Τι σας έρχεται στο μυαλό..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 127
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337

    Τι σας έρχεται στο μυαλό..

    ..οταν ακούτε λέξεις όπως σχιζοφρένεια, ψύχωση ή σχιζοφρενής? Θα κάνατε ποτέ παρέα με τέτοιο άνθρωπο? Εάν είχατε φίλο που πέρασε στο παρελθόν κάποια ψυχωση και σας το αποκάλυπτε πως θα αντιδρούσατε? Θα σταματούσατε τη παρέα μαζί του?

    Προφανώς η ερώτηση μου απευθείνεται σε όλα τα μέλη του φόρουμ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Τιποτα ιδιαιτερο δε μου ρχεται στο μυαλο,οτι ειναι μια ασθενεια για την οποια ειμαι κ λιγο ασχετη οποτε μπορει να μου προκαλει λιγο αμηχανια επειδη δεν ξερω τι συμπτωματα εχει.Αν μου το αποκαλυπτε πιστευω πως θα τον στηριζα αν ειχε σε κατι αναγκη κ θα του βαζα κ μια \'κατσαδα΄που δε μου το ειπε νωριτερα.Μα αφου θα ηταν φιλος μου κ τον αγαπουσα θα σταματουσα να κανω παρεα τη στιγμη που επρεπε να του δειξω ακομα πιο πολυ την αγαπη μου?Εσυ γιατι ρωτας,σε απασχολει κατι συγκεκριμενο?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Ας πούμε οτι με ενδιαφέρουν οι απαντήσεις για το θέμα αυτό.

    Αυτή η κατσάδα πάντως δεν θα μου άρεσε και πολύ :)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Για να το θέσω και αλλιώς, εάν ο σύντροφος σου αποκάλυπτε κάτι τέτοιο πως θα αντιδρούσες? Είναι ο ιδιος άνθρωπος που γουστάρεις και περνάς καλά μαζί του, που σε κάνει να νιώθεις ξεχωριστή. Μπορεί μια πάθηση, μια στιγμή αδυναμίας να αλλάξει τον τρόπο με τον οποίο τον αγαπάς?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    den 8a ekana pote kati me kapion anr8opo me sxizofrenia giati aola 8a fobomouna mhn ksexasei ta farmaka tou p.x kai me broun kommatia thn alh mera lol ,kai auto to leo giati gnorizo enan sxizofrenh pou exei prospa8isei apeires fores na sktosei ton patera toy klp.den 8elo na prosbalo kapion apo edo giati ksero oti exei tetia atoma alla thn ali8eia leo .........ego exo kriseis panikou den ksero mporei na mhn exei megalh diafora apo thn sxizofrenia lol

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Για να μαι ειλικρινης δε μου τυχε κ καμια φορα,αλλο η υποθεση κ αλλο η πραξη...Αλλα πιστευω πως αφου τον αγαπουσα ετσι οπως ηταν δηλ με σχιζοφρενεια πως θα μπορουσαν καποια λογια ν αλλαξουν συναισθηματα.Απλα η \'κατσαδα\' θα ηταν-κ θα με προβληματιζε γιατι δε με ειχε εμπιστοσυνη να μου το πει νωριτερα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    maria...και τα φάρμακα του να ξεχάσει χλωμό να σκοτώσει άνθρωπο. Η βίαια συμπεριφορά έχει να κάνει περισσότερο με ουσίες (αλκοόλ, ναρκωτικά). Απλά κάποιο ανθρωποι έχουν ήδη κάποια ψυχική πάθηση και χειροτερεύουν τα πράγματα με τη χρήση ουσιών.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Γενικά όμως το οτι έχει κάποιος σχιζοφρένεια η οτιδήποτε σχετικό δεν σημαίνει οτι θα κάτσει να σκοτώσει. Πολλοί απο αυτούς που βλέπεις/ακούς στη τηλεόραση χρησιμοποιούν ως άλλοθι τη ψυχική πάθηση για να δικαιολογίσουν τις πράξεις τους. Ένας λογικός άνθρωπος είναι το ίδιο ικανός για φόνο. Η διαφορά είναι ότι το στίγμα μεγαλώνει μόνο για τους τρελούς.

    Κάτι ακόμα: απ\'όσο ξέρω οι βίαιες πράξεις απο σχιζοφρενείς πράττονται συνήθως όταν απειλείται η επιβίωση τους. Τους σιριαλ κιλερ του σινεμά σπάνια θα τους συναντήσεις και αμφιβάλλω εαν θα έχουν σχέση με σχιζοφρένεια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Συμφωνω απολυτα.Ασε που γυρω μας(χωρις να το ξερουμε) υπαρχουν πολλοι ανθρωποι με σχιζοφρενεια κ λειτουργουν μια χαρα.Καπου το διαβασα οτι ειναι μεγαλο το ποσοστο κ οσο κ αν φοβιζει η λεξη ειναι προκαταληψη κ μυθος.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    και αυτη που ειναι σεριαλ κιλερ χυψοπα8ης δολοφονοι τι ειναι?εγω ετσι εχω μα8ει γιαυτους αλλα εδω πρωτη φορα αρχισα να αλλαζω γνωμη οταν ειδα αυτα που γραφει ο κιπ γουλκιν.απο αυτα που γραφει φενεται πανεξυπνος αν8ρωπος και εχει και αρκετο χιουμορ και δεν το περιμενα απο καποιον που εχει ελαφρια σχιζοφρενια.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Τι εννοείς έτσι έχεις μάθει γι\'αυτούς? Απο που το έμαθες?

    Ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός. Όπως είπα και πιο πρίν κάποιος με βίαιη συμπεριφορά ενδέχεται να έχει αλλά και να μην έχει κάποια ψυχική πάθηση. Σκέψου το εξής: πρωτού ξεπεραστεί η φυλλετική διάκριση στην Αμερική, η συντριπτική πλειοψηφία των ανδρών κακοποιούσε σωματικά (και ψυχολογικά ενδεχομένως) τις γυναίκες τους. Εάν το δείς στατιστικά οι περισσότεροι απο αυτούς μια χαρά ρεαλιστές ήταν.

    Ψάξτο λίγο και θα ανακαλύψεις πως οι σχιζοφρενείς είναι συνήθως θύματα και όχι θύτες βίαιας αντιμετώπισης.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    nai exo akousei p.x autos o gnostos mou pou einai se klinikh edo kai xronia eixe eroteutei kai ton ksegelasan me mia gomena kai eixe kai rpodia8esh klp.htan poli eues8itos k eixe bgalei panepistimio.apla etsi lene den skeroun oi aloi apo tetia.kai se mena akoma h mana mou epidi me pianoun kriseis panikou kai perno agxolitika me ipe katala8os psixakia alla thn sigxoro giati den kserei.fantastite dld.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Και πώς είναι τώρα αυτός ο γνωστός σου? Θέλεις να μας πείς περισσότερα?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Μάλον είσαι λίγο μπερδεμένη..πρώτα παρουσιάζεις ως δολοφόνους τους σχιζοφρενείς και μετά ως άτομα για λύπηση.

    Η αλήθεια είναι πως αγωνίζονται πολλοί απο αυτούς ωστέ να έχουν μια εργασία και να είναι ενεργά μέλη της κοινωνίας. Και όπως και ο καθένας επιδιώκουν στο να είναι ευτυχισμένοι και μπορούν να νιώθουν τη χαρά των απλών πραγμάτων.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Θεωρώ ότι η γνώση είναι ο καλύτερος σύμβουλος σε τέτοιες περιπτώσεις . Δεν μπορώ να σου απαντήσω έτσι γενικά καθώς και αυθαίρετα , το ίδιο είναι όταν βγεις με κάποιαν και σου λέει θέλω να σκοτώσω τον πατέρα μου, και όταν βγαίνεις με κάποιον που έχει νευρική ανορεξία, η κλειστοφοβία ;
    Πάντα η ταμπελοποίηση και η στοχοποιηση είναι ότι χειρότερο είναι όπως όταν λέμε έλα μωρέ αυτό είναι αλβανός δηλαδή κλέφτης προδιατιθέμενος να σου κάνει κακό χωρίς να τον γνωρίσουμε καν τον άνθρωπο έτσι και εδώ .
    Η κάθε περίπτωση είναι μοναδική και βεβαίως και χρειάζεται να ενημερωθείς για το τι έχει ο φίλος σου ώστε να είσαι και κατάλληλα προετοιμασμένη για κάποιες αντιδράσεις ίσως αλλά και να δείξεις και την κατάλληλη φροντίδα .

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •