, που σου ανεφερα, φευγει βαρος, τωρα δεν ξερω πως θα μπορουσε να το προσδιορισει καποιος ή τι γινεται με ολο αυτο. παντως μου δημιουργουνται πολλα ερωτηματα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    κανε μια αναζητηση στο http://www.google.gr/
    αν κ εμενα δεν μου δινουν απαντησεις

    http://self-injury-awareness.blogspot.com/

    http://fransin.pblogs.gr/2007/01/aytotraymatikes-symperifores-self-cutting-behaviors-a.html

    palindromisi εχεις U2U

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    32
    τι ειναι το U2U;
    Ευχαριστω για τα λινκ
    τον ορο αυτο τον εχω συναντησει αρκετες φορες σε βιβλια αλλα και σε περιοδικα. εννοει αυτον που δεν κανει αποπειρα αυτοκτονιας αλλα καθαρα τραυματισμου με σκοπο τον πονο και την ανακουφιση μεσω αυτου. εγω βεβαια αρχικα για αυτοκτονια το πηγαινα αλλα δεν τα καταφερα και απο τοτε το γυρισα στον αυτοτραυματισμο λογω της ανακουφισης που ενιωθα εκεινη τη στιγμη, μετα ομως ενιωθα ασχημα, οτι ειμαι ψυχικα αρρωστη και δεν ειναι φυσιολογικο να ενεργω ετσι κτλ. δεν εχω επισκεφθει ειδικο γιατι δεν εχω τετοια οικονομικη ανεση, ρωτησα μηπως το ηξερε καποιος αν ειναι νευρωση ή ψύχωση.
    ευχαριστω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Logged in as
    [Αποσύνδεση - U2U - Πίνακας ελέγχου / Επιλογές]

    πανω δεξια πατας U2U κ παιρνεις το μηνυμα

    στην περιοχη σου ισως θα μπορουσες να επισκεφθεις καποιο κεντρο ψυχικης υγειας

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    κατι τετοιο δινουν σαν αιτια:
    Η αυτοτραυματική συμπεριφορά εμφανίζεται κυρίως σε άτομα που πάσχουν από ψυχικές διαταραχές. Μπορεί εύκολα κάποιος να χαρακτηρίσει αυτήν την πράξη ως αποτέλεσμα αδυναμίας του ατόμου να ανταπεξέλθει στις δύσκολες καταστάσεις της ζωής του που το πιέζουν ψυχολογικά. Δηλαδή, πιο απλά, ένα άτομο, μέσω του πόνου που θα προκαλέσει στο σώμα του θα απελευθερώσει τον ψυχολογικό του πόνο και κυρίως την ένταση, τα οποία είναι συνέπειες της καταπίεσης που δέχεται το άτομο. Επίσης ο αυτοτραυματισμός σε μία συγκεκριμένη κατηγορία ανθρώπων επιφέρει χημικές αλλαγές στα νεύρα και στον εγκέφαλο ώστε με τον πόνο να νιώθουν ικανοποίηση και ευτυχία. Τέλος, μία πιθανή αιτία που οδηγεί στον αυτοτραυματισμό είναι η αυτοτιμωρία, δηλαδή το άτομο πιστεύει ότι αξίζει τον πόνο για προσωπικούς του λόγους.
    δεν ξερω τι ισχυει κ δες αν υπαρχει κψυ στην περιοχη σου:
    http://www.medinfo.gr/?cat_id=453
    γιατι το psyhat ειναι Under Construction

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by palindromisi
    γεια σου Σοφια

    το καταφερα κανοντας πολυ ενδοσκοπηση και διαβαζοντας ψυχολογια, καταλαβαινοντας γιατι κανω αυτο που κανω βοηθησε πολυ να το μειωσω. τι εννοω καταλαβαινω αυτο που κανω; καποτε αυτοτραυματιζομουν χωρις να ξερω γιατι νιωθω ετσι καλυτερα, τωρα ξερω οτι αυτο με βοηθα γιατι δημιουργει αντιπερισπασμο στον ψυχικο πονο. επισης ειναι μια εγωιστικη σκεψη οτι αφου οι αλλοι εχουν δικαιωμα να με πληγωνουν ποσο μαλλον εγω που μου ανηκει ο εαυτος μου. αυτοι ειναι οι λογοι που ανακουφιζομαι με αυτον τον τροπο, οι βαθυτεροι λογοι ομως που συμβαινει ολο αυτο εχουν να κανουν με ασχημα βιωματα τα οποια οδηγησαν σε πολυ χαμηλη αυτοεκτιμηση και με την ψυχολογικη κακοποιηση που υπεστη σε ολη μου σχεδον την παιδικη και εφηβικη ηλικια. ξεροντας λοιπον γιατι παθαινω καταθλιψεις, αναγνωριζοντας οτι ειναι μεγαλη βλακεια μου να κανω κακο στον εαυτο μου αλλα αναγνωριζοντας παραλληλα οτι οταν ερχεται η κριση το ατομο που την περνα δε μπορει να σκεφτει οτι αυτο ειναι παραλογο και βλακεια εχω καταφερει να τη μειωσω αρκετα. επισης επικουρικα εχει βοηθησει και η διατροφη, πολλα γαλακτομικα, κομμενοι καφεδες.
    οταν παντρευτηκα βελτιωθηκε πολυ η κατασταση (οχι λογω συζυγου ο οποιος δεν παραδεχεται οτι εχω προβλημα αλλα γιατι εφυγα απο το πατρικο μου οπου βρίσκονταν και η ριζα του προβληματος), οταν γεννησα το μωρο ακομα περισσοτερο. ομως δεν εχω θεραπευτει τελειως, ακομα ειμαι ερμαιο στην αχιλλειο φτερνα μου, δηλαδη υπαρχουν καποιες καταστασεις που αν συμβουν ειναι σιγουρο οτι θα αντιδρασω με καταθλιψη και αυτοτραυματισμο και πρεπει να τις αποφευγω αλλα δεν ειναι στο χερι μου παντα.
    palindromisi,

    τουλάχιστον σ εμενα φαινεται οτι εχεις \"ψαχτει\", κ μπραβο για την ψυχραιμια σου....κ τη δυναμη σου. Απο κει κ περα υπάρχουν μονάδες όπου δεν πληρώνεις, κεντρα ψυχικης υγιεινης νομίζω λέγονται . Εχω διαβάσει γι αυτα, απο παιδια που έχουν γραψει κ εδω....κ νομίζω αυτα μπορουν να σε διαφωτισουν καλυτερα για την εμπειρια τους αυτη. Ειλικρινα σου εύχομαι να θεραπευτείς πλήρως....Καλή επιτυχια κ καλή δύναμη εύχομαι!

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    32
    ευχαριστω παιδια

    θα κοιταξω να παω σε ενα κψυ, μολις ανακαλυψα απο το λινκ που μου εδωσε η Mmaria οτι και το να ξεφλουδιζω μανιωδως το δερμα μου μεχρι να ματωσει αντι να χρησιμοποιω τη ρασπα ειναι μορφη αυτοτραυματισμου και αυτο δε μπορω να το κοψω με τιποτα αρα πρεπει να παω..

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3
    Καλησπέρα!!! Μόλις έκανα την εγγραφή στο φόρουμ και θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχουν κέντρα ψυχικής υγείας εκτός από αυτά που ανεφέρθηκαν παραπάνω και εάν υπάρχει η δυνατότητα επισκέψεων απογευματινές ώρες διότι το πρόβλημα εντείνεται και η δουλειά είναι επίσης κρίσιμη.....
    Σας ευχαριστώ

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •