σχέση μάνας κόρης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    1

    σχέση μάνας κόρης

    αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα με τη μητέρα μου..τσακωνόμαστε συνέχεια μέχρι και για το πιο μικρό πράγμα.η κατάσταση έχει ξεφύγει από τα χέρια μου.δεν μπορώ πλέον να καταλάβω αν φταίω εγω ή εκείνη αλλά λαι να το βρω δεν έχει νόημα.αν φταίω εγώ θέλω να το αλλάξω και ειλικρινά προσπαθώ αλλά εκείνη καθόλου.ειλικρινά την κατηγόρώ και νιώθω τύψεις.τι να κανω??

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    4
    Προσπάθησε να συζητήσεις το πρόβλημα με την μητέρα σου σε κατάλληλη στιγμή και περιβάλλον. Πες της τις σκέψεις σου πάνω στο θέμα ξεκαθαρα και σταράτα, αλλά ήρεμα. Σίγουρα και αυτή επιβαρύνεται από τους καυγάδες. Το πρώτο βήμα είναι λοιπόν να το συζητήσετε, και πολύ πιθανό να δουλέψει αυτό.

    Αν το πρόβλημα συνεχίζει με τρόπο που να επιβαρύνει σοβαρά τη ζωή σου, ίσως είναι καλό να απευθυνθείς σε σύμβουλο/ψυχολόγο μαζί με την μητέρα σου. Αλλά πάντα το καλύτερο θα ήταν να γίνει αυτό από κοινού. Προσωπικά επιμένω μέχρι τέλους στην ήρεμη επικοινωνία και την ειλικρίνεια χωρίς εμπάθεια, όσο μπορώ (καμμιά φορά χάνω και εγώ τον έλεγχο), όσο μεγάλη υπομονή και αν απαιτήσει αυτό.

    α

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    32
    Νομίζω, ότι θα έπρεπε να μας πεις λίγες λεπτομέρειες παραπάνω. Π.χ. πόσο χρονών είσαι, αν δουλεύεις, αν ή μητέρα σου δουλεύει, αν είσαι παντρεμένη, αν μένετε μαζί κλπ.
    Δηλαδή, είναι πολύ λογικό να τσακώνονται δύο συγγενείς του ίδιου φύλου, ας μην ξεχνάμε ότι πολύ συχνά ξεσπάμε στον πιο κοντινό μας άνθρωπο που ξέρουμε ότι θα μας συγχωρέσει, αλλά, αν θες περαιτέρω συμβουλές, καλύτερα ανάλυσέ μας λίγο περισσότερο τις καταστάσεις και τις διαφωνίες!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2004
    Location
    Εκτός τόπου αναπαύσεως
    Posts
    142
    Βασιλική δεν είσαι η μοναδικά που αντιμετωπίζει τέτοιο πρόβλημα.

    Πες μας αν θες από ποια ηλικία άρχισαν να συμβαίνουν αυτά με τη μητέρα σου και πόσο χρονών είναι τώρα.

    Υπάρχει άλλο μέλος στην οικογένειά σου (πατέρας-αδελφή-αδελφός) και αν υπάρχει τι θέση παίρνουν στο \"πρόβλημά σας\".

    Από πρώτο χέρι… ξέρω δυο περιπτώσεις… η μια της πρώτης μου εξαδέλφης, οποία σταμάτησε με το θάνατο της θεία μου, αλλά εξακολουθεί με τον αδελφό της και άλλους……(η μόρφωση και το επίπεδο όλων αυτών είναι πολύ υψηλό)… και της συζύγου μου η οποία από μικρό κοριτσάκι είναι στην ίδια κατάσταση….μέχρι που πριν το γάμο μας να έχει επισκεφτεί ειδικούς θεραπευτές γι αυτό το πρόβλημα.

    Η κατάσταση η ίδια και η μητέρα της αρνείται να επισκεφτεί ειδικό θεραπευτή παρά το ότι της το έχει πει ο γιος της, τον οποίον βλέπει σαν άγγελο και εγώ που της τα λέω έξω απ τα δόντια γιατί μπλέκεται στα του οίκου μου και συνεχίζει να τρώγεται για το παραμικρό με την συζυγό….(στο multiforums.gr έχω ανοίξει θέμα για τις κακές πεθερές)..

    Συμβουλή αν δεν έχεις επισκεφτεί ειδικό θεραπευτή, κάνε το όσο πιο γρήγορα μπορείς… εκείνος θα σου πει τι πρέπει να κάνεις και ίσως χρειαστεί κάποιος τρίτος να πει στη μητέρα σου να κάνει και εκείνη το ίδιο….

    Επανέρχομαι στο θέμα της πρώτης μου εξαδέλφης, σε κάποια φάση γεγονότων του παρελθόντος της είπα ….καλά Μπουλίτσα μου \"το αίμα νερό δεν γίνεται\"……

    Και πήρα την φοβερή απάντηση \"και όμως γίνεται\"…….

    Δεν έχω τίποτε άλλο να προσθέσω Βασιλική και ....γράμματα γνωρίζω….;)
    ;);)
    Εύχομαι μόνο να γίνει κάποιο θαύμα απ όπου και αν προέρχεται και να γίνουν οι σχέσεις σας άριστες όπως θα έπρεπε να είναι………
    Βάλτε ένα χαμόγελο στο πρόσωπό σας, είναι τόσο όμορφο να είστε χαρούμενοι..

    Άβυσσος η ψυχή του διαδικτύου...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •