Καλησπέρα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    114

    Καλησπέρα

    Καλησπέρα με λένε Κατερίνα και βρήκα το site αυτό κατά τύχη ψάχνοντας τις θερμίδες για ένα φαγητό (είμαι εδώ και διαβάζω κάνα δίωρο και έχω ξεχάσει ποιο φαγητό ήταν).

    Με τα παραπανίσια μου κιλά παλεύω περίπου 10 χρόνια.

    Στην αρχή ήταν απλά 2-3 κιλά, μετά έγιναν 5-6, μετά έγιναν 8 και έφτασαν τα 10 πρίν λίγο καιρό.

    Καταλαβαίνω ότι δεν είναι πολλά τα κιλά ειδικά όταν είδα μέλη που έχουν χάσει 50 κιλά.

    Για μένα τα κιλά στα οποία θεωρώ ότι είμαι καλά είναι τα 54-55 (1,61 ύψος).

    Μεγάλωσα ως ένα αδύνατο παιδάκι, τρομερά ενεργητικό μέχρι το Λύκειο. Εκεί πήρα τα πρώτα μου κιλά και από 49 πήγα 53. Τελειώνοντας το λύκειο ξεκίνησε η φοιτητική ζωή και τα κιλά πήγαν 57. Και πάλι όμως θεωρώ ήμουν σχετικά καλά με το σώμα μου. Αδύνατη δεν ήμουν αλλά δεν περίσσευαν τόσα πολλά όπως τώρα.

    Το κακό ξεκίνησε εν μέρη από "δίαιτες-αστραπή", ήθελα πχ. να χάσω 4 κιλά μέσα σε 1 -2 εβδομάδες ΤΟ ΠΟΛΥ, γιατί είχα να πάω κάπου και ήθελα να φαίνομαι ΚΟΥΚΛΑΡΑ (μέσα στα υπέρστενα ρούχα), ξεκινούσα λοιπόν ότι χαζοδίαιτα διάβασα, άκουσα με αποτέλεσμα να χάσω μεν τα κιλά αλλά σε διάστημα περίπου 3 μηνών να τα έχω ξαναπάρει πίσω + μερικά ακόμα, αποτέλεσμα οι δίαιτες αυτές να ξαναρχίζουν ξανά. Κάποια στιγμή έκανα την δίαιτα του Ατκινς όταν πλέον τα κιλά που ήθελα να χάσω ήταν παραπάνω από 5, συγκεκριμένα την έκανα μαζί με την κολλητή μου, τα κιλά όντως τα έχασα σε λιγότερο από 3 εβδομάδες μόνο που με "ξαναβρήκαν" και έφεραν και παρέα αλλά 3, (σημειωτέον ότι η αδερφή μου που είναι γιατρός με είχε ενημερώσει για τα πάντα που επιφυλάσσει μια τέτοια δίαιτα απουσία υδατανθράκων αλλά και πάλι συνέχισα).

    3 χρόνια τώρα δεν φοράω μπικίνι στην παραλία, και με ενοχλεί διότι μένω 10 μέτρα από την θάλασσα και κάθε φορά που βλέπω μια κοπελίτσα με όμορφο σώμα ζηλεύω και σκέφτομαι έτσι ήμουν και εγώ κάποτε.

    Το όριο το ξεπέρασα το 2010, τον Ιούνιο έκοψα το κάπνισμα (δεν το έχω μετανιώσει ούτε στιγμή), και παρόλο που νόμισα ότι οκ την γλύτωσα δεν πήρα κιλά δυστυχώς δεν υπολόγισα ότι τα καλοκαίρια πάντα έχανα 2-3 κιλά τα οποία μέσα στον χειμώνα τα ξανα έπαιρνα. Αποτέλεσμα τον Δεκέμβρη να χτυπήσει η ζυγαριά τα 64 και ο δείκτης για πρώτη φορά να χαροπαλεύει στα όρια του φυσιολογικού βάρους.

    Κάπου εκεί "ξύπνησα" και είπα ότι δεν είναι δυνατόν στα 28 μου να μην χαίρομαι το σώμα μου.

    Εδώ και 10 μέρες έχω ξεκινήσει δίαιτα, από 28/12/2010.
    Αυτή την φορά δεν έχω αποκλείσει ΚΑΜΙΑ ομάδα τροφών (ούτε τα γλυκά) απλώς μετράω τις θερμίδες και προσέχω.

    Τα καλά έως ώρας:
    1. Συνειδητοποιήσα πόσες θερμίδες έχει ένα σουβλάκι με πίτα από όλα, μία καρμπονάρα, μια πάστα κλπ.

    2. Κατάλαβα ότι όταν χάσω τα κιλά, για να τρώω "σχετικά" με άνεση χωρίς να λογαριάζω τα πάντα πρέπει να συνεχίσω να ασκούμαι για να ανέβει ο μεταβολισμός μου.

    3. Έχω πάρει τα πάνω μου ψυχολογικά παρόλο που ΔΕΝ έχω ζυγιστεί ακόμα, διότι μετά από καιρό κοιτώντας προς τα κάτω βλέπω μόνο τα βυ#$%α μου και ΌΧΙ την κοιλιά μου.

    4. Παρόλο που μέσα σε αυτές τις 10 μέρες ξέφυγα θερμιδικά 2 μέρες (κατανάλωσα 2000kcal) δεν το έβαλα κάτω και συνέχισα κανονικά την δίαιτα.

    5. Ελπίζω ότι βρήκα ένα "πρόγραμμα" για μένα διότι δεν μπορούσα να ακουλουθήσω πρόγραμμα, καταρχήν όταν πεινάω πρέπει να φάω κάτι, ας έχω φάει και πρίν μισή ώρα, το να ξεγελάσω την πείνα μου ΔΕΝ έχει πιάσει ποτέ σε μένα, πρέπει να φάω μέχρι να χορτάσω ας είναι ένα μπώλ μαρούλι σκέτο (μου αρέσει πολύ το μαρούλι) αλλά πρέπει να φάω αλλιώς σε 2 ώρες πχ που θα έχει έρθει η ώρα του επόμενου γεύματος αντί για 1 γιαούρτι θα φάω ΚΑΙ το γιαούρτι, ΚΑΙ ενα κομμάτι γλυκό αν έχω, ΚΑΙ μπορεί να παραγγείλω και απέξω.
    Ακολουθώντας το παραπάνω παρατήρησα ότι χωρίς να το επιδιώκω χόρταινα στο επόμενο γεύμα με λιγότερη ποσότητα οπότε θερμιδικά ήμουν στα επιτρεπόμενα.
    (έκοψα τον nescafe διότι μου άρεσε μόνο γλυκός και με γάλα, πλέον πίνω ελληνικό με μισή κουτ. ζάχαρη και έχω γλυτώσει από πονοκεφάλους και στομαχόπονους.)

    Τα κακά:

    Ακόμα κανένα. :smilegrin:


    Από γυμναστική κάνω γιόγκα για χοντρούς στο σπίτι (πολύ ιδρώτας) κυρίως όποτε έχω όρεξη, αλλιώς προσπαθώ να κινούμαι λίγο πιο πολύ από τι συνήθως, καθαρίζω το σπίτι κλπ..

    Προσέχω να τρώω γύρω στις 1100-1200 θερμίδες την ημέρα. Αυτό από μόνο του ήταν αρκετό για μένα να συνειδητοποιήσω τι μπορώ να φάω για να χορτάσω και να μην λυσσάξω της πείνας και επίσης να αντικαταστήσω κάποια τρόφιμα με άλλα λιγότερης θερμιδικής αξίας.
    Γλυκά δεν μπορώ να πώ ότι τρώω αλλά τουλάχιστον δοκιμάζω και αυτό μου αρκεί για να μου κόψει την λιγούρα (κάπου διάβασα ότι η γλύκα είναι στις πρώτες δαγκωνιές, πόσο δίκιο είχε!), το 1/5 ενός μελομακάρονου μου αρκεί όταν θέλω να φάω κάτι γλυκό.

    Πατάτες δεν έχω φάει ακόμα γιατί ανησυχώ ότι θα φάω τις θερμίδες που μπορώ και δεν θα με χορτάσουν.

    Θα ήθελα την βοήθεια σας στο να βρώ έναν καλό θερμιδομετρητή διότι είδα ότι πολλοί έχουν διαφορά σε τροφές και μάλιστα μεγάλες, ανεφέρω π.χ. ότι η χοιρινή ψητή μπριζόλα σε έναν γράφει 350 και σε άλλον 250, μιλάμε πάντα για άπαχο κρέας.

    Επίσης όταν γράφει μερίδα τι εννοεί? Ο ένας λέει μερίδα οτι ενοοεί μερίδα εστιατορίου, ο άλλος μερίδα λέει ένα φλυτζάνι αλλά γράφουν ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ θερμίδες, ο αλλός μερίδα λέει χ γραμμάρια αλλά πχ όταν το φαί είναι μακαρόνια με κιμά και τυρί, ο κιμάς πόσος να είναι? Μιλάει για βουτυρωμένα ή αβουτύρωτα μακαρόνια? (Αυτό ήταν ένα απλό παράδειγμα προσωπικά δεν μου αρέσει το βούτυρο).

    Επίσης οι θερμίδες και τα λιπαρά που αναγράφονται στις τροφές ισχύουν? Διότι μου φαίνεται λίγο απίστευτο μια κουταλιά της σούπας μαγιονέζα light να έχει 11 kcal.

    Όπως καταλάβατε ψάχνω για έναν γενικό μπούσουλα.


    Καλώς σας βρήκα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    127
    Καλως ηρθες Silk. Καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου! Και εγω σαν και εσενα το παλευω. Προσπαθω να τρωω κυριως υγιεινες τροφες, απο ολα οσο μπορω, με λιγες θερμιδες και πλεον μαγειρευω πολυ διαφορετικα.
    Η αληθεια ειναι οτι και εγω με τις θερμιδες εχω ενα θεμα.... πολλα πολλες φορες με μπερδευουν και εμενα. Εχω ενα θερμιδομετρητη παντα στην τσαντα μου απο αυτους τους μικρους μονο και μονο για εχω ενα μπουσουλα αν ειμαι εξω πχ και θελω κατι απο ενα φουρνο τυροπιτα κλπ. Μια ιδεα παιρνω και ας μην ειναι ισως απολυτα σωστος. Στο σπιτι εχω παρει ενα που λεγεται θερμιδομετρητης του ελληνικου super-market και μπορω να πω οτι σε ενα 90% με καλυπτει. Πολλες φορες το ψαχνω και ιντερνετικα.
    Αυτα που αναγραφονται σε συσκευασιες εγω τα πιστευω, σκεψου οτι απευθυνονται οχι μονο σε καποιον που κανει διαιτα αλλα και σε καποιον που μπορει να εχει ενα προβλημα υγειας πχ διαβητικος, δεν τους παιρνει να λενε ψεματα, ισα ισα για μενα μακαρι να ειχαν ολα τα προιντα ενδειξεις. Νομιζω οτι η extra light μαγιονεζα εχει 11 θερμιδες η κουταλια, η γευση της δεν εχει καμια σχεση με την light ποσο μαλλον με την κανονικη!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    268
    Καλωσόρισες!

    δες αυτό
    www.nutritiondata.com είναι στα αγγλικά αλλά με ένα οnline λεξικό για ορισμένα τρόφιμα που δυσκολεύεσαι θα σαι μια χαρά! επιλέγεις τα γραμμάρια, μαγειρεμένης ή ωμής τροφής και είσαι κομπλέ

    χαίρομαι πολύ με τα 'καλά ως τώρα' γιατί είναι και τα πιο βασικά πράγματα που θα πρέπει να συνεχίσεις να κάνεις για να πετύχεις το στόχο σου.

    θα σε βοηθήσει λίγο περπάτημα, 20-30 λεπτά τη μέρα είναι αρκετά.

    οι δίαιτες αστραπή είναι ό,τι χειρότερο... πέρασα από το λούκι αυτό και σπατάλησα 3 και 4 χρόνια με δίαιτες εχπρες χωρίς καποια αξιόλογη διαφορά στα κιλα μου αφού η στέρηση με οδηγούσε στην υπερφαγία, ενώ αν ξεκινούσα από την αρχή μια ισορροπημένη διατροφή θα τα έχανα στο ένα τέταρτο του χρόνου αυτού. Τέλοσπάντων.

    Καλή συνέχεια:bisou:

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •