Αμηνορροια και ψυχολογική κατάσταση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 31 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 452
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342

    Αμηνορροια και ψυχολογική κατάσταση

    Καλημέρα κορίτσια!
    Σίγουρα δεν είμαι η μόνη που αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα γι αυτό θα ήθελα την αποψή σας πάνω σε κάτι που παρατηρώ από τον εαυτό μου
    Αυτούς τους μήνες που δεν έχω περίοδο ο χαρακτήρας μου έχει αλλάξει, έχω νευρα, καποιες φορες μελαγχολώ τόσο που είμαι στα όρια της κατάθλιψης..
    Εσείς παρατηρείται αλλαγές στο χαρακτήρα σας σε σχέση με πρίν?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    Και να ταν μόνο μια.
    Αυτό το μήνα κλείνω τρία χρόνια. Έλα να σβήσουμε κεράκια. Αν εσύ το περνάς μόνο λίγους μήνες φαντασου εγώ ψυχολογία τρία χρόνια τώρα. Πλέον δε με επηρεάζει τόσο ψυχολογικά ή μάλλον με επηρεάζει απλά προσπαθώ να μην το σκέφτομαι τόσο πολύ για το δικό μου το καλό.
    Παλιότερα αρρώσταινα. Έτρεξα το θέμα από την πρώτη στιγμή γιατί εγώ τρομάρα μου ήμουν ρολόι στο συγκεκριμένο θέμα και φυσικά θορυβήθηκα. Γύρισα ένα σωρό γιατρούς αλλά δεν μου έβρισκαν τίποτα οργανικό. Αποδιδόταν στν εξάντληση του οργανισμού από την απώλεια κιλών. Μετά ήρθε και η ανορεξία και ήρθε και έδεσε. Ψυχολογικά ο απόλυτος πάτος. Εφτασα σε σημείο να παρακαλάω για περίοδο εγώ που όταν είχα κυλιόμουνα στα πατώματα από τους πόνους. Όχι μόνο άλλαξε ο χαρακτηρας μου αλλά ουσιαστικά μετατράπηκα σε ένα τέρας. Νεύρα συνέχεια, οξύθυμη, νευρικότητα, κατάθλιψη, κλάμματα, υστερίες, ακραίες συμπεριφορές. Καποιες περιόδους είχα διαλυθεί ψυχολογικά. Κοιμόνουνα και ξυπνούσα μόνο με αυτή τη σκέψη. Καποια στιγμή που έκανα θεραπεία και αδιαθετούσα με φάρμακα ηρεμούσα λιγάκι αλλά συνάμα εκενυριζόμουνα κιόλας γιατί δε μπορούσα να περιμένω να ρθουν δια της φυσιολογικής οδού.
    Πλέον έχω στερέψει, δεν έχω άλλα δάκρυα. Δεν ξέρω τι να πιστέψω και τι να περιμένω. όλοι μου λένε οτι σύντομα θα ξαναρθει αλλά βαθιά μέσα μου το χω πλέον ξεγράψει. Ίσως να ναι η τιμωρία μου για το κακό που έκανα. Με πονάει η σκέψη οτι μπορεί να μην κάνω δική μου οικογένεια από το ξερό μου το κεφάλι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    Μαρακι με καλυψες. αλλα εμενα ο γιατρος μου εχει πει οτι θα μπορω να κανω παιδι αν θελω γιατι μπορει να μην εχω περιοδο 2 χρονια αλλα οτι τα ωαρια μου ειναι μια χαρα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    καλά και μένα μου το χει πει αυτό ο γιατρός αλλά στη δική μου νοσηρή φαντασία το χω αποκλείσει και ας με διαβεβαιώνουν για το αντίθετο. Έχω στο μυαλό μου ότι ένας τόσο ταλαιπωρημένος οργανισμός σαν το δικό μου θα ήταν αδύνατον να κρατήσει ένα μωρό πόσο μάλλον να το συλλάβει κιόλας.
    Αυτές τις σκέψεις όμως τις κάνω τώρα τελευταία που αν και δεν έχω σχέση μου χτυπάει το βιολογικό ρολόι. Είναι σκέψεις που μου ρχονται στιγμιαια γιατι γενικά προσπαθώ να μην αγχώνομαι και επιβαρύνω την κατάσταση γιατί ώρες ώρες με πιάνει πάλι η απελπισία του στυλ μα καλά όλη μέρα τρώω γιατί στο διαολο δεν έρχεται. Δηλαδή τι σκατά διαφορά έχει αν είσαι 50 η 51 κιλά? 55 η 54? Δηλαδή συγνώμη έστω ότι εγώ φτάνω 58 και έρχεται. Αμα πέσω στα 56 θα ξαναφύγει?
    Και εν τω μεταξύ εχω διαβάσει για περιπτώσεις τρις χειρότερες απο τις δικές μου και η περίοδος περίοδος.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Μαράκι, διαβάζοντας το μνμ σου είναι σαν να ακούω τον εαυτό μου, επισκέφθηκα και άλλο γιατρό και επιμένει πως δεν είναι κάτι οργανικό και με τη σταθερότητα του κανονικού βάρους σιγά σιγά θα έρθει..
    η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να μου δώσει ορμονικά χαπια για να αδιαθετήσω και του το είπα, τώρα θα δούμε!
    Δεν νομίζω να μην κανουμε ποτέ παιδί, όσο ταλαιπωρημένος και αν είναι ο οργανισμός αποκλείεται να έχουμε αυτή την κατάληξη..
    Ας είμαστε αισιοδοξοι.. Πάντως σε γυναικολόγο δεν ξαναπάω τώρα, τουλάχιστον για ένα τρίμηνο απο τώρα γιατί κάθε φορά γίνομαι χειρότερα ψυχολογικά και ακούω συνεχώς τα ίδια.. Κοντευω να πάρω πτυχίο στα γυναικολογικά!!
    Αλεξανδρίτσα μου, και εσυ από ανορεξία το έπαθες? Τι σου λέει ο γιατρός? υπάρχει περίπτωση να επανέλθει φυσιολογικά η περίοδος χωρίς ορμονικά χάπια?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    μου λεει ο,τι και σε σας,οτι ειμαι ελλιποβαρης και θα επανελθει μολις παρω βαρος και στρωσει η διατροφη.... ανορεξια δεν ξερω αν ειχα ποτε οπως το εννοεις,ειχα φτασει 47-48 κιλα με υψος 1.72 αλλα και τωρα που ειμαι 53 αρκετους μηνες δεν εχω δει φως.τι να πω πια,δεν θεωρω οτι ειμαι σε τοσο λιγα κιλα ωστε να μην εχω περιοδο... δλδ ποσο πρεπει να παω?ειμαι σε αδιεξοδο....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    Απο οτι γνωρίζω για να θεωρείται κάποιος κανονικός σε βάρος θα πρέπει να είναι 10 κιλά κάτω από το υψος του, για τις γυναίκες ισχύει αυτό, ετσι μου είχε πέι μια γυναικολόγος που είχα επισκεφτεί, εσυ είσαι ψηλή, με 1,72 πρέπει να πάρεις και αλλο βάρος, τουλάχιστον 60 κιλά να είσαι, εγω που είμαι 1,65 πρέπει να είμαι 53 - 55 κιλά μου είχε πει

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    60 κιλα δεν εχω υπαρξει ποτε,συνηθως ημουνα 56 καλοκαιρι 58 χειμωνα και σε αυτα τα κιλα δε μου αρεσε το σωμα μου,εδω και στα 53 πλεον ζοριζομαι.γι αυτο λεω οτι ειναι αδιεξοδο.ελπιζω ομως,τωρα που εκω σταματησει βουλιμιες και εξαντλητικη γυμναστικη μηπως ερθει περιοδος και σε αυτα τα κιλα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    στο ευχομαι Αλεξανδρίτσα μου, αλλά τι θα κάνει, δεν θα έρθει?
    Είμαστε σε μικρή ηλικία ακόμα για να σταματήσει τελείως.. Για να δούμε, αν έχεις νεότερα σχετικά με το θεμα αυτό, σε παρακαλώ ενημερωσε με

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    αμην!!!!!
    μακαρι Μαγδαλενα,γιατι νιωθω πολυ χαλια.ναι μην ανησυχεις,εχω πει οτι θα κανω παρτυ και θα ειστε ολες καλεσμενες!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    342
    καλό!!!!! ελπίζω να κρατήσεις την υποσχεσή σου για το πάρτυ!! περιμένουμε!!
    Και εγώ χαλια νιώθω αλλά ελπίζω..και εγώ εχω φτάσει πλέον σε κανονικό βαρος και αναρρωτιέμαι ποτε θα έρθει??

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    Καλημέρα κορίτσια. Καλά όταν θα ρθει η περίδος μόνο πάρτυ θα κάνουμε? Θα το κάψουμε καλέ. Έχω πάρα πολύ κακή διάθεση για άσχετους λόγους αυτές τις μέρες και μαζί με την κακή διάθεση επανήλθαν μετά δοξης και τιμής οι απαισιόδοξες σκεψεις πάνω στο θέμα.
    Αρχίζω παλι να κουράζομαι πολύ και καταβαλλω τεράστια προσπάθεια να μην το σκέφτομαι.
    Εξακολουθώ να θεωρώ γελοίο ότι μπορεί πχ να χεις περίοδο στα 55 και να μην εχεις στα 54. Δηλαδή τι σκατά αλλάζεις στη διατροφή σου? Και αυτό το κωλολίπος μου γαμώτο. Έχει ανέβει κατακόρυφα να πάρει η ευχή αλλά θέλει ακόμα. Έχω σκιστεί στα κωλολιπαρά και χαιρι δε βλέπω.

    Alexandrita η πολύ γυμναστική λες επηρεάζει? Γιατί και εγώ είμαι σε φάση να την περιορίσω για ένα διάστημα, αυτο μου πε και η διαιτολόγος αλλά από την άλλη γαμωτο δεν πολυθέλω γιατί ένα πράγμα έχω να εκτονώνομαι θα το κόψω και αυτό και σιγά μη δω αποτέλεσμα.
    ʼσε που αυτό με τη διατροφή δεν το καταλαβαίνω. Δηλαδή και πες ότι έρχεται και καμια φορά εγώ παραλείψω κανά γεύμα και κάνω κακή διατροφή τι θα κάνει θα ξαναφύγει?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    μαρακι με σιγουρια αν ευθυνεται δε μπορω να σου πω... για το πολυ τρεξιμο εχω ακουσει αλλα και παλι δεν ξερω...αλλα οι αθλητριες γενικα εχουν ενα θεμα με την περιοδο.... αν κανουμε σε χαλαρους ρυθμους παντως δεν νομιζω να υπαρχει κανενα προβλημα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    142
    κοριτσια η γυμναστικη βοηθαει στην παραγωγη ορμονων αλλα ολα θελουν μετρο..
    δεν ειναι απλο θεμα ειναι ορμονεσ..απο την στιγμη που κανεισ την βλακεια δυσκολα ξαναεπανερχεσαι..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    freedom και εσύ παθούσα? Έχεις δει καθόλου φως?
    Γενικά ρε κορίτσια πλην καλής διατροφής και σωστού σωματικού βάρους τι άλλο πρεπει να κάνουμε για να βοηθήσουμε την κατάσταση? Μη μου πείτε υπομονή κατι ποιο πρακτικό παρακαλώ.
    Και ως προς τι γυμναστική να υποθέσω καλό είναι να αποφεύγουμε αερόβια για να μην καίμε λίπος?

Page 1 of 31 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •