ΠΙΤΟΥΡΟ ΣΙΤΑΡΙΟΥ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    5

    ΠΙΤΟΥΡΟ ΣΙΤΑΡΙΟΥ

    καλημερα κοριτσια!αντιμετωπιζω και εγω το γνωστο θεμα με την τουαλετα και απ ο,τι διαβαζω πολλες συμπασχουν...
    σε καποιο τοπικ διαβασα οτι μια κοπελα βρηκε την υγεια της με το πιτουρο σιταριου!πηγα λοιπον και εγω και τσουυυυυπ!το αγορασα!!και αφου το αγορασα συνειδητοποιησα οτι δεν ξερω πως να το φαω η ασχετη!δε θυμαμαι σε ποιο τοπικ το διαβασα γι αυτο και ανοιξα καινουριο...
    οποια το εχει δοκιμασει ας μου πει πως το τρωει μπας και δω χαιρι γιατι η κατασταση εχει φτασει στο απροχωρητοοοο!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    109
    Στο γιαούρτι ή στο γάλα ακόμα και στη σαλάτα σου είναι θαυμάσιο ...λέμε τώρα....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Επισης πολυ νερο κ κινηση..

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    10
    Καλησπερα!
    Να καταναλώνεις τροφές τις οποίες μπορείς να ενσωματώσεις κάθε μέρα στην διατροφη σου. Τα πιτουρα μπορει να κανουν δουλεια αλλα καθε μερα πιτουρο?
    Αν πινεις πολύ νερο σε συνδιασμο με αδιαλυτες και διαλυτες φυτικες ινες, σε 3 μερες θα αρχισει να δουλευει ρολοι το εντερακι σου.

    Αδιαλυτες όπως ψωμί ολικής αλέσεως και δημητριακά, φρούτα και λαχανικά με την φλούδα, φυστίκια, ποπ κορν, μαύρο ρύζι και πίτουρο σιταριού.
    Διαλυτες οπως μήλα, κριθάρι, φασόλια, τεύτλα, καρότα , cranberry, φραγκοστάφυλα, γκρέιπ φρουτ, σταφύλια ποικιλιας concord, βρώμη (πίτουρο βρώμης, αλεύρι από βρώμη), πορτοκάλια, ροδάκινα, αχλάδια, ξινά δαμάσκηνα, δαμάσκηνα, φλοιό psyllium, κυδώνια , σίκαλη, σπόρους σησαμιού.

    Απο τα παραπανω 3 ειδη ειμαι σιγουρη πως μπορεις να τρως καθε μερα.
    Και μη ξεχνας να πινεις νερακι , το ρουφανε οι φυτικες ινες, διογκωνονται και βρισκουν μονες τους την εξοδο κινδυνου


  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    268
    νταξ δε θα σου πω πως είναι το πιο νόστιμο πράγμα που υπάρχει...αλλα με κακάο, γλυκαντικό και γάλα το τρώω μια χαρά κάθε πρωί! Στο γιαούρτι δεν το έβαλα ποτέ αλλά καλό ακούγεται.

    Α και χθες βράδυ έκανα πίτσα με νιφάδες βρώμης, αλεύρι βρώμης και λίγο πίτουρο αντί για κανονικό αλεύρι. Όπου θες ρίχνε το:smilegrin:

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    το πιτουρο ειναι η διαφορα αναμεσα στο αλευρει ολικης αλεσεως κ το λευκο,
    κ ρωταω τωρα εγω:
    γιατι να φατε σκετο πιτουρο κ οχι αλευρι ολικης?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    268
    οι υδατάνθρακες στο πίτουρο είναι κατα 99% φυτικές ίνες!! κ 1/3 λιγότερες θερμίδες από το αλεύρι ανα 100γρ. Δεν είπαμε να το τρώμε σκέτο, καλύτερα να το αναμιγνύουμε με διάφορα!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    ψωμι δλδ εσεις δεν τρωτε καθολου?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    268
    φυσικά, απλά επειδή είναι η αδυναμία μου και έτρωγα πολύ, προσπαθώ να τρώω πιο συχνά βρώμη και πίτουρο, και λίγο ψωμί ολικής το μεσημέρι ή σε κανένα τοστ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    θεωρεις οτι το πιτουρο που εχει το ψωμι ολικης αλεσεως που τρως καθε μεσημερι κ επιπλεον σε τοστ δεν ειναι αρκετο?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    268
    δεν τίθεται θέμα τι θεωρώ εγώ αρκετό αλλά πως αντιδρά το σώμα μου. αυτό προτιμώ να κάνω μια και είχα χρόνιο πρόβλημα!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    οκ, με καλυψες

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    μηπως τυχον εχει και στα καρφουρ ή σε κανα μεγαλο σουπερ μαρκετ????
    δεν εχω κοντα μου καταστημα με βιολογικα προιοντα...

    pls διαφωτιστε με οσες γνωριζεται!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    5
    κοριτσια σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας!να πω οτι τρωω προιοντα ολικης αλεσης και 3-4 φρουτα καθε μερα και σαλατες και νερο 2 λιτρα και ψιλοκινουμαι αλλα σκουρα τα πραγματαααααα!αμα κολλησω κολλησα!δε με πιανει τπτ!ουτε δαμασκηνα (που τατρωω ουτως η αλλως γιατι τα λατρευω) ουτε ακτινιδια!τιποτα!!!
    τωρα οι εντυπωσεις μου απο το πιτουρο...το πρωι το εβαλα στο γαλα αντι για δημητριακα και ΔΕΝ ΤΡΩΓΟΤΑΝ!!!εφαγα μια κουταλια της σουπας απο τις 3 που χα βαλει γτ κοντευα να κανω εμετο...βεβαια αυτο ειναι θεμα γουστου πχ εμενα η βρωμη μου αρεσει αρκετα ενω αλλοι δεν μπορουν να τη φαν με τιποτα!
    ΟΜΩΣ το συναρπαστικο ειναι οτι ενω εφαγα τοσο λιγο ειχα μια χμ μικρη πλην σημαντικη εξοδο!οποτεεεεεεεε αποφασισα αυριο να το δοκιμασω στο γιαουρτι μπας και ειναι λιγο πιο υποφερτη η γευση του!αυτο με το κακαο ακουγεται τελειο αλλα επειδη ειμαι σε φαση που δεν τρωω καθολου γλυκα δυστυχως απορριπτεται!!
    absolute και εγω απο καταστημα με βιολογικα την πηρα και μαλιστα πηγα σε δυο γτ το πρωτο δεν ειχε...ειχα ψαξει και στο carrefour στα βιολογικα αλλα ουτε αυτο ειχε...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,620
    το θεμα με το πιτουρο και ολα τα παρομοια προιοντα ειναι οτι μολις τα σταματησεις κανεις να πας τουαλεττα 2 βδομαδες (που λεει ο λογος) οποτε αναγκαζεσαι να τα τρως. νομιζω οτι δεν πρεπει να κανεις αρχη με αυτα γιατι μετα συνηθιζει το εντερο και τεμπελιαζει. ειδικα δε για το πιτουρο ειναι πραγματι αηδια απο μονο του οπου και να το βαλεις εκτος ατ το αναλιξεις με αλευρι βρωμη κλπ

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •