προσπαθω να ξεκινησω ... αλλα δεν μου βγαινει !!! :(
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660

    προσπαθω να ξεκινησω ... αλλα δεν μου βγαινει !!! :(

    Καλησπέρα σε όλους! Τελευταια το θεμα των κιλων μου με απασχολεί πολύ και επειδή έινι αυτό που με κρατάει ξάγρυπνη είπα να μπω εδώ να γράψω μερικά πράματα μπας και ηρεμήσω λίγο και μετά θα την πέσω . Έχω κουραστεί , πρώτα απ όλα . Από το γυμνάσιο ακόμη έχω ξεκινήσει να πηγαίνω σε διαιτολόγους που κατά καιρούς βοηθούσαν πολύ , αλλα μετά κατέληγα να χω πάρει πίσω όλα τα κιλά και περισσότερα . Γνωστό πρόβλημα αυτό σε μερικούς από σας υποθέτω . Περνάω φάσεις κατα καιρούς όπου δεν με νοιάζει όπου απογοητεύομαι , τα παρατάω και μετά μπαίνω στην ψευδαίσθηση ότι "δεν με νοιάζει" . Ακριβώς με τη σειρά που τα ανέφερα . Και μετά έρχονται οι περίοδοι όπου παίρνω την "μεγάλη απόφαση" και ξεκινάω την "μεγάλη αλλαγή" γιατί "τώρα το πήρα απόφαση και έγινε το κλικ" ! Το θέμα είναι ότι αυτή η εναλλαγή έχει συμβεί τόσες μα τόσες φορές που τώρα πια ακόμη και οταν αποκτάω αυτόν τον δυναμισμό και την όρεξη να ξεκινήσω μια καινούρια προσπάθεια , απλά δεν το πιστεύω . Η πρώτη αυθόρμητη σκέψη μετά το "ουαου τωρα που έχω όρεξη θα κάνω μια σημαντική προσπάθεια" είναι το "... ναι ... σιγά , λες και δεν το χουμε ξαναδει το εργο..." . Ειδικά σε αυτή τη φάση επειδή παίζει να χω βάλει και κάποια κιλά (δεν ξέρω ακριβώς πόσα , άλλο ένα λάθος μου , μετακόμισα πριν κανα 2μηνο λόγω σχολής και δεν έχω ζυγαριά) και νιώθω γενικώς άσχημα , θέλω να ξεκινήσω δίαιτα! Αλλά δεν μπορώ !!! Όλο λέω ότι θα το κάνω σταδιακά να αρχίσω να προσέχω αυτά που τρώω και σιγά σιγά θα μπω σε πρόγραμμα κανονικό και όλο το αναβάλω είτε γιατί δεν πιστεύω πια οτι θα μπορέσω να το κρατήσω για πάνω απο πχ 6 μηνες , είτε γιατί απλά δεν μπορώ! Δεν μου βγαίνει !!! Και νιώθω όλο και χειρότερα . Εν τω μεταξύ έχω και το άλλο , δεν νιώθω οκ να πω στον περίγυρό μου ότι "ξερετε παιδια , ξεκινησα διαιτα" γιατί νιώθω ότι και αυτοί πια έχουν βαρεθεί να το ακούν και φυσικά δεν με πιστεύουν ... φοβάμαι να το πω βασικά γιατί φοβάμαι κάτι αντιδράσεις του στυλ "έλα ρε σοβαρα ?:smilegrin: (ειρωνικά) " και μετά αφου το πω θα τους έχω να μετράνε την κάθε μου μπουκιά . Πιέζομαι απ όλο αυτό , με κομπλάρει ! Και το χειρότερο είναι ότι τα τελευταία 2-3 χρόνια και γενικώς όσο μεγαλώνω έχω συνειδητοποιήσει ότι δυστυχώς η εμφάνιση μετράει . Ο κόσμος σε πλησιάζει δύσκολα αν είσαι παχύς η άσχημος (άσχημη δεν είμαι , παράδειγμα ήταν) . Ο κόσμος όταν δεν έχει αυτό το πρόβλημα δεν μπορεί φυσικά να το καταλάβει και έτσι η γενικότερη ιδέα και αντιμετώπιση των ανθρώπων με παραπάνω κιλά από τον μέσο "φυσιολογικό" κόσμο είναι ότι "μα τι κανει στον εαυτο του/της;;;;; γιατί τρώει σαν ζωο ;;;; μόνο αυτό σκεφτεται 24 ωρες το 24ωρο !!! και είναι τόσο απλό να κάνει λιγη "διατροφη" ..!! αν κόψει λίγο το φαγητο θα το λυσει το προβλημα!!!" κουνια που τους κουναγε λέω γω στις περισσότερες τέτοιες περιπτώσεις αλλά τέλος πάντων . Ξέρω οτι όλα αυτά που λεω είναι λίγο πολύ γνωστά σε κάποιους εδω μεσα , είναι τετριμμένα , εκφράζω ίσως τη σκέψη πολλών και δεν λεω τιποτα το καινούριο . Νιώθω οτι το βάρος μου με εμποδίζει ! Με εμποδίζει απ το να ειμαι οσο καλη μπορω να ειμαι σε πολλά πράματα . Στις υποχρεώσεις μου , στη σχολή μου , στη ζωγραφική , ακόμη και γενικότερα σαν χαρακτήρας ωρες ωρες !!! Εν ολίγοις προσπαθώ να ξεκινήσω μια προσπάθεια και έχω όλες αυτές τις σκέψεις να με κολλάνε και παράλληλα δεν μπορώ να μιλήσω σε κάποιον για όλα αυτά γιατί απλώς τους τα χω πει ενα εκατομμύριο φορές ,πολλές φορές προχώρησα αρκετά στο να πετυχω το στόχο μου αλλά στο τέλος πάντα απογοητεύω και μενα και αυτους . Δεν με πιστευω πια ουτε γω ουτε οι γυρω μου σε αυτο το θεμα . Ετσι απλά δεν το αναφέρω . Αλλά μέχρι πότε ;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    172
    hello stellou...!! kalos irthesss sti pareitsa mas !!!
    oreo to kimenaki soy alla me agnxoses...!!popo giati ola ayta bre? toso arnitiki energia..anxos stenaxwria ktl ktl??????????? katarxas na sou pw tin gnwmi m...
    an thes pragmatik na deis ti ginete...oxi gurw sou ..alla mesa s....
    ksexna toys alloys, skepsoy mono esena ,tin igia sou tin zoi s...osa exeis xasei an exeis xasei gia ta kila ...k osaaa thes na kerdiseis i oneireyesai...
    asee tis apotixies apo to parelthon..pane aytes...tora eisai esi edo milas apofasismeni alla me misi kardia...gia koritsi m eisai toso apesiodoksi/??? i zwh eixei toses xares akoma k ta paliokila mas kati mas mathenoun.....!!koita esena agapise ton eayto soy.... gia na se agapisei k autos...
    ta upolipa einai 2 pragmata...dieta( an k tin sixenomai aytin tin leksi distixos tin lew) + gumnastiki.......!!!dn kserw na voithisa i an se kalipsa...ayta eixa na pw...kali epitixia se oti kaneis k se oti borw na se voithisw edo eimai !kalimeraaaaaaa

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    47
    Όπως κι εσύ, έτσι και πολλοί άλλοι, έτσι κι εγώ, έχουμε κάνει πολλές "αρχές" με βαρύδουπες αποφάσεις, με "από σήμερα τέλος, ξεκινάω" κτλ κτλ. Με τα χρόνια όμως έρχεται η κούραση και οι συνεχόμενες προσπάθειες που πάνε στο βρόντο μόλις σταματήσει η δίαιτα μας κάνουν να μην εμπιστευόμαστε πλέον τον ίδιο μας τον εαυτό. Κατά συνέπεια υπονομεύουμε οι ίδιοι τις φιλότιμες προσπάθειές μας.
    Δεν υπάρχει λόγος να ανακοινώσεις σε κανέναν ότι ξαναξεκινάς. Απλά μπορείς να αποφύγεις κάποιες καταστάσεις που μπορεί να σε φέρουν στο σημείο να χρειάζεται να δικαιογηθείς. Βγες για ποτό με τους φίλους σου, αλλά απέφυγε για τον πρώτο καιρό τουλάχιστον να τους ακολουθήσεις σε έξοδο για φαγητό. Έτσι δεν θα μπεις σε πειρασμό και επιπλέον ακόμα και αν νικήσεις τον πειρασμό, δεν θα αναγκαστείς να πεις "δεν θα φάω γιατί κάνω δίαιτα" (με το γνωστό επακόλουθο της καζούρας).
    Σου εύχομαι να γίνουν όλα όπως τα θες, κι εγώ τώρα ξεκινάω την προσπάθειά μου και τα βλέπω όλα βουνό, αλλά πού θα πάει θα τα καταφέρω!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Σας ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις σας . Η αλήθεια είναι πως τη νύχτα αυτές οι σκέψεις μοιάζουν πιο τρομακτικές , τη μερα παντα ολα φαινονται καλυτερα καπως ... οι σκεψεις συνεχίζουν πάντα να υπάρχουν βέβαια . Τέλος πάντων , ας πούμε οτι από σήμερα το πρωί ξεκίνησα να τρώω κάπως καλύτερα , πήγα πήρα μερικά φρούτα να έχω στο σπίτι και διάφορα άλλα ... κυρίως πήγα και πήρα ζυγαριά . Ζυγίστηκα και η κατάσταση ήταν αυτή που περίμενα , ειμαι στα 121 (σχεδον , βασικα 120.8) βαρος οχι πρωτογνωρο για μενα αφου έχω φτασει μια φορά και τα 125 , αλλά τεράστιο όπως και να το πάρει κανείς . Και αν σκευτεί κανείς οτι την τελευταία φορα που το προσπάθησα απο τα 125 έφτασα τα 108 , ειναι τραγικο . Απλά τραγικό . Τέλος πάντων , γενικώς ξεκινάω με αρκετά πεσμένη ψυχολογία και θα δείξει ...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    172
    ola kala tha pane kouklaaaaaa !!!! parto dinamikaaa !!! skepsoy to stoxo sou k min masas!!!!!! oloi to katafernoun.. emeis sto pigadi katourisame??????xaxa
    k meissssssssssssssss !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Stellou1989, κανείς δεν είναι σε θέση να σε κρίνει για τις επιλογές σου ή για τον τρόπο που αντιμετωπίζεις μια κατάσταση.Δε νομίζω ότι έχουμε ανάμεσα μας τον απεσταλμένο του Θεού στη γη για να μας βγάλει ετυμηγορία για τις πράξεις μας.Το θέμα είναι κατά πόσον έχει ωριμάσει μέσα σου η σκέψη να ξεκινήσεις και να διατηρήσεις κάτι.Γιατί η κάθε φορά δεν είναι η ίδια φορά.Κάποια στιγμή μπορεί όλος αυτός ο φόρτος της προσπάθειας που κάνεις να σε παρακινήσει τόσο ισχυρά που να ξεκινήσεις κάτι και να το φέρεις εις πέρας...

    ʼλλωστε όπως λέει και ο θυμόσοφος λαός: « Όποιος δε θέλει να ζυμώσει,δέκα μέρες κοσκινίζει».

    Φιλικά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    478
    Καλησπερα! Το μεγαλυτερο κινητρο σου θα πρεπει να ειναι ολη αυτη η μαυριλα που προκαλειται στην ψυχη σου απο τα παραπανισια κιλα σου. Αντλεισαι ενεργεια απο εκει και κανε μια νεα αρχη.

    Αν καταλαβα καλα μενεις μονη σου. Δεν εχεις ιδεα ποσο τυχερη εισαι! Εσυ καθοριζεις τι μπαινει στο ψυγειο και την κατσαρολα σου. Οργανωσου, απομακρυνε οτιδηποτε ανθυγιεινο εχεις, κανε μια λιστα και γεμισε το σπιτι με φρουτα, λαχανικα και απαχα κρεατα.
    Πινε νερο! Με το ζορι. Εναμιση λιτρο την ημερα οπωσδηποτε. Ξεκινα το περπατημα. Φτιαξε μια λιστα με τα αγαπημενα σου mp3 και παρε τους δρομους. Θα νιωσεις υπεροχα και θα εχεις τον μεταβολισμο σου σε εγρηγορση. Οταν θα αποκτησεις αντοχες και αν εχεις την δυνατοτητα γραψου σε ενα γυμναστηριο.

    Κρυψε την ζυγαρια. Μια δυο φορες τον μηνα ειναι αρκετες. Τα ρουχα σου ειναι καλυτερος κριτης.
    Κανε πραγματα που σε κανουν να νιωθεις ομορφα. Ψυχαγωγησε, μυαλο και σωμα!

    Τελος, ξεχασε την διαιτα! Να φυγει να παει αλλου! Αυτο που πρεπει να κανουμε εμεις οι παχουλουληδες ειναι αλλαγη τροπου ζωης. Για παντα και οχι ενα εξαμηνο.

    Αν ακολουθησεις τα παραπανω και σε ενα χρονο απο τωρα δεν εισαι κυριολεκτικα αλλος ανθρωπος εγω θα φαω μια πιτσα γιγας και μια κρεπα σοκολατα μπανανα!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Δεν έχεις να δώσεις λογαριασμό σε κανένα καταρχάς

    Από κει και πέρα, αφού δε νιώθεις έτοιμη εγώ προτείνω απλά να κόψεις τις υπερβολές και τις καταχρήσεις. Ακόμα κι έτσι θα χάσεις, πιο αργά μεν αλλά 100% θα χάσεις(δυστυχώς δε γιναμε πολλά κιλά από μικροεκτροπές αλλά από αλλεπάλληλα χοντρά φαγοπότια, εγώ τουλάχιστον...), θα ανέβει λίγο η ψυχολογία σου και θα μπορέσεις να κάνεις κάτι πιο δραστικό με ανεβασμένη διάθεση και με λιγότερες πιθανότητες να το διακόψεις.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    478
    Nα συμπληρωσω και κατι αλλο. Διαιτα καταλαβαινω οτι μπορει να κανει καποιος που εχει μια ζωη φυσιολογικο βαρος, εχει βαλει 5-6 κιλα και θελει να τα χασει.
    Τα παχυσαρκα ατομα ομως ειμαστε στο αλλο ακρο. Σκαβουμε τον ταφο μας με το πηρουνι μας καθημερινα. Το να πεις θα χασω μεχρι τοτε Χ κιλα και μετα ολα καλα, θα σε φερει με μαθηματικη βεβαιοτητα, πισω στο σημειο που ξεκινησες και με την ψυχολογια στα ταρταρα. Ειναι πολυ σημαντικο να κατανοησουμε οτι πρεπει να αλλαξουμε συνολικα τον τροπο ζωης και την σχεση μας με το φαγητο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    στελλου καλησπερα!

    επειδη ειχα παρακολουθησει την πορεια σου απο το 120+ ως τα 108,οταν εγραφες συχνα στο φορουμ,θελω να σου πω αρχικα οτι καλα κανεις και τα γραφεις εδω που μπορουν πολλα ατομα να σε καταλαβουν,δε χρειαζεται ομως να γινεις λογαριασμο στους γνωστους σου κανοντας ανακοινωσεις του τυπου "ξεκινησα",κανεις κατι για σενα και μονο,εσυ τραβας το κουπι να το πω λαικα...

    πηρες ζυγαρια,σημαινει οτι δε θελεις να εθελοτυφλεις,εχεις επιγνωση των πισωγυρισματων σου και ξερεις τι πρεπει να κανεις...
    χωρις υπερβολες και μια ισορροποιημενη διατροφη(οχι απαραιτητα διαιτα) μπορεις να χασεις καποια κιλα ευκολα μεχρι να νιωσεις καλυτερα.Στη συνεχεια λιγακι πιο οργανωμενα αλλα λιγα...Στη συνεχεια βαλε και λιγη ασκηση στη ζωη σου,χαλαρα,δεν πας για πρωταθλητισμο...

    Καθιερωσε μικρες αλλαγες που θα σου γινουν βιωμα και μην αποζητας "λυσεις εκτακτης αναγκης"(διαβασα το ποστ σου για τα χαπια).
    Βαλε μικρους και εφικτους στοχους,δες την προσπαθεια της καραμελας,αργα αλλα σταθερα εχει κανει θαυματα η κοπελα και με μικρα πισωγυρισματα.
    Δες το μακροχρονια το θεμα,ενα υγιες μυαλο πρεπει να ζει σε ενα υγιες σωμα.

    Καλη επιτυχια σου ευχομαι και να πανε ολα καλα!

    :starhit::starhit:

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    απ την αλλη βρε συ absolute δεν γινεται να μην κανεις "ανακοινωσεις" , δηλαδη ενταξει οταν συναναστρεφεσαι συγκεκριμενα ατομα καθημερινα και τρως τα μεσημερια μαζι τους (στη λεσχη της σχολης καθ οτι ειναι τσαμπα και δεν παιζουν και πολλα λεφτα γενικως) δεν μπορει να μην προσεξουν οτι κατι εχεις αλλαξει , αρα δεν μπορει και να μην γινει θεμα καποια στιγμη . Και απ τη στιγμη που θα αναφερθει οτι "ναι , προσπαθω να κανω διαιτα" ειναι και απ οπου ξεκιναν ολα οσα ανεφερα παραπανω . Ζυγαρια πηρα γιατι κακα τα ψεματα αν δεν ζυγιζομαι εστω μια φορα τη βδομαδα να ξερω που ειμαι και τι παιζει δεν ξερω κι εγω που θα φτασω . Και την πηρα και για να μπορω να βλεπω τα κιλα να πεφτουν τωρα που προσπαθω να ξεκινησω μια προσπαθεια μπας και παιρνω καθολου θαρρος γιατι η διαφορα στα ρουχα πχ συνηθως αργει να φανει . Καπως ετσι θελω να το παω , σιγα σιγα , δεν ειμαι και σε διαθεση ετσι κι αλλιως για βαρυγδουπες αλλαγες τουλαχιστον για κανα 2 βδομαδες λογω εξεταστικης , αλλα οπως και να χει νιωθω εναν αρνητισμο . Ξερω οτι ΠΡΕΠΕΙ να το κανω , ξερω οτι ΕΙΜΑΙ σε φαση να αρχισω να τρωω πιο υγιεινα , δηλαδη δεν με πειραζει οτι θα κοψω το λαθος φαγητο καιρος ειναι και για λιγη αποτοξινωση στην τελικη . Αλλα εχω χαλια ψυχολογια επειδη εχει επαναληφθει πολλες φορες αυτο και απλως δεν πιστευω οτι θα "δουλεψει" . Εχω φτασει στα 21 μου να χω κανει τοσες φορες διαιτα , παντα με διαιτολογο , που πια ξερω ακριβως πως λειτουργει ο οργανισμος μου σε αυτες τις φασεις , τι πρεπει να τρωω τι γυμναστικη πρεπει να κανω ... δεν ειναι ελλειψη γνωσης ολο αυτο , ελλειψη θετικης σκεψης ειναι .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    660
    Α, ξεχασα να πω για τα χαπια επειδη το ανεφερες , δεν ειμαι απ αυτους που πιστευουν οτι τα χαπια ειναι θαυματουργα και ειναι η ευκολη λυση , δεν θελω να τα παρω μονα τους . Το σκευτομαι απλως σαν ενα βοηθητικο σε μια καλη προσπαθεια για διαιτα σε συνδιασμο με γυμναστικη ... και σαν κατι που δεν εχω δοκιμασει ποτε μεχρι στιγμης οποτε θελω να δω απλα τι μπορουν να κανουν ...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    232
    καλημερα κι απο μενα. Δεν ξερω αν συμφωνω απολυτα με τη φιλοσοφια "παρ' το χαλαρα". Σε μενα τουλαχιστον κατι τετοιο δεν λειτουργει. Για να πραγματοποιησω μια επιθυμια μου, και συγκεκριμενα την επιθυμια να χασω κιλα, πρεπει να το παρω σοβαρα, να περσω με τα μουτρα που λεμε. Να γραφω καθημερινα τι τρωω, να μετραω θερμιδες, να ζυγιζομαι καθε πρωι, να ανακοινωνω οτι κανω διαιτα για να ξερουν και οι αλλοι τι παιζει, να διαβαζω αρθρα για διατροφη, να μπαινω στο φορουμ και να μοιραζομαι προβληματισμους... Αρχισα απο Σεπτεμβριο δυναμικα, εχασα 7 κιλα και μετα το πηρα κι εγω χαλαρα.. με αποτελεσμα 3 ολοκληρους μηνες να τρωω ο,τι θελω και να βαλω ενα κιλο που με τοσο κοπο ειχα χασει. Για μενα ειναι πολυ σοβαρη αποφαση η αλλαγη τροπου ζωης, παρα πολυ σοβαρη.. Οργανωσου λοιπον. Οσο για την αποδοχη απο τους αλλους, ειτε 120 ειτε 50, δεν αλλαζουν πολλα. Αυτος που θελει να σε δει επιφανειακα θα το κανει ουτως η αλλως. Και τετοιοι ανθρωποι δεν μας αφορουν, ετσι? Φιλια και καλη επιτυχια!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    γεια σου στελλουδακι, πως εισαι, πως πας? ξαναρχιζουμε?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    στελλου, σε νιωθω απολυτα, κ εγω αισθανομαι οτι δεν προκειται ποτε να καταφερω αν χασω τακιλα μου, νιωθω κουρασμενη κ εξουθενωμενη ψυχικα...
    ωστοσο, το οτι νιωθουμε ετσι καποιες στιγμες η σε δεδομενες φασεις δε σημαινει οτι ΕΙΝΑΙ ετσι..
    ισως στην τελικη απλα ναβολευομαστε καπως μ αυτο, ωστε να μη ζοριστουμε...
    νομιζω οτι -οπως αναφερθηκε ηδη- πρεπει να προσπαθηοσυμε ν αλλαξουμε τη ζωη μας γενικως...
    δλδ το θεμα δεν ειναι να προσπαθησουμε να πειθαρχησουεμ σε μια διατροφη,, πρεπει να βρουμε τροπο να σταματησει το φαγητο να σημεινει ό,τι σημαινει... (εσυ ξερεις τι σημαινει για σενα).
    με αλλα λογια θεωρω οτι αν η ζωη μας γεμισει με αλλα πραγματα (δραστηριοτητες, φιλους, δεν ξερω τι.. ) η αναγκη για φαγητο δε θα ειναι τετοια...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •