Αμηνορροια και ψυχολογική κατάσταση - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 31 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 452
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    109
    Ναι μια χαρά πιο φυσιολογικά από ποτέ!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Να εισαι καλα freedom....Συμπάσχω κοπέλα μου και ενδιαφερομαι.. μακαρι ολα να πανε καλα..για ολες μας

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    Freedom καλά αποτελέσματα. Θα περιμένουμε να μας δώσεις τα φώτα σου. Μακάρι να μάθουμε κάτι καινούριο που να μπορέσει να μας βοηθήσει. παρακαλώ κράτα μας ενήμερες

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Μαράκι μου, καλησπέρα τι κανεις κοπέλα μου?

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    Καλημέρα Μαγδα μου. Ε δεν είμαι και στα καλύτερα μου. Εντάξει βέβαια αυτό δεν είναι και κανένα νέο απλά είναι από κείνες τις βδομάδες που ναι γεμάτες υποχρεώσεις, εμποδια και αναποδιές και μου χει βγει πάλι η κούραση και η μιζέρια μου.
    Εσυ όλα καλα?

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    καλημέρα κουκλα μου, μια απο τα ιδια κ εγω.Υπομονη!!
    Αλήθεια απο Πάτρα είσαι?

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    142
    :bisou:
    ευχαριστω μαρια!
    παιρνει καμια σας αντισιλιπτικα?

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Γεια σου Freedom, εγώ όχι, δεν έχω πάρει ποτέ αλλά ούτε και τώρα με την αμμηνόροια.. Προτιμώ αν έρθει, ας είναι με φυσικό τρόπο, από μόνο του..

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    παιρνει καμια σας αντισιλιπτικα?

    Είχα κάνει 7μηνη θεραπεία. Αδιαθετούσα κανονικά με αυτά αλλά μετά δεν ήρθαν από μόνα τους και ο γιατρός μου είπε να μην πάρω άλλα και ούτε εγώ ηθελα γιατί μου δημιουργούσαν εκνευρισμό.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    142
    κανενα αλλο συμπτομα σ δημιουργουσαν? χωρισ περιοδο δεν εχεισ νευρα ομωσ? κ τι σ ειπε δλδ?!
    γενικως εχετε νευρα που δν εχετε περιοδο?

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    προσωπικά μου δημιουργούσαν εκνευρισμό. Κάτι άλλο σωματικό όχι. Ούτε με πειραξαν ούτε τίποτα. Απλά μωρέ τι να το κάνεις. Αδιαθετούσα μεν και ησυχαζα για λίγο αλλά μετά όταν τα κοβα και περιοδος γιοκ παλι γινόμουν χάλια. Ο γιατρός μου είπε να μην τα συνεχίσω γιατί δεν έχει νόημα. Αν δεν φτιάξω τη διατροφή μου και το λίπος μου από μόνα τους δε θα ρθουν και το να χαπακώνομαι δεν είναι κύση.
    Οσο για το δεύτερο που ρωτάς εννοείται και το νευρικό σύστημα είναι κουρέλι. Εγώ αισίως έκλεισα τρία χρόνια οπότε μπορείς να καταλάβεις την διαλυμένη ψυχολογία μου. Παλιά ξύπναγα και κοιμόμουν με αυτόν τον καημό.
    Τώρα προσπαθώ να μην αγχώνομαι και ελπίζω πως σε 3-4 μήνες εχοντας πλέον μπει στο σωστό δρόμο θα ρθει. Βαθιά μεσα μου βέβαια πιστεύω πως ο Θεός με τιμωρεί και περίοδο δε θα ξαναδώ γιατί κάπως πρέπει να πληρώσω τις συνέπειες των πράξεων μου αλλά η νεκροψία θα δείξει
    Πάντως σίγουρα οσο και αν πλέον δεν ορίζει τη μέρα μου αυτή η σκέψη το να ξαναρχόταν θα ήταν κάτι σαν λύτρωση για μένα και ίσως να με βγαζε από το λαβύριθνο της μαύρης μαυρίλας που πέφτω ώρες ώρες.
    Βλέπω και το σώμα μου που ακόμα είναι αδύνατο και συν αυτό αδυνατώ να αισθανθώ γυναίκα.
    Εσυ πόσο καιρό το αντιμετωπίζεις αυτό το πρόβλημα? Εχοντας υπάρξει και αθλήτρια και γυμνάστρια ειχες ποτε αλλοτε τέτοια προβλήματα? Αν δε γινομαι αδιάκριτη πως ξεκίνησε σε σένα το πρόβλημα?

  12. #42
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    13
    να ρωτήσω και εγώ κάτι?
    τα φυσιολογικά μου κιλά ήταν παντα 55-57 με ύψος 1,76 κάποια στιγμή πάχυνα χωρίς να καταλαβω πως και έφτασα τα 63 και μετα αδυνάτισα πάλι χωρις να το προσπαθήσω και εφτασα τα 55 τότε ήταν που ''γλυκάθηκα'' και ήθελα να γίνω ακόμα πιο σδύνατη. Παρέλειπα πολλά γεύματα και εφτασα τα 49-50 κιλά και η περιοδός μου κόπηκε για 6 μήνες. πήγα έκανα εξετάσεις και όλα ηταν φυσιολογικά και ξαφνικά μου ξαναήρθε η περίοδος χωρίς να έχω πάρει βάρος. από τότε ο κύκλος μου είναι φυσιολογικός. αυτό που θέλω να μάθω είναι αν αφού έχω κανονικά περίοδο και οι εξετάσεις μου ήταν μια χαρά μπορεί να θεωρηθεί πως το βάρος μου είναι φυσιολογικό? μπορώ να είμαι υγιής και σε αυτά τα κιλά? το μόνο περίεργο που έχω παρατηρήσει είναι πως παθαίνω συχνά κράμπες.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    ειλικρινά στο συγκεκριμένο θέμα δε μπορώ να σου δώσω μια σαφή απάντηση. Δεν μπορώ να προσδιορίσω ποια κιλά θεωρούνται ιδανικά για να εχει κανείς περίοδο. Να πχ στην περίπτωση σου μου ακούγεται αδιανόητο ότι με τόσα λίγα κιλά για το ύψος σου έχεις περίοδο για την ακρίβεια απαιτώ να μας πεις το μυστικό. χαχα
    Εχω σηκώσει χέρια ψηλά πλέον σε αυτό το θέμα.
    Εσύ έχασες την περίοδο στα 50 κιλά? Και πως ήταν η διατροφή σου εκείνο τον καιρό? Επανήλθε σε ποια κιλά και με τι διατροφή? Ποσοστά λίπους?
    Συγνώμη για τις ερωτήσεις μου αλλά προσπαθώ και εγώ μέσα από τα διάφορα περιστατικά που διαβάζω εδώ στο φόρουμ να καταλάβω πως λειτουργεί το όλο θέμα και τις διαφορές απο οργανισμό σε οργανισμό.
    Οταν δεν ειχες περίοδο ο γυναικολόγος σου εσένα σε είχε συμβουλεύσει κατι συγκεκριμενο?

  14. #44
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    13
    κοιτα εγω γενικα ποτε δεν ειχα σταθερο κυκλο. συνηθως ειχα 1 μηνα καθυστερηση και ειχε αργησει και αρκετα να μου ερθει η περιοδος, μου ηρθε στα 17. οταν αρχισα να αδυνατιζω απο τα 55 και κατω μου κοπηκε για 6 μηνες και αποφασισα να παω και στον γυναικολογο και να κανω και εξετασεις αιματος. πηγα λοιπον στον γυναικολογο μου ειπε οτι ολα φαινονται φυσιολογικα και με εστειλε για εξετασεις αιματος γενικες και ορμονικες. μια βδομαδα αφου ειχα παει στον γυναικολογο μου ηρθε και η περιοδος, μετα εκανα και τις εξετασεις και μου ειπε οτι ολα ειναι φυσιολογικα και οτι μπορει να μην ειχα περιοδο λογω κακης διατροφης, αγχους κλπ. τα κιλα μου ειναι παντα γυρω στα 50-52, 52 ειμαι συνηθως πριν αδιαθετήσω τώρα για ποσοστά λίπους δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια ολοι μου λενε οτι είμαι πολυ αδύνατη αλλα όχι οτι φαινομαι κ αρρωστη, για να καταλαβεις το νουμερο 24 σε παντελονι μου ειναι κολλητό. Η διατροφη μου οταν εχασα την περιοδό μου ήταν λιγο ακραια δηλαδη μπορεί όλη μέρα να ημουν με ένα μπολ βρώμη με γάλα και μερικές φορές και κανένα τοστ. τώρα προσπαθώ να τρώω πιο φυσιολογικά και να τρώω και περισσοτερο κρέας που το είχα κόψει τελείως εκεινο το διάστημα.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. Διαβάζοντας και τη δική σου ιστορία τελικά κατέληξα ότι η κακή διατροφή παίζει σπουδαίο ρόλο στο θέμα περιόδου και απο κει και πέρα είναι θέμα του κάθε οργανισμού ατομικά πότε και πως θα επανέλθει.
    Είσαι τυχερή που στην περίπτωση σου επανήλθε γρήγορα γι αυτό για το δικό σου καλό φρόντισε να συνεχίσεις την καλή διατροφή για να μην έχεις τα δικά μας τα τρεχάματα. Εγώ εδώ και 7 μήνες κάνω καλή διατροφή, αυξάνω σταδιακά το βάρος μου και εύχομαι κάποια στιγμή να ανταμειφθούν οι κόποι μου

Page 3 of 31 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •