Αμηνορροια και ψυχολογική κατάσταση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 31 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 452
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    142
    παθουσα δυστυχως!! σκοταδι μονο βλεπω προς το παρον!
    οχι ολα χρειαζονται απο θεμα γυμναστικης κ στο λεω γιατι ειμαι γυμναστρια, απλος αεροβια με μετρο γτ κυριωσ οσεσ δεν εχουν περιοδο χουν προδιαθεση για οσεοπορωση κ καταπολεμηση σε αυτο μαζι με βοηθεια στην εκριση ορμονων ειναι η προπονηση με αντιστασεισ.
    η ψυχολογια μαρια μ ειναι ενασ αλλοσ σημαντικοσ παραγοντας.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    αν ενας απο τους λογους ειναι οτι υπαρχει ελλειψη λιπους στο σωμα, τοτε η λογικη λεει οτι οντως δεν πρεπει να χασεις αλλο. και αν με την αεροβια χανεται λιπος, μηπως πρεπει να την αποφυγεις μαρακι?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    μα ναι κλικάκι μου ίσα ίσα κάνω για προθέρμανση. Τα χω κόψει τα πολλά πολλά κατόπιν οδηγίας και της διαιτολόγου.
    Το γαμώτο είναι ότι έχω κάποια θεματάκια αυτες τις μέρες και με έχει πιάσει η μαυρη μαυρίλα με αποτέλεσμα να χω αρχίσει να το ξανασκέφτομαι το θέμα ενώ το χα λίγο ξεχάσει

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Καλημέρα κοριτσια μου.. Τι κάνετε? Λένε ότι για τις αθλήτριες και γενικά για αυτες που γυμναζονται πολύ ότι έχουν θεματα με την περίοδο.. εμείς τι σχεση έχουμε με αυτό?? Κάτι κιλά χάσαμε και μετά χασαμε τα πάντα.. Γιατι????

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    Εγώ ρώτησα Μagdalena μου γιατί γυμνάζομαι αρκετά και ήθελα να δω μήπως θα πρεπε να το μειώσω γιατί έχω ακούσει ότι και η πολύ άσκηση μπορεί να επηρεάσει αρνητικά. Και η διαιτολόγος μου μου είπε να την περιορίσω για κάποιο διάστημα ή να πηγαίνω να κάνω μόνο βάρη για να αυξήσω έτσι γρηγορότερα το λίπος μου γιατί πχ εγώ ξεσκίζομαι στα φαγητά φουλ στα λιπαρά αλλά παράλληλα γυμνάζομαι και αυξάνεται με μικρότερο ρυθμό αναλογικά με αυτά που τρώω κατάλαβες?
    Αχ δεν ξέρω γαμώτο εδώ και δύο μέρες έχει παίξει το νευρικό μου σύστημα και το σκέφτομαι συνέχεια. Μου βγαίνει μια κούραση γενικά από όλη την προσπάθεια που κάνω. Όχι δε σκέφτομαι να εγκαταλείψω ή κάτι τετοιο αλλά νιώθω εξαντλημένη κυρίως ψυχολογικά ώρες ώρες. Τρώω και κανά δυο-τρεις μέρες τώρα πιο ανεξέλεγκτα και αγχώνομαι διπλα και δε μπορώ να ηρεμήσω και το ξέρω ότι με άγχος προκοπή δεν κάνω.
    Ο γιατρός μου ήταν κατηγορηματικός. Νο1 παράγοντας που δεν έρχονται είναι η ψυχολογία.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Εχεις δικιο Μαράκι, σε όσους γυναικολόγους και αν έχω πάει αυτό μου είπαν, πρώτον σταθεροποίηση του βάρους σε ένα φυσιολογικό επιπεδο και δευτερον το αγχος, η ψυχολογία όταν δεν είναι καλή συμβάλλει στο πρόβλημα..
    Αλλά δεν το βάζουμε κάτω.. Ελπίζουμε και περιμένουμε

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    13
    egw hmoun 6 mhnes xwris periodo kai oloi m elegan pws ftaiei oti eimai elipovarhs(176 kai 50 kila). phga ekana e3etaseis aimatos, genikes kai ormonikes phga k ston gynaikologo kai ta vrhke ola fysiologika. tlk mou hrthe h periodos meta apo ligo k oute kila phra oute alla3a kati sthn diatrofh m to mono isws htan oti enw gnk den trww sxedon katholou kreas ekeinh th periodo eixa faei 2-3 fores. oi ormones apotelountai apo amino3ea ta opoia pairneis apo tis prwteines opote mia eleipsh prwteinwn sth diatrofh isws xeirotereyei thn katastash.
    egw sas symvouleyw na kanete e3etaseis na deite an ontws leipei kati ston organismo sas k den exete periodo h einai pleon psyxologiko. an tlk katalavaite oti einai psyxologiko h symvoulh m einai: ERWTEYTEITE!!!
    :love:

  8. #23
    καλημερα κοριτσια γιατι εχετε αυτο το προβλιμα΄? τη βλακεια εχει γινει?

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    Καλησπερα ..........Εχω ακριβως ενα μηνα κλεισει που κανω διαιτα . Το προβλημα μου ειναι οτι έπρεπε να εχω αδιαθετησει , καποια στιγμη ειχα και ολα τα συμπτωματα αλλα τελικα τιποτα ...... Θα παω βεβαια στο γυναικολογο αλλα ήθελα να ρωτησω αν εχει συμβει κατι τετοιο σε καποια κοπελα, γιατι ανησυχω .......Ευχαριστω........

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Καλημέρα γλυκιά μου.. και εγω απο δίαιτα το έπαθα, είχα μια χαρα σταθερο κυκλο. εκανα μια αυστηρη διαιτα και η περιοδος μου κοπηκε αποτομα, τωρα ειμαι σε πολυ ασχημη ψυχολογικη κατασταση..

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    142
    εγω περιμενω αυριο αποτελεσματα εξετασεων!! αντε να δουμε!!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    109
    Παιδιά να σας πω κάτι που παρατήρησα στον εαυτό μου.Όσα χρόνια με ¨«θυμάμαι» δεν έχει υπάρξει μια μέρα που να μην έχω φάει γλυκό και να έχω φάει φυσιολογικά....ή έτρωγα τα πάντα ή καθόλου αλλά γλυκό πάντα.Η περίοδος του κύκλου μου ήταν από 18 έως και 24 μέρες, πράγμα που με εξαντλούσε και ο γυναικολόγος μου πρότεινε αντισυλληπτικά για να στρώσει πράγμα που δεν έκανα για παραπάνω από ένα δίμηνο σύνολο. Εδώ και ένα δίμηνο κατάλαβα ότι έχω θέμα με όλο αυτό( το φαγητό και κυρίως τα γλυκά ) και αποφάσισα να αλλάξω τρόπο ζωής και διατροφής.Αποτέλεσμα εκτός του να χάνω σταδιακά τα κιλά μου και να ανεβαίνει η διάθεσή μου να αλλάξει και ο κύκλος μου τώρα που τρέφομαι σωστά και να πάει στις 27-28 μέρες!!!ʼρα όλα παίζουν τον ρόλο τους!!!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Ο.κ Γεια σου καισε ευχαριστώ για το σχολιο σου, βλέπω κοινά με τον εαυτό μου.. Ετσι και εγώ αλλαξα απότομα τις διατροφικές μου συνήθειες, παρέλειπα γευματα και το αποτέλεσμα η περίοδος άφαντη..
    Τελοσ πάντων,
    Με εσένα όλα εντάξει τώρα? έχεις κανονικά περίοδο?

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Freedom, τι εγινε με τις εξετάσεις σου, Βγήκαν? ολά καλά?

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    142
    :bisou: ευχαριστω για το ενδιαφερον! περιμενω να τα δει την τεταρτη ενδοκρινολογος κ να μ δωσει επιτελουσ απαντησεισ στο προβλημα μ!! θα σας πω μηπως κ σας βοηθησουν!

Page 2 of 31 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •