τρίωρα & τριάδες γευματων - Page 426
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 426 of 427 FirstFirst ... 326376416424425426427 LastLast
Results 6,376 to 6,390 of 6392
  1. #6376
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    128
    Καλησπέρα

    Μόλις έβαλα τον πωπό μου κάτω,έκανα φασίνα στο σπίτι (πατζούρια,παράθυρα κτλ) και απολαμβάνω 1 καφεδάκι οπότε ας πάμε στα σημερινά

    9:00 > Το καθιερωμένο τόστ και 1 μπαμπά (έφτιαξα χθες λίγους για να τεστάρω για γενέθλια που έρχονται)
    12:15 > Κρέμα βρώμης με isostevia (πλέον) και 1/2 μπανάνα
    14:10 > 3 μπιφτέκια (170γρ) ,κουνουπίδι βρασμένο με λεμόνι και 0.5 κ.σ λάδι,1 κράκερ ολικής και 20γρ ανθότυρο
    17:00 > γιαούρτι 2% με 1κ.σ gojiberries
    17:45-18:45 >step,κοιλιακούς.μπάλα ισορροπίας και βαράκια
    20:00 > 1 μπιφτέκι (65γρ) και λίγο κοτόπουλο (60γρ) με σαλάτα πράσινη

    Νομίζω ότι του έδωσα και κατάλαβε με τα γλυκά σήμερα,αλλά γενικότερα ήταν κουραστική ημέρα!!!

    καπάκι μετά το γυμναστήριο 1 μικρό κομμάτι σοκολατόπιτα (γιόρταζε η γυμνάστρια μας και μας κέρασε..σπιτικό γλυκάκι)

  2. #6377
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    128
    Να'μαι πάλι...
    Επιτέλους τελειώσα και το ανοιξιάτικο καθάρισμα,πάει...πάμε λοιπόν στα φαγώσιμα της ημέρας

    9:00 > Τόστ κλασσικό πατροπαράδοτο
    12:15 > Κρέμα βρώμης με isostevia και 1/2 μπανάνα
    14:10 > 1 κομμάτι παστίτσιο (330γρ) και πράσινη σαλάτα (νομίζω ότι εδω ξέχασα κάτι,μάλλον η πρωτεϊνη μας βγήκε λειψή)
    17:30 > 1 γιαούρτι με 1κ.σ gojiberries και 1 κουλουράκι χειροποίητο (27γρ/86 θερμίδες)
    21:30 > 60γρ ανθότυρο,1 κράκερ ολικής και πράσινη σαλάτα

  3. #6378
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    288
    μια χαρα, ισορροπημενη σε βρισκω Claire μου!!! Μπράβο σου!

  4. #6379
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    128
    ευχαριστώ afratoulini μου,να'σαι καλά

    κάνω κάτι βλακειούλες,τις γράφω βέβαια αλλά δεν τις αφήνω να με "πνίξουν"..άσε δε που ψάχνομαι συνέχεια με συνταγές κτλ (τη βρίσκω κιόλας με αυτά) και προσπαθώ να φτιάχνω νόστιμα (το κυριότερο) αλλά διατροφικά σωστά φαγώσιμα (γλυκά κυρίως)

    λοιπόν για σήμερα έχουμε και λέμε
    9:00 > κλασσικά τόστ και 1 cupcake μπανάνας (με αλεύρι ζέας,ισοστέβια,ξυνόγαλο 1.5%,ελαιόλάδο,χωρίς αυγά ή βούτυρο)
    12:00 >κρέμα βρώμης με isostevia και μισή μπανάνα

    σήμερα τα έκανα λίγο θάλασσα αλλά οκ,δεν θα τα βάψουμε μαύρα,από αύριο κανονικά,έχουμε και λέμε λοιπόν

    14:30 > 1.5 κομμάτι κοντοσούβλι (μικρή και λεπτή φέτα) 4 κολοκυθοπιτάκια (σπιτικά,στο φούρνο) σαλάτα πράσινη (1 μεγάλο μπωλ) και μισό του μισού μπαμπά
    18:00 > Γιαούρτι 2% (τίποτε άλλο)
    20:30 > 5 κολοκυθοπιτάκια (τα 5 ήταν 180γρ) και σαλάτα πράσινη

    αυτά..δε τα λες πολλά,δε τα λες λίγα αλλά με τις πίτες έχω θέμα μεγάλο

    αυτά από εμένα σήμερα...αύριο πάλι

  5. #6380
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    128
    Καλησπέρα σας

    Τα σημερινά μου

    9:00 > Τοστ και maffin μπανάνας με isostevia και αλεύρι ζέας (χωρίς αυγά/βούτυρο)
    11:00/12:00 > Γυμναστήριο (συνδιαστικές ασκήσεις με βαράκια)
    12:10 > Κρέμα βρώμης με isostevia και μισή μπανάνα
    14:30 > 3 καλαμάκια κοτόπουλο,1 πίτα ολικής (αλάδωτη) και πράσινη σαλάτα
    17:30 > Γιαούρτι 2% και 1κ.σ gojiberries
    το βραδινό το ξέρω ήδη οπότε κατά τις
    20:00 > 2 μπιφτέκια ,με πράσινη σαλάτα και 1 κράκερ ολικής

  6. #6381
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    128
    λοιπόν έχουμε και λέμε

    9:00 > Τοστ και μάφιν μπανάνας
    12:10 > Κρέμα με πίτουρο βρώμης και μισή μπανάνα
    14:20 > Γίγαντε στο φούρνο (250γρ) με 50γρ ανθότυρο ,1 κράκερ ολικής και σαλάτα πράσινη
    17:10 > Γιαούρτι 2% με 1κ.σ gojiberries

    και το βράδυ κατά τις 20:00+
    2 μπιφτέκια (150γρ) με πράσινη σαλάτα και 1 κράκερ ολικής

  7. #6382
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    131
    Γειά σου κλερ και καλή συνέχεια!!!

    Η τριάδα, αν έχω καταλάβει, είναι η κατανάλωση τριών τροφών από διαφορετικές ομάδες ανά τρίωρο.
    Σωστά;

    Τι εξυπηρετεί;

  8. #6383
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    128
    Helloooo...
    βασικά σε αυτό που εξυπηρετεί είναι να μη λείπει τίποτα στον οργανισμό,να νοιώθει/ς πλήρης και έτσι να μην "υποκύπτεις" σε καταστάσεις όπως υπερφαγικά (και όχι μόνο)
    είναι ολόκληρη φιλοσοφία πίσω από από τη συγκεκριμένη διατροφή,η οποία διαβάζοντας το βιβλίο,ναι έτσι είναι ακριβώς όπως τα γράφει ο Κος Ζουμπανέας!

    Πηγαίνω σε διατροφολόγο,η διατροφή που μου δίνει πλησιάζει αλλά και απέχει ταυτόχρονα..όσο καιρό έχω προσθέσει αυτό το κατιτίς που λείπει από την αρχική διατροφή,αισθάνομαι πολύ καλύτερα ενεργειακά και χάνω,δεν μπορώ να πω..τελευταία το έχω παρακάνει λίγο με το γλυκό και αυτό με κολλάει βέβαια,αλλά θα επανέλθω μιας και από αύριο επιστρέφω πίσω στις μέρες της αγαπημένης μου στέβια και έτσι θα στρώσω

    Πάντως θα σου πρότεινα να την ακολουθήσεις για κάποιο διάστημα και να δεις πως θα σε πάει,κακό σίγουρα δεν θα κάνει!

  9. #6384
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    216
    Γειά σας, έχω χρόνια να γράψω στο φόρουμ αλλά ακόμα εδώ! Μέσα σ αυτά τα χρόνια πήρα πάνω από δέκα κιλά αφού έκανα υπερφαγικά χωρίς έλεος και χωρίς να με νοιάζει αν θα παχυνω ή όχι. Εδώ και λίγους μήνες άρχισα να προσπαθώ πάλι και να πειραματίζομαι με αυτή τη διατροφή. Διάβασα τη διατροφική νοημοσύνη 2-3 φορές και επιτέλους νιώθω ότι βρήκα αυτό που μου ταιριάζει. Έχω χάσει 2-3 κιλά αλλά κυρίως νιώθω καλύτερα, έχω ελαττώσει κατά πολύ τα υπερφαγικά και έχω περισσότερη ενέργεια. Ακόμα η διατροφή μου δεν είναι τέλεια αλλά μέρα με τη μέρα πηγαίνει καλύτερα. Δεν με βοηθάει να γράφω τι έφαγα, γι αυτό και δεν το κάνω. Αλλά είμαι εδώ και προσπαθώ μαζί σας!

  10. #6385
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Γεια σου μπακλαβαδακι, καλως ηρθες και παλι, 76,5 δεν ειναι πολλα κιλα μπορεις να τα καταφερεις!! Καλο κουραγιο, χρειαζεται σε ολους μας!!!! Και καλη κατηφορα!!!!!

  11. #6386
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    216
    Originally posted by rain
    Γεια σου μπακλαβαδακι, καλως ηρθες και παλι, 76,5 δεν ειναι πολλα κιλα μπορεις να τα καταφερεις!! Καλο κουραγιο, χρειαζεται σε ολους μας!!!! Και καλη κατηφορα!!!!!
    Σ ευχαριστώ πολύ! Όντως δεν είναι πολλά τα κιλά, αλλά παλευω με την υπερφαγία πάνω από 10 χρόνια χωρίς να καταλαβαίνω τι ακριβώς έχω. Μόνο τον τελευταίο μισό χρόνο σιγά σιγά άρχισα να αλλάζω την σκέψη και διατροφή μου! Ειδικά όταν διάβασα την διατροφική νοημοσύνη ένιωσα σαν να ξύπνησα από ένα κακό ονειρο. Είναι φοβερό πόσο όμορφα νιώθεις μ αυτή τη διατροφή και τα κιλά θα χαθούν κι αυτά κάποια στιγμή!

  12. #6387
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    258
    Μπραβο μπακλαβαδακι, πολυ χαιρομαι για σενα, keep going!!

  13. #6388
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    230
    Καλησπέρα και από εμένα και καλή χρονιά!!!
    Ξαναήρθα στο φόρουμ μετά από αρκετό καιρό.Δυστυχώς λόγω των αλλαγών που έγιναν στο φόρουμ δεν κατάφερα να κάνω ανάκτηση του παλιού μου λογαριασμού-θα ξαναπροσπαθήσω βέβαια-.
    Όλο αυτό το διάστημα που έλειψα συνέβησαν πολλά πράγματα στην ζωή μου που την άλλαξαν ριζικά οπότε και πήρα την απόφαση να αφεθώ εντελώς στο θέμα των κιλών και κατ επέκταση των υπερφαγικών .Έχω φτάσει τα 108 κιλά και ήρθε η καινούρια χρονιά και αποφάσισα να ασχοληθώ σοβαρά με σώμα μου και την υγεία μου.Έχω ξεκινήσει μια διατροφή από διατροφολόγο που είχα συνεργαστεί το 2016 (την έχω αναπροσαρμώσει βέβαια γιατί πλέον είμαι +15κιλά) που νομίζω πλησιάζει πολύ την λογική των τριάδων(αύριο έχω σκοπό να αγοράσω και το αντίστοιχο βιβλίο) .Προσπαθώ να ξαναμπώ σε μία κατάσταση που η διατροφή να με θρέφει πραγματικά και θα μου δίνει ευεξία και δύναμη .Μπορείτε να με προσανατολήσετε σχετικά όσοι προσπαθείτε με τα συγκεκριμένα εργαλεία των τριάδων.Καλή συνέχεια σε όλους.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  14. #6389
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    230
    Λοιπόν...Καλά πάει η διατροφή ως τώρα..αν και δεν εχω χάσει γραμμάριο..αλλά δεν με νοιάζει...πήρα και το βιβλίο άρχισα το διάβασμα.Καλή συνέχεια σε ολους!

  15. #6390
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Καλωςηρθες Κ πάλι Κ καλη αρχή... Συγνώμη κιόλας επειδή διαβασα την ολη δίαιτα διατροφή π εκανες ολο αυτό τ καιρό χωρίς αποτέλεσμα αλλά μ φάνηκαν υπερβολικά μπανανα σχεδόν καθε μερα Κ 2 βδομάδες μείον 1 κιλο δεν ήταν τίποτα..ν σ πω εγώ τ πρόγραμμα είχα Ν δεις διαφορα..πρωινο : ζεστό νερό με λεμόνι (καθε μερα αυτο)γ Ν λειτουργήσει ο οργανισμός μεσημεριανό : σαλατα με λίγο ρυζι (καθε μέρα η σαλατα με ότι άλλο φαγητό υπηρχε εκτός κρεας Γτ έγινα χορτοφάγος) βραδινό - τιποτα!συν καθημερινη 2ωρη γυμναστική αερόβιο πιλατες τρέξιμο και φρούτα εννοείται έτρωγα αλλά μπανανα 1 φορά την εβδομάδα και αν..τ αποτελέσμα μείον 3 κιλα κάθε 2 εβδομαδες όχι 1..μήπως Ν αφήσεις την διαιτολόγο

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •