περιοδος!!!!!!!!!!!!!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    142

    περιοδος!!!!!!!!!!!!!!!!

    εχετε προβλημα με την περιοδο σας?
    αν ναι τι ακριβωσ κ τι κανετε γι αυτο?
    εμενα δεν μου δινει η γιατροσ καθολου φαρμακα γιατι λεει οτι το προβλημα μου ξεκιναει απο την υποφυση!! αν κ εχω αρκετο καιρο χωρισ περιοδο..
    εχει καμια προβλημα με την υποφυση??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Kalhspera!! egw eixa enan sta8erotato kyklo 28 hmerwn, pote den eixa oute mia mera ka8usterhsh, ton Iounio pou mas perase ekana mia e3antlhtikh diaita, an k to baros mou htan kanoniko, 53 kila kai ypsos 1.65, exasa arketa kila apo th diaita kai h periodos afanth.. To Septembrh 3ekinhsa pali na trww kanonika opws k prin.. Eida ligo aima periodou pou telika dn htan kanonikh periodos.. Kto asxhmo einai oti h gunaikologos den mou dinei xapia.. Epimenei na perimenw k otan ftasw se kanoniko baros pisteuei pws 8a epanel8ei.. Esu eixe spanta problhma me thn periodo h 3afnika kophke?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    142
    τον μαιο 2009 μεχρι απριλιο 2010 αντε να μ ηρθε 4 φορεσ αλλα πολυ ελαχιστα εως καθολου. κ απο τοτε τπτ!!!!!!!!!!!!!!!
    πιο πριν δεν ειχα κανενα προβλιμα ουτε πονουσ!! ωσκ λογς προταθλητισμου ειχα χαμηλο λιπος κ μετα που εχασα απο μ******κια μ πολλα κιλα τα γ*****α τελιως!!!
    ποσα κιλα εχασες?
    κ ποσα κιλα εχεισ παρει απο τοτε που τρως νορμαλ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Kalhmera! hmoyn 53 kila k otan eftasa 46 kila stamathsa na zugizomai alla pisteuw 10 kila eixa xasei, twra eimai sta 52 kila peripou, as elpisoume na er8ei kapoia stigmh..esu posa exases?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    kαι το ασχημο είναι ότι αφού είχα xασει καποια κιλά ολοι μου έλεγαν ότι έχω αδυνατίσει πολύ k θα πρέπει να φαω εγώ δεν ακουγα κανέναν, συνεχιζα να ταλαιπωρώ τον οργανισμό μου ... Σε λιγο καιρό θα αρραβωνιαστουμε με το φιλο μου και δεν ξέρει κανεις για το προβλημα αυτό... ότι από το ξερό μου το κεφαλι τα παθαίνω αυτά, χωρίς την περίοδο νιωθω μισή... δεν νιώθω γυναίκα....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    συμπασχω κοριτσια,εδω και χρονια.κι εγω ετσι την πατησα σαν χαζη.
    αλλα μου συμβαινει το εξης και θα θελα να ξερω αν το εχετε παρατηρησει κι εσεις....
    καθε μηνα,μα καθε μηνα εχω ολα τα συμπτωματα που ειχα και στο παρελθον πριν αδιαθετησω... πρηξιμο στην κοιλια-στηθος,πονος στην κοιλια,λιγουρες και κακη διαθεση.και καθε φορα λεω τωρα θα αδιαθετησω αλλα δεν μου γινεται η χαρη.
    εμενα και ο γυναικολογος αλλα και ο ψυχιατρος μου ειπε να μην παρω φαρμακα.ο γυναικολογος δε μου ειπε κατι για κιλα ο ψυχιατρος ηταν κατηγορηματικος.αν δεν παρω βαρος περιοδο δεν προκειται να δω και ανεφερε οτι αν συνεχιστει αυτη η κατασταση θα αποκτησω και προβληματα αστεοπενιας και οστεοπορωσης....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Καλημέρα Αλεξανδρίτσα και καλή χρονιά να εχουμε.. Το ίδιο παρατηρώ και εγώ καθε μήνα ειναι σαν να περιμένουμε περίοδο και κατι το εμποδίζει και δεν ερχεται.. Γενικά δεν τρωω γλυκά παρα μόνο την πρωτη μερα τησ περιοδου και τωρα που εχω αμηνοροια συμβαινει ακριβως το ιδιο.. Το μόνο ευχαριστο που βλέπω τελευταια ειναι οτι ο μεταβολισμός μου επανήλθε κανονικά.. Την περίδο ακόμα την ψάχνω!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    142
    μου το ειπε ο ενδοκρινολογος οτι παρολο που δεν εχει περιοδο καποια, τα συμπτωματα τα εχει σχεδον κανονικα! εγω ποτε δεν ειχα κατι το ιδιετερο οποτε δεν μ κανει αισθηση!!
    κ γω μιση γυναικα νιωθω..ουτε ορεξη για σεξ εχω..ουτε για σχεση.. ειναι μεγαλο προβλημα.....
    magdalena μ εγω αρχισα να εχω αραιη περιοδο απο τα 59-60 κιλα λογω ανχουσ πιστευω κ υπερπροπονησης.. κ καλα μ βγαλαν οτι ειχα πολυκυστικες αλλα τελικα δεν εχω...μετα απο μαλα**α μ εφτασα μεχρι 46 κιλα αν οχι κανα κιλο λιγοτερο εεεε πως να μ ερθει????!!!! τωρα ειμαι 50-51 ζορικα!!
    κ τι θα κανεις με το θεμα της γονιμοτητας?ο δικος σ τι λεει?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    εμενα ο τελευταιος μου κυκλος ηταν 29 ημερων, την τελευταια φορα που ειχα κανονικη περιοδο.. μετα κοπηκε μαχαίρι, οπως λένε! μετα απο 90 ημερες ακριβως είδα αυτο που λένε μια ψευτικη περίοδο, λιγο αίμα δλδ που κρατησε 5 μερες οσες ακριβως κραταει κ η περιοδος, εγω που ειμαι λογοδοσμένη και θα αρραβωνιατω σε λίγο καιρό? μη νομίζεις οτι εχω και διάθεση.. πλεον για τίποτα!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Οσο για το θεμα της γονιμότητας, για την ωρα μου πρότεινε μια υγιεινή διατροφή, δλδ να τρέφομια σωστα.. Επιμένει πως ο κύκλος θα επανέλθει από μονος του, για να δούμε λοιπόν

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    142
    ρωτησες μηπως εχεις προβλημα με την υποφυση?
    ποσουσ μηνεσ δλδ εισαι χωρις?
    ρε συ εγω παω στον 1 χρονο σε λιγο χωρις καθολου κ πιο πριν μ ειχε ερθει 3 φορεσ ελαχιστα μεσα σε εναν χρονο..
    εγω ειμαι χειροτερα!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Δεν εχω ρωτήσει να σου πώ την αλήθεια αλλά θα πάω σε κάποιον άλλο γυναικολόγο που γνωρίζει η ξαδέρφη μου, της μίλησα χθες για το προβλημά μου.
    Οι τελευταιες περιοδοι μου ηταν οι εξής:
    17/03
    16/04
    15/05
    14/06
    Από τον Ιουνιο μέχρι της 13/09 δεν είχα δει ουτε μια σταγόνα, Στης 13/09 είδα αίμα που δεν συνοδευόταν με πόνο, δεν ηταν κανονική περίοδος, Μπήκα στον τεταρτο μήνα χωρις περίοδο.. κοντευω να σκάσω από τη στεναχωρια μου.. Εσενα ο γυναικόλόγος τι σου έχει πει?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    142
    ο γυναικολογος με εστειλε σε ενδοκρινολογο
    ειπε οτι εχω προβλημα με υποφυση λογω χαμιλου ποσοστου λιπουσ κ λογω το οτι περασα καιρο με υποσιτισμο.. μ εδωσε περιθοριο 3 μηνεσ να ερθει κανονικα κ αν οχι θα παρω φαρμακα........

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Λογική μου ακούγεται σαν διάγνωση από τον ενδοκρινολόγο αλλά ένα είναι παρήγορο ότι υπάρχει θεραπεία και είναι κάτι που μπορεί να ξεπεραστεί.. Μάλλον και εγώ το ίδιο πρέπει να έχω. Κάποια στιγμή πιστευω να επανέλθει δεν μπορεί για πάντα να υπάρχει αμηνόροια..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    Καλημέρα και από μένα. Αχ περίοδος. Η μεγάλη μου πληγή. Εγώ πρέπει να μαι από τους βετεράνους καθώς τον επόμενο μήνα συμπληρώνω τρία χρόνια χωρίς περίοδο!!!!!!
    Καμιά φορά χάνω τις ελπίδες μου. Νομίζω ότι δε θα ξανάρθει ποτέ και θυμώνω με τον ευατό μου έτσι όπως τα κατάφερα. Το γελοίο βέβαια της υπόθεσης είναι ότι εγώ την περίοδο δεν την έχασα από την ανορεξία που υπέφερα για κανά χρόνο αλλά την έχασα σχεδόν στα 60 κιλά έχοντας όμως χάσει προηγουμένως 40 γιατί στο παρελθόν υπήρξα παχύσαρκη.
    Αλλο κακό με μένα είναι ότι είμαι και ελλειποβαρής ακόμα και από οτι μου λένε και αυτός είναι ενας σημαντικός παράγοντας απουσίας της περιόδου αρα πρέπει να προσπαθώ διπλά και να ανεβάσω και άλλο το βάρος και να αυξήσω και το λίπος μου.
    Φρίντομ συγχώρα με αν ρωτάω μπουρδα αλλά επειδή αναφερθηκες στο θέμα χαμηλού λίπους μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις τι είναι η υπόφυση? Δε μου έχει αναφέρει εμένα ο γυναικολόγος μου κάτι σχετικό. Επίσης κάνεις κάτι ιδιαιτερο για άυξηση λίπους;
    Ως προς το θέμα γονιμότητας επίσης είμαι να σκάσω. Με πιάνουν ώρες ώρες μαύρες σκέψεις ότι δε θα κάνω ποτέ παιδιά και τρελαίνομαι. Εσάς οι γιατροί σας σας έχουν πει κάτι σχετικό;

    καθε μηνα,μα καθε μηνα εχω ολα τα συμπτωματα που ειχα και στο παρελθον πριν αδιαθετησω... πρηξιμο στην κοιλια-στηθος,πονος στην κοιλια,λιγουρες και κακη διαθεση.και καθε φορα λεω τωρα θα αδιαθετησω αλλα δεν μου γινεται η χαρη.

    Και νόμιζα ήμουν η μόνη. Φιλενάδα μια από τα ίδια. Είναι κάποιες μέρες του μήνα που έχω ακριβώς όλα αυτά τα συμπτώματα. Μέχρι και σπυράκια στη μούρη. Να τώρα εδώ και μία βδομάδα έχω ένα απίστευτο φούσκωμα και ένα σωρό νεύρα και λιγούρες.
    Πριν τις γιορτές μάλιστα θα ορκιζόμουν ότι είδα και μια σταλιά αίμα αλλά σιγά τα αυγά. Too good to be true.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •