το ημερολογιο βαρους μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    112

    το ημερολογιο βαρους μου

    αποφασισα να γραψω εδω για να βλεπω την προοδο μου και να ντρεπομαι για τα χαλια μου (οποτε υποκυπτω σε πειρασμους). θα γραφω καθημερινα τι τρωω και αν εκανα εμετο.

    15 Φεβρουαριου: (54 κιλα πρωινο ζυγισμα)
    δημητριακα με βρωμη το πρωι
    ενα bounty (ηταν να μην ανακαλυψω τα γλυκα. παλιοτερα δεν ετρωγα καν) το μεσημερι
    4 κρεμες με γευση βανιλια, 10 φετες γαλοπουλα και ενα γιαουρτι το βραδυ. και οπως ηταν φυσικο εκανα εμετο. παρατηρωντας με μεγαλη μου ευχαριστηση οτι οι κρεμες βγαινουν ευκολα απο το στομαχι μου.

    16 Φεβρουαριου: (53.5 κιλα πρωινο ζυγισμα)
    4 κρεμουλες για μωρα με αλεσμενα φρουτα και 6 ρυζογκοφετες με σοκολατα. τι υπεροχη γευση που εχουν. σαν ποπ κορν. αυτα το πρωι.
    το μεσημερι εκανα το λαθος να φαω ενα cheeseburger και μια σαλατα ψητων λαχανικων. Εννοειται οτι εκανα εμετο μετα απο αυτο το γευμα. Και τωρα ποναει το στομαχι μου. Ελπιζω σημερα να καταφερω να κοιμηθω στα 53.8 κιλα για να ξυπνησω αυριο το πρωι στα 53.3).

    Εχω εναν μηνα για να φτασω τα 51 κιλα. ελπιζω να τα καταφερω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    Σε καλωσοριζω ξανα με μεγαλη μου λυπη.
    Ως παθουσα θα σου πω-ξαναπω καποια πραγματα....
    Ο εμετος δεν ειναι διαιτα.Ειδικα οι θερμιδες που παιρνεις απο τα γλυκα και οτιδηποτε εχει ζαχαρη δε φευγουν καθως μεταβολιζονται κατευθειαν,απο το στομα.Οποτε,αφου δε σκεφτεσαι τα δοντια σου,το δερμα σου και την υγεια σου γενικως,σκεψου οτι θα καταστρεψεις το μεταβολισμο σου και μια ζωη θα παχαινεις και δε θα μπορεις να χασεις κιλα με τιποτα.Θα γυρισει μπουμερανγκ ολο αυτο και δε θα μπορεις να κανεις κατι.θα γινεις βουλιμικη,θα βλεπεις υδατανθρακες και θα ορμας με μανια σα ναρκωμανης.... ο οργανισμος σου θα σε εκδικηθει και θα σου ζηταει ο,τι του στερεις.
    Πρεπει να αποδεχτεις οτι μερικα πραγματα αποκτωνται με κοπους και θυσιες και οχι με την ευκολη λυση του εμετου.
    Να πας σε ενα διατροφολογο και μαζι να φτασετε στο αποτελεσμα που θελεις αλλα με το σωστο τροπο....

    Υ.Γ.
    Το δυσκολο δεν ειναι να πας 50 κιλα αλλα να καταφερεις να διατηρηθεις σε αυτα.και με αφαγια και εμετο δεν προκειται να τα καταφερεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126
    victoria, με ποιο τροπο θελεις να φτασεις 50 κιλά? με εμετους? δεν ειναι αυτη η λυση κ το ξερεις..
    γιατι δε προσπαθεις να αγαπησεις τον εαυτο σου σε αυτα τα υπεροχα κιλα που εισαι τωρα?
    νομιζεις θα'χει διαφορα αν πας 2-3 κιλα κατω? ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.

    υγ. η αλεξανδριτα φυσικα τα εξεφρασε καλυτερα..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    112
    Ευχαριστω alexandrita. Εχεις δικιο σε ολα οσα λες. Απλα εχω τρομοκρατηθει με τα κιλα που εχω παρει (καθαρα ψυχολογικο θεμα) και προσπαθω να τα χασω γρηγορα. Σκοπευω να σταματησω να τρωω γλυκα και να ξαναρχισω να τρεφομαι υγιεινα. Απλα για να ξαναδω γρηγορα το 53 στην ζυγαρια εχω καταφυγει σε ακροτητες. (Οταν φτασω τα 53 σκοπευω να ξεκινησω και γυμναστηριο) Εχω παρανοησει εντελως. Συγγνωμη. Τεσπα... θα δω τι θα κανω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    142
    εισαι πολυ λαθος.......................
    κακο θα σ κανει να τα γραφεις κ να ζυγιζεσαι καθε μερα!ειναι ανχωτικο..
    δεν καταλαβαινεις καν το λαθος σ με τους εμετουσ! ξυπνα πριν ειναι αργα κ απο κει που εισαι νεα κοπελα βρεθεις με μπολικα ψυχολογικα προβληματα, κιτρινα κ πεσμενα δοντια, πεσμενα μαλλια κ τρυπιμενο στομαχι.....
    κριμα......

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    130
    Συμφωνω απολυτως......παρατηρησα οσο καιρο εκανα εμετο δεν εχανα με τιποτα βαρος.....δεν μπορουσα να ξερω ποσες θερμιδες εβαζα καθημερινα ποσες εχανα με τον εμετο ποσες εμεναν....ποτε πεινουσα..... μονο ειχα μια διαρκη επιθυμια για υπερφαγικα και μετα για αποβολη...συμφωνωνω απολυτα alexandrita ο εμετος δεν ειναι λυση για την απολεια βαρους..αρρωστημενη συμπεριφορα ειναι με καταστροφικες επιπτωσεις για τον οργανισμο μας....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    112
    ciciliana το ξερω οτι ο τροπος που εχω διαλεξει δεν ειναι ο σωστος και γι'αυτο θα τον χρησιμοποιησω προσωρινα. Οσο για τα κιλα... θελω τοσο πολυ να γινω αδυνατη. Ποτε στην ζωη μου δεν ημουν αδυνατη, ποτε δεν μπορουσα να φορεσω ο,τι ρουχο εβλεπα, δοκιμαζωντα το χωρις το αγχος αν θα καταφερω να χωρεσω. Οποτε πρεπει να τα χασω αυτα τα κιλα γιατι ισως ετσι καταφερω να ηρεμησω.

    freedom30: ειναι πολυ αγχωτικο να ζυγιζομαι τοσο συχνα. πλεον ζυγιζομαι 4-5 φορες την μερα. απλα δεν μπορω να απεξαρτηθω απο την ζυγαρια. δεν το περιμενα οτι θα κολλουσα ποτε με κατι σε σημειο να μην μπορω να ζησω χωρις αυτο.πραγματικα δεν θελω να καταστρεψω τον οργανισμο μου γι'αυτο και δεν θα συνεχισω τους εμετους.

    θα ηθελα οταν βρω χρονο παντως να συμβουλευτω κανεναν διαιτολογο και εναν γαστρεντερολογο (για το προβλημα της δυσκοιλιοτητας)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    142
    πωωω ειλικρινα οπως εισαι βγεσ εξω τωρα κ ριξε ενα σουταρισμα στην ζυγαρια αφου την σπασεις για να μην μπορεισ να την ξαναπαρεισ!!!!καντο!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!
    δεν εισαι δυνατη....ΓΙΝΕ!!
    οταν σταματησα να ζυγιζομαι ενιωσα πολυ καλυτερα!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    112
    freedom πλακα κανεις. ειλικρινα συγχαρητηρια που βρηκες την δυναμη και την θεληση να ελευθερωθεις απο την ζυγαρια αλλα εγω δεν μπορω. η ζυγαρια πλεον ειναι κομματι της ζωης μου. θα τρελαθω χωρις αυτην. ισως προσπαθησω να περιορισω σταδιακα τις φορες που ζυγιζομαι την μερα. πχ μπορω να θεσω στοχο για αρχη να πεπιτρεπεται να ζυγιστω μονο 3 φορες.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    Originally posted by freedom30
    πωωω ειλικρινα οπως εισαι βγεσ εξω τωρα κ ριξε ενα σουταρισμα στην ζυγαρια αφου την σπασεις για να μην μπορεισ να την ξαναπαρεισ!!!!καντο!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!
    δεν εισαι δυνατη....ΓΙΝΕ!!
    οταν σταματησα να ζυγιζομαι ενιωσα πολυ καλυτερα!
    :thumbup:

    συμφωνω!!!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    μα τι νοημα εχει ποσα κιλα εισαι?σημασια εχει το πως φαινεται το σωμα σου,οι αναλογιες που εχεις....
    πετα τη ζυγαρια αμεσα. δλδ δε θα πινεις νερο για να μη σε δειχνει παραπανω?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    112
    α... οχι. νερο πινω και μαλιστα παρα πολυ γιατι ξερω οτι θα το αποβαλω με φυσικο τροπο και μαλιστα αμεσα. ενω το φαγητο... το μισω. εξαιτιας του βαζω κιλα. μια ερωτηση: προς οσα ατομα εχουν υπαρξει ανορεξικα: στην καθοδικη σας πορεια (στο θεμα των κιλων) δεν υπηρξε καποια στιγμη που να αισθανθηκατε ικανοποιημενοι με το βαρος σας ? ευτυχισμενοι ? (απλη ασχετη απορια)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    142
    στο αδυνατισμα οι ποντοι πεζουν ρολο και οχι το βαρος!
    δεν θα ειναι τρεις..θα ειναι ισωσ με τον καιρο περισσοτερες...
    κοριτσια αν καταλαβουμε ποσο δυνατες ειμαστε θα εκπλαγουμε!!
    μην υποτιματε τον εαυτο σας....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126
    βικτορια, πες κ οτι καταφερνεις να χωρεσεις στα ρουχα που θελεις, και ποιο το νοημα?
    τι θα εισαι ευτυχισμενη?

    φυσικα και συμφωνω κ γω με τη freedom!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    142
    ναι βικτωρια..
    ως την στιγμη ομως που με κοιταξα σε εναν ολοσωμο καθρεπτη οτανβ ημουν με κολαν κ εμεινα......
    κ ακομα χειροτερα οταν γυρισα στην πατριδα ,γτ στο εξωτερικο το επαθα, κ απο κει που μου την επεφταν ολοι κ τουσ εφτυνα...αρχιζα κ παρατιρουσα οτι με κοιταγαν στον δρομο απο λυπιση κ οχι για αλλον λογω!ουτε δουλεια δεν εβρησκα....

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •