neo melos palio provlhma
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    7

    neo melos palio provlhma

    geia sas.molis phra thn apofash na ekmhsthreutw kapou k th dikh mou istoria afou exw diavasei prwta tis dikes sas!den eimai kala!katastrefw th zwh mou!edw k 4 xronia eimai boulimikh.den kserw k den thimamai poios htan o logos pouarxisa na to kanw ayto ston eayto mou.exw sxesh me ena agori edw k 5 xronia,me gnwrise enw hmoun akomh xontrh(eimai 19 xronwn twra) oi sxeseis mou me thn oikogeneia m einai arketa kales....ayto pou nomizw oti ftaiei htan oi antimetwpish twn upoloipwn me misousa!!!!!ekriva to swma mou se antrika rouxa megalou megethous.den hmoun polu xontrh 70 kila kata meso oro alla zhleua ta koritsia ths hlikias mou....prospathisa na xasw kila me diatrofh k gumnastikh alla tipota....ola stathera k h prospatheia xarami...etsi meta apo ena glenti apofasisa oti eprepe oti eixa faei na mhn uparxei mesa mou.....k etsi apo tote o sxedon kathimerinos emetos uparxei sth zwh k panw apo 1 fora thn hmera...arxika gia na apovalw oti eprepe na trww mprosta stous upoloipous..k vevaia me to fovo mhpws me katalavei kaneis...edw k ena xrono exw parei apofash na to stamathsw alla de thelw na parw kila....de tha to anteksw na zhsw ksana opws tote....oxi oti twra eimai kalutera vevaia alla den mporw na ta kataferw...stamataw gia mia evdomada na trww kanonika san anthrwpos k vazw 2 kila!!!k meta ante pali apo thn arxh.den kserw ti na kanw?na apeuthinw kapou?k an nai pou?ti eidikoi tha me voithisoun!!!de thelw na milhsw omws se kanenan gia kati tetoio oute se oikogeneia oute sto agori m!to kalo einai oti spoudazw k oti eimai makrua tous tha mporesw na arxisw therapia krufa!!!VOITHISTE ME

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    130
    Καλώς όρισες Mίνα.....Μόνο και μόνο η έγγραφη σου εδώ και η απόφαση να πείς το προβλημά σου αποτελει βημα ......... Εκανα εμετους 10 χρονια και τους σταματησα μολις γραφτηκα στο φορουμ....οσο αφορα τα κιλα παρατηρησα οτι το πρωτο διαστημα εκανα υπερφαγικα χωρις να κανω εμετο περιπου 2 φορες την εβδομαδα, την επομενη μερα εκανα κατι σαν αποτοξινωση........Τον τελευταιο καιρο ελεγχω την διατροφη μου αυστηρα μπορω να πω και εχω χασει 2 κιλα που με την βουλιμια δεν μπορουσα με τιποτα...οπότε μην εχεις αγχος για το βαρος σου αν ξεκολλησεις απο τους εμετους τα αλλα θα ριθμιστουν...θα μπορουσες να συμβουλευτεις ενα διατροφολογο υπαρχουν διατροφολογοι που ειναι εξειδικευμενοι σε τετοιου ειδους διαταραχες..η αν θελεις ψυχολογο...αφου το εχεις παρει αποφαση ειναι μεγαλο πλεονεκτημα...μπορει να σε βοηθησει επισης και η καταγραφη των τροφων που καταναλλωνεις και των συναισθηματων σου.....ευχομαι καλη αρχη και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.....

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    7
    se euxaristw paaara polu!!twra esu exeis therapeftei teleiws???twra h alhtheia einai oti eimai se mia periodo pou exw stamathsei tous emetous k trww polu ligo ennoeitai oute logos gia gluka,prwino gala me dhmhtriaka to masshmeriano th mish merida apo to fai ths lesxhs giati den prolavainw na gurisw spiti k to vradu mia salata h giaourtaki me meli h frouta k kana kafe sketo endiamesa alla k pali!!!!vlepw ta kila m na anevainoun!!!fovamai oti tha ksanakilisw!!!....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    130
    Προσπαθώ και εγώ... ακόμη βεβαια τρώω φρίκες με το φαγητό ας πούμε σήμερα έκανα κατάχρηση στην σοκολάτα αλλά προσπαθώ να μην ξεφύγω κι άλλο όσο αφορά στους εμετούς δεν θέλω με τίποτα να ξανακατρακυλησω......μια χαρα μου ακουγονται αυτα που τρως αν ακολουθησεις αυτο το πρόγραμμα θα χασεις σιγουρα...μπορείς και 2,3 φορες το μήνα να τρώς ο,τι θες για να μην σε πιασει βουλιμια λόγω στερησης....ισως ο οργανισμος σου χρειαζεται λιγο χρονο και θα χασεις........πιστη θελει δυναμη και ολα θα πανε καλα μην αφησεις τιποτα να σε απογοητευσει..παρατηρησα οτι αγαπαω ολο και πιο πολυ τον εαυτο μου απ οταν σταματησα τους εμετους με τα προβληματα μου τις ατελειες μου και ολα τα κακα μου...............

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    7
    μπραβο σου...μακαρι να εχω τη δυναμη σου να τα καταφερω κ εγω γιατι ειμαι σε πολυ χαλια ψυχολογικη κατασταση κ αυτο ειναι η αποκορυφωση για να μην αγαπαω τον εαυτο μου...η αληθεια ειναι οτι το προσπαθω αν κ νοιωθω οτι βαριστομαχιαζω με λιγη ποσοτητα φαγητου κ μετα εχω καουρες καποιες φορες...λεω να το προσπαθησω μονη μ για αρχη κ αν δω οτι δεν τα καταφερνω εχω μαθει οτι υπαρχει ενας καλος διαιτολογος ειδικευμενος σε τετοια θεματα στην περιοχη μ αλλα ειναι οτι θελω να το κρατησω κρυφο κ γι αυτο δεν εχω κανει κατι μεχρι τωρα....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    130
    καλημερα ......ποσες μερες δεν κανεις εμετο?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    197
    γεια σας, ειμαι 19 χρονων και υποφερω απο ατελειωτες κρισεις υπερφαγιας, ειμαι 68 κιλά και μισω το σωμα μου, απο τοτε που με θυμαμαι παντα ξεκιναω διαιτα χανω 2 κιλα και μετα αρπαζω ενα βαζο μελι και ενα ψωμι και τα εξαφανιζω.......δυστιχως τον τελευταιο καιρο τα πραγματα χειροτερεψαν.μαλιστα πριν απο 2 εβδομαδες ειχα κανει τοσα απανοτα βουλιμικα (χωρις εμετο, γιατι δεν μπορω να κανω.....δεν τα εχω καταφερει μεχρι στιγμης) που χαλασε το στομαχι μου και για κανα 2-3 μερες δεν μπορουσε να δεχτει τιποτα και ειχα γευση στο στομα σαν κλουβιο αυγο( δεν ξερω αν κανεισ το εχει περασει ποτε). αν και εχω ανθρωπους που νοιαζονται, κανεις δεν με στιριζει ψυχολογικα. οι γονεις μου με κανουν σκουπιδι, ο πατερας μου συνεχεια με κοροϊδευει για το βαρος μου και με συγκρινει με την αδελφη μου που ειναι χορευτρια και ''φτερο στον ανεμο'' κυριολεκτικα , η μητερα μου απο την αλλη μεχρι και που τελειωσα το σχολειο εφερνε συνεχεια διαιτεσ στο σπιτι ( αντι να με παει σε εναν σωστο διατροφολογο, μου ελεγε να κανω αυτες με τις 600-700 θερμιδες...εγω προσπαθουσα αλλα μετα απο την πρωτη εβδομαδα κυλουσα και επερνα κριφα φαγητο κυριως γλυκα στο δωματιο για να μην με δει) επισεις απο τοτε που την θυμαμαι μου αγοραζε κοντες και στενες μπλουζες και κατι παντελονια μεχρι το στηθος λεσ και ζουμε στο 70', ακομα τετοια ρουχα εχω και λογο μικρου χαρτζιλικιου δεν μπορω να κανω μεγαλες αλλαγες στην γκαρνταρομπα .......μπορει κανεις να φανταστει πως νιωθω μεσα σε αυτα τα στενα πραγματα; και οσο παχαινω βεβαια τοσο στενευουν.....λογικο. εχω βεβαια και το αγορι μου που αν και του αρεσει η προσωπικοτητα μου παντα κανει σχολια για τα παχακια μου την κοιλια μου τα μπρατσα μου τα μαγουλα μου.......η κορυφωση ηταν περσυ που μια περιοδο για λογους ψυχολογικουσ το ειχα ριξει στο φαι με αποτελεσμα να φτασω τα 73 κιλα, μου το ειπε κατα μουτρα οτι εχω γινει σαν(.....) ακομα απορω πως δεν τον χωρισα τοτε.....μετα καταφερα να αδυνατισω, μετα ξαναεβαλα και καταλαβαινετε φαυλος κυκλος......εχω βαρεθει την ζωη μου πια, δεν ευχαριστιεμαι τιποτα και νιωθω τελιως αχρηστη. ουτε με την σχολη τα παω καλα ουτε αδυνατιζω ουτε τρωω σωστα ουτε γυμναζομαι και ολο υπερφαγια και καταθλιψη.
    ανακαλυψα το φορουμ εντελως τυχαια και ειπα για μια φορα και εγω να προσπαθησω να πω αυτα που με κρατανε πισω απο το να χαρω την ζωη μου :sniff:

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    206
    γεια σου lost kitten να σου πω οτι το θεμα δεν ειναι τι πιστευουν οι αλλοι αλλα εσυ...
    σε καταλαβαινω απολυτα πιστεψε με...τι υψος εχεις ;
    λοιπον ξεκινα αμεσα γυμναστηριο η καθημερινα βολτες εστω 30' γρηγορο περπατημα
    ασκησουλες σπιτι με καθισματα και βαρη
    αν δεν μπορεις να τα κανεις αυτα ,αγορασε το shape οταν εχει δωρο καποιο dvd γυμναστικης!ειναι πραγματικα πολυ καλα!
    βγαλε απ την διατροφη σου γλυκα,ψωμια ,ολοπαχα γαλακτοκομικα και κρεατα, ασπρα ζυμαρικα και ποτα η αναψυκτικα
    μπορεις να τρως μαυρο ψωμι,παξιμαδια,γαλακτοκομι κα light με μετρο,κοτοπουλο χωρις πετσα,μοσχαρι,μπιφτεκια,γα� �οπουλα,ψαρια στον φουρνο η τον ατμο,φρουτα και λαχανικα,δημητριακα ολικης αλεσεως και μαυρα μακαρονια σε μικρη ποσοτητα!
    ΞΕΚΙΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΣ!ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ:bouncing:

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    197
    ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου wannabeskinny, πραγματικα σε ευχαριστω. (το υψος μου ειναι 1,60) απλα το θεμα ειναι οτι δεν πιστευω σε μενα ή βασικα δεν εχω πισμα. ετσι και με πιασει η υπερφαγια το μυαλο μου θολωνει και καταλαβανω τι εχω κατεβασει (αν τα θυμαμαι και ολα) μετα απο το επισοδειο που μπορει να κρατησει και ωρα. εχεισ αντιμετοπισει κάτι παρόμοιο και αν ναι πως το αντιμετόπισες;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •