Διατροφικό πλάνο 7 ημερών
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    44

    Διατροφικό πλάνο 7 ημερών

    Αποφάσισα να πάρω τις γνώμες σας για ένα διαιτολόγιο που πρόκειται να ακολουθήσω. Μοιάζει με αυτό που δίνουν οι διαιτολόγοι αλλά είναι φτιαγμένο απο μένα με τις λίγες διατροφικές γνώσεις που διαθέτω και σύμφωνα με το τι θα με βολέψει.

    Δεκτές παρατηρήσεις, συστάσεις, γνώμες κλπ.

    ΠΡΩΙΝΟ: 1 μπανάνα

    ΣΤΙΣ 11:00 : Ένα τοστ με 2 φέτες ψωμί ολικής άλεσης (γενικά παίρνω το γεννημα θρεμμα, είναι κομμένο σε φετες σαν τοστ), 1 φέτα βραστή γαλοπούλα, 1 φέτα τυρί χαμηλων λιπαρων και λίγο μαρουλάκι

    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ: Κοτόπουλο, ψάρι μπιφτέκι ή κρεας χωρίς λίπος (μια μερίδα λογική)
    μια φέτα από το ψωμάκι που λέγαμε πριν ή μισή κούπα ρυζι/ μακαρόνια/πατάτες
    σαλάτα με 2 κουτ. του γλ ελαιόλαδο

    ή μιση κούπα φασολάδα ή φακές κλπ και τη σαλάτα (και ίσως λίγο τρικαλινό λάιτ)

    ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ: 1 μήλο ή 1 πορτοκάλι ή 2 μανταρίνια

    ΒΡΑΔΙΝΟ: σαλάτα λάχανο-μαρούλι-καρότο με 1 κ.λ. λάδι και 1 φρυγανιά ή ένα γιαούρτι με λίγα κορν φλέικς ή ομελέτα με ασπράδια και 1 φρυγανιά.

    Προτείνετε μου και ότι άλλο θέλετε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Πως μπορουμε να σου προτεινουμε εμεις κατι αφου ουτε διαιτολογοι ειμαστε ουτε ξερουμε απο εξετασεις αν σου λειπουν ιχνοστοιχεια ποιο ειναι το επιπεδο νατριου καλιου κ.λ.π.Το εχω πει κ αλλες φορες οτι το να σπουδαζει καποος διαιτολογια με μετεκπαιδευσεις κ σεμιναρια ΔΕΝ ειναι τυχαιο.Αν π.χ.εγω σου πω με ολη μου την καλη θεληση να τρως οσπρια μαγειρευτα κ ψαρια κ συ εχεις ελειψη σιδηρου;Η διαιτα σου μου φαινεται καλη κ μπραβο αλλα δεν ειμαι σε θεση να σου πω τι ελλειψεις κ αν εχει.Γιατι δεν πας σε ενα δημοσιο νοσοκομειο οπου οι διαιτολογοι ειναι δωρεαν να το συζητησετε;Θα σου πει τι ταιριαζει σε σενα βασει των εξετασεων σου της ηλικιας σου του ιστορικου σου κ δεν θα χρειαστει να πληρωσεις.Παντως χωρια απο αυτο συγχαρητηρια που εφτιαξες μονη σου το διαιτολογιο κ αν εισαι μικρη θα σου προτεινα να σπουδασεις διαιτολογια γιατι νομιζω πως τοχεις μερακι!:kiss:

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    44
    φυσικά και το ξέρω πως δεν είστε διατροφολόγοι ή κάτι τέτοιο και επίσης σέβομαι τους ειδικούς διαιτολόγους-διατροφολόγους κλπ αλλά αυτό που λες το έκανα, πηγα στο νοσοκομείο στη διαιτολόγο η οποία βαριότανε να ασχοληθεί, δεν έλαβα υπ οψη της τις προτιμήσεις μου, μου επέβαλε να πιω γάλα (όπως και η διαιτολόγος του γυμναστηρίου) και άλλα ωραία.
    Δυστυχώς στην πόλη μου υπάρχουν μόνο αυτές οι δύο.

    Αρχισα να διαβάζω μόνη μου και από τις συμβουλές και τις εμπειρίες σας εδω στο φόρουμ, και απο βιβλία και περιοδικα οτι ξέρω.
    Επίσης και το τι με βολεύει εμένα να φάω ώστε να κρατήσω τη διατροφή αυτή για πολύ καιρό.
    Α! η διαιτολόγος στο γυμναστήριο σχετικά με το γάλα μου είπε "εγω πρέπει να σου το γράψω εδώ στη δίαιτα σου γιατι μπορει να το δείξεις σε κανένα γιατρό και να βρω το μπελά μου, εσύ ΑΜΑ θέλεις το πίνεις" φυσικά τη θεώρησα απαράδεκτη και δεν ξαναπήγα.

    Καλέ μου λέσινγκ, είμαι 30 χρονών και εκπαιδευτικός, παρ ολα αυτά κολακευομαι από τα σχόλια
    spin::spin::spin::tumble::tumble:
    Απο τις εξετάσεις αίματος που έκανα ήταν όλα μια χαρά.:

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    141
    εμένα μου φαίνεται πολύ καλό το πρόγραμμα! το μόνο που θα μπορούσα να πω είναι ότι θα μπορούσες να βάλεις το δεκατιανό στο πρωινό και την μπανάνα σου να την τρως στις 11, οο οργανισμός το πρωί θέλει δυνατότερο ξεκίνημα..βέβαια, αν σε βολεύει έτσι κι έτσι το ευχαριστιέσαι δεν υπάρχει λόγος να το αλλάξεις! ξέρω ότι μερικοί άνθρωποι δεν μπορούν να φάνε κανονικά μόλις ξυπνήσουν και τρων αργότερα...αλλά είναι μια χαρά τα φαγητά σου...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Vikoulina στη θέση σου θα προσθετα και ένα ποτηρι γάλα με χαμηλα λιπαρά ή ένα γιούρτι, το θεωρώ απαραίτητο ιδιαιτέρως το πρωί..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    Vikoulina νορμαλ φαινεται σαν διαιτα,και εγω για το πρωινο θα διαφωνησω λιγακι

    αν σου αρεσει μπορεις να τρως 1 γιαουρτι με χαμηλα λιπαρα +να ψιλοκοβεις μεσα τη μπανανα ή οποιο αλλο φρουτο σου αρεσει.

    μια μπανανα σκετη ισως σε ξελιγωσει και μετα πεινας συνεχεια...

    βεβαια σαν θερμιδες συνολο λιγες ειναι μαλλον αλλα δεν ξερω και ποσο ετρωγες πριν.
    εαν ειναι η 1η σου εβδομαδα και ξεκινας ετσι χαλαρα μπορεις να προσθεσεις κατι παραπανω(πχ τονο σε νερο το βραδυ ή λιγο φιλετο κοτοπουλο) χωρις τυψεις!

    καλη επιτυχια!:starhit:

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    θα συμφωνήσω absolute. Για βράδυ επίσης μπορεί να προσθέσει τον τόνο μεσα σε μαρουλι σαλάτα σκέτο όμως χωρίς ξίδι, ούτε λάδι..

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    34
    Το πλανο σου φαινεται πολυ καλο και τα 5 γευματα θα σε βοηθησουν πολυ στις καυσεις! Αν μπορεις να τα κανεις 6 τοτε ακομα καλυτερα!
    Επειδη βλεπω οτι εχεις κολλησει, πολυ πιθανον να μην εχεις υπολογισει καλα τις συνολικες θερμιδες που πρεπει να παιρνεις ημερησιως σε σχεση με τις καυσεις που κανεις...πρεπει να μαθεις ποσες θερμιδες χρειαζεσαι για να χανεις 1 κιλο τη βδομαδα και μετα να υπολογισεις τις ποσοτητες. Στο τελευταιο γευμα σου θα μπορουσες να αποφυγεις τους υδατανθρακες και να φας τη σαλατα σου με κοτοπουλο η τονο... το πρωινο σου καλο θα ηταν να πιεις γαλα με καλα δημητριακα. Μπορω να σου πω και αλλα αν θες να βελτιωσεις τα γευματα σου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    και ο σωλομος ειναι καλη περιπτωση για βραδυ με λεμονι και βραστα ή ωμα λαχανικα, επισης το cottage cheese αλλη καλη περιπτωση.

    γενικα λιγη περισσοτερη πρωτεινη βοηθαει αρκετα και φυσικα με τη λογικη να ειναι μια διατροφη στα μετρα σου μεν αλλα και μπορει να ακολουθηθει για καιρο δε!
    α,και να εχει ποικιλια να μη τη βαριεσαι.
    Καλως ή κακως το χρονο το σωμα θελει χρονο να προσαρμοστει,αρα απαιτειται συστηματικη προσπαθεια,οποτε λιγο πχ κοτοπουλακι δε θα σε βλαψει και ας ανεβουν ελαφρα οι θερμιδες, παρα να κανεις μια διαιτα σχετικη αυστηρη για λιγο καιρο και μετα την παρατησεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    :duh:Xa xa μπορεις να το σπουδασεις για χομπυ!:yes:Να σου πω γυμναστικουλα κανεις;Η καποιου ειδους κινηση;Γιατι κ εγω οταν κολαω παρατηρω οτι ειναι οταν με πιανει οξεια τεμπελιτιδα!!:kiss:

  11. #11
    Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    44
    Γυμναστήριο έχω να πάω απο πριν τα Χριστούγεννα, σήμερα όμως θα πάω οπωσδήποτε, έχω πληρώσει και εξάμηνο οπότε δε με παίρνει να το αναβάλω.

    Αχ μη μου λέτε για γάλα, πλακώθηκα με δυο διαιτολόγους για το γάλα. Απλά δεν παίζει να το πιω.

    Το πρωι έβαλα τη μπανάνα γιατί θέλω να φάω κάτι γρήγορο που δε θελει προετοιμασία όπως δημητριακά ολικής με γάλα πχ (ασε που αργω πολύ να φαω τα δημητριακα). Το μονο γάλα που μπορω να πάρω είναι όσο τραβάνε τα δημητριακά ή μια σταγόνα που ριχνω στον καφέ.

    Εδω και δυο μερες που τρωω μπανάνα μου φαίνεται οκ.
    Το θεμα είναι πως ότι και να φαω το πρωί κατα τις 11 ξελιγώνομαι και πρεπει να φαω κάτι. Γι αυτό το λόγο με το μήλο ή το αχλάδι της διαιτολόγου δεν τη πάλευα και τσίμπαγα και κουλουράκια, τυροπιτάκια κ τέτοια.
    Τωρα με το τοστ από το σπίτι είμαι οκ.

    Γενικά ξέρω πως αν ακολουθήσω διατροφή θα τα χάσω τα ρημάδια, το τσιμπολόγημα με παχαίνει.

    ΥΓ> Χτες στη δουλεια έφεραν μπακλαβά, και ΝΑΙ ΝΑΙ αντιστάθηκα, δεν έφαγα και ούτε ιδιαίτερη αίσθηση μου έκανε!!

    Α, όταν λέτε σολωμο εννοείται σε κονσέρβα? ή φρέσκο?

    αυτό σε κονσέρβα δεν είναι με λάδι ή εχει και σε νερό όπως ο τόνος?

    Επίσης για ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ: δεκατιανο, 2 φρυγανιές σίκαλης με φιλαδέλφια λάιτ, τέλειο!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    υπαρχει σε κονσερβα σε νερο και υπαρχει και φρεσκος,και οι δυο μου αρεσουν, ο δευτερος κολλαει πολυ σε τοστ με τυρι φιλαδελφεια, ο πρωτος με σαλατα και λιγο λαδι-λεμονι!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    και κατεψυγμενος. ισως αυτος ειναι ο πιο φτηνος (?)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    α,υπαρχει και κατεψυγμενος?αυτο δεν το ειχα κοιταξει!:thumbup:

    και θα το κοιταξω!:starhit:

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    5
    Ηκαλύτερη διατροφή που μου είχαν προτείνει είναι να τρως ενα τοστ ή δυο φρυγανιες με μελι ή ενα κουλουρι θεσσαλονικης για πρωινο μαζι με καφε, δεκατιανο ένα φρούτο,μεσημερι οτιδήποτε φαγητο, μια μεριδα με σαλάτα και μια φέτα ψωμι,απόγευμα δυο νταιντεστιβ ή μια μπαρα φιτνες για οσους θελουν γλυκο αντι για φρουτο και το βραδυ, σαλατα με τοστ ή 1 μπιφτέκι, ή 1 τονο ή μισή μερίδα φαγητό.
    και μια πολυ νοστιμη ιδεα, μια ατομική πίτσα(ζυμαρακι,με μια φετα ζαμπον και τυρι, λιγο κετσαπ και μανιταρια ή οτι άλλο λαχανικό θελει κανείς

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •