μπορει κανεις να με βοηθησει?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    49

    μπορει κανεις να με βοηθησει?

    Μηνες τωρα η ψυχολογια μου ειναι στα ταρταρα.ολη η ζωη ειναι μπροστα μου και γω τα βλεπω μαυρα.τη μια ωρα κανω ονειρα, την αλλη σκεφτομαι ανωδυνους τροπους να αυτοκτονησω.
    μου φταιει η πραγματικοτητα,η απογοητευση,αυτος ο κοσμος που αρνουμαι να δεχτω!
    Υποφερω μονη μου,οχι γιατι δεν εχω ανθρωπους, αλλα γιατι δεν μπορω να υποτιμησω τον εαυτο μου στα ματια τους λεγοντας οτι το φαγητο καθοριζει τη ζωη μου.
    χανω την αυτοεκτιμηση μου,την εμπιστοσυνη στον εαυτο μου.
    ενασ δυνατος ανθρωπος σαν εμενα δουλος του φαγητου.
    τα βγαζω καθε μερα,αυτο το συνηθησα.
    προσφατα εβγαλα και αιμα.
    και σημερα εκανα εμετο πανω απο 4 φορες..
    τρωω χωρις να θελω,ενω ειμαι χορτατη,πιεζω τον εαυτο μου.
    εχω χασει την αισθηση του φαγητου ,η θα τα φαω ολα η καθολου.
    δεν καταλαβαινω καν την ενοια της ποσοτητας.
    ακομη και ενα γιαουρτι σα πετρα μου καθεται,και μετα τρωω αλλεσ 10000 θερμιδες για να τα βγαλω ολα.
    τα παραταω 10 φορες στην ιδια μερα.
    ΒΟΗΘΕΙΑ...θελω να φωναξω,να ζητησω βοηθειαννα βρω τον παλιο μου εαυτο..
    χανεται ομως,μερα με τη μερα..
    Υπαρχει δωρεαν ψυχολογικη υποστηριξη?...
    υπαρχει βοηθεια που να μη χρυσοπληρωνεται?
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΘΡΩΠΙΑ ΠΙΑ? η να αυυοκτονησω οσο ακομη με εκτιμουν οι γυρω μου εστω και λιγο?

  2. #2
    κουκλιτσα μου γλυκια τι να αυτοκτονησεις βρε?
    Σε παρακαλω μην ξανα ακουσω κατι τετοιο.
    Υπαρχουν στους δημους πατησε και στο gougle βουλιμια?
    Ισως καποια αλλα παιδια θα μπορεσουν να σου δωσουν περισσοτερες πληροφοριες,περισσοτερο απο τον εαυτο μας και την ζωη μας δεν αξιζει κανεις.Γι αυτο σε παρακαλω πολυ προσεχε.φιλλια πολλα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Ναι υπαρχουν.Μπορεις να παρεις τηλ.στο Ανασα κ να κλεισεις ραντεβου η και στα κεντρα ψυχικης υγειηνης της περιοχης σου.Καταλαβαινω την απογοητευση κ την ταραχη σου αλλα να εισαι σιγουρη οτι θα το ξεπερασεις.Δεν γινεται να αξιολογεις τον εαυτο σου μονο απο αυτο!κ να πεφτεις σε τετοια απογοητευση!Ξεκινα αμεσα θεραπεια κ να δεις που τα πραγματα θα καλυτερευσουν!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    πατα στο φορουμ ''ψυχολογια για ολους'' κ βρες το ποστ ''κψυ,αμεση βοηθεια μη κρατικοι φορεις''

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    109
    Πολλές περνάμε το ίδιο... Περνάς μια δύσκολη περίοδο ... Αλλά είναι απλά μια περίοδος!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    194
    Μαράκι καλημέρα...
    Ρωτάς αν μπορεί να σε βοηθήσει κανείς... Πονάω όταν διαβάζω το ποστ σου. Πονάω με τον πόνο σου γιατί i've been there... Τώρα έχω κάνει κάποια πολύ μικρά βήματα που μου έχουν αλλάξει στην κυριολεξία την ζωή. Τρώω ακόμα. Συνεχίζει το φαγητό να είναι ο μοναδικός μου φίλος to good and to bad... Δεν είναι όμως πλέον μία σχέση αυτοκαταστροφική, αλλά μία σχέση απόλαυσης. Μου είχε λείψει τόσο πολύ αυτό το συναίσθημα. Θα ήθελα πάρα πολύ να μπορέσω να σε βοηθήσω και να σε κάνω να δεις τί χάνεις όλους αυτούς τους μήνες. Αυτό θα το δεις μόνο όταν βγεις έξω από αυτό. Και αυτό θα μπορέσεις να το κάνεις μόνο μόνη σου! Εμένα ούτε η ψυχολόγος με βοήθησε, ούτε κανείς άλλος. Το ίδιο μου το μυαλό που με έμπλεξε σε αυτήν την ιστορία, το ίδιο είπε τέρμα πλέον τα παιχνίδια. Κουράστηκα!!! Καιρός να ωριμάσουμε!
    Λες για αυτοκτονία... Αν σήμερα το απόγευμα πήγαινες στο γιατρό και σου έλεγε ότι πάσχεις από καρκίνο του εντέρου / του οισοφάγου / του φάρυγγα ή όποια άλλη οδυνηρή ασθένεια μπορεί να προκαλέσει αυτός ο εθισμός, τί θα έκανες? Θα χαιρόσουν που θα σε βγάλει και από την δύσκολη απόφαση? Ή θα συνειδητοποιούσες πόσο πόλύ αγαπάς την ζωή σου για να την καταστρέψεις? Και αυτά που σου λέω δεν είναι σενάρια επιστημινικής φαντασίας... Είναι παθήσεις οι οποίες ιατρικώς αποδεδειγμένα προκαλούνται από την βουλιμία και την λύση του εμετού. Αγάπα το σώμα σου, την ζωή σου. Νιώσε ευγνωμοσύνη για πράγματα που έχεις αποκτήσει, που έχεις ζήσει, και για τα καλύτερα που δεν έχουν έρθει ακόμα. Εμένα ο ΤΡΟΜΟΣ για το ευθραυστο της υγείας μου με έβγαλε από αυτόν τον λήθαργο του μυαλού. Δεν θέλω να πονέσω, να υποφέρω, να θυσιάσω το υπόλοιπο της ζωής μου για 10 σοκολάτες. ΟΧΙ ΠΙΑ!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    268
    μαράκι πως είναι η υπόλοιπη ζωή σου? η καθημερινότητα σου? πες μου λίγα πράγματα για οτιδήποτε άλλο...

  8. #8
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    49
    Η ζωη μου υποτιθεται οτι ειναι μια χαρα. ειμαι πρωτοετης φοιτητρια σε μια μικρη πολη,εχω το δικο μου σπιτι,τη δικη μου δουλεια,πολλους γνωστους και μερικους ηδη φιλους. στον τομεα των αγοριων τα πηγαινω επισης αριστα,ειμαι αποδεκτη απο τον περιγυρω μου και πολυ κοινωνικη.

    Το θεμα με τους ψυχολογους ειναι ακριβως αυτο, το οτι δεν πιστευω πως μπορουν να μου κανουν κατι. μαρεσει πολυ ο τομεας της ψυχολογιας και διαβαζω αρκετα εξωσχολικα.οπως ασχολουμαι με την ομορφια,τη διατροφη και την υγεια. θελω να πω οτι δεν πιστευω οτι εχει να μου προσφερει κατι πολυ παραπανω απο οσα ηδη ξερω καποιος τριτος.στη θεωρια ειμαι πολυ καλη,στην πραξη ομως...το χανω!

    λεω οτι μετα την εξεταστικη θα ξεκινησω και γυμναστικη και θα νιαζομαι για τον εαυτο μου. δεν ξερω αν θα αποβει αρκετο τελικα...μεχρι τωρα παντως παω απο το κακο στο χειροτερο.
    νομιζα πως στρωνοντας τα ωραρια υπνου μου θα καλυτερευα.δεν εγινε ουτε αυτο. δεν ξερω....πρεπει απλα να γινει το κλικ.

    μονο που επειδη με το παιδικο μου μαλλον μυαλο,δεν νιαζομαι ακομη για την υγεια μου,παρα μονο για το ποσο αδυνατη ειμαι και το ποσο αποδεκτη γινομαι, ειναι δυσκολο να συνελθω

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    268
    ρωτάω γιατί αν δεν είχες τίποτα άλλο να κάνεις είναι φυσικό να ασχολείσαι τόσο πολύ με το φαγητό...αλλά είσαι ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ! μόνο εσύ ξέρεις αν σου λείπει κάτι...Βρες το και δούλεψε το γιατί τώρα είναι πιο εύκολο να διαλέγουμε τον εύκολο δρόμο της μη προσπάθειας, αλλά σε μερικά χρόνια χωρίς να το καταλάβεις θα σκέφτεσαι πολύ διαφορετικά.. και ίσως (ελπίζω πως όχι) να έχεις να αντιμετωπίσεις προβλήματα με την υγεία σου για τα οποία δε θα μπορείς να κάνεις κατι! μόνο τώρα εξαρτάται από σένα να το σταματήσεις! μεγαλώνοντας...στερνή μου γνώση και να σ'είχα πρώτα...

    Αφου μόλις περιέγραψες το πόσο πολύ αποδεκτή είσαι, όλα είναι μια χαρα.

    όλα είναι στο μυαλόο hacuna matataaaa:kiss:

  10. #10
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    49
    Μακαρι να εφταιγε κατι συγκεκριμενο. τωρα που ολα ειναι στο μυαλο, ειναι πολυ δυσκολοτερα τα πραγματα..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    κΑΙ ΟΜΩς τι εχεις να χασεις αν παρεις βοηθεια απο οπουδηποτε τη χρειαστεις;Τιποτα! Μην αποριψεις κατι αν δεν το δοκιμασεις.Βεβαιως ο εαυτος σου εχει την ευθυνη αλλα καμμια φορα οταν νοιωθουμε κολημενοι μια αποψη απο καποιον εξειδικευμενο μπορει να βοηθησει να ξεκολησουμε.Ειναο δυναμη να ζητας βοηθεια.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    109
    Originally posted by μαρακι
    Η ζωη μου υποτιθεται οτι ειναι μια χαρα. ειμαι πρωτοετης φοιτητρια σε μια μικρη πολη,εχω το δικο μου σπιτι,τη δικη μου δουλεια,πολλους γνωστους και μερικους ηδη φιλους. στον τομεα των αγοριων τα πηγαινω επισης αριστα,ειμαι αποδεκτη απο τον περιγυρω μου και πολυ κοινωνικη.

    Το θεμα με τους ψυχολογους ειναι ακριβως αυτο, το οτι δεν πιστευω πως μπορουν να μου κανουν κατι. μαρεσει πολυ ο τομεας της ψυχολογιας και διαβαζω αρκετα εξωσχολικα.οπως ασχολουμαι με την ομορφια,τη διατροφη και την υγεια. θελω να πω οτι δεν πιστευω οτι εχει να μου προσφερει κατι πολυ παραπανω απο οσα ηδη ξερω καποιος τριτος.στη θεωρια ειμαι πολυ καλη,στην πραξη ομως...το χανω!

    λεω οτι μετα την εξεταστικη θα ξεκινησω και γυμναστικη και θα νιαζομαι για τον εαυτο μου. δεν ξερω αν θα αποβει αρκετο τελικα...μεχρι τωρα παντως παω απο το κακο στο χειροτερο.
    νομιζα πως στρωνοντας τα ωραρια υπνου μου θα καλυτερευα.δεν εγινε ουτε αυτο. δεν ξερω....πρεπει απλα να γινει το κλικ.

    μονο που επειδη με το παιδικο μου μαλλον μυαλο,δεν νιαζομαι ακομη για την υγεια μου,παρα μονο για το ποσο αδυνατη ειμαι και το ποσο αποδεκτη γινομαι, ειναι δυσκολο να συνελθω
    Μαράκι αυτό πίστευα και εγώ για χρόνια και αναγκάστηκα να πάω σε ψυχολόγο (δυστυχώς και ψυχίατρο) όταν τα πράγματα φτάσαν στα όρια (μάλλον πέρα από αυτά). Τότε είχα κρίσεις πανικού.... Αυτές περάσανε ... έχω κάνει χρόνια υποστηρικτική ψυχοθεραπεία και με έχει βοηθήσει πολύ. Σαν και εσένα ήμουν τρελά διαβασμένη σε αυτά τα θέματα .... όμως άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Είμαστε εκγλοβισμένοι και βλέπουμε μόνο την μια πλευρά των πραγμάτων, δουλειά του ψυχολόγου είναι (δεν μιλάω για την ψυχαναλητική προσέγκιση) να σε κάνει να δείς και την άλλη πλευρά που ούτε καν φαντάζεσαι ότι υπάρχει!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    7
    geia s maraki!se katalavainw apoluta!pia prwtoeths foithtria se mia mikrh polu...exw ta panta...fainomai ugiestath k xaroumenh..k omws sthn pragmatikothta den eimai...k thelw na to antimetwpisw....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    206
    εισαι σε μεταβατικη περιοδο...
    δοκιμασε να βγαινεις μ ατομα που αγαπας
    και να κανεις καθημερινα πραγματα που αγαπας εστω 5 λεπτα!
    γραφου γυμναστηριο θα νιωθεις τελεια μετα!
    καλη τυχη...η ζωη ειναι ωραια,μην το βαζεις κατω...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    3
    se katalavainw..
    eimai vulimiki apo ta 16 mu.. twra eimai 23.. ta teleytaia 2 xronia ekana 5 fores tin imera emeto.. kathe mera itan kai mia kainuria arxi.. kathe ma kathe prwi elega simera tha ta kataferw.. ki fysika den ta kataferna. etrwga 1 damaskino parapanw kai pathena krisi.. oti kai an etrwga pathena krisi.. stin arxi elega ftaine oi gyrw mu.. oi katastaseis i zwi.. egw i idia pu eimai anaksi ana kataferw to otidipote... eixa xamili aytoektimisi kai aytopepithisi.. imun ermeo tu fagitu!! piga se psixologus psixiatrus , pira ladose ekana ta panta.. ma tpt dn me stamatage.. eprepe na imun adinati..!!
    loipon miA Mera eipa auto itan.. varethika na trww i na ypositizomai.. emeis oi vulimikoi kanume 1 lathos. ypositizomaste.. pistevume pws an fame ligo parapanw paxainume. trwme kai koitazomaste sto katrefti kai vlepume pws exume paxinei.. den trwmw kai mas vlepume mia xara.. ystera apo tosa xronia katalava pws an trefesai isoropimena den tha exeis kriseis.. isoropimena simaine 1 kalo proino.. diladi fae 5 kutalies tis supas cornflaks 1 potiri gala kai 1 fruto.. (den tha se paxinei)!!! i 1 potiri gala kai 1 tost.. ute ayto tha se paxinei, se diavevaiw. skepsu to logika to prwi kaime oti trwme.. meta apo 3 wres fae 1 fruto.. i pies 1 ximo... to mesimeri fae ti salata su kai kreas ligo mi valeis olo to kotopulo i to psari kanoniki merida estiatoriou , boreis na trws ta panta stis swstes posotites! na thimasai pws den uparxun kakes trofes monaxa lathos posotites , to apogebma fae 1 fruto kai to vrady salata me kotopoulo psari kpl.. trwge fakes fasolakia ladera. den se paxianun.. me to na kaneis emetus den xaneis kila blokareis ton metabolismo su.. kai apla den paxaineis.
    se parakalw na pas se kapoion psixologo na miliseis.. giati prepei na liseis ton polemo pu ginetai mesa su.. den eisai moni su.. para poli anthrwpoi einai vulimikoi.. apla den to lene ,den tous katalavaineis..
    Trww fisiologika.. den exw krisis edw kai 70 meres.. skepsu pws ekana kathe mera 5 emetus!! eixa xasei ti lamsi mu, ton eayto mu ta panta.. pinw poli nero kai gymnazomai 3 fores tin vdomada..
    se kurasa twra to kserw.. apla afu borw egw boreis kai esy!! pisteve se sena!! to pio simadiko sti zwi su eisai esy kai mono esy!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •