ζυγαριά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11

Thread: ζυγαριά

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    77

    ζυγαριά

    Καλησπέρα σε όλους!
    Είχα γράψει πρώτη φορά στο forum πριν μερικούς μήνες όταν είχα ξεκινήσει διατροφή για να χάσω 18 κιλά που έχω πάρει τον τελευταίο χρόνο. Στην αρχή όλα πήγαιναν καλά και είχα χάσει 2 κιλά. Μετά από δύο εβδομάδες διατροφής όμως έπαθα μία αλλεργία και χρειάστηκε να πάρω κορτιζόνη ( με πιάνει τρομερό άγχος με την κορτιζόνη,νομίζω ότιδήποτε και να φάω θα πριστώ), δεν έτρωγα και πολλά πράγματα,βασικά έτρωγα μόνο ένα γεύμα την ημέρα χωρίς αλάτι...μετά καπάκι έπαθα ίωση, με έπιασε σοβαρά και χρειάστηκε να μείνω μέρες στο νοσοκομείο...και το στομάχι χάλια, δεν έτρωγα τίποτα απολύτως. Όταν τέλειωσαν όλα αυτά και συνήλθα, επέπλεα στα ρούχα μου,αλλά πραγματικά πεινούσα πάρα πολύ οπότε καταλαβαίνετε η διατροφή πήγε περίπατο.. Αυτούς τους δύο μήνες έχω φάει τόσο πολύ και τώρα τα ρούχα μου έχουν αρχίσει πάλι να με στενεύουν. Έχω αρχίσει εδώ και 5 μέρες να προσέχω τη διατροφή μου και προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη, τρώω προσεγμένα και κάνω γυμναστική, αλλά δεν έχω ζυγιστεί ακόμα. Φοβάμαι να ανέβω στη ζυγαριά,δεν θέλω με τίποτα. Ξέρω ότι πρέπει να το κάνω για να δω που βρίσκομαι και αν η διατροφή πάει καλά αλλά νιώθω ότι αν ανέβω και δω ότι είμαι πάλι 80 κιλά ή και παρά πάνω θα απελπιστώ και θα τα παρατήσω. Πριν λίγο κοιτούσα τις φωτογραφίες που ήμουν 60 κιλά και νιώθω τόσο χάλια που άφησα τον εαυτό μου έτσι. Είχα κάνει πολλή προσπάθεια για να φτάσω σε εκείνα τα κιλά (είχα χάσει πολύ βάρος παλιότερα) και τα τελευταία δύο χρόνια είχα αφεθεί εντελώς.Συνήθως σκέφτομαι θετικά και λέω θα τα καταφέρω πάλι, απλά είναι στιγμές σαν και αυτή που απελπίζομαι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    80
    Τι θα έλεγες να δοκιμάσεις να μην ανέβεις στη ζυγαριά ακόμα και να προσπαθήσεις να κρατηθείς όσο γίνεται ενώ κάνεις τη διατροφή σου; Θα το καταλάβεις πως πάει η διατροφή από το αν αρχίσουν να μεγαλώνουν τα ρούχα σου.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    3
    Καλημέρα! Κάτι που βοήθησε εμένα πάντως να χάσω κιλά κάποια στιγμή, ήταν το εξής: αγόρασα ένα τζιν 200?, το οποίο δεν ανέβαινε με τίποτα! Τότε έβαλα στόχο να το φορέσω, δεν ανέβηκα για καιρό στην ζυγαριά, το τζιν αυτό έγινε η "ζυγαριά" μου! Άργησα να το φορέσω αλλά το κατάφερα... μπορεί να ακούγεται κάπως αλλά είναι ένα μικρό κίνητρο....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    77
    Καλημέρα!!!Ευχαριστώ που απαντήσατε.Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν και εγώ,να μην ζυγιστώ για λίγο καιρό και να αγοράσω κάποιο τζιν 1-2 νούμερα μικρότερο, αν και έχω τζιν σε όλα τα νούμερα (γιατί έχω περάσει απ'όλα τα στάδια), αλλά ένα καινούργιο θα είναι σίγουρα κίνητρο.Μακάρι να κρατηθώ και να μην τα χαλάσω όλα πάλι.dimaki συγχαρητήρια που τα κατάφερες!Πόσα κιλά έχασες?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    3
    Jasmine έχασα περίπου 8 κιλά με αυτό τον τρόπο και μετά ξεκίνησα να ψωνίζω πάντα λίγο πιο μικρά νούμερα, ώστε όταν έβλεπα ότι δεν κούμπωναν / ανέβαιναν μαζευόμουν πάλι. Με έχει βοηθήσει περισσότερο κάποιες φορές από κάποια δίαιτα. Βέβαια το παλεύω με κάποιες μικρές αυξομειώσεις.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    77
    Aχ είναι πολύ ενθαρρυντικά αυτά που μου λες,8 κιλά είναι 2 νούμερα κάτω.Μπράβο!Λέω να μη ζυγιστώ και εγώ έστω έναν μήνα (δεν θα το γλιτώσω κάποια στιγμή πρέπει να ανέβω στη ζυγαριά). Πιστεύω αν χάσω 2-3 κιλά θα φανεί στα ρούχα μου,έστω λίγο.Με αγχώνει πάρα πολύ αυτήν η διαδικασία με το ζύγισμα και πολλές φορές έχω παρατήσει προσπάθειες επειδή δεν έπεφτε η ζυγαριά ή έχανα πολύ λίγο.

  7. #7
    Originally posted by dimaki
    Καλημέρα! Κάτι που βοήθησε εμένα πάντως να χάσω κιλά κάποια στιγμή, ήταν το εξής: αγόρασα ένα τζιν 200?, το οποίο δεν ανέβαινε με τίποτα! Τότε έβαλα στόχο να το φορέσω, δεν ανέβηκα για καιρό στην ζυγαριά, το τζιν αυτό έγινε η "ζυγαριά" μου! Άργησα να το φορέσω αλλά το κατάφερα... μπορεί να ακούγεται κάπως αλλά είναι ένα μικρό κίνητρο....

    κινητρο; καλε θα ετρεχα μαραθωνιο καθε μερα για να μπω σε πατελονι που εδωσα 200 ευρω!! :yes: Μια χαρα μεθοδος ειναι, πραγματικα λειτουργει. Εχω ξανει παρομοιο με ολοσωμη φορμα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    487
    To τζιν είναι το καλύτερο κίνητρο αλλά και η καλύτερη ζυγαρία.Εγω πάντα βάζω στόχο με βάση τα τζιν μου...και τα δοκιμάζω ανα κάποιες μέρες και η χαρά όταν μπαίνουν και όσο αρχίζουν να είναι και πιο άνετα δε περιγράφεται.Πάντως απο προσωπική εμπειρία όποτε δεν ζυγιζόμουν και φοβόμουν να αντιμετωπισω τον εχθρό που λέγεται ζυγαρία πάντα ξέφευγα.:dork:

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    77
    asteropi Το ξέρω ότι πρέπει να αντιμετωπίσω τον εχθρό και να ανέβω στη ζυγαριά. Έτσι είναι το πιο σωστό να ελέγχω το βάρος μου.Η διατροφή μου πάει καλά, δεν έχω ξεφύγει στις θερμίδες, ούτε πεινάω ιδιαίτερα και προσπαθώ να γυμνάζομαι όσο μπορώ.Έχω ορίσει ήδη ημερομηνία που θα ζυγιστώ, έναν μήνα ακριβώς από όταν ξεκίνησα διατροφή και μετά θα ζυγίζομαι ανά δεκαπενθήμερο(δεν θέλω να αποκτήσω πάλι εμμονές με τη ζυγαριά, να ζυγίζομαι κάθε λίγο και να στεναχωριέμαι αν δεν έχει πέσει...το έχω πάθει πολλές φορές).
    Λέω να απολαύσω τη διατροφή μου.Το έχω ξανακάνει και θέλω να πιστεύω ότι μπορώ να το ξανακάνω.Είναι όμορφη διαδρομή να βλέπεις το σώμα σου να μεταμορφώνεται.Ξεκίνησα να σημειώνω και τι τρώω κάθε μέρα για να μπορώ καταλάβω αν κάνω κάτι λάθος

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    3
    Καλημέρα! Εμένα πάντως με βοηθάει και πολύ η περίοδος νηστείας. Κάθε χρόνο νηστεύω το κρέας από Καθαρά Δευτέρα και είναι πάντα ένα καλό ξεκίνημα για να χαθούν κάποια κιλάκια έως το καλοκαίρι, το οποίο πλησιάζει και κάθε χρόνο μας αγχώνει!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    77
    Καλημέρα dimaki.Η αλήθεια είναι ότι μία φορά είχα νηστέψει απ'όλα σαράντα μέρες πριν το Πάσχα και έχασα 6 κιλά :shocked2:....Τώρα λίγο δύσκολο να το κάνω πάλι.Θα νηστέψω μόνο μεγάλη εβδομάδα αλλά το καλό είναι ότι εδώ και μήνες έκοψα το κόκκινο κρέας εντελώς γιατί έτρωγα πάρα πολύ και θέλω να κάνω αποτοξίνωση, τρώω μόνο κοτόπουλο.Τώρα αν στο μέλλον νιώσω τόση ανάγκη να φάω θα δούμε προς το παρόν δεν νιώθω έλλειψη.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •