Καλησπέρα!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    14

    Καλησπέρα!!!

    Καλησπέρα ονομάζομαι Κώστας είμαι 18 χρονών και...έχω κουραστεί.Κουράστηκα με τα (πολλά) παραπανίσια κιλά.

    Η αλήθεια είναι ότι όταν ήμουν 14 έκανα 7 μήνες δίαιτα σε κάποιο διαιτολόγο με βάση την ομάδα αίματος και έχασα σε 7 μήνες 31 κιλά.

    Βέβαια μετά από 6 μήνες άρχισα να τα ξαναπαίρνω ώσπου μετά από 1,5 με 2 χρόνια τα πήρα πίσω.Έχω δοκιμάσει αρκετές φορές από τότε αλλά όσα έχασα τα ξανά πήρα και τώρα πια έχω ψιλοαπελπιστεί.

    Θέλω να τα χάσω και να τα διατηρήσω.αυτά τα ολίγα!! :yes:

    Υ.Γ sorry εάν το πόστ είναι σε λάθος μέρος!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    232
    στο σωστο μερος εισαι, ολοι εδω το ιδιο θεμα εχουμε.. αλλιως θα ειχαμε ανοιξει τοπικ "τι ωραια που ειμαστε αδυνατοι και καταφερνουμε να διατηρουμε τα κιλα μας" λολ... για δωσε στοιχεια, ποσα κιλα θες να χασεις, με τι τροπο προσπαθεις αυτη τη στιγμη (αν προσπαθεις)..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    14
    θελω να χασω 33 κιλα αυτη τη στιγμη πλεον δεν προσπαθω αλλα θελω να βρω κατι που θα με καλυπτει γιατι τωρα τελεταια οποτε μπαινω σε προγραμμα τρελαινομαι και σπαω αναλογα τη διαιτα μπορει να σπασω και την ιδια μερα που ξεκινησα μπορει και σε μια εβδομαδα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    232
    πως οριζεις το "προγραμμα"? διαιτολογιο η δικη σου προσπαθεια?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    καλωσηρθες Κωστα!

    πώς θα σου φαινοταν η ιδεα να ΜΗΝ κανεις διαιτα?

    να αλλαξεις τροπο διατροφης, να προσθεσεις ασκηση στην καθημερινοτητα σου?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    14
    Originally posted by leny
    πως οριζεις το "προγραμμα"? διαιτολογιο η δικη σου προσπαθεια?
    Με τη λεξη προγραμμα εννοω διαιτολογιο

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    14
    Originally posted by click
    καλωσηρθες Κωστα!

    πώς θα σου φαινοταν η ιδεα να ΜΗΝ κανεις διαιτα?

    να αλλαξεις τροπο διατροφης, να προσθεσεις ασκηση στην καθημερινοτητα σου?
    Αυτο θελω να κανω σιγα σιγα αλλα δεν ειναι ακομα τοσο ευκολο το πρωτο...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,389
    Kωστα εχεις το τεραστιο συμμαχο: την ηλικια... και το γεγονος οτι αν αυξησεις τις καυσεις που κανεις θ'αρχισεις να χάνεις αμεσως!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    18 χρονών σημαίνει ή Γ' Λυκείου ή Α' έτος σε κάποια σχολή πιθανότατα. Εφόσον όπως λες να αλλάξεις διατροφή σου φαίνεται πολύ δύσκολο αυτή τη στιγμή(αν και πάντα μπορείς να κάνεις μικρές έστω αλλαγές) πρέπει να αρχίσεις άσκηση. Αν πάς για Πανελλαδικές είσαι από τους πολύ λίγους που θα πίστευα οτι δεν έχεις χρόνο, ίσως μόνο το ΣΚ... αν τώρα είσαι φοιτητής ξέρω οτι έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο και κάποιον από αυτόν μπορείς να τον αξιοποιήσεις σε όποια μορφή άσκησης σ'αρέσει.

    Κώστα δεν υπάρχει μαγική συνταγή δυστυχώς, διατροφή και άσκηση είναι τα 2 πράγματα που μπορείς να κάνεις, το καλύτερο να κάνεις και τα 2 φυσικά αλλά κάνε έστω ό,τι μπορείς

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    κανε κατι που να μπορεις να υιοθετησεις για παντα

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    14
    Originally posted by penelope1985
    Kωστα εχεις το τεραστιο συμμαχο: την ηλικια... και το γεγονος οτι αν αυξησεις τις καυσεις που κανεις θ'αρχισεις να χάνεις αμεσως!
    Σκέφτομαι να ξεκνησω ξανα τα αγαπημενα μου βαρη!!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    14
    Originally posted by filipparas
    18 χρονών σημαίνει ή Γ' Λυκείου ή Α' έτος σε κάποια σχολή πιθανότατα. Εφόσον όπως λες να αλλάξεις διατροφή σου φαίνεται πολύ δύσκολο αυτή τη στιγμή(αν και πάντα μπορείς να κάνεις μικρές έστω αλλαγές) πρέπει να αρχίσεις άσκηση. Αν πάς για Πανελλαδικές είσαι από τους πολύ λίγους που θα πίστευα οτι δεν έχεις χρόνο, ίσως μόνο το ΣΚ... αν τώρα είσαι φοιτητής ξέρω οτι έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο και κάποιον από αυτόν μπορείς να τον αξιοποιήσεις σε όποια μορφή άσκησης σ'αρέσει.

    Κώστα δεν υπάρχει μαγική συνταγή δυστυχώς, διατροφή και άσκηση είναι τα 2 πράγματα που μπορείς να κάνεις, το καλύτερο να κάνεις και τα 2 φυσικά αλλά κάνε έστω ό,τι μπορείς
    Φοιτητης ειμαι οπως ειπα και πιο πανω σκεφτομαι να ξεκινησω ξανα την ασκηση γιατι κακα τα ψεματα κανω καθιστικη ζωη.Μαγικες συνταγες το ξερω απο πρωτο χερι οτι δεν υπαρχουν!! :saint2:

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    14
    Originally posted by click
    κανε κατι που να μπορεις να υιοθετησεις για παντα
    Να 'σαι καλα click αυτο θα κανω!! :yes:

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    232
    δεν εχω ιδιαιτερη σχεση με τη γυμναστικη αλλα απο οτι ξερω για να χασουμε κιλα επιβαλλεται αλλαγη στη διατροφη. Καλο βημα το να αρχισεις με τα βαρη ξανα, αλλα κατα ποσο ΜΟΝΟ αυτο θα φερει αποτελεσματα ρε Κωστη?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    202
    Όταν ένα άτομο έχει παραπανίσια κιλά (λίπος κλπ), τα βάρη πρέπει να αποφεύγονται.

    Εξηγούμαι:

    Για να καεί λίπος, η καλύτερη άσκηση είναι η αερόβια (γρήγορο περπάτημα, ποδήλατο, πολύ λίγο βάρος σε μηχανήματα με πολλές επαναλήψεις).

    Τα βάρη (ειδικά τα πολλά βάρη, πάγκος, αλτήρες κλπ), είναι αναερόβια άσκηση, η οποία όχι μόνο δε βοηθάει το κάψιμο λίπους, ''εγκλωβίζει'' το λίπος αφού οι μυς πρήζονται και μεγαλώνουν, δυσκολεύοντας την καύση του λίπους.

    Θα σου πρότεινα αερόβια άσκηση και με λίγα βάρη πολλές επαναλήψεις σε συνδυασμό με μια σωστή διατροφή και θα δεις αποτελέσματα πολύ σύντομα.

    Το θέμα της δίαιτας, είναι πονεμένο αρκετά απλά να ξέρεις ότι μόνο εσύ μπορείς να το κάνεις, ούτε ο καλύτερος διαιτολόγος ούτε η καλύτερη δίαιτα.

    Υπομονή και επιμονή λοιπόν σου εύχομαι φίλε μου και όλα να πάνε καλά.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •