τρίωρα & τριάδες γευματων - Page 417
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 417 of 427 FirstFirst ... 317367407415416417418419 ... LastLast
Results 6,241 to 6,255 of 6392
  1. #6241
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    27
    κοριτσάκια όμορφα καλησπέρα!

    είχα ξεκινήσει να γράφω κάποια στιγμή πριν τα Χριστούγεννα, μετά το παράτησα δυστυχώς αλλά τώρα επανήλθα ξανά. Είναι σχεδόν 3 εβδομάδες που ακολουθώ την συγκεκριμένη διατροφή χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Είχα κάτι σαν ελαφρύ υπερφαγικό την προηγούμενη εβδομάδα αλλά το άφησα ήδη πίσω.

    Θέλω να σας πώ κάτι άλλο που μου συνέβη να μου πείτε πως το βλέπετε εσείς. Σήμερα το απόγευμα, την ώρα που ήταν να φάω το σνακ μου δεν ήμουν σίγουρη αν θέλω κάτι αλμυρό ή γλυκό. Οπότε ξεκίνησα να φάω ένα φρούτο με ξηρούς καρπούς. Έφαγα φράουλες με αμύγδαλα. Και μετά ήθελα να φάω κ κάτι άλλο. Εδώ δεν έχω ξεκαθαρίσει αν ήταν όντως πείνα ή λιγούρα ή βαρεμάρα.
    Κατέληξα να φάω και την βραδινή μου τριάδα (που την είχα έτοιμη έτοιμη στο ψυγείο). Απολύτως φυσιολογική ποσότητα μεν (δηλαδή σαλάτα λίγο cottage, 3-4 κ.σ. καλαμπόκι και 1 φέτα ψωμί) αλλά το έφαγα στο καπάκι μετά την 2άδα. uzzled:

    Και να ρωτήσω εγώ τώρα σας έχει τύχει ποτέ? Να φάτε 2αδα & 3αδα μαζί?
    Και μετά από το 3ωρο ξαναφάγατε?

    Πείτε μου καμιά ιδεά για 2αδα αλμυρή. Πχ κανένα καροτάκι με cottage ή πάστα ελιάς με παξιμαδι? Έχω την εντύπωση ότι αυτό το μπλέξιμο 2αδας/3αδας μου τυχε γιατί μάλλον προτιμούσα κάτι αλμυρό, αλλά τελικά έφαγα το κλασσικό μου φρούτο για απογευματινό.

    καλό μου Mitsaki μην στεναχωριέσαι! μήπως δεν τρώς αρκετά την υπόλοιπη μέρα? συνήθως δηλαδή εγώ όταν πέφτω το βράδυ με τα μούτρα στο φάι είναι επειδή έχω στερηθεί διάφορα την υπόλοιπη μέρα.

  2. #6242
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    728
    Καλησπέρα ομορφοκόριτσα!! Χαίρομαι πολύ που ξαναγράφετε!!
    Μη μου στεναχωριέστε και αποκαρδιώνεστε! Τα πισωγυρίσματα αν μπορούμε να το χαρακτηρίσουμε έτσι υπάρχουν πάντα στη ζωή μας. Είναι φυσιολογικά και αλληλένδετα με την πορεία μας δυστυχώς. Και εγώ όταν είχα φτάσει από 95 στα 68 κιλά κ ήμουν σε ένα πολύ καλό επίπεδο έπιασα δουλειά σε ένα ζαχαροπλαστείο κ ξαναέφτασα τα 76 μέσα σε 3-4 μήνες κ πήρα πολύ λίπος γιατί έτρωγα συνέχεια γλυκά λόγω δουλειάς. Φυσικά και στεναχωρήθηκα κ με πήρε από κάτω για ένα διάστημα αλλά μου έγινε κ μάθημα για το πόσο εύκολα καταστρέφεται μια προσπάθεια. Και πλέον νιώθω πιο δυνατή στο να αντιμετωπίσω τέτοιες προκλήσεις κ έφτασα κ σε καλύτερο σημείο από πριν. Όλα λοιπόν είναι στο πρόγραμμα αρκεί να μη δώσουμε τη δύναμη στο "θεριό" να μας κυριεύσει.
    Σας φιλώ!

  3. #6243
    Pink είναι πολύ ενθαρρυντικά τα λόγια σου! Εγώ αυτό είναι που φοβάμαι περισσότερο είναι να μην ξυπνήσει το "θηρίο" και πάρω την κάτω βόλτα! Πρέπει να πάρω ένα μάθημα και να καταλάβω πως σε λίγες μέρες διαλύω προσπάθεια μηνών! Και σε όλα αυτά κάνω κακό και στη τσέπη μου όταν αδειάζω τα ντουλάπια σε μια νύχτα!
    Jewel συνέχισε έτσι! Μπράβο σου. Αυτό που λες το χω κάνει και γω πολλές φορές. Πρόταση για αλμυρό που δοκιμάζω είναι γιαούρτι /ανθότυρο /κεφιρ με μια κουταλιά ξηρούς καρπούς ή με φρούτο! Δοκίμασε το!

  4. #6244
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    243
    Μπηκα να πω την καλημερα μου,

    Πινκιο μου, οπως παντα ολα οκ... οποτε σου ευχομαι καλο καλοκαιρι και καλες βουτιες!

    Μιτσακι μην στεναχωριεσα τα πισωγυρισματα παντα υπαρχουν... αλλα μαλλον αυτα ειναι απο το οτι κινησε στα δυο ακρα κανεις στερητικη διατροφη και μετα υπερφαγικα ... αυτη η εναλλαγη ειναι γνωστη σε ολους μας μην κοιτας ζυγαρια μην κοιτας θερμιδες μην κοιτας τιποτα απο αυτα σε αυτο που θα πρεπει να δωσεις σημασια ειναι να ακολουθεις σωστα δομημενο προγραμμα διατροφης μονο αυτο σε νοιαζει κι ας εχει παραπανω θερμιδες αρχικα αυτο που μαθαινει κανεις ειναι να κανει 3-5 γευματα την μερα με ποιοτικο φαγητο και να μην κανει υπερφαγικα, μετα την απωλεια... η απωλεια θα ερθει αργα ή γρηγορα. Θα συμφωνησω με το πινκιο μου και γω απο το 105 εφτασα στο 58 επειτα μετα απο βλακειες και ενα προβλημα στο γονατο ξανα στο 68 απογοητευτικα ετρωγα οτι εβρισκα, μετα ενα προβλημα στο εντερο με ξαναπηγε στο 58 (μακαρι να μην το βλεπα ποτε τον πονο που τραβηξα) τωρα ειμαι αισιος στο 64-65 ξανα αλλα πολυ ικανοποιημενη με μενα και μην φανταστεις δεν ειμαι πρωτο μποι υποτιθεται επρεπε να ειμαι στο 55-57 το ιδανικο ... Ε, εγω σου λεω μετα απο πολυ προσπαθεια πως μονο το σωμα μου ξερει και αυτο που μου δειχνει ειναι οτι εκει που ειναι καλα ειναι απο 60-65 πιο κατω λιμοκτονει, αντιδρα ασχημα πιο πανω νιωθω τα 2-3 κιλα σαν βαριδια στην πλατη μου... και ημουν 105 ... Οποτε καθε οργανισμος καθε σωμα ξερει καλυτερα δεν εχουμε ολη την ιδια μυικη μαζα τον ιδιο σκελετο και κυριως τα ιδια γονιδια... δεν ειμαστε ολοι πλασμενη να ειμαστε υπερβολικα αδυνατοι ... Το θεμα ειναι να ειμαστε υγιης και καλα με μας... Εχω περασει απο ολα τα σταδια... το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι νιωθω και ειμαι καλυτερα οχι οταν ειμαι εξαιρετικα αδυνατη, πεινωντας ή πονωντας στην περιπτωση μου... αλλα οταν τρωω αυτο που τρωω μη νιωθωντας τυψεις ενοχες και κανωντας την γυμναστικη μου...

    Πλεον δεν με νοιαζει τιποτα αλλο εκτος απο το να ειμαι και να νιωθω καλα κι ας εχω και κανα δυο πιασιματα, στις διατροφικες διατραραχες και στην παχυσαρκια δεν μετραει ποσα λιγα ή πολλα κιλα εισαι... μετραει ποσο μπορεις να διατηρησεις ενα υγιες διατροφικο προφιλ χωρις υπερβολες προς τα κατω η προς τα πανω...

    Μην κοιτας τα κιλα να κοιτας τις αιτιες που σε οδηγουν στην υπερφαγια... αν διορθωθουν αυτες τα κιλα αργα ή γρηγορα θα την κανουν...

    Φιλια σε ολες και καλο καλοκαιρι!!! καλες βουτιες!!!

  5. #6245
    Νοwwhat συγχαρητήρια για ότι έχεις καταφέρει! Εύχομαι και γω να φτάσω κάποια στιγμή σε αυτό το σημείο και να βρω τις ισορροπίες μου! Η διατροφή μου από τον Νοέμβριο είναι απόλυτα ισορροπημένη με τα τρίωρα και τις τριάδες, με υγιεινές τροφές και χωρίς στερησεις... Το θέμα είναι ότι έχω ακόμα κάποια ψυχολογικά αγκαθακια που πρέπει να εξαφανιστούν! Τότε νομίζω ότι όλα θα παρουν το δρόμο τους. Όλους αυτούς τους μήνες παλεύω μόνη μου μακρυά από την οικογένεια μου και χωρίς σύντροφο.. Ευτυχώς έχω τους φίλους μου! Δυστυχώς όμως δεν είναι εκεί όλες τις στιγμές οπότε όταν νιώθω έντονη μοναξιά ξεσπάω εκεί! Είμαι αισιόδοξη όμως και πιστεύω ότι σύντομα όλα θα λυθούν!
    Καλό και όμορφο καλοκαιράκι!

  6. #6246
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    728
    Καλώς τη Ναου μας!! Ευχαριστώ καλή μου για τις ευχές σου και στις ανταποδίδω! Χάρηκα κ πάλι για το πόσο όμορφα αντιμετωπίζεις τις αλλαγές της ζωής σου είσαι βαθιά συνειδητοποιημένη κ σου αξίζουν άπειρα συγχαρητήρια!!

    Μιτσακι μου δυστυχώς πρέπει να μάθεις να βασίζεσαι στον εαυτό σου κ μόνο, δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Κ εγώ περνάω διάφορες στεναχώριες τον τελευταίο καιρό αλλά σκέφτομαι ότι αν χαλάσω την προσπάθειά μου απλά θα προσθέσω ακόμα μια. Δες το κ έτσι λοιπόν!!

  7. #6247

    γειαα

    πέρασα να πω ένα γεια στο αγαπημένο μου τόπικ!




    http://www.tlife.gr/files/Image/Fitn..._h_633_451.jpg

  8. #6248
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    728
    Και ό,τι άνοιξα το τόπικ για να σας αναζητήσω σήμερα κ βλέπω ποστ της Σουσουκας!! Και το τοπικ σε αγαπάει πλύ!!! Ωραία η φώτο χαχαχα Χρειάζεται Nuts η ζωή μας κυριολεκτικά και μεταφορικά!!
    Το Μαρούλι που είναι;;;;
    Εγώ συνεχίζω κανονικά τους ρυθμούς μου γυμναστική και διατροφή. Που κ που θα φάω κάνα γλυκό βέβαια τώρα το καλοκαίρι λίγο πιο εύκολα. (αχ, τα παγωτά!) Έριξα κατά 2% το ποσοστό του λίπους μου σύμφωνα με τον λιπομετρητή του γυμναστηρίου. Τέλος του μήνα θα πάω κ στη διαιτολόγο για μια πλήρη μέτρηση να το εξακριβώσω αλλά συνήθως υπάρχει συμφωνία ως προς τις μετρήσεις.
    Σας φιλώ!

  9. #6249
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,069
    Παρούσα-Απούσα

    Σας παρακολουθώ σαν το φάντασμα...
    Προσπαθώ να παίρνω τα ταπεράκια μου στη δουλειά...
    Κάποιες μέρες τα καταφέρνω κάποιες μέρες πάλι όχι...
    Όλοι με δουλεύουν για τα ξηροκαρπια που είναι το στάνταρ ταπεράκι

    Ευχαριστώ για όσα μου μάθατε, με βοηθούν πολύ στις επιλογές μου κάθε μέρα
    γιατί κάθε μέρα σας έχω στο νου μου
    ακόμα κι όταν κάνω τις λάθος επιλογές

  10. #6250
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    728
    Και εμένα πέρσι σχολίαζαν σε στυλ πλάκας για τα ταπεράκια μου κ όλα αυτά που κουβαλούσα για τη διατροφή μου αλλά εγώ ένιωθα πραγματικά καλά γιατί για πρώτη φορά ήμουν η δυνατή, φρόντιζα τον εαυτό μου παρά τις συνθήκες και δεν υπέκυπτα στις εύκολες λύσεις! Έτσι να το βλέπεις και εσύ Μαρουλένια μου!! Χαίρομαι που σε προσέχεις περισσότερο!! Φιλιά!

  11. #6251
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    27
    κοριτσάκια καλησπέρα!

    είναι καμία που συνεχίζει 3αδες?
    εγώ το προσπαθώ αλλά είμαι μιά έτσι μια αλλιως. Και την τελευταία εβδομάδα είχα 2 (ελαφρά μεν) υπερφαγικα δε...

    αποφάσισα να ξαναρχίσω κανονικά 3αδες-2αδες.. γιατί όσο ακολουθούσα αυτή τη διατροφή το πήγαινα πολύ καλά, και θέλω να επανέλθω.

    οπότε ξεκινάω με το τι έφαγα σήμερα και ελπίζω να γράψει και καμιά άλλη
    9.00: γιαούρτι + 2 κ.σ βρώμη και 1 βερίκοκο
    12.00: 2 ρυζογκροφρέτες και 1 βερίκοκο
    15.30: ζυμαρικά ολικής με σαλάτα και λίγο τυρί τριμμένο
    18.00: 1 μπαρ digestive χωρίς ζάχαρη και 2 δαμάσκηνα αποξηραμένα
    πιο μετά κατά τις 21.00 λέω να φάω σαλάτα ντομάτα-αγγούρι με ένα μικρό κομμάτι φέτα και ένα παξιμάδι

  12. #6252
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Να ρωτησω κατι που μου προξένησε απορία, τα τρίωρα κ οι τριάδες γευμάτων, γιατι ειναι στην ενότητα της βουλιμίας; Εχει καποια σχεση; Ευχαριστω!

  13. #6253
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    728
    Χαίρεταιιι!!!
    Σουσουκα μπράβο που αναγνωρίζεις τα λάθη που έκανες και αυτό από μόνο του είναι σημαντικό. Το να τρως "καθαρά" εντελώς μη σε αγχώνει ίσα ίσα που κατά την ταπεινή μου άποψη συνηθίζει πιο γρήγορα ο οργανισμός από το λίγο λίγο. Από εκεί κ πέρα εννοείται ότι θα κάνεις ό,τι αισθάνεσαι ότι μπορείς χωρίς να νιώθεις καταπίεση. Αν μπορέσεις κάνε μια επίσκεψη κ στη διαιτολόγο που σου πρότεινα είμαι σίγουρη ότι θα βοηθηθείς πολύ.

    Ελένη είναι σ αυτή την ενότητα γιατί ο συγκεκριμένος τρόπος διατροφής έχει σαν πρωταρχικό στόχο να καταπολεμήσει τις διατροφικές διαταραχές και να βρεθεί η ισορροπία και έπειτα έρχεται η απώλεια βάρους σαν το ευχάριστο αποτέλεσμα.

  14. #6254
    δεν ξέρω eleni, μάλλον γιατί συγχέετε η βουλιμία με την νευρική βουλιμία, αλλά και γιατί αυτή η διατροφή είναι ιδανική ακόμα και για κάποιον που υποφέρει από νευρική βουλιμία μιας και δεν είναι στερητική δίαιτα αλλά τρόπος οργάνωσης της διατροφής κατά την διάρκεια της μέρας. επίσης στο σέξιον της βουλιμίας συμμετέχουν κ άτομα που υποφέρουν από υπερφαγία . εδώ συζητιέται και συστήνεται το να τρως ανά τρεις ώρες μια δυάδα ή τριάδα προκειμένου να ελαττωθούν τα υπερφαγικά επεισόδια κ να λειτουργήσει σωστά το όλο θεματάκι με την σεροτονίνη κ την γλυκόζη. θεωρώ ο,τι έπρεπε να υπάρχει ανάλογο τόπικ κ στην παχυσαρκία ή να βρίσκεται στα γενικά γιατί αφορά τους πάντες.

    Πινκ σε ευχαριστώ. ναι την έχω υπόψιν μου εννοείται!

  15. #6255
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,034
    Ευχαριστω μαντάμ, ειχα διαβασει παλιότερα αλλα με δυσκόλευε στην τήρηση αυτη η διατροφή. Ευχομαι καλη συνεχεια!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •