Από πάντα "πρέπει" να κάνω δίαιτα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    5

    Από πάντα "πρέπει" να κάνω δίαιτα...

    Καλημέρα
    Είμαι καινούριο μέλος και γράφτηκα σ αυτό το site γιατί ψάχνω υποστήριξη γιατί από πάντα προσπαθώ να αδυνατίσω αλλά πλέον δε μπορώ να πειθαρχίσω. Έχω πάει σε διαιτολόγους, έχω κάνει παθητική γυμναστική, γυμνάζομαι 2 φορές την εβδομάδα, και τώρα σκέφτομαι την λιποαναρόφιση!!! Έχω εντοπίσει στην πηγή του προβλήματός μου στη συμπεριφορά της μητέρας μου: πάντα μου έλεγε ότι πρέπει να χάσω 2-3 κιλά, έκρυβε τα γλυκά (με αποτέλεσμα όποτε βρισκόμουν μπροστά σε γλυκό να πέφτω με τα μούτρα πριν το χάσω!). Και όσο κοιτάω τις παλιότερες φωτογραφίες μου, παθαίνω πλάκα με το πόσο αδύνατη ήμουν!!!!!!! Και όμως είχα το άγχος των κιλών. Τώρα συνεχίζεται η ίδια ιστορία. Σκέφτομαι οτι στα 23 ήμουν τέλεια στα 57 κιλά, και τώρα είμαι 30 και έχω πάει στα 69! 12 κιλά και με πιάνει απογοήτευση! Πώς θα χάσω τόσα κιλά? Έχω απορία ποιό είναι στο σωστό βάρος για μένα. Είμαι 1.62, έχω πολύ αναλογικό σώμα, αλλά πρόβλημα με την κοιλιά μου που δεν μου αρέσει καθόλου. Είμαι κομψή αρκεί να προσέχω λιγουλάκι μόνο τί φοράω, αλλά μετά βλέπω την αδερφή μου που τα φοράει όλα κολλητά και δεν "πετάει" τίποτα και με πιάνει θλίψη. Αλλά το πλέον σίγουρο είναι ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΙΘΑΡΧΙΣΩ ΣΕ ΔΙΑΙΤΑ, καταπιέζομαι, και ούτε μπορώ να κλαίγομαι στους δίπλα μου μ αυτό το θέμα.Κουράστικα κ εγώ η ίδια. Τι να κάνω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    258
    Καλή σου μέρα!
    Δε θα σε χαϊδεψω λέγοντας σου ότι δεν είναι και τόσα πολλά κιλά και μη στεναχωριέσαι!
    Θα προσπαθηήσω όμως να σου δώσω μερικές ιδέες:Γυμναστηριο πας είπες 2 φορές την έβδομάδα! Πολύ καλό! Βρες κάποιον από τους γυμναστές εκεί και πέστου ότι θες να χασείς κιλά και ζήτησε του να σου φτιάξει ένα πρόγραμμα λίγο πιο εντατικό για να κάνεις παραπάνω καύσεις! Σε συνδυασμό μ ε λίγη προσοχή στο τι τρως δηλ πιο πολλα ψητά(όχι τηγανητα) κρέατα λίγο περισσότερη σαλάτα στα γευματα σου και λιγότερο απο το συνοδευτικό σου φαγητό, λιγότερο λάδι στο μαγείρεμα και ελάττωσε τη ζάχαρη όπου μπορείς, μπορείς να χάσεις λίγα κιλά σχετικά εύκολα και χωρις να στερείσαι ιδιαιτερα! Σε καταλάβαίνω που λες ότι δεν μπορεις να κάνεις διαιτα γιατι΄έχω το ίδιο θέμα. Με το να καταπιέζω τον εαυτό μου όμως κάποια στιγμη έφτασα τα 120 κιλά!Για μένα λοιπον μην σκέφτεσαι ότι κάνεις δίαιτα!Μην κάνεις διαιτα! Δοκίμασε αυτά που σου είπα αν θέλεις και σε 1 μηνα μπορεις να χάσεις 2-3 κιλά.
    Και είπαμε όχι δεν κάνεις δίαιτα!!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    Καλως όρισες MLN και πρωτα πρώτα ηρεμησε !!!!!!! Παρε μια βαθια ανασα και ηρεμησε . Απο που να πρωτοξεκινησω ΜLΥ?
    Να πειθαρχήσεις σε διαιτα γιατι ? Να προσεξεις τη διατροφη σου το καταλαβαινω αλλα διαιτα 69 κιλα πιστεψε με για τους περισσοτερους ειναι ιδανικο βαρος ! Και μεσα σε αυτους ειμαι και εγω. Με πολυ απλες κινησεις MLN μπορεις να πιασεις και το 57 οχι γιατι το χρειαζεσαι αλλα για να φτιαξει η ψυχολογια σου. Τωρα για τη μητερα σου το μονο που θα πω οτι ειναι και αυτη ανθρωπος και οπως ολοι κανει και αυτη τα λαθη της . Εσυ ομως στα 30 μήπως ειναι καιρος να απογαλακτιστεις και να διες στον καθρεπτη μια ομορφη και νεα κοπελλα με δικη της προσωπικοτητα και οχι κλωνο της αδελφης της?
    Ειμαι σιγουρη οτι εισαι μια ωραια κοπελα και εφοσον εχεις και αρμονικο σωμα θα σου έλεγα να μην κανεις λιποαναροφηση. Δεν θα σου λυσει το προβλημα . Το προβλημα σου ειναι να αποδεκτεις το εαυτο σου ........... Για αρχη λοιπον ηρεμησε MLN και χαλαρα διαβασε λιγο οτι τοσα παιδια εχουν γραψει στο forym (θα σε βοηθησει να χαλαρωσεις ακομα περισσοτερο) , θα καταλαβεις πολλα πραγματα ...............και στην συνεχεια εδω ειμαστε ολοι να σε στηριξουμε . Καλως ορισες και παλι MLN :yes::)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    ΜΛY σε καταλαβαινω πολυ καλα γιατι το ιδιο εκανε κ η μητερα μου που με πηγαινε μικρη σε διαιτολογους,εκρυβε τα γλυκα αν κατα λαθος μπαινανε στο σπιτι,κ.λ.π.Επισης το οτι δεν μπορεις να πειθαρχησεις μου ειναι απολυτα γνωστο.Θα σου προτεινα να μην πειθαρχησεις ουτε σε μια διαιτα στερησης ουτε κ στην παρορμηση.Πηγαινομτας γυμναστηριο κ εχοντας στο μυαλο πως δικαιουσαι ενα γλυκο τη βδομαδα πιθανως τα πραγματα να ειναι λιγωτερο στρεσσογονα;Η σχεση με τη μητερα μας δυστυχως υπαρχει μεσα μας κ την κουβαλαμε κ πολλες φορες αναπαραγουμε καταστασεις απο αντιδραση.Εγω προσφατα ανακαλυψα οτι η μητερα μου που ηταν τοσο προσανατολισμενη στο να μην παχυνω εχει κ αυτη τα δικα της προβληματα με το φαγητο.Για οτι θελεις στειλε μου u2u γιατι εχουμε πολλα κοινα ανατροφης.Παντως δεν νομιζω η λιποανναροφιση να ειναι η λυση.Η αδερφη σου που την αναφερεις σαν παραδειγμα θα εχει νομιζω κ αυτη τα δικα της ''προβληματα''ακομα ισως και με το σωμα της.Θα χαρω ναακουσω νεα σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    παιδια κ εγω στο κλαμπ-με διαφοροποιησεις...
    δεν ειχα με τη μητερα το θεμα αλαλ μα κετι θειες... οι οποις μαλλον ειχαν κανει στο μυαλο τους σο συχετισμο μαγουλα=χοντρος..
    διοτι εγω που βλεπω φωτο απο τοτε που ημουν μικρη... μια χαρα ημουν!!!
    ωστοσο... χοντρη με ανεβαζαν, χοντρη με κατεβαζαν... οτανν πλεον η εικονα ανταποκρινοταν στο σημαινομενο... για μενα δεν υπηρχε διαφορα...αφου ειχα πιστεψει οτι απο παντα χοντρη ημουν!!!
    οκ, μερικοι ανθρωποι θελουν δημοσιο λιθοβολισμο αλλα τι να λεμε τωρα....

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    5
    Αχ κορίτσια
    δεν ξέρετε πόσο ανακουφισμένη νιώθω που μοιράζομαι μαζί σας αυτά που σκέφτομαι και αισθάνομαι! Ξαναβρήκα το χαμόγελό μου :bouncing:
    Ήσασταν τόσο εύστοχες όλες σ αυτά που μου γράψατε!!!
    Yannaki, είναι όντως θέμα ψυχολογίας για μένα τα κιλά. Το φαγητό είναι παρηγοριά μου σε πολλές ανασφάλιες, πχ άγχος, μοναξιά, νευρικότητα... Θα προσπαθήσω να αναπτύξω στην καθημερινότητά μου μικρές συνήθειες που κάνουν καλό. Ήδη προχθες μου έφεραν πολλα γλυκα σπίτι κάτι καλεσμένοι και τα πήγα αμέσως στην δουλειά. Και σήμερα πήρα το φαγητό μου στη δουλειά. Γιατί όταν γυρνάω σπίτι κάθομαι στην τηλεόραση και μασουλάω συνέχεια μέχρι να τελειώσει η εκπομπή που βλέπω!!!:no:
    Αlma libre και lessing πώ πω πόσο μέσα πέσατε!! Η μητέρα μου είναι 60 και είναι η μισή από μένα. Μπορεί να έχει κ αυτή πρόβλημα διατροφής. Αλλά την έχω συγχωρήσει, γι αυτό και δεν της έχω πει κατάμουτρα ότι όταν ήμασταν μικρες με την αδερφή μου καταλήγαμε συχνα στην τουαλέτα από τύψεις που είχαμε φάει!!! Όσο για την αδερφή μου, alma libre γεννετικά είμαι "κλώνος" της αδερφής μου καθώς είμαστε δίδυμες!!! Ακόμη πιο άμεση η σύγκριση λοιπόν όταν εγώ πάντα ήμουν "το χοντρό δίδυμο", ακόμη και όταν είχαμε 2-3 κιλά διαφορά!!! Απλά είναι τόσο προκλητικό να βλέπω πώς θα μπορούσα να είμαι 15 κιλά πιο αδύνατη :crazy:
    Smart τί να λέμε τώρα!!! Ανοίκω και εγώ στην κατηγορία "μάγουλα" χιχιχι

  7. #7
    Originally posted by MLY
    Αχ
    Aχ, αυτοι οι γονεις. Εμένα σχεδον κάθε φορά που με συστηναν σε καποιον, ελεγαν απο εδω η κορη μου, η ταδε, και προσθεταν και ενα το τρωει ολο το φαγητο της με ενα γλυκο και καλα χαμογελο. Ενιωθαν οτι επρεπε να δικαιολογηθουν στον καθε αγνωστο και ασχετο για τα κιλα μου, πως να μη γινομουνα εγω κομπλεξικη στη συνεχεια και βουλιμικη;
    Ξερω οτι η ολη σταση τους, το παραδειγμα που ανεφερα κ.ά, δε γινονταν με κακια προθεση, το θεμα ειναι ομως οτι με ειχαν σακατεψει ψυχολογικα και το χειροτερο ειναι οτι δεν το καταλαβαν ποτε. Κι εγω η ιδια, πολυ αργοτερα καταλαβα τι μου συνεβη, μεχρι τοτε για τα παντα κατηγορουσα εμενα και τον αδυναμο χαρακτηρα μου. Και κατεληγαν σε αδιεξοδο, ξερετε οι σκεψεις μου, γιατι ημουν ενα πολυ δυναμικο και αποφασιστικο παιδι με ιδιαιτερες ικανοτητες και δεν κολλαγε το αδυναμος χαρακτηρας με τα χαρακτηριστικα αυτα. Τελικα το πιστεψα οτι ημουν απλως αδυναμη και τιποτα αλλο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    114
    Οι μάνες ώρες ώρες είναι για σκότωμα...
    Η μάνα μου είναι 65 και ζυγίζει 51-52 κιλά μόλις πάει 55 λέει ΠΑΕΙ πάχυνα και δεν τρώει ΤΙΠΟΤΑ. Μπορεί όλη μέρα να φάει ένα πιάτο χόρτα...
    Εγώ ήμουν το αδύνατο παιδί (μέχρι πριν κάποια χρόνια), και παρόλα αυτά θυμάμαι στα 16-17 όπου ζύγιζα 48-49 κιλά να μου λέει ότι έχω ψωμάκια.... :crazy:
    Δεν μπορούσε να δεχθεί ότι δεν έχω τον σωματότυπο της και ότι έχω πιο ανοιχτή λεκάνη... Ακόμα και σήμερα μας λέει "αχ δεν πήρατε το σώμα μου"...
    Τώρα βέβαια με την αδερφή μου όποτε μας το λέει μας πιάνουν τα γέλια και της λέμε ότι μάλλον τα γονίδια του τέλειου σώματος σταμάτησαν σε αυτήν... :dork:


    Αυτή η σύγκριση όμως ανάμεσα στα αδέλφια όταν γίνεται από γονείς δημιουργεί τέτοιες ψυχολογικές τριβές που μπορεί να ταλαιπωρούν τα παιδιά για χρόνια...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Originally posted by ioli
    Originally posted by MLY
    Αχ
    Aχ, αυτοι οι γονεις. Εμένα σχεδον κάθε φορά που με συστηναν σε καποιον, ελεγαν απο εδω η κορη μου, η ταδε, και προσθεταν και ενα το τρωει ολο το φαγητο της με ενα γλυκο και καλα χαμογελο. Ενιωθαν οτι επρεπε να δικαιολογηθουν στον καθε αγνωστο και ασχετο για τα κιλα μου, πως να μη γινομουνα εγω κομπλεξικη στη συνεχεια και βουλιμικη;
    Ξερω οτι η ολη σταση τους, το παραδειγμα που ανεφερα κ.ά, δε γινονταν με κακια προθεση, το θεμα ειναι ομως οτι με ειχαν σακατεψει ψυχολογικα και το χειροτερο ειναι οτι δεν το καταλαβαν ποτε. Κι εγω η ιδια, πολυ αργοτερα καταλαβα τι μου συνεβη, μεχρι τοτε για τα παντα κατηγορουσα εμενα και τον αδυναμο χαρακτηρα μου. Και κατεληγαν σε αδιεξοδο, ξερετε οι σκεψεις μου, γιατι ημουν ενα πολυ δυναμικο και αποφασιστικο παιδι με ιδιαιτερες ικανοτητες και δεν κολλαγε το αδυναμος χαρακτηρας με τα χαρακτηριστικα αυτα. Τελικα το πιστεψα οτι ημουν απλως αδυναμη και τιποτα αλλο.
    Αχ ρε ΙΟΛΗ μου να το ξαναπιστεψεις να βρεις τον πραγματικο σου εαυτο εισαι δυνατη,εχεις ιδιαιτερες ικανοτητες ,εισαι ευαισθητη κ δυναμικη:starhit:

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Originally posted by Silk
    Οι μάνες ώρες ώρες είναι για σκότωμα...
    Η μάνα μου είναι 65 και ζυγίζει 51-52 κιλά μόλις πάει 55 λέει ΠΑΕΙ πάχυνα και δεν τρώει ΤΙΠΟΤΑ. Μπορεί όλη μέρα να φάει ένα πιάτο χόρτα...
    Εγώ ήμουν το αδύνατο παιδί (μέχρι πριν κάποια χρόνια), και παρόλα αυτά θυμάμαι στα 16-17 όπου ζύγιζα 48-49 κιλά να μου λέει ότι έχω ψωμάκια.... :crazy:
    Δεν μπορούσε να δεχθεί ότι δεν έχω τον σωματότυπο της και ότι έχω πιο ανοιχτή λεκάνη... Ακόμα και σήμερα μας λέει "αχ δεν πήρατε το σώμα μου"...
    Τώρα βέβαια με την αδερφή μου όποτε μας το λέει μας πιάνουν τα γέλια και της λέμε ότι μάλλον τα γονίδια του τέλειου σώματος σταμάτησαν σε αυτήν... :dork:


    Αυτή η σύγκριση όμως ανάμεσα στα αδέλφια όταν γίνεται από γονείς δημιουργεί τέτοιες ψυχολογικές τριβές που μπορεί να ταλαιπωρούν τα παιδιά για χρόνια...
    Δε βρισκεις ακρη...Εγω που ειμαι μοναχοπαιδι δεν ειχα κανενα να μοιραστω το βαρος κ επεφτε ολο επανω μου-εννοω το βαρος των προσδοκιων-τυχαιο;δε νομιζω-:sniffle:

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    113
    Γειά σου MLY,
    Πόσες και πόσες φορές έχω κλάψει, επειδή για συγγενείς αρχικά, και για ένα φίλο μου αργότερα, ήμουν το "άσχημο" παιδί, πάντα λίγο πιο παχουλή, πάντα λίγο πιο άσχημη, πάντα λίγο δεύτερη...Αν μπορούσα να εμφιαλώσω όλα αυτά τα δάκρυα τότε σίγουρα θα ξεπέρναγε σε ποσότητα και το περιεχόμενο του αποστακτηρίου στο Tennessee που ακόμα παίζουν με τις τάπες.

    Πόσο λάθος όμως είναι αυτό? Βλέπεις και μόνη σου ότι ο χρόνος δίνει στα πράγματα τη θέση που τους αρμόζουν, όλα παίρνουν αναπάντεχα τις πραγματικές τους διαστάσεις. Βλέπεις τις παλιές φωτογραφίες σου και αναγνωρίζεις ότι ΕΣΥ εκεί, ναι, εσύ, στα 23, είσαι ένα πανέμορφο ξεχωριστό άτομο που αξίζεις πολλά περισσότερα από όσα πίστευες τότε. Δεν είναι κρίμα στα 40 σου να κοιτάς τις τωρινές σου φωτογραφίες και να σκέφτεσαι το ίδιο?

    Εγκλωβιζόμαστε στους εαυτούς που προβάλλουν άλλοι πάνω μας και παγιδευόμαστε σε αυτό το λάθος. Ενώ κάθε μέρα είναι διαφορετική. Κάθε στιγμή φέρνει κάτι καινούριο, αρκεί να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά να το αναγνωρίσουμε.
    Πίστεψε στον εαυτό σου, κοιτάξου στον καθρέφτη, δες πόσο όμορφη είσαι! :)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Κι αυτη η σχεση μανας-κορης κλαφτα χαραλαμπε!Παρακαλω αν υπαρχει καμμια που να μην εχει υποστει πιεσαρα απο τη μανα της,που την εμαθε η μανα της να θαυμαζει το σωμα της,που τελος παντων εχει μια ''νορμαλ''σχεση με τη μανα της ας το γραψει εδω σας παρακαλω!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    113
    Τα ίδια θα ήθελα να πώ και στην Ιόλη, διάβασα τα παρακάτω με χρονοκαθυστέρηση:rolleyes:

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    α κ για να πω κ για τον τιτλο ''για παντα διαιτα'' μιλησα καποτε με μια φιλη κανονικη προς λεπτη,που την εβλεπα εξω να τρωει κ τις μεριδες της τις μακαροναδες με τη σαλτσα.κ τα γλυκα της κ αντιθετα απο τα ''συνηθισμενα'' ''τρωω απολα κ.λ.π.''μου ειπε οτι παντα ηταν λεπτη γιατι παντα προσεχε παρα πολυ κ αμα ετρωγε ας πουμε εξω φροντιζε να ελλατωσει πολυ το φαγητο της την ιδια η κ την επομενη μερα.Εννοω οτι μη νομιζουμε οτι υποκειμεθα σε κανενος ειδους ''ατυχια'' γιατι ολοι, ολοι ,προσεχουν εκτος απο ενα 0,9% κ οσοι λενε οτι οχι ,απλως ψευδονται- λυπαμαι που το λεω αλλα ειναι κοινο μυστικο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by lessing
    Κι αυτη η σχεση μανας-κορης κλαφτα χαραλαμπε!Παρακαλω αν υπαρχει καμμια που να μην εχει υποστει πιεσαρα απο τη μανα της,που την εμαθε η μανα της να θαυμαζει το σωμα της,που τελος παντων εχει μια ''νορμαλ''σχεση με τη μανα της ας το γραψει εδω σας παρακαλω!
    που να της εμαθε η μανα της την αυτοπεποιθηση.

    υπαρχει καποια?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •