βιταμινες για τριχοπτωση - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 48
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    550
    Originally posted by smart
    ροζ, σ αυτες τις περιπτωσεις απ οσο γνωριζω κ ο γιατρος κ ο φαρμακοποιος τονιζουν οτι η δοσολογια πρεπει να ακολουθειται ΑΥΣΤΗΡΑ!!!!
    τι εγιεν με τις ταρζανιες?
    παντα αναρρωτιομουν (χοχοχ)

    κλικ, το ενδεχομενο να λεει μ@λ@κιες η κομμωτρια παιζει καθολου?
    Ναι το ξέρω αλλά δυστυχώς δεν βαζω μυαλό πάντα κάνω τα δικά μου-σε λογικά πλαίσια βέβαια!Δεν έγινε τίποτα, απλά είχα γεμίσει μαλλιά!Ευτυχώς η αύξηση της τριχοφυίας παρέμεινε στο κεφάλι και δεν επεκτάθηκε στο πρόσωπο...!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    παλι καλα :lol:

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Αλλάζουνε Εντός Μου,Τα Σύνορα Όλου Του Κόσμου
    Posts
    1,698
    κλικ πριν λίγο καιρό που είχα μπει στο νοσοκομείο να κάνω κάτι αλλεργικά τέστ,τους ανέφερα και το γεγονός ότι χάνω αρκετά μαλλιά -βασικά σχεδόν όλες τις εποχές έχω κάποια απώλεια αλλά ειδικά τον τελευταίο καιρό παρόλο που λούζομαι και βάζω και κρέμες και τα χτενίζω και τα ξεμπερδεύω ,μόλις στεγνώσουν αν περάσω τα χέρια μου ανάμεσα πάλι τρίχες θα μου μείνουν αμανάτι :shocked2:- μου έκαναν έναν ορμονικό έλεγχο για να δουν αν όλα είναι οκ!δυστυχώς στην δική μου περίπτωση βρήκαν μόνο πως η TSH είναι στο 7,20 ολίιιιιγον εκτός ορίων και μου πρότειναν επιπλέον έλεγχο από ενδικρονολόγο η οποία μου έγραψε ένα μάτσο εξετάσεις των οποίων όμως τα αποτελέσματα δεν έχω πάρει ακόμα

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    αγγελουδακι καλη επιτυχια στα αποτελεσματα!
    υποθετω δε θαναι κατι σοβαρο :wink1:

    εγω εκανα μια ψιλοαρχη σημερα, πηρα συκωτι μοσχαρισιο να φτιαξω αυριο.

    και οταν βρω τη διαθεση θα κοιταξω ποιες τροφες δινουν τα θρεπτικα συστατικα που εχουν καποια σχεση με την τριχοπτωση, για να προσπαθησω λιγο να βελτιωσω ο,τι μπορω.

    σε 2 μηνες θα εχω ασφαλιση και θα πρεπει να κανω ενα εκατομμυριο εξετασεις.
    (τρελο ραμολιμεντο! αυτη η λεξη ειναι απιθανη)

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    113
    click πήρα πέρισυ το "hair, skin and nails" της solgar, για τα νύχια μου πιο πολύ επειδή έσπαγαν και ξεφλούδιζαν άνευ προηγουμένου. μετά από 2 κουτιά(αν θυμάμαι έχουν 60κάψουλες το καθένα), τα νύχια ήταν πάλι οκ...και το μαλλί λιοντάρι!

    φυσικά δεν το συζητώ ότι οι εξετάσεις είναι ο καλύτερος τρόπος να ξεκινήσεις και έπειτα μια θεραπεία στοχευμένη σε όποια έλλειψη διαπιστωθεί.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    τη σολγκαρ την εχω τιμησει δεοντως στο παρελθον, οχι για μενα.
    ειναι απο τις αγαπημενες μου εταιρειες, ισως η πιο αγαπημενη γιατι προσεχει πολυ να μη βαζει αηδιες στα προιοντα της.

    αλλα ειναι λιγο τσιμπημενες οι τιμες ε?

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    114
    εγώ πάντως χάνω μαλλιά όταν έχω αναιμία δηλαδή εφό όρου ζωής
    Δυστυχώς έχω 7 μέρες κύκλο και ο γυναικολόγος και η παθολόγος ήταν και οι δύο σύμφωνοι ότι δεν παίζει να μην κάνω ανά διστήματα θεραπεία με συπμληρώματα σιδήρου.. :sniffle:

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    αυτο που λενε οτι πρεπει μαζι με μια τροφη πλουσια σε σιδηρο να τρωμε και κατι πλουσιο σε βιταμινη C, ισχυει, ετσι?

    οτι απαγορευεται το ασβεστιο 2 ωρες πριν και 2 ωρες μετα, ισχυει?

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    113
    Originally posted by click
    τη σολγκαρ την εχω τιμησει δεοντως στο παρελθον, οχι για μενα.
    ειναι απο τις αγαπημενες μου εταιρειες, ισως η πιο αγαπημενη γιατι προσεχει πολυ να μη βαζει αηδιες στα προιοντα της.

    αλλα ειναι λιγο τσιμπημενες οι τιμες ε?
    Χαχα, τσιμπημένες δε θα πει τίποτα! Μου έγραψε ο ορθοπαιδικός το υαλουρονικό οξύ που έχουν, ως συμπληρωματικό αγωγής για θρέψη στους χόνδρους των γονάτων μου και πήγα να το πάρω έτσι αβασάνιστα....όταν άκουσα τιμή νομίζω χρειάστηκα υπογλώσσιο!
    Αυτό για νύχια και μαλλιά ωστόσο δεν θυμάμαι να μου είχε φανεί πολύ ακριβό...(τότε βέβαια ακόμα είχα ένα όποιο αξιοπρεπές εισόδημα:saint

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by faidra7
    (τότε βέβαια ακόμα είχα ένα όποιο αξιοπρεπές εισόδημα:saint
    τοτε που ειχα καμμια 10ρια βαζακια σολγκαρ επαιρνα λιγοτερα λεφτα αλλα θυμαμαι να τα βγαζω περα ΠΟΛΥ πιο ανετα.
    φαντασου ποσο πολυ εχουν ακριβινει τα παντα:wow:

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126
    δε διάβασα όλες τις απαντήσεις, αλλά ξέρω οτι τα αμύγδαλα κάνουν καλό στα μαλλιά, αλλά δε το'χω ψάξει..(τα τρωω όμως)

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    114
    Originally posted by click
    αυτο που λενε οτι πρεπει μαζι με μια τροφη πλουσια σε σιδηρο να τρωμε και κατι πλουσιο σε βιταμινη C, ισχυει, ετσι?

    οτι απαγορευεται το ασβεστιο 2 ωρες πριν και 2 ωρες μετα, ισχυει?
    αυτό για την βιταμίνη ισχύει, αυτό με το ασβέστιο δεν το έχω ακούσει. Στην αρχή μου είχαν πει να πέρνω τα χάπια με άδειο στομάχι για να απορροφούνται πιο καλά αλλά μου προκαλούσαν δυνατούς στομαχόπονους και πλέον τα πέρνω αφού έχω φάει.

    Πολύ άθλια γεύση ρε γαμώτο, ρεύομαι κάποιες φορές μια γεύση σκουριάς.. :thumbdown:

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    230
    λοιπόν...μόλις είδα αυτό το τόπικ... θα γράψω διότι έχω φρικάρει...τα τελευταία χρόνια έχω μαλλιά μέχρι την μέση σχεδόν μέχρι εκεί τα αφήνω τα κόβω αρκετά και τα ξαναμακραίνω...άλλη μια φορά είχα ένα προβληματάκι πριν τις πανελλήνιες αλλά με ένα κουρεματάκι ήρθαν στα ίσα τους...
    φέτος από τον οκτώβριο σταδιακά χωρίς ακραία φαινόμενα-με τούφες πολλές-έχω χάσει τα μισά μου μαλλιά..κουρεύτηκα ξαναμάκριναν...και κανείς δεν με πιστεύει ότι το πρόβλημα είναι τόσο μεγάλο γιατί βλέπουν τα μαλλιά μου όπως πάντα τα έβλεπαν μακριά....εμένα με έχει τσακίσει ΚΑΙ αυτό ψυχολογικά...είμαι πολύ αναβλητική λόγω φόβου για αυτό δεν έχω πάει ακόμ αστον γιατρό...και επίσης είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δεν θα καταφέρω να κάνω την θεραπεία λόγω κόστους
    αλλά επειδή δεν πάει άλλο την δευτέρα πρωί πρωί θα πάω στον δερματολόγο...να μου πεί αν ξαναβγαίνουν...
    ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας..καλή τύχη και με τα μαλλιά μας σε όλους μας....
    τι να πω...όλα του γάμου δύσκολα....

  14. #44
    Originally posted by asi
    λοιπόν...μόλις είδα αυτό το τόπικ... θα γράψω διότι έχω φρικάρει...τα τελευταία χρόνια έχω μαλλιά μέχρι την μέση σχεδόν μέχρι εκεί τα αφήνω τα κόβω αρκετά και τα ξαναμακραίνω...άλλη μια φορά είχα ένα προβληματάκι πριν τις πανελλήνιες αλλά με ένα κουρεματάκι ήρθαν στα ίσα τους...
    φέτος από τον οκτώβριο σταδιακά χωρίς ακραία φαινόμενα-με τούφες πολλές-έχω χάσει τα μισά μου μαλλιά..κουρεύτηκα ξαναμάκριναν...και κανείς δεν με πιστεύει ότι το πρόβλημα είναι τόσο μεγάλο γιατί βλέπουν τα μαλλιά μου όπως πάντα τα έβλεπαν μακριά....εμένα με έχει τσακίσει ΚΑΙ αυτό ψυχολογικά...είμαι πολύ αναβλητική λόγω φόβου για αυτό δεν έχω πάει ακόμ αστον γιατρό...και επίσης είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δεν θα καταφέρω να κάνω την θεραπεία λόγω κόστους
    αλλά επειδή δεν πάει άλλο την δευτέρα πρωί πρωί θα πάω στον δερματολόγο...να μου πεί αν ξαναβγαίνουν...
    ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας..καλή τύχη και με τα μαλλιά μας σε όλους μας....
    τι να πω...όλα του γάμου δύσκολα....
    Asi μου μην ανησυχείς τόσο.
    Έγω πριν απο 5 χρόνια έκανα για πρώτη φορά δίαιτα έχασα 20 κιλά και έπαθα ακριβώς το ίδιο πράγμα. Είχα μακριά και ΠΟΛΛΑ μαλλιά και πρέπει να σου πω ότι η δίαιτα ήταν από διαιτολόγο και πολύ ισορροπημένη (ελαιόλαδο, κόκκινο κρέας, όσπρια κλπ) όμως εμένα τα μαλλιά μου έπεφταν και όλοι μου έλεγαν ''καλά πλάκα μας κάνεις;''
    Πήγα στην κομμώτρια μου, που είναι εξπέρ σε αυτά, και μου είπε ότι η απώλεια μαλλιων σε μια δίαιτα συμβαίνει πολύ συχνά και όσο έχω φύτρες να μην ανησυχώ. Όταν διέκοψα την δίαιτα τα μαλλιά μου επανήλθαν μετά απο 1,5 χρόνο περίπου αλλά όχι εντελώς.
    Γενικά η μείωση των λιπαρών στην διατροφή ''χτυπάει'' στα μαλλιά και στα νύχια αλλά μην ανησυχείς, είναι τρομακτικό όταν το αντιλαμβάνεσαι αλλά είναι κάτι το οποίο συμβαίνει.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    free!

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •