Καταναλωνω αρα υπαρχω - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,557
    Παντως πριν αδυνατισω που δεν εβρισκα σχεδον τιποτα να μου κανει σε μαγαζια τυπου ζαρα κτλ,ελεγα οτι μολις χασω κιλα θα ψωνισω τα παντα!
    Τελικα,δεν εχω ψωνισει ακομη σχεδον τιποτα(μονο ενα τζιν που πλεον θελει κ αυτο στενεμα)

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by alexandrita
    Originally posted by lessing
    Originally posted by Kleanthis
    Αυτή η λεγόμενη,«ψεύτικη» ανάγκη,δεν είναι και τόσο ψεύτικη.Σίγουρα είναι εκτόνωση και κρύβει απο πίσω της κάλυψη κενού και τελικά, ικανοποίηση μιας πραγματικής ανάγκης.Τίποτα δε γίνεται τυχαία.Κάτι μας ωθεί στο να έχουμε αυτή την καταναλωτική συμπεριφορά.
    Ti;
    θα μιλησω προσωπικα...
    γιατι να στερησω απο τον εαυτο μου κατι που μου προσφερει τοση ευτυχια?οσο προσκαιρη κι αν ειναι,ειναι καλυτερα απο το καθολου.
    ελα ρε αλεξανδριτα, σιγα μην ειναι ευτυχια αυτο.
    φτηνιαρικο υποκαταστατο ειναι.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Originally posted by lessing
    Originally posted by Kleanthis
    Αυτή η λεγόμενη,«ψεύτικη» ανάγκη,δεν είναι και τόσο ψεύτικη.Σίγουρα είναι εκτόνωση και κρύβει απο πίσω της κάλυψη κενού και τελικά, ικανοποίηση μιας πραγματικής ανάγκης.Τίποτα δε γίνεται τυχαία.Κάτι μας ωθεί στο να έχουμε αυτή την καταναλωτική συμπεριφορά.
    Ti;
    Αν ήξερα να πω τι ακριβώς είναι αυτό το «τι» του καθενός θα ήμουν θεός και θα μπορούσα να μπω στη μοναδική θέση του καθενός.Γίνεται;ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

    Το «τι» μόνο αυτός που βιώνει την κατάσταση μπορει κάποια στιγμή να το εντοπίσει.Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Originally posted by Kleanthis
    Originally posted by lessing
    Originally posted by Kleanthis
    Αυτή η λεγόμενη,«ψεύτικη» ανάγκη,δεν είναι και τόσο ψεύτικη.Σίγουρα είναι εκτόνωση και κρύβει απο πίσω της κάλυψη κενού και τελικά, ικανοποίηση μιας πραγματικής ανάγκης.Τίποτα δε γίνεται τυχαία.Κάτι μας ωθεί στο να έχουμε αυτή την καταναλωτική συμπεριφορά.
    Ti;
    Αν ήξερα να πω τι ακριβώς είναι αυτό το «τι» του καθενός θα ήμουν θεός και θα μπορούσα να μπω στη μοναδική θέση του καθενός.Γίνεται;ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

    Το «τι» μόνο αυτός που βιώνει την κατάσταση μπορει κάποια στιγμή να το εντοπίσει.Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη.
    Συμφωνω αλλα μπορεις να πεις το ''τι''το δικο σου

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    Originally posted by click
    Originally posted by alexandrita
    Originally posted by lessing
    Originally posted by Kleanthis
    Αυτή η λεγόμενη,«ψεύτικη» ανάγκη,δεν είναι και τόσο ψεύτικη.Σίγουρα είναι εκτόνωση και κρύβει απο πίσω της κάλυψη κενού και τελικά, ικανοποίηση μιας πραγματικής ανάγκης.Τίποτα δε γίνεται τυχαία.Κάτι μας ωθεί στο να έχουμε αυτή την καταναλωτική συμπεριφορά.
    Ti;
    θα μιλησω προσωπικα...
    γιατι να στερησω απο τον εαυτο μου κατι που μου προσφερει τοση ευτυχια?οσο προσκαιρη κι αν ειναι,ειναι καλυτερα απο το καθολου.
    ελα ρε αλεξανδριτα, σιγα μην ειναι ευτυχια αυτο.
    φτηνιαρικο υποκαταστατο ειναι.
    Φυσικα και για καποιους δεν ειναι φτηνιαρικο υποκαταστατο,ειναι εδω,ειναι τωρα και ειναι πολυ αληθινο,οπως συμβαινει με ολους τους εθισμους.Γιατι κατα τη γνωμη μου,αυτη ειναι η παγιδα.Ο ανορεκτικος,νιωθει ευτυχισμενος τις στιγμες που βλεπει το δεικτη της ζυγαριας να κατεβαινει και οταν του λενε οι αλλοι οτι αδυνατησε,ο βουλιμικος νιωθει ευτυχισμενες στιγμες οταν καταβροχθιζει κατι που λαχταραει χωρις να παχαινει,ο υπερφαγικος παλι βρισκει ευτυχια στο φαγητο.Καπως ετσι ειναι και ο εθισμενος στο shopping ή αυτός που εχει τρέλα με τα gadgets,ο αλκοολικος,ο ναρκωμανης...Εκεινες τις στιγμες ειμαστε καλα...Το προβλημα ειναι οτι οπως προειπα ειναι εντελως προσκαιρη,διαρκει πολυ λιγο και στις περισσοτερες περιπτωσεις τα προβληματα που δημιουργουνται μετα ειναι ανεπανορθωτα,τοσο πολυ μαλιστα που τελικα δεν αξιζει.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •