το ημερολογιο βαρους μου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 48
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    13
    γεια σου Βικτώρια, ελπιζω να καταλαβαινεις και η ιδια πως αυτος δεν ειναι ο σωστος τροπος για να φτασεις τα 50 κιλα.... δεν θα αναφερθω στο ποσο κακο θα κανεις στην υγεια σου αν συνεχισεις ετσι γιατι ειμαι σιγουρη πως το ξερεις και απλως πιστευεις πως το ελεγχεις. το χειροτερο με αυτη τη ''συνηθεια'' ειναι πως απο ενα σημειο κ μετα αρχιζει να σε ελεγχει, σου γινεται εμμονη. ειναι πολυ θλιβερο για εναν ανθρωπο να κοιμαται και να ξυπναει με μονη σκεψη το τι θα φαει και πως θα το βγαλει μετα. πιστεψε με τα εχω περασει κ εγω και οχι σε ακραιο σταδιο και καταλαβα ποσο αρρωστημενο ηταν . απο ενα σημειο κ μετα ετρωγα μεχρι να σκασω οχι επειδη πεινουσα ή ηθελα τοσο πολυ να φαω, το εκανα μονο κ μονο επειδη μπορουσα επειδη ηξερα πως μετα θα τα εβγαζα ολα κ θα μπορουσα να ειμαι ακομα αδυνατη.
    περα απο ολα αυτα να σου πω πως τα κιλα που χανεις ειναι κυριως υγρα και οχι λιπος που ειναι κ το επιθυμητο οποτε ολο αυτο που κανεις δεν εχει νοημα. κανεις δεν θα σε θεωρει πιο ομορφη επειδη εισαι 3 κιλα λιγοτερα δεν θα το προσεξουν καν. το μονο που θα προσεξουν ισως θα ειναι πως το προσωπο σου θα ειναι πρησμενο απο τους εμετους...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    112
    freedom30: εγω οταν βλεπω μια πολυ αδυνατη κοπελα στον δρομο της κοιταζω με θαυμασμο. ακομη και αν τα υπολοιπα ατομα στην παρεα μου θα την κοιταξουν με λυπηση εμενα μου αρεσει πολυ. σχεδον την ζηλευω που σιγουρα θα αισθανεται τοσο ελαφρια. εχω περιεργο γουστο. απλα θεωρω ομορφο το πολυ αδυνατο, ισως γιατι δεν το ειχα ποτε και μου εχει μεινει σαν απωθημενο.

    ciciliana: το προβλημα μου δεν ειναι τα ρουχα μου. δεν σταθηκα ποτε στο νουμερο. απλα αν χασω και αλλα κιλα θα αισθανομαι καλυτερα με τον εαυτο μου, πιο ικανοποιημενη, πιο ομορφη, πιο δυνατη. τις μερες που ειχα φτασει 52 κιλα ημουν τοσο χαρουμενη, εβγαινα εξω να περπατησω και ενιωθα να μην περπαταω αλλα να γλιστραω αναλαφρη στο πεζοδρομιο. χαζο ε ?

    beirut: καταλαβαινω ακριβως τι εννοεις. ειναι σαν να εχω πληρη γνωση της απαισιας καταστασης στην οποια εχω μπλεξει αλλα να μην μπορω να ξεφυγω. οντως δεν θελω να καταληξω να εχω πρησμενο προσωπο, διογκωμενους λεμφαδενες, κατεστραμενα δοντια, να ειμαι χλωμη, αφυδατωμενη, με ελλειψη βιταμινων κλπ. ελπιζω να καταφερω να σταματησω τους εμετους και να αρχισω να τρεφομαι υγιεινα αποφευγοντας τα γλυκα και τα φαγητα απο εξω που μου δημιουργουν τοσες τυψεις.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126
    βικτωρια, είσαι ήδη πολύ αδύνατη απλά δε το έχεις καταλάβει!
    1.66 με 53 κιλά?!! αν δεν είσαι εσύ αδύνατη τότε ποιος είναι!
    εγω να φανταστώ που είναι 5 κιλά πάνω απο το ύψος μου θεωρούμαι παχύσαρκη ε?
    και οι παχύσαρκοι τι είναι?
    καταλαβαίνεις οτι είναι στο μυαλό σου αυτά ε?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    112
    Το καταλαβαινω. Για ολα φταιει το μυαλο και η ψυχολογικη μου κατασταση. Και ξερω οτι οπως και στον ναρκωμανη, η ευτυχια του οταν παιρνει την δοση του ειναι πλασματικη, ετσι και με εμενα η ευτυχια μου οταν βλεπω 200 γραμμαρια μειον στην ζυγαρια ειναι καθαρα δημιουργημα του μυαλου μου, δεν εχει κανενα νοημα. Ελεος. Οσο σκεφτομαι οτι κανω ετσι για 3 κιλα τρελαινομαι. Παλιοτερα εχασα 12 κιλα και ημουν ευχαριστημενη με καθε κιλο που εχανα, ημουν ευτυχισμενη και ηρεμη. Και τωρα συνεχως απογοητευομαι απο τον εαυτο μου. Τι νοσηρη, αρρωστημενη κατασταση ειναι αυτη ?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126
    αφου το λες και μόνη σου οτι η καταστασή σου είναι άρρωστη, γιατί δεν προσπαθείς να βοηθηθείς απο κάποιον ειδικό?
    οι γονείς σου δε ξερουν οτι εχεις πρόβλημα?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    113
    Victoria γειά σου και από 'μένα,
    ειλικρινά δεν θα σταθώ καθόλου στο πόσο κακό μπορεί να κάνεις στην υγεία σου γιατί τα σχόλια των υπολοίπων με υπερκαλύπτουν. Θα σου θέσω όμως ένα άλλο προβληματισμό. Πώς θα ένιωθες αν μάθαινες ότι μπήκε εδώ στο φόρουμ κάποια κοπέλα, ενδεχομένως και μικρότερη από σενα, ας πούμε 14, 15, 16 χρονών (που θα είναι ίσως πιο ανοιχτό το μυαλό της στο να διαβάζει και να απορροφάει πράγματα χωρίς να έχει ακόμη την ικανότητα να τα φιλτράρει) και διάβασε ότι εσύ κάνεις εμετούς και με αυτόν τον τρόπο σκοπεύεις να ΄χασεις 3 κιλά και μετά να το σταματήσεις και σκέφτηκε: "α, καλή ιδέα, θα το κάνω κι εγώ, για τρια μόνο για τρια και μετά θα το σταματήσω". Πώς θα της φαινόταν να διαβάζει καθημερινά ότι εσύ κάνεις τρως όσα γλυκά θέλεις, προκαλείς εμετό και το πρωί η ζυγαριά σε "ανταμοίβει" και φυσικά αυτό σκοπεύεις να το σταματήσεις, γιατί ναι, ναι είπαμε είναι κακό?!

    Επίσης σχετικά με το προσωρινό της κατάστασης....πραγματικά πιστεύεις ότι όλοι εμείς εδώ που παλεύουμε με τις διατροφικές διαταραχές εδώ και δεκαετίες όταν ξεκινήσαμε σκεφτόμασταν ότι αυτό θα μας γίνει εξάρτηση, ότι θα το κάνουμε για όλη μας τη ζωή? Εγώ προσωπικά σκεφτόμουν όπως ακριβώς εσύ, όταν έκανα εξαντλητικές δίαιτες : "έλα είναι μόνο γι αυτά τα πρώτα δέκα κιλά, αύριο θα το σταματήσω, μόλις φτάσω στο "ιδανικό" βάρος θα το σταματήσω, σε 3 εβδομάδες θα τρώω πάλι σωστά" και μετά όταν άρχιζα τα υπερφαγικά :"δεν θα φάω ξανά 5 παγωτά απανωτά, μόνο τώρα που δεν είμαι καλά, μόνο σήμερα που είμαι κουρασμένη, μόνο τώρα που έχω άλλα να σκεφτώ...από αύριο ξανά καθαρή".... Κάθε φορά ήταν μόνο για εκείνη την περίοδο, ή μόνο για εκείνη τη φορά, και να 'μαστε τώρα εδώ, τα 19 μου χρόνια είναι 10 χρόνια πίσω μου και η υπερφαγία ακόμη με στοιχειώνει...

    Στο φόρουμ φυσικά υποστηρίζουμε τον καθένα από μας στο ταξίδι του να φτάσει και να παραμείνει σε ένα υγιειές βάρος, αλλά πρέπει να δεχθείς ότι από τη στιγμή που αναγνωρίζεις τη νοσηρότητα της δικής σου μεθόδου, δεν θα ήταν καλό να τη δημοσιεύεις καθημερινά με άλλοθι ότι θα είναι μόνο για λίγο. Αν δεν σε ενδιαφέρει ο ευατός σου, σκέψου ότι μπορεί να βλάψεις άλλους που θα το διαβάσουν και θα προσπαθήσουν να κάνουν το ίδιο.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    550
    Φαίδρα εσύ πολύ σωστά τα λες, αλλά τώρα ξέρεις, κάτι της είπες...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    112
    faidra7: κραταω απλα ενα ημερολογιο με την πορεια μου. ξερω οτι οσο κανω δεν ειναι σωστα και μακαρι να μην ελθει ποτε κανενας ανθρωπος στην δικη μου θεση, να μην περασει ποτε αυτο που τραβαω εγω. το ψυχοφθορο. αναγνωριζω οτι ειναι λαθος τα οσα κανω γι'αυτο και γραφω σε forum σχετικο με τις διατροφικες διαταραχες.

    Λοιπον... σημερα: (ειλικρινα εχω αρχισει να εξαντλουμαι γι'αυτο δεν μπορω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν).

    350 γρ ντολμαδακια (ελεος)
    1 πακετο ρυζογκοφρετες
    1 ντονατ (καταραμενα γλυκα)
    και 120 γρ γαλοπουλα

    και τα εφαγα ολα μαζι πριν απο λιγο. και μετα φυσικα εκανα εμετο (δεν αντεχα να τα κρατησω μεσα μου γιατι πονουσε το στομαχι μου).

    σημερινο πρωινο ζυγισμα: 53.5 kg

    ζυγισμα μετα το υπερφαγικο επεισοδιο: 55 kg

    ζυγισμα μετα τον εμετο: 54.500 kg (δεν τα εβγαλα ολα)

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    καταστρεφεις την υγεια σου και το μεταβολισμο σου,θα τρως ελαχιστα και θα παχαινεις.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Ρε συ Βικτώρια, ξέρεις πως κάνεις λάθος, κιόμως το συνεχίζεις. Οκ, αυτό είναι δικιά σου επιλογή, θα συμφωνίσω όμως με την Φαίδρα ότι με το να τα δημοσιεύεις, μπορεί να παρασυρθεί κάπιο άτομο και να πέσει στον βούρκο που εσύ τώρα είσαι. Λες θες να κρατάς ημερολόγιο, κράτα το σε ένα τετράδιο, αφού ούτως η άλλως δεν είσαι πρόθυμη να αλλάξεις κάτι ούτε να ακούσεις αυτά που σου λένε εδώ μέσα. τουλάχιστον μην κάνεις κακό και στους άλλους.
    Εδω γράφουμε όταν θέλουμε να βοηθηθούμε, να ακούσουμε συμβουλές και να τις λάβουμε υπόψην. Οχι για να μας λένε μπράβο καλά καλά κάνεις, συνέχισε και θα τα χάσεις.
    Επίσεις, τί είναι αυτή η μανία σου να τα τρώς όλα μαζεμένα? Ξύπνα το πρωί και φάε ένα τοστ με ένα ποτήρι γάλα. Το μεσημέρι λίγο ψάρι, λίγο κρέας κάτι τελος πάντον. Ενα φρούτο και φαγητό πάλι το βράδυ. Τοσο δύσκολο είναι να το κάνεις?
    Καλά, ξέρω, τώρα θα λες τι θέλει αυτή η βουβάλλα (γιατί αν εσύ με 1.66 ύψος και 53 κιλά είσαι παχουλή, εγώ με 1,67 ύψος και 125 κιλά τί θα με έλεγες?) και με ζαλίζει, ας τα κάνει αυτή για τον εαυτό της. Ε λοιπόν Βικτώρια, θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι έχω ζήσει 6 χρόνια με τους εμετούς, και όχι από δικιά μου επιλογή αλλά κάπιων άλλων συνθηκών. Τα δόντια μου έχουν χαλάσει όλα, και 5 από αυτά χρειάστηκε να τα αντικαταστήσω με πορσελάνινα, τα μαλιά μου έχουν αραιώσει πολύ σε σχέση με το τί μαλλί είχα πριν, και το συμαντικότερο? από ένα σημείο και μετά δεν έχανα βάρος αλλά έβαζα!!!! Γιαυτό σταμάτα το όσο είναι νορείς, γιατί σε ένα χρόνο δεν θα είσαι 53 αλλά 58-60. και τώτε θα δούμε τί θα λες

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    112
    polinaki1983: πλακα μου κανεις ? νομιζεις οτι θελω και τα κανω αυτα, οτι ειναι συνειδητη επιλογη μου το να τρωω μεγαλες ποσοτητες και να κανω εμετο ? εχω προβλημα, ειμαι βουλιμικη (γι'αυτο γραφω και σε αυτη την ενοτητα), παλυεω με τον εαυτο μου και τα διατροφικα / ψυχολογικα προβληματα που εχω. ακουω τα οσα λετε αλλα δεν μπορω αμεσως να υιοθετησω αυτη τη σωστη συμπεριφορα. με αυτο που μου λες ειναι σαν να λες σε ενα ανορεξικο ατομο, με αποτομο τροπο: φαε, μα γιατι δεν τρως? ή σε ενα βουλιμικο ατομο: μα καλα δεν μπορεις να μοιρασεις την ποσοτητα του φαγητου που τρως ? οχι δεν μπορω. γιατι οταν ξεκιναω να τρωω δεν μπορω να σταματησω.

    επελεξα να γραψω εδω μηπως και σταματησω να κανω κακο στον εαυτο μου, μηπως και καταφερω να παψω να τρωω τοσο πολυ και μετα να κανω εμετο. ηθελα να μιλησω για το προβλημα μου και περιμενα οτι θα σταματουσα να τρωω σαν γουρουνι επειδη θα ντρεπομουν (θα ντρεπομουν να σας λεω καθε φορα ποσο εφαγα).

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    victoria19 καθόλου πλάκα δεν σου κάνω. Εμένα μου φένετε πολύ συνηδητή η πράξη μου κάνεις στον εαυτό σου. κιαυτό φένετε από τα λεγόμενά σου στα προηγούμενά σου πόστ.
    Επίσεις έχω περάσει από τα μονοπάτια της βουλημίας με την σκέψη "φάε πωλίνα μου, αφού θα τα κάνεις εμετό ούτος ή άλλος, φάε να χαρεις την γεύση". και το έκανα.
    Μέχρι πριν 4 μήνες που είπα ώς εδώ. φτάνει. και τέρμα τα βουλιμικά, τέρμα οι εμετοί. Από τότε, μόνο ένα βουλιμικο επισόδιο είχα, το οποίο και σταμάτησα πριν προχωρήσει πολύ. Ολα είναι στο μυαλό και στο χέρι μας. Μια απόφαση είναι.

    Αν εχεις ψυχολογικό πρόβλημα όπως λες, να πας να σε δει ένας ψυχολόγος, καλό στον εαυτό σου θα κάνεις. θα σε βοηθήσει να ξεπεράσεις το πρόβλημά σου και να αλλάξεις μονοπάτια.

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    13
    victoria μενεις μονη σου ή με τους γονεις σου?

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    112
    beirut: κανονικα μενω με την μαμα μου (οι γονεις μου εχουν χωρισει εδω και 6 χρονια περιπου) αλλα 4-5 μερες την εβδομαδα μενω πατρα μονη μου, λογω της σχολης μου. δυστυχως σπουδαζω σε πολη μακρια από το σπιτι μου. και η μοναξια με σκοτωνει γιατι στην Αθηνα εχω αφησει την καρδια και την σκεψη μου. εκει είναι οι φιλοι μου, τα μερη στα οποια συχναζω, η ζωη μου?

    polinaki1983: Πραγματι, όλα στο μυαλο μας είναι. Όλα μια αποφαση. Πρεπει να δειξουμε δυναμη και να επιβληθουμε στον εαυτο μας, να καταπολεμισουμε τις παρορμησεις μας, τα παθη μας. Αυτό ακριβως σκοπευω να κανω. Και σημερα ακριβως αποφασισα να εγκαταλειψω τον εμετο ως ευκολη λυση. Γνωριζωντας πλεον ότι δεν θα εχω αυτή την λυση για να ξεφορτωθω ο,τι τρωω, θα αρχισω παλι να ελεγχω τον εαυτο μου.

    Σημερα: δεν εκανα εμετο αλλα δεν καταφερα να αντισταθω στην εντελως ανθυγειινη διατροφη.

    εφαγα: 1 κομματι μανιταροπιτα, 1 κομματι κοτοπιτα και 1 σουφλε σοκολατας.

    Όμως σημερα ηρθε πατρα η μαμα μου και εκεινη θα φροντισει να μην ξαναφαω αυτά τα αηδιαστικα και απαισια πραγματα. Αλλωστε εθεσα σημερα το βραδυ μετα από την απογευματινη μου βολτα για ψωνια, καθως γυριζα χαρουμενη σπιτι, καποιους κανονες:

    1)δεν τρωω γλυκα (αν θελω κατι γλυκο θα φαω φρουτα)
    2)δεν αγοραζω ποτε τιποτα από εξω. μονο από το super market επιτρεπεται να αγοραζω προιοντα διαιτης
    3)δεν επιτρεπεται να τρωω βιαστικα όταν περπαταω στον δρομο. είναι αντιαισθητικο
    4)τρωω φρουτα και λαχανικα (πολλα πολλα για να φτιαξω λιγο το πεπτικο μου συστημα)
    5)παιρνω τις βιταμινες και τα χαπια σιδηρου μου καθημερινα
    6)πινω 2 λιτρα νερα μοιρασμενα μεσα στην μερα και χαμομηλι (κομμενο το τσαι. προκαλει δυσκοιλιοτητα)
    7)δεν κανω εμετο. ποτε ξανα

    σκοπευω να τα τηρησω όλα αυτά. γιατι ξερω ότι εχω την δυναμη. και θα τα καταφερω να φτασω τα 51 kg.

    βραδινο ζυγισμα (πριν από λιγο): 54.300 kg (αυριο το πρωι θα ειμαι σιγουρα 54 και ισως και λιγοτερα). οποτε με υγειινο τροπο θα χασω τα επομενα 3 κιλα. θα περιορισω τις ποσοτητες, θα παψω να βρισκω ευχαριστηση στο φαγητο, θα θυμηθω πως είναι να αισθανεσαι καλα με τον εαυτο σου, να περπατας και να κοιταζεις γυρω σου χαρουμενη και όχι να σκυβεις το κεφαλι απογοητευμενη από τον εαυτο σου, θα ζησω και δεν προκειται για το φαγητο (αυτή τη στιγμιαια απολαυση) να θυσιασω τα ωραιοτερα χρονια της ζωης μου. αρκετα?

    εχω 3 κιλα να χασω και θα τα καταφερω (τα γραφω για να δεσμευτω. απευθυνομαι στον εαυτο μου ^^)

    και θα θεσω μικρους στοχους αρχικα. για καθε μισο κιλο που θα χανω καθε 3 μερες θα κανω ενα δωρο στον εαυτο μου (οχι... τυροπιτα, κοτοπιτα, κλπ :P)

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    112
    σημερα: νεο δυναμικο ξεκινημα. πρωινο ζυγισμα: 53.9 kg

    πρωι: 2 ακτινιδια, μισο φλιτζανι φραουλες, 1 φλιτζανι γαλα (μοναδα μετρησης: το φλιτζανι ^^), 2 κουταλιες του γλυκου βρωμη και μισο φλιτζανι δημητριακα ολικης αλεσης.

    μεσημερι: (μετα το shopping. σημερα θα παω να ψαξω και στολη κοκκινοσκουφιτσας. ε... καπου θα βρω στην πατρα) 1 φλιτζανι μπροκολο, 1 ντοματα και ενα αγγουρι

    βραδυ: ενα ποτηρι φυσικο χυμο πορτοκαλι

    σημερα ειναι ημερα λαχανικων και φρουτων μηπως και συνελθει το πεπτικο μου συστημα απο την απαισια διατροφη που εκανα τοσο καιρο.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •