γνωρίζετε που μπορώ να πάω για δωρεάν ψυχοθεραπεία;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    γνωρίζετε που μπορώ να πάω για δωρεάν ψυχοθεραπεία;

    Υστερα απο συστάσεις που μου έκαναν κάποιοι γνωστοι οι οποίοι και το είχαν επισκεφτεί αποφάσισα να πάω και εγώ στο κέντρο ψυχικής υγείας της περιοχής μου.
    Περνάω κατάθλιψη και ψυχώσεις και επισκέφτομαι καθε μήνα τον ψυχίατρο του ΙΚΑ που μου δίνει φαρμακευτική αγώγή και ρυθμίζει την δοσολογία. Διαβάζοντας πως χρειάζεται και ψυχοθεραπεία μαζί με την αγωγή αποφάσισα να πάω και σε ψυχολόγο. Είχα πάει σε κάποιον ιδιώτη στην αρχή αλλά λόγω οικονομικών προβλημάτων δεν είχα την δυνατότητα να πηγαίνω κάθε εβδομάδα κι έτσι τον διέκοψα και πήγαινα μόνο στον ψυχίατρο. Αυτό το διάστημα όμως τον έχω ανάγκη. Ετσι πήρα τηλέφωνο για να κλείσω ραντεβού. Η συμπεριφορά ήταν άψογη και πάρα πολύ καλή αλλά δεν μου άρεσε ο τρόπος που λειτουργούν. Αφού της είπα πως πάσχω απο κατάθλιψη και παρακολουθούμε απο γιατρό του ΙΚΑ ζήτησα να κλείσω ραντεβού με ένα ψυχολόγο γιατί έχω ανάγκη να μιλήσω. Τότε μου είπε πως στις περιπτώσεις κατάθλιψης και αυτοί κλείνουν ραντεβού με ψυχίατρο και αφού παρακολουθούμε απο το γιατρό του ΙΚΑ δεν χρειάζεται να πάω κι εκεί. Εγώ της είπα πως δεν θα ήθελα γιατρό γιατί έχω και είναι πολύ καλός αλλά θα ήθελα κάποιον για να μιλήσω, ένα ψυχολόγο. Τότε μου είπε πως μόνο αν το κρίνει ο γιατρός του ΙΚΑ και μου σταματήσει τα φάρμακα τότε μπορώ να επικοινωνίσω μαζί τους για ένα ραντεβου.
    Γιατί όλα αυτά; Δεν έχω την δυνατότητα να πάω σε ένα ιδιώτη και δεν μου αρκεί ένα τέταρτο επίσκεψη στο ΙΚΑ για να πω όλα όσα θέλω. Τι άλλο μπορώ να κάνω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Πρώτη φορά τ ακούω αυτό!
    Δεν είναι ανάγκη να λες στη γραμματέα τι ακριβώς έχεις...

    Σχετικά με τον τίτλο του θρεντ, δεν ξέρω να γίνεται πουθενά δωρεάν ψυχοθεραπεία, εκτός από κάποιες συνεδρίες σε Κ.Ψ.Υ.

  3. #3
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Συχνά, η διαδικασία αυτή μοιάζει να δυσκολεύει τους ανθρώπους που θέλουν να ξεκινήσουν ψυχοθεραπεία, όμως πίστεψε με η πρόθεση δεν είναι να βασανίσουν κανέναν και ούτε οφείλεται αυτή η διαδικασία σε κάποιου είδους αδιαφορία.


    Τώρα, για δωρεάν ψυχοθεραπεία, δε νομίζω να βρεις κάτι αλλο πέρα από τα ΚΨΥ.
    Μια ενδιάμεση λύση είναι να απευθυνθείς σε νέους επαγγελματίες, σε εκπαιδευόμενους ψυχοθεραπευτές κτλ όπου η αμοιβή είναι προσιτή.

    Καλή επιτυχία στην αναζήτηση σου.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Το ίδιο πρόβλημα prasiniklosti
    αντιμετώπισα κ εγώ!
    Πήγαινα σε έναν γιατρό του τεβε αντίστοιχα κ όταν πήρα τηλέφωνο στο ΚΨΥ μου είπαν ότι πρέπει να επιλέξω γιατρό κ γιατί το ψάχνω αφού ήδη ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ έχω!
    Μου κλείσανε τελικά το πρώτο ραντεβού στυλ συνέντευξης κ περιμένω να μου πούνε μεθαύριο ποιος θα με αναλάβει.
    Το πρόβλημά μου αυτή την στιγμή είναι ότι τελειώνουν τα φάρμακα κ πρέπει να πάω στο γιατρό του τεβε για να μου τα γράψει.
    Τι στο καλό φακελάκι κ για την ψυχοθεραπεία?
    Δεν μου φαίνεται να έχουν διάθεση να σε βοηθήσουν μέσο ταμείου!
    Προσπάθησε με το ΚΨΥ κ μην τους λες τίποτα, αν βρεθεί εκεί γιατρός να σου τα γράψει καλώς, διαφορετικά θα πρέπει να ξαναπάς στο ΙΚΑ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Πάντως όταν τους ρώτησα κ τι να κάνω εγώ με τα φάρμακα,
    (γιατί λένε ότι αν τα κόψεις απότομα υπάρχει πρόβλημα)
    γυρίσανε στο ΚΨΥ κ μου είπαν για τα φάρμακα ήρθες????
    Έλεος δηλαδή!!!!!
    Φάρμακα γράφω όποτε θέλω, ψυχοθεραπεία δεν βρίσκω να κάνω!

    πάντως προσπάθησε....

    κ έχεις υπομονή!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Μια ερωτιση εκαναν οι ανθρωοποι ,επειδη υπαρχουν και τετοιεσ περιπτωσεισ... λογικο..

    οσο για την ψυχοθεραπεια ..πηγενε και πεσ τα οχι στην γραμματεια αλλα στο ατομο που θα σε δει... και εξιγησε για ποιο λογο θελεισ ψυχοθεραπεια...εγω ετσι εκανα ...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  7. #7
    σκέφτηκα να πάρω μετά απο λίγες μέρες τηλέφωνο και να μην τους πω πως παρακολουθουμε απο γιατρό αλλά πριν τους πω το προβλημα μου μου ζητησαν στοιχεια ονομα-τηλεφωνο-διευθυνση οποτε αν ξαναπαρω και μου τα ξαναζητησουν μπορει να το δουν και να μη με εξυπηρετησουν. θα ξαναπροσπαθησω ομως μέσω μιας γνωστης που έχω και πάει εκεί. θα της πω οταν παει να τους μιλήσει για εμένα στο γιατρο της που είναι και ο δυευθηντης και πως χρειάζομαι ένα ψυχολόγο.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    5
    Originally posted by Paprika
    Πρώτη φορά τ ακούω αυτό!
    Δεν είναι ανάγκη να λες στη γραμματέα τι ακριβώς έχεις...

    Σχετικά με τον τίτλο του θρεντ, δεν ξέρω να γίνεται πουθενά δωρεάν ψυχοθεραπεία, εκτός από κάποιες συνεδρίες σε Κ.Ψ.Υ.
    Υπάρχουν τα κέντρα ψυχικής υγιεινής στα οποία έχεις το δικαίωμα να κάνεις δωρεάν ψυχοθεραπεία.Πήγαινε πάλι και ζήτα απαντήσεις στο πρόβλημα σου.Αν υπάρχει πρόβλημα και δε σε δέχοναι, οταν ξαναπάς μην τους πεις ότι σε παρακολουθεί ήδη γιατρός του Ικα,θα σε δει κάποιος δικός τους και θα κρίνει κάθε πότε χρειάζεται να βλέπεις ψυχολόγο.
    Αν σου δώσει χάπια απλά δε θα τα πάρεις,αφού ήδη κάνεις θεραπεία με φάρμακα.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    3
    Μπορείς να πας στο Metropolitan που βρισκεται στο Νεο Φαληρο στον Πειραια. Καθε Τεταρτη μπορεις να πας κλεινοντας ραντεβου, αλα εινναι για ιλικιες μεχρι 30 αν θυμαμαι καλα, ρωτα καλυτερα! Καλη τυχη

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Εγω παιδια δεν ημουν σε κανενα ταμειο,πηγα σε κ.ψ.υ.,εδωσα συνεντευξη κ με ειδοποιησαν για συναντηση με ψυχολογο κ ξανα στο περιμενε αν θα με δεχτουν.Σε μια βδομαδα ξεκινησα.εκανα 6 μηνες κ μετα εβλεπα την ιδια ψυχολογο σε γραφειο της με εντελως συμβολικη τιμη γιατι πηρε αδεια εγκυμοσυνης.θα μπορουσα αν ηθελα να συνεχισω με αλλο ψυχολογο στο κεντρο.Ημουν παρα πολυ ευχαριστημενη απλα απ\'οτι καταλαβα ειναι δυσκολο να σε δεχτουν.Δεν ξερω με τι κριτηρια.Εντομεταξυ εκεινη την περιοδο επαιρνα κ αντικαταθλιπτικα.Δε νομιζω οτι παιζει ρολο αυτο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    εγω σου προτειινω να πας στα εξωτερικα ιατλρεια του Αιγηνητειου.Παρε τηλ.να κλεισεις ραντεβου με ψυχιατρο και στον γιατρο ρωτα για ψυχοθεραπεια .Εγω ειχα κανει προπερσι αλλα σταματησα η χαζη γιατι δεν πηγα 2 φορες και εκει πρεπει να πηγαινεις μονη σου δε σε παρακαλανε και ειναι δωρεαν!Δυστυχως τωρα απο σεπτεμβρη.Εγω εκλεισα 20 Σεπτεμβριου γιαυτο παρε τωρα να κλεισεις .

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •