Προσπάθεια απώλειας βάρους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    3

    Προσπάθεια απώλειας βάρους

    Καλησπέρα και από εμένα! Είμαι νέα στην παρέα σας. Για την ακρίβεια αυτό είναι το πρώτο μου post. Έσβησα και ξαναέγραψα πολλές φορές αυτές τις γραμμές γιατί κατα βάθος δεν ήθελα να παραδεχτώ ότι και εγώ ανήκω σε αυτούς που αντιμετωπίζουν μεγάλο προβλήματα με το βάρος τους. ʼργησα πολύ να το παραδεχτώ... Δεν έδινα σημασία σε αυτά που έλεγαν οι γύρω μου. Επειδή δεν ήθελα να αντιμετωπίσω την αλήθεια σταμάτησα να ζυγίζομαι. Είχα τόσο πολύ πείσει τον εαυτό μου που όταν κοιταζόμουν στον καθρέφτη δεν έβλεπα αυτό που είμαι τώρα αλλά μια πολύ πιο αδύνατη εκδοχή του εαυτού μου... Και πάλι όχι απόλυτα αδύνατη, έβλεπα απλά μια κοπέλα με κάποια περιττά κιλά... Σήμερα τυχαία είδα μια φωτογραφία που έβγαλα χθες με μια φίλη μου. Έμεινα αποσβολωμένη να την κοιτάζω... Για πρώτη φορά μετά από καιρό έβλεπα την εαυτό μου όπως πραγματικά είναι. Σας γράφω λοιπόν για να σας πω ότι ξεκινάω και εγώ την μάχη με τον ίδιο μου τον εαυτό για τον έλεγχο του βάρους μου και ζητάω την βοήθειά σας... Έχω πολλές φορές ξεκινήσει και σταματήσει διαίτες. Έχω χάσει και έχω ξαναπάρει όχι μόνο όσα κιλά έχασα αλλά και περισσότερα. Δεν πάει όμως άλλο αυτή η κατάσταση. Ως εδώ! Πριν από λίγο ζυγίστηκα για πρώτη φορά μετά από ένα σχεδόν χρόνο... Με λένε Αλίκη, είμαι 23 ετών, έχω ύψος 1.67 και ζυγίζω 94 κιλά και όχι δεν είμαι καθόλου καλά!!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Αυτό με τις φωτογραφίες μεγάλο θέμα... κι εγώ φρικάρω όποτε βλέπω γιατί οντως έχω άλλη εικόνα του εαυτού μου. Ακόμα και στο καθρέφτη άλλο πράμα βλέπω, πως γίνεται αυτό δε ξέρω

    Στο θέμα τώρα, δεν έχει νόημα να αισθάνεσαι τόσο άσχημα, το γεγονός οτι αναγνώρισες το πρόβλημα είναι το πρώτο σημαντικό βήμα. Τώρα πρέπει σιγά σιγά να οργανώσεις τις σκέψεις σου και να δεις πως θα το λύσεις, ήρεμα, αργά και σταθερά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    478
    Aλικη θα σου προτεινα αρχικα να ξεγραψεις απο το λεξιλογιο σου την λεξη διαιτα! Ο κυριοτερος και σημαντικοτερος κατα την γνωμη μου στοχος σου, που θα σου αποφερει μονιμα αποτελεσματα και οχι σκαμπανεβασματα, θα πρεπει να ειναι η αλλαγη τροπου ζωης. Δυο πραγματα εχε στο νου σου: "καθαρη τροφη" και ασκηση. Ολα τα υπολοιπα θα ερθουν! Αφου τα καταφερε ενας, μπορουμε ολοι.
    Καλη επιτυχια!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    3
    Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. Πραγματικά η ενθάρρυνση σας σημαίνει πολλά για μένα! Από αύριο το πρωί έχω ήδη σκεφτεί να εντάξω στο πρόγραμμά μου άσκηση! Σίγα σιγά, θα δω τι θα καταφέρω...!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by alice987
    Καλησπέρα και από εμένα! Είμαι νέα στην παρέα σας. Για την ακρίβεια αυτό είναι το πρώτο μου post. Έσβησα και ξαναέγραψα πολλές φορές αυτές τις γραμμές γιατί κατα βάθος δεν ήθελα να παραδεχτώ ότι και εγώ ανήκω σε αυτούς που αντιμετωπίζουν μεγάλο προβλήματα με το βάρος τους. ʼργησα πολύ να το παραδεχτώ... Δεν έδινα σημασία σε αυτά που έλεγαν οι γύρω μου. Επειδή δεν ήθελα να αντιμετωπίσω την αλήθεια σταμάτησα να ζυγίζομαι. Είχα τόσο πολύ πείσει τον εαυτό μου που όταν κοιταζόμουν στον καθρέφτη δεν έβλεπα αυτό που είμαι τώρα αλλά μια πολύ πιο αδύνατη εκδοχή του εαυτού μου... Και πάλι όχι απόλυτα αδύνατη, έβλεπα απλά μια κοπέλα με κάποια περιττά κιλά... Σήμερα τυχαία είδα μια φωτογραφία που έβγαλα χθες με μια φίλη μου. Έμεινα αποσβολωμένη να την κοιτάζω... Για πρώτη φορά μετά από καιρό έβλεπα την εαυτό μου όπως πραγματικά είναι. Σας γράφω λοιπόν για να σας πω ότι ξεκινάω και εγώ την μάχη με τον ίδιο μου τον εαυτό για τον έλεγχο του βάρους μου και ζητάω την βοήθειά σας... Έχω πολλές φορές ξεκινήσει και σταματήσει διαίτες. Έχω χάσει και έχω ξαναπάρει όχι μόνο όσα κιλά έχασα αλλά και περισσότερα. Δεν πάει όμως άλλο αυτή η κατάσταση. Ως εδώ! Πριν από λίγο ζυγίστηκα για πρώτη φορά μετά από ένα σχεδόν χρόνο... Με λένε Αλίκη, είμαι 23 ετών, έχω ύψος 1.67 και ζυγίζω 94 κιλά και όχι δεν είμαι καθόλου καλά!!!!!
    Καλωσηρθες Αλικη!
    Επιπονο να κοιτας φωτογραφια στα 94...
    ξερω ακριβως.
    βοηθαει ομως να βλεπουμε την αληθεια οπως ειναι και οταν περασει το σοκ, με ψυχραιμια να καταστρωνουμε το σχεδιο να αποκαταστησουμε τα πραγματα.

    Αν δεν κοιτας εκει που θελεις να πας, θα πας εκει που κοιτας!

    Ξεχνα τη διαιτα. Δεν εχει αποτελεσματα σε βαθος χρονου.

    Καλη αρχη στην προσπαθεια σου και εμεις εδω ειμαστε για να βοηθησουμε να πετυχεις το στοχο σου και να μην τα παρατησεις.

    Οταν ξεκινησεις προσπαθειες απο διατροφικης πλευρας, θα σου προτεινα το εξης.
    Ξεκινα μολις παρεις τα πανω σου, να τραβας φωτο τον εαυτο σου. Αποθηκευσε τες. 1 φωτο ανα 3-4 εβδομαδες ή ανα μηνα.
    Βαλτες σε ενα φακελο και αστες ξεχασμενες για οσο διαστημα αισθανεσαι οτι φρικαρεις να τις βλεπεις.
    (ΔΕν ξερω αν ειναι εφικτο. Δηλαδη χρειαζεται ψηφιακη μηχανη και να την προγραμματιζεις με το χρονομετρο, τη στηνεις σε καποιο σημειο, ποζαρεις. Πανευκολο ειναι αλλα δεν ξερω αν υπαρχει η δυνατοτητα.)

    Οσο θα χανεις κιλα, τοσο περισσοτερο θα δουλευεις με τον εαυτο σου να αποδεκτει την εικονα του, να βλεπει οτι την αλλαζει, οτι ειναι στο χερι του, παιρνει αποφαση και αλλαζει τα πραγματα, απο επιλογη και πραξεις! Ι Κ Α Ν Ο Τ Η Τ Α !

    αυτο που σου εγραψα ειναι ασκηση για να μαθεις να "Αντεχεις" την εικονα σου σε διαφορα επιπεδα και να νιωθεις τη δυναμη που εχεις για τη μεταβολη της. ασκηση κατα της ευθυνοφοβιας και της δειλιας. κατα του στρουθοκαμηλισμου.
    Εμενα παντως με βοηθησε.
    Φαντασου οταν ξεκινησα με εβλεπα σε φωτο και παθαινα εγκεφαλικο. Ειχα εξαφανισει το 95% φωτογραφιων, μετα απλα δεν αφηνα να με τραβηξουν. Αν τραβαγαν, τις εσβηνα.

    Τωρα εχω φακελο με φωτο απο 100 μεχρι 73 κιλα, διαφορα σταδια και του παρελθοντος και του διαστηματος που αρχισα διατροφη.
    Και να σου πω την αληθεια βλεπω αυτες στα 100 και λυπαμαι που εχω κρατησει τοσο λιγες...
    πρισμενη και παραμορφωμενη ημουν αλλα γλυκουλα :smilegrin:


    βλεπω την αλλαγη που εκανα ΕΓΩ με δικη μου αποφαση, δικη μου δυναμη, δικη μου προσπαθεια και νιωθω πολυ περηφανη.
    Η προσπαθεια ανταμειβεται και με το παραπανω.
    Το ιδιο ευχομαι και σε σενα.

    ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!:thumbup:

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    172
    re c click..auto akoubise k emena...ti uperoxes koubentes???sou vgazo to kapelo !!!!
    tha to kanw k egw ayto me tis fotos.......polu m arese...by the way
    kali arxi alice...k kalos irthes edo !!!to pio sigouro einai oti Apo emas ed tha exeis upostiriksi !!!

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    47
    Καλή αρχή και από εμένα! Το ίδιο έπαθα κι εγώ με τις φωτογραφίες. Βρίσκομαι 8 μήνες μετά την εγκυμοσύνη με 105 κιλά και βλέπω φωτογραφίες που με βγάζει ο άντρας μου με τη μικρή αγκαλιά και ειλικρινά θέλω να πάρω διορθωτικό να με σβήσω. Χαλάω τη φωτογραφία.
    Πάντως έχουν δίκιο οι προηγούμενοι, το να το συνειδητοποιήσεις είναι το πρώτο βήμα ενός δύσκολου μεν δρόμου, ο οποίος από την άλλη είναι μονόδρομος εφ'όσον σε ενοχλεί.
    Καλό ξεκίνημα λοιπόν!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    5
    καλη αρχη κι απο μενα...καταλαβαινω τη στηριξη που χρειαζεσαι γιατι κι εγω ειμαι στο ιδιο σταδιο...ΠΡΟΣΟΧΗ στο πως θα προσπαθησεις να αδυνατισεις, γιατι κι εγω μετα απο κατι χαζοδιαιτες γιο-γιο εφτασα εδω που ειμαι και συνεχως προσπαθω ανεπιτυχως να αδυνατισω...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    202
    Οι κάμερες φταίνε που βγαίνω χοντρός. Να αλλάξουν φακούς!!!

    Εμ δυστυχώς δεν είναι έτσι.

    Κάποιοι ξυπνάνε και καταλαβαίνουν ότι πρέπει να αδυνατίσουν, κάποιοι δε μπορούν να δέσουν τα κορδόνια τους, κάποιοι αισθάνονται ότι 10 μέτρα είναι μαραθώνιος κλπ κλπ.

    Εσύ, το αποφάσισες βλέποντας μία φωτό σου.

    Οκ! Αυτό δεν έχει καμία απολύτως σημασία και ναι, ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.

    Αφού λοιπόν αποδέκτηκες ότι υπάρχει πρόβλημα, καιρός για το Β' μέρος. :wink1:

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    3
    Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για την ενθάρρυνση. Ήδη εδώ και 2 μέρες έχω αρχίσει να προσέχω τη διατροφή μου και άρχισα και συστηματικά περπάτημα... Το δύσκολο στην όλη υπόθεση είναι ότι σπουδάζω στο εξωτερικό, μένω σε εστία και αυτό καθιστά πολύ δύσκολο το να ελέγχω εγώ η ίδια το είδος του φαγητού που τρώω καθώς πρωί μεσημέρι και βράδυ τρώμε όλοι μαζί στην καντίνα της σχολής. Και οφείλω να ομολογήσω ότι το φαγητό που μας σερβίρουν μόνο διαιτητικό δεν μπορείς να το χαρακτηρίσεις!!! Προσπαθώ όμως να τρώω πιο ισορροπημένα, να μην τσιμπολογάω μεταξύ των γευμάτων και γενικά να τρώω λιγότερο... Ελπίζω να τα καταφέρω... Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για την υποστήριξη...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    172
    alicee pou spoudazeissssssssss?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •