Το διατροφικό μου ημερολόγιο.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    44

    Το διατροφικό μου ημερολόγιο.

    Αποφάσισα να ξεκινήσω ημερολόγιο διατροφής, μήπως και τελικά συμμαζευτώ , και αφού τη Δευτέρα θα πάω σε διαιτολόγο ελπίζω πως όλα μαζί θα συμβάλουν στο να επιτύχω τον πολυπόθητο στόχο.

    Για χτεσ δεν θα μπω καν στον κόπο να ποστάρω. Ούτε ξέρω κι εγώ πόσες θερμίδες ή πόσους πόντους WW πήρα.

    ΌΛα τα χάλασα στο βραδινό μετά το γυμναστήριο. Με έπιασε πείνα κι έφαγα ένα πιτόγυρο αλλά και όταν γύρισα σπίτι με περίμεναν όλοι και είχαν τραπέζι στρωμένο με λουκανικα κ αυγά τηγανιτα.

    Αυτά που έφαγα στο βραδινό κάλυπταν θερμιδικά όλη τη μέρα μου LOL!!:spin::spin::spin:


    Για σήμερα θα γράψω εδώ αργότερα.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    44
    Χτες ήταν μια καλή μέρα λοιπόν, έφαγα:

    3 ασπράδια στο αντικολλητικό
    70 γρ τυρόψωμο

    100 γρ γίδα βραστη
    70γρ ρύζι που το συνόδευε

    6 κάστανα βραστά

    1 φέτα ψωμί

    χόρτα σαλάτα με 2 κ.γ. λάδι

    2 μανταρίνια


    Το fitday μου τα έβγαλε 1170 θερμίδες, και μόνη μου τα υπολόγισα στους 18-19 πόντους WW.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    44
    Σήμερα,

    1 τοστ με μαυρο ψωμάκι, ζαμπον βραστη γαλοπούλα και τυράκι la vache que rit light

    μιση μερίδα καλαμάρια γεμιστα με ρυζάκι

    έφαγα από το ρολό κιμα την άκρη που δεν είχε αυγό και γενικ΄σ ήταν χωρις ψωμί, το υπολόγισα σαν μπιφτέκι

    επίσης πριν απο λίγο μια φετα τυρακι και μια ζαμπόν.

    αυτά το φιτντει μου τα έβγαλε 645 θερμίδες .


    Επειδη όμως ήμουν εφορευτική επιτροπή σήμερα έφαγα και απο γνωστό φαστφουντ δυο τσιζμπεργκερ (καλα θα μου πειτε το ένα δε σε έφτανε?? το ξερω και ντρέπομαι)

    στο σάιτ τους βρήκα οτι έχουν 965.


    δηλαδη 645+965= 1610

    ε όχι καλά αλλα όχι και τραγικά, θα το διορθώσω το ατόπημα!!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    komothnh-thessaloniki
    Posts
    61
    vickoulina για να σου δωσω θαρρος να συνεχισεις,θα σου πω οτι ξεκινησα 80 κιλα και με διαιτα και γυμναστηριο εφτασα τα 69...και τωρα φαινεται πως εχουμε τον ιδιο στοχο τα 60!οποτε ολα θα πανε καλα αρκει να το παρεις αποφαση!και οτι χρειαστεις εμεις εδω ειμαστε!τι υψος εχεις αν επιτρεπεται?

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    44
    ελειπα δυο μέρες στο χωριο και δεν ειχα παρει μαζι το τετραδιο που γραφω, θα τα ξεχασω τωρα δεν υπάρχει περίπτωση.


    Ευχαριστω που μου δίνεις θάρρος!

    Είναι 1.65 και τα λιγοτερα κιλά που ήμουν είναι τα 64. Φαινόμουν οκ, οχι ιδιαίτερα αδύνατη αλλα ούτε και παχουλή.

    έχω ξεκινήσει γυμναστηριο και πηγα στην διαιτολόγο εκει και θα μου δωσει τη διαιτα τη Δευτέρα μεχρι τοτε απλα προσεχω λιγο και πίνω πολύ νερο. Αυτα!

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    komothnh-thessaloniki
    Posts
    61
    αντε μπραβο μπραβο χαιρομαι!καλη συνεχεια κ ειμαι σιγουρη οτι θα τα καταφερεις!

  7. #7
    Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    44
    Ε τζίφος λοιπόν και αυτή η προσπάθεια.

    με τη δίαιτα απ τη διαιτολόγο δεν πηγα καλά, δεν την έκανα δηλαδη. Είμαι σταθερα εκει που ήμουν.
    Μου φαίνεται οτι το καλύτερο διαιτολόγιο θα το βγάλω μόνη μου για τον εαυτό μου.
    Να μπορέσω τουλάχιστον να μπω σε μια σειρά.

    Και το γυμναστηριο το ειχα σταματησει μια βδομαδα πριν τα Χριστούγεννα λόγω ίωσης και δεν ξαναπήγα. Αυριο είναι η επιστροφη μου όμως.

    Έπειτα δεν μπορω με τα προγράμματα γυμναστικής των γυμναστών.
    Είναι καλό γυμναστήριο αλλά αμα σε πεθαίνουνε δεν σε τραβάει να ξαναπας. Συνεχώς έψαχνα δικαιολογίες (και ψαχνω) για να μην πηγαίνω.

    Για πείτε μου κοριτσια και αγόρια, αν πάω πχ κάθε μέρα και κάνω οτι θέλω εγώ λέει τίποτα ή τσάμπα? Πχ μισή ωρα περπάτημα σε κανονικό προς ταχυ ρυθμό-στο διάδρομο- κοιλιακούς, μηχανηματα με βάρη-ελαφρά- και κανενα δεκαλεπτάκι ποδηλατο, κάνω τίποτα? Α και θα παρακολουθήσω και τη γιόγκα που μου αρέσει πάρα πολύ!
    Αυτοί εκεί με ξεθεώνουνε, σε φάση να σιχαίνομαι το γυμναστήριο, να νιώθω σαν αγελάδα-76 κιλών- και φυσικά σαν ανάπηρη αφού "Έλα, στο πιο γρήγορο είπαμε ο διάδρομος, κλπ."

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Originally posted by vickoulina
    Ε τζίφος λοιπόν και αυτή η προσπάθεια.

    με τη δίαιτα απ τη διαιτολόγο δεν πηγα καλά, δεν την έκανα δηλαδη. Είμαι σταθερα εκει που ήμουν.
    Μου φαίνεται οτι το καλύτερο διαιτολόγιο θα το βγάλω μόνη μου για τον εαυτό μου.
    Να μπορέσω τουλάχιστον να μπω σε μια σειρά.

    Και το γυμναστηριο το ειχα σταματησει μια βδομαδα πριν τα Χριστούγεννα λόγω ίωσης και δεν ξαναπήγα. Αυριο είναι η επιστροφη μου όμως.

    Έπειτα δεν μπορω με τα προγράμματα γυμναστικής των γυμναστών.
    Είναι καλό γυμναστήριο αλλά αμα σε πεθαίνουνε δεν σε τραβάει να ξαναπας. Συνεχώς έψαχνα δικαιολογίες (και ψαχνω) για να μην πηγαίνω.

    Για πείτε μου κοριτσια και αγόρια, αν πάω πχ κάθε μέρα και κάνω οτι θέλω εγώ λέει τίποτα ή τσάμπα? Πχ μισή ωρα περπάτημα σε κανονικό προς ταχυ ρυθμό-στο διάδρομο- κοιλιακούς, μηχανηματα με βάρη-ελαφρά- και κανενα δεκαλεπτάκι ποδηλατο, κάνω τίποτα? Α και θα παρακολουθήσω και τη γιόγκα που μου αρέσει πάρα πολύ!
    Αυτοί εκεί με ξεθεώνουνε, σε φάση να σιχαίνομαι το γυμναστήριο, να νιώθω σαν αγελάδα-76 κιλών- και φυσικά σαν ανάπηρη αφού "Έλα, στο πιο γρήγορο είπαμε ο διάδρομος, κλπ."
    Aπ'ολοτελα καλη κι η Παναγιωταινα!!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    44
    Σήμερα

    1 μπανάνα
    1 πατατόπιτα -απο το φούρνο-
    μια κούπα φασολάδα
    μισο κομμάτι παστίτσιο
    μισό σπιρτόκουτο φέτα
    δυο μικρά ψωμάκια (απο μαργαρίτα)
    δυο κρουασάν -ένα με μερεντα κι ενα με μαρμελάδα-
    δυο φρυγανιές
    δυο τυρακια τριγωνάκια

    Επιεικώς χάλια, γουρούνιασα πάλι.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    44
    Σημερα:

    Μια μπανάνα
    ένα τοστ με μαυρο ψωμί και τυρί διάιτης
    3 κεφτεδάκια
    δυο φέτες ψωμί
    ένα αχλάδι
    άλλα δυο κεφτεδάκια
    μια λαχανοσαλάτα
    μισό γιαούρτι με κορν φλέηκς


    Αντε να δω πότε θα στρώσω!

  11. #11
    Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    44
    σήμερα

    μια ομελέτα με ασπράδια και 2 κουτ γλυκου λάδι
    μια φέτα ψωμι ολικής
    μισό ποτήρι χυμό
    κοτόπουλο φούρνου-1 μερίδα
    σαλάτα μαρούλι με 1 κουτ σούπ. λάδι
    μια φέτα ψωμί
    ένα τοστ
    δυο φρυγανιές σικάλεως με φιλαδελφια λάιτ

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •