Καταναλωνω αρα υπαρχω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266

    Καταναλωνω αρα υπαρχω

    Ελπιζω οταν ''φυγει''η εξαρτηση απο το φαγητο να μην αντικατασταθει απο την εξαρτηση ολου του ''πολιτισμενου''κοσμου:την αλογιστη καταναλωση.Εχετε σκεφτει ποτε αυτο το φαινομενο;Εγω πλεον λεω πως ο ανθρωπος δεν ειναι δεσμιος τοσο πολυ με τιποτα αλλο οσο με την επιθυμια του να εχει λεφτα κ να ψωνιζει.
    Μια φιλη που δουλευει σε ενα υπερ-μαρκετ μου ελεγε επειδη ηταν στο ταμειο κ εβλεπε τι ηλεκτρονικα τι τροφιμα σε υπερβολη κ τι μπιχλιμπιδια ψωνιζε ο κοσμος κ ποσα πολλα χαζα κ αχρηστα ψωνια εβλεπε να περνουν απο μπροστα της.Αραγε ποσο δεσμιους μας κανει αυτη η μανια της καταναλωσης που τροφοδοτειται απο διαφημισεις κ προτροπες τυπου ''αγορασε κ αυτο''''αγορασε κ τουτο''.Η εποχη κ η εμπορευματοποιηση των Χριστουγενων κ ολων των γιορτων κ η ταση να καταναλωνουμε αν μπορουσαμε κ καθε μερα!μου δινει την αφορμη να ανοιξω θεμα με αυτο το φαινομενο.Με ενδιαφερει η γνωμη σας.Παρατηρειστε στα τραπεζια που θα πατε ποση ποσοτητα θα πεταχτει στο τελος,Κυταξτε την υπερεκτιμηση που εχει η μοδα κ οι φιρμες (π.χ.μετα το sex and the city ανοιξε κ στην Αθηνα καταστημα με τα πανακριβα πανυψηλα κ αβολα τακουνια 200πατωματων υψους του μανολο μπλανικ)Μη μιλησω για ρουχα.Αναρωτιεμαι γιατι;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    δεν ειμαι σε καμμια περιπτωση δεσμια υπερκαταναλωσης, δεν εχω λεφτα για υπερκαταναλωση :P
    να μια θετικη οψη της αφραγκιας! σαγαπω λεσινγκ!!!:smilegrin::smilegrin::smilegrin:

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Κ γω σε αγαπω!
    Δε μιλαμε για μη καταναλωση λογω αφραγκιας χαχα.Αλλα την προσκαιρη χαρα που μας δεινει η καταναλωση η οποια πολυ ευκολα ξεφευγει κ γινεται υπερμετρη.Αν ειχες λεφτα π.χ.τι θα επερνες θα ειχες μετρο; Εγω ας πουμε πολλες φορες αναρωτιεμαι γιατι μου αρεσει τοσο πολυ να καταναλωνω.Μπορει να μην εχω τρελλα με τα ηλεκτρονικα π.χ.αλλα ολα αυτα τα ομορφα αχρηστα απο μινιατουρες παιχνιδακια μεχρι καλλυντικα απο τα οποια ζητημα ειναι αν χρησιμοποιω 5.Εννοειται οτι δεν βγαζω τον εαυτο μου απεξω γιατι οταν εβλεπα μανιακα το σεξ εντ δε σιτυ ηθελα να μαζεψω λεφτα να αγορασω ενα τακουνακι Μανολο ωσπου μια φιλη μου με επανεφερε στην πραγματικοτητα ρωτωντας με πως διαολο θα περπαταω με το 16ποντο!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    τι να πω βρε λεσινγκακι! κι εγω εβλεπα μανιακα σεξ εντ δε σιτυ, αλλα μονο τον εηνταν ηθελα να παρω...
    τα κουφα παπουτσια και καπελακια ουδεποτε με ενθουσιασαν!
    εξαλλου δεν ειμαι ταπα σαν τη σαρα, δεν τα χρειαζομαι :P (κακία....)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Originally posted by click
    τι να πω βρε λεσινγκακι! κι εγω εβλεπα μανιακα σεξ εντ δε σιτυ, αλλα μονο τον εηνταν ηθελα να παρω...
    τα κουφα παπουτσια και καπελακια ουδεποτε με ενθουσιασαν!
    εξαλλου δεν ειμαι ταπα σαν τη σαρα, δεν τα χρειαζομαι :P (κακία....)
    XA XA Εηνταν ε; Εγω παλι εκεινο ΤΟ ΠΛΑΣΜΑ που ειχε η Σαμανθα τον ηθοποιο που στο τελως τον ετζασε κι ολας.Τι αδικη που ειναι η ζωη στα σηριαλ!Πως τον ελεγαν;Τζεφ; Τι ΠΑΙΔΑΡΟΣ ΤΙ ΜΑΚΛΟΥΜΠΟΣ!!!!:thumbup::thumbup::thumbup ::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thu mbup::thumbup::thumbup:

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by lessing
    Originally posted by click
    τι να πω βρε λεσινγκακι! κι εγω εβλεπα μανιακα σεξ εντ δε σιτυ, αλλα μονο τον εηνταν ηθελα να παρω...
    τα κουφα παπουτσια και καπελακια ουδεποτε με ενθουσιασαν!
    εξαλλου δεν ειμαι ταπα σαν τη σαρα, δεν τα χρειαζομαι :P (κακία....)
    XA XA Εηνταν ε; Εγω παλι εκεινο ΤΟ ΠΛΑΣΜΑ που ειχε η Σαμανθα τον ηθοποιο που στο τελως τον ετζασε κι ολας.Τι αδικη που ειναι η ζωη στα σηριαλ!Πως τον ελεγαν;Τζεφ; Τι ΠΑΙΔΑΡΟΣ ΤΙ ΜΑΚΛΟΥΜΠΟΣ!!!!:thumbup::thumbup::thumbup ::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thu mbup::thumbup::thumbup:
    δε θυμαμαι πως διαολο λεγοταν αλλα μαμησετα και αφησετα!!!
    δεν της εκανε της κιουριας! ελεος :P

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Originally posted by click
    τι να πω βρε λεσινγκακι! κι εγω εβλεπα μανιακα σεξ εντ δε σιτυ, αλλα μονο τον εηνταν ηθελα να παρω...
    τα κουφα παπουτσια και καπελακια ουδεποτε με ενθουσιασαν!
    εξαλλου δεν ειμαι ταπα σαν τη σαρα, δεν τα χρειαζομαι :P (κακία....)
    η σαρα ειναι στραβοκανα υπερκακια:spin:

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    ειναι κομπλεξικια. εκανε ολο το σεναριο σε καθε επεισοδιο να καταληγει στο ποσο φοβερη και τρομερη ειναι.. boring....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    Originally posted by lessing
    Ελπιζω οταν ''φυγει''η εξαρτηση απο το φαγητο να μην αντικατασταθει απο την εξαρτηση ολου του ''πολιτισμενου''κοσμου:την αλογιστη καταναλωση.....
    Μη μιλησω για ρουχα.Αναρωτιεμαι γιατι;
    Εχω τη 'χαρά' να βιώνω και τις δύο εξαρτήσεις,είμαι βαθιά υπερ-καταναλωτικό όν.Από μικρή το είχα αλλά πλέον έχω ξεφύγει.Το γιατί δεν το ξέρω.
    Δεν ξέρω καν αν είναι κακό,τουλάχιστον δεν νιώθω ότι κάνω κάτι κακό.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Originally posted by alexandrita
    Originally posted by lessing
    Ελπιζω οταν ''φυγει''η εξαρτηση απο το φαγητο να μην αντικατασταθει απο την εξαρτηση ολου του ''πολιτισμενου''κοσμου:την αλογιστη καταναλωση.....
    Μη μιλησω για ρουχα.Αναρωτιεμαι γιατι;
    Εχω τη 'χαρά' να βιώνω και τις δύο εξαρτήσεις,είμαι βαθιά υπερ-καταναλωτικό όν.Από μικρή το είχα αλλά πλέον έχω ξεφύγει.Το γιατί δεν το ξέρω.
    Δεν ξέρω καν αν είναι κακό,τουλάχιστον δεν νιώθω ότι κάνω κάτι κακό.
    Καλα μην το παρουμε κι αυτο επανω μας ενα συλλογισμο εκανα γλυκεια μου.Εσυ να ψωνιζεις!!:starhit::starhit:

  11. #11
    Νομίζω πώς αυτη η υπερκατανάλωση δεν απέχει και πολύ απο τον εθισμό στο φαγητό. Σίγουρα τη μεγαλύτερη ευθύνη την έχουν οι διαφημισεις και οι εταιρίες που μας βομβαρδίζουν συνεχώς με πληροφορίες και μας δημιουργούν ψεύτικες ανάγκες.. Κακά τα ψέματα κορίτσια, εμείς οι γυναίκες κρατάμε ένα μεγάλο κομμάτι της βιομηχανίας.
    Προσωπικά νομίζω πως ελέγχω αύτην την εμμονή (γιατι όταν έχεις χρεωμένες κάρτες που δεν μπορεις να πληρωσεις και εξακολουθείς να θες να πάρεις παπούτσια 150 ευρώ ειναι εμμονη). Όμως πιστεύω πως εαν καταφέρω να αδυνατίσω, δύσκολα θα ξεκόψω απο τα ψώνια.. :/

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Αυτή η λεγόμενη,«ψεύτικη» ανάγκη,δεν είναι και τόσο ψεύτικη.Σίγουρα είναι εκτόνωση και κρύβει απο πίσω της κάλυψη κενού και τελικά, ικανοποίηση μιας πραγματικής ανάγκης.Τίποτα δε γίνεται τυχαία.Κάτι μας ωθεί στο να έχουμε αυτή την καταναλωτική συμπεριφορά.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Originally posted by Kleanthis
    Αυτή η λεγόμενη,«ψεύτικη» ανάγκη,δεν είναι και τόσο ψεύτικη.Σίγουρα είναι εκτόνωση και κρύβει απο πίσω της κάλυψη κενού και τελικά, ικανοποίηση μιας πραγματικής ανάγκης.Τίποτα δε γίνεται τυχαία.Κάτι μας ωθεί στο να έχουμε αυτή την καταναλωτική συμπεριφορά.
    Ti;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,620
    κι εγω ειμαι ακρως καταναλωτρια, καταλαβαινω οτι προκειται για καλυψη κενου αλλά ακομη δεν μπορω να εντοπισω το κενο και να το αντιμετωπισω. καμια σκεψη? καμια βοηθεια?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    Originally posted by lessing
    Originally posted by Kleanthis
    Αυτή η λεγόμενη,«ψεύτικη» ανάγκη,δεν είναι και τόσο ψεύτικη.Σίγουρα είναι εκτόνωση και κρύβει απο πίσω της κάλυψη κενού και τελικά, ικανοποίηση μιας πραγματικής ανάγκης.Τίποτα δε γίνεται τυχαία.Κάτι μας ωθεί στο να έχουμε αυτή την καταναλωτική συμπεριφορά.
    Ti;
    θα μιλησω προσωπικα...
    γιατι να στερησω απο τον εαυτο μου κατι που μου προσφερει τοση ευτυχια?οσο προσκαιρη κι αν ειναι,ειναι καλυτερα απο το καθολου.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •