ειμαστε ικανοποιημενοι απο τον εαυτο μας;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266

    ειμαστε ικανοποιημενοι απο τον εαυτο μας;

    Ποσο ικανοποιημενοι ειμαστε απο τον εαυτο μας;Τι σας ικανοποιει;Πιανω τον εαυτο μου να ειναι ικανοποιημενος μονο με τα πραγματα που καταφερνει να κανει κ αν δεν τα κανει να γινομαι πολυ απαξιωτικη μαζι του με αποτελεσμα να αγχωνομαο ακομα πιο πολυ.Δηλ.ειμαι ενα ατομο που αξιζει μονο οταν παει γυμναστηριο;Τι γνωμη εχετε εσεις για ολα αυτα κ πως σκεφτεστε η φερνεστε στον εαυτο σας;Σκεφτηκα να γραψουμε κατι λιγο διαφορετικο απο τα συνηθη.Γιατι δεν μπορουμε να δεχτουμε τον εαυτο μας με τις αδυναμιες του;Εσεις τον δεχεστε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    113
    Πολύ ωραίο θέμα Lessing και έχεις δίκιο, είναι καλό να γράφουμε και κάτι διαφορετικό, μια πρόκληση για σκέψη
    Στο δια ταύτα, κι εγώ πιάνω τον ευατό μου να κάνω συνέχεια νέα ξεκινήματα, κάθε χρόνο βάζω νέους στόχους να αλλάξω look, να πάω ταξίδι στο Νεπάλ, να γίνω πιο μελετηρή, να μάθω σουαχίλι..λες και προσπαθώ να αλλάξω ενώ βλέπω ότι είναι αδύνατον. Δεν εννοώ το έξω μου μόνο, εννοώ και το μέσα μου. Λες και περιμένω να δημιουργήσω έναν νέο ευατό που τα προλαβαίνει όλα και τα συνδυάζει με επιτυχία. Και όταν κάτι μου υπενθυμίζει ότι αυτή η μαγική μεταμόρφωση δε λαμβάνει χώρα στεναχωριέμαι, απογοητεύομαι και πολλές φορές τα παρατάω, είτε με τη μια είτε σταδιακά. Σίγουρα σαν άνθρωποι έχουμε αδυναμίες, αυτό δεν αλλάζει, αλλάζει όμως το πως αντιδρούμε στις αδυναμίες αυτές.
    Νομίζω πως με πολλή μα πάρα πολλή αυτοπαρατήρηση μπορούμε σιγά σιγά να μαθαίνουμε τον ευατό μας όλο και καλύτερα και να κάνουμε συνειδητή προσπάθεια να τον αποδεχθούμε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    ευχαριστω για αυτο το τοπικ.
    επεσε την καταλληλη στιγμη.
    δεν εχω ορεξη να γραψω σεντονι, ισως καποια αλλη καλυτερη στιγμη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    χθες εκανα ρυζογαλο πρωτη φορα, αφελως δεν μετρησα το γαλα κ δεν ελεγε να πηξει.
    ο ανδρας μου το εφαγε κ του καλαρεσε.
    εφαγα κ εγω.
    ενω ετρωγα μουρμουριζα, οτι φταιω που δεν επηξε, οτι εκανα την ταδε βλακεια,
    ο αλλος ειχε φρικαρει που με ακουγε "σταματα να λες ετσι λες κ εγινε κατι φοβερο"
    για μενα ηταν φοβερο, αν δεν ημουν αρρωστη θα ειχα βγει επιτοπου να παρω κ αλλο γαλα να το ξανακανω,
    αυτη τη φορα με προδιαγεγραμμενη επιτυχια.
    ειμαι τελειομανης, με ακυρωνω διαρκως (γιατι σπανια πετυχαινει κατι τελεια με την πρωτη φορα σε ολους τους τομεις, το ρυζογαλο ηταν το παραδειγμα...)
    αν ημουν περισσοτερο ζαμανφου θα ηταν ολα πιο ευκολα για μενα, κ η γκρινια μου λιγοτερη για τους αλλους!

    Σκεφτομαι οτι καποια μερα θα εχω γκρινιαξει κ εκθιασει τοσο πολυ τις κακες πλευρες του εαυτο μου που ακομη κ ακποιος που δεν θελει να τις δει, που δεν τις βλεπει καν κ με αγαπα, ή τις βλεπει κ τις αγαπα,
    θα πει "ε αστο καλο σου εσυ κ οι αδυναμιες σου".
    Νομιζω βαζουμε τα χερακια μας κ βγαζουμε τα ματακια μας!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Πως μπορείς να είσαι απόλυτα ικανοποιημένος; Είναι κανείς τέλειος; Αν το πιστεψουμε αυτό για τον εαυτό μας, παύουμε αυτόματα να βελτιωνόμαστε, να μαθαίνουμε, να προσπαθουμε... αυτόματα μεταμορφώνεσαι στην ηλίθια ξανθιά γκόμενα του ανέκδοτου.

    Είναι απόλυτα φυσιολογικό λοιπόν να ΜΗΝ είναι κάποιος ικανοποιημένος με τον εαυτό του, θα ανησυχούσα πολύ για κάποιον που θεωρεί τον εαυτό του τέλειο. Ακόμα κι εγώ που είμαι όμορφος, έξυπνος, πλούσιος, καλλιεργημένος και πάνω απ'όλα μετριόφρων έχω μια ελιά στο πόδι...:shocked2:

    Από κει και πέρα από το να έχουμε επίγνωση κάποιων ατελειών μας μέχρι αυτό που διαβάζω απέχει παρασάγγας. Το θέμα είναι να προσπαθούμε να γινόμαστε καλύτεροι, ούτε η απογοήτευση, ούτε η απάθεια ούτε η αυτοτιμωρία εξυπηρετεί σε κάτι.

    όσον αφορά εμένα τώρα, θα ήταν ψεμα να πω οτι δεν είμαι αυστηρός κριτής του εαυτού μου. Αλλά οχι για το αν πήγα μια μέρα γυμναστήριο ή αν πέτυχε το ρυζόγαλο for fuck's sake!!! Για θέματα αντικειμενικά πιο σημαντικά.

    Έχω βελτιώσει τον εαυτό μου; ΝΑΙ, ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΣΤΑΓΜΟ, το κωλοπαιδαράκι που τέλειωσε το σχολείο πριν 10 χρόνια δε θα τόλμαγε να κοιτάξει στα μάτια τον σημερινό Φίλιππο.

    Είμαι ικανοποιημένος; FAR FROM IT, ούτε και θέλω να είμαι όσο μπορώ να κάνω κάτι. Σε προφανή θέματα έχω πάει και πολύ πίσω...

    ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ, ΤΟ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ, ΔΕ ΘΑ ΤΡΑΚΑΡΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΚΟΥΦΑΛΑ ΦΑΝΑΡΤΖΗ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    fillipara Θεος!με καλυψες ουαν χαντρεντ περσεντ!

    παντα θα μενει κατι πισω,το θεμα ομως δεν ειναι κατα ποσο ειμαστε ικανοποιημενοι αλλα κατα ποσο αυτομαστιγωνομαστε για καθε τι "μη τελειο"...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    202
    Έκανα πολλά λάθη στη ζωή μου. Έκανα και πολλά καλά.

    Ποτέ δε μετάνιωσα τίποτα απ'αυτά.

    Πάντα προσπαθούσα να πράξω όπως έλεγε η κοινή λογική αλλά πάνω απ'όλα, η καρδιά μου.

    Απ'τα λάθη μου έμαθα και προσπάθησα πάρα πολύ να μην τα επαναλάβω.
    Απ'τα καλά μου, ένιωσα απίστευτη χαρά που κατάφερα πχ να προσφέρω έστω ένα χαμόγελο σε έναν συνάνθρωπο.

    Δεν με απασχόλησε ποτέ αν ήταν τσαλακωμένη η μπλούζα μου, αν λείπει μια κλωστή από το τζιν μου, αν ο γείτονάς μου έχει στραβή μύτη, αν ο παππούς μου έχει περισσότερα μαλλιά από μένα, αν ο Πάγκαλος έφαγε περισσότερο από τους υπόλοιπους και στην τελική αν η γη γυρίζει.

    Με ικανοποιούν απλά και σημαντικά πράγματα:

    Να είναι πάντα καλά τα παιδιά μου.
    Να έχουν την υγεία τους όλοι.
    Να βοηθάω αν κάποιος θέλει τη βοήθειά μου και... με κανένα τρόπο και με καμία δύναμη, να μην απογοητεύσω ποτέ τον εαυτό μου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Πίστευω ότι ο καθένας πρέπει να είναι ικανοποιημένος με τον εαυτό του,γιατί ό,τι μας αρέσει το καταφέρνουμε.Για να μην έχουμε επιτύχει κάτι, σημαίνει ότι απλά δε μας άρεσε τόσο πολύ,ώστε να προσπαθήσουμε και να το καταφέρουμε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    7 απλοί τρόποι για να βελτιώσεις την αυτοπεποίθησή σου

    Η Αξία της Αυτοεκτίμησης

    αποσπασματα:


    5. Αποδεσμεύσου από το 'τέλειο'. Το 'τέλειο' είναι εχθρός της αυτοπεποίθησης. Το να θέτεις υπερβολικά υψηλά κριτήρια ή στόχους σε εσένα ή και στους άλλους είναι συνήθως ένας καλός τρόπος να νιώσεις απογοήτευση. Κάτι τέτοιο συνήθως μειώνει την εμπιστοσύνη στον εαυτό μας και στις δυνατότητές μας. Το να έχεις πραγματική αυτοπεποίθηση δεν σημαίνει ότι κάνεις κάτι τέλεια, συνήθως σημαίνει ότι επιλέγεις να κάνεις κάτι ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα που μπορεί να προκύψει. Πώς θα αισθανόσουν αν σου έλεγα ότι η έννοια λάθος στην πραγματικότητα δεν υπάρχει; Υπάρχουν απλά δρόμοι και μονοπάτια που κάποιες φορές δεν σε οδηγούν εκεί που θέλεις.


    Καταγράφω τις γκάφες ή τις αποτυχίες μου και βρίσκω την αστεία τους πλευρά. Αντιμετωπίζω τα λάθη μου με χιούμορ και μαθαίνω από αυτά, αποφασίζω να αποφεύγω την τελειοθηρία ή την τελειομανία, η ζωή είναι εδώ και τώρα και καλό είναι να την απολαύσουμε χωρίς να παίρνουμε τα πάντα πολύ σοβαρά!
    (αποπειρα αυθυποβολης απο την κλικ)

  10. #10
    Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    42
    πρέπει να είμαστε ικανοποιημένοι με τον εαυτό μας.... τα λάθη είναι μέσα στη ζωή (αν δεν πάθουμε δεν θα μάθουμε) και φυσικά οφείλουμε στον εαυτό μας να εξελισσόμαστε χωρίς όμως αυτό να αποτελεί αυτοσκοπό... συμπέρασμα...
    είμαι ικανοποιημένη με ότι κάνω και παλεύω για το καλύτερο, για να νιώσω εγώ καλά
    :starhit:

    badgirl... μην τιμωρείς τον εαυτό σου... ίσως φταίει το άγχος σου στο να τα κάνεις όλα τέλεια με αποτέλεσμα κάποιες φορές να στραβώνει κάτι.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •